sobhe-no.ir
1016
سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۹
5
استعفای دولت تحت حمایت آل‌سعود در لیبی

موج دیگر بهار عربی در راه است

مکرون ‌که سعی داشت در نقش ناجی در لبنان ظاهر شود علاوه بر شکست طرحش در بیروت، با‌ خشم جلیقه زردها هم مواجه شده است

موج جدید اعتراض در فرانسه

مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه که در حل امور داخلی کشورش و بحران جلیقه زردهای پاریس ناموفق بوده ، در حالی هفته‌های اخیر به بیروت سفر کرد و وعده استقرار دولت جدید و پیشبرد امور اقتصادی لبنان را داد که هر روز که می‌گذرد شاهد عقب‌نشینی او از وعده‌هایش در ساخت ویرانه‌ها و شکل‌گیری دولت جدید هستیم. گویا غربی‌ها تصمیم دارند تا با پروپاگاندای رسانه‌ای که به راه می‌اندازند خودشان را فرشتگان نجات دروغین در کشورهای مورد بحران معرفی کنند تا بتوانند زودتر در امور داخلی آن مناطق دخالت ورزند.

صبح نو

استعفای دولت تحت حمایت آل‌سعود در لیبی

موج دیگر بهار عربی در راه است


هرچند دولت «معمر قذافی» در سال‌‌‌های گذشته با اعتراضات مردمی(بیداری اسلامی) ساقط شد و طرابلس به دست نیروهای مردمی افتاد اما بروز اختلافات داخلی منجر به این شد تا این کشور آفریقایی شاهد دودولتی شدن باشد، بخش شرقی آن را ژنرال حفتر و حامیانش در کنترل خود در‌‌‌‌آوردند و برای خود پارلمان و دولت تشکیل دادند و بخش غربی یا همان طرابلس در اختیار دولت قانونی و منتخب سراج قرار گرفت.
ژنرال حفتر که سودای دیکتاتوری و رهبری لیبی را در سر دارد، یک‌سال اخیر حملات شدید نظامی را علیه طرابلس آغاز کرد تا مگر بتواند با دستیابی به پایتخت این کشور(طرابلس) قدرت را به صورت یکپارچه در دست گیرد، اما مقاومت مردمی این شهر و ایستادگی فائزالسراج موجب شد تا حفتر به توطئه‌‌‌های استبدادی‌اش که از حمایت آل‌سعود، مصر، امارات و غرب برخوردار بود، دست نیابد.
ژنرال حفتر که در به‌دست‌‌‌‌‌آوردن بخش غربی لیبی با شکست روبه‌رو شد، اکنون با اعتراضات مردمی در شرق لیبی هم روبه‌رو شده است؛ اعتراضاتی که منجر به این شد تا معترضان مقر دولت در بنغازی را به آتش بکشند و نیروهای امنیتی با برخورد با مردم تعدادی را مجروح و بازداشت کنند. تنش‌‌هایی که نگرانی سازمان ملل را هم از به خشونت کشیده‌شدن اعتراضات در شرق لیبی برانگیخته است؛ اعتراضاتی که به‌دلیل نابسامانی اوضاع معیشتی، قطعی برق، کمبود سوخت، کسری نقدینگی و فساد موجود در ساختار حفتر، برای سومین روز ادامه یافت و بالطبع آن دولت مستقر در شرق لیبی به ریاست «عبدالله الثنی» استعفا کرد. هر چند دولت استعفای خود را تقدیم پارلمان کرد اما معترضان به این امر بسنده نکردند و با یورش به ساختمان پارلمان آن را به آتش کشیدند و خیابان‌‌‌های بنغازی، البیضاء و المرج در شرق لیبی را بستند. گویا فرماندهی ارتش ملی در شرق لیبی که ریاستش بر عهده ژنرال حفتر است، در اداره این بخش از کشور لیبی ناتوان است. موسسه ملی نفت لیبی پیش از این اعلام کرده بود كه دلیل قطعی برق و کمبود سوخت در بازارها سیطره حفتر بر بنادر و میادین نفتی در شرق لیبی و بستن آن از 17 ژانویه است.
 
 المرزوقی: موج سوم بهار عربی در راه است
این‌گونه اعتراضات با واکنش رییس‌جمهور سابق در تونس همراه شد، المرزوقی با اشاره به رخدادهای اخیر در منطقه و اعتراضات مردمی لیبی تاکید کرد؛ موج سوم بهار عربی در راه است چرا که مردم جهان عرب توافق‌‌‌های عادی‌‌‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را قبول ندارند و این پیش‌بینی می‌‌رود که شاهد موج سوم بهار عربی باشیم. اگر بخواهیم موج دوم بهار‌عربی را در اعتراضات سودان، عراق و لبنان جست‌وجو کنیم، باید گفت توافق‌‌‌های عادی‌‌‌‌‌سازی روابط میان نظام‌‌‌های عربی مستبد و طرح اسرائیل در منطقه شکل گرفته است. این نظام‌ها برای تحمیل این عادی‌‌‌‌‌سازی بر مردمی که توافق تسلیم و هرگونه روابط با رژیم صهیونیستی را رد می‌‌کنند، موفق نخواهند شد و می‌‌توان گفت «موج سوم بهار عربی» در واکنش به این رخدادها در راه است.
 
 آتش‌زدن سفارت امارات در طرابلس
مردم لیبی روزهای اخیر سفارت امارات در طرابلس را به دلیل عادی‌‌‌‌‌سازی روابط با اسرائیل تخریب و به آتش کشیده بودند، نیروهای آتش‌نشانی لیبیایی هم با تاخیر برای خاموش ‌‌کردن این ساختمان که خالی از کارمندان سفارت بود، اقدام ‌‌کردند؛ اقدامی که با آشکارشدن زوایای پنهان خیانت امارات متحده عربی در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، پیش‌بینی می‌‌شود روزهای آتی در دیگر کشورهای جهان اسلام شاهد این‌گونه اعتراضات و اقدامات علیه رژیم صهیونیستی و حامیانش باشیم.
از زمان سقوط معمر قذافی، دیکتاتور لیبی در سال 2011 این کشور که بزرگ‌ترین ذخیره نفتی را در آفریقا دارد، صحنه درگیری‌‌‌های متوالی است. از سال 2015 نیز دو قدرت بر سر حکومت بر لیبی وارد جنگ شدند؛ دولت وفاق ملی لیبی به نخست‌وزیری فائزالسراج که مقر آن در طرابلس قرار دارد و دولت دیگر در شرق لیبی که خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شورشی موسوم به ارتش ملی از آن حمایت می‌‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین