sobhe-no.ir
1016
سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۹
4
برنامه عملیاتی حمایت از بازار در نشست مجلس و دولت بررسی شد

واکنش مثبت بورس به بازارگردانی مجلس

نشست مشترک وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان بورس، معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد با روسای کمیسیون‌‌‌های اقتصادی مجلس و حضور رییس مجلس شورای اسلامی با هدف بررسی وضعیت بازار سرمایه، صبح روز گذشته در تالار آیینه برگزار شد؛ جلسه‌‌ای برای پیگیری تصمیمات بورسی به‌منظور تحول در بازار سرمایه که پیرو برگزاری نشست غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت اقتصادی کشور به‌ویژه بورس برگزار می‌‌شد.

جو بایدن که از حمایت جدی باراک اوباما در حزب دموکرات برخوردار است قصد دارد سیاست‌های تحریمی ترامپ را ادامه دهد

بایدن بدون روتوش

ابوالفتح در گفت‌وگو با «صبح‌نو» آرای خاکستری در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را بررسی کرد

گذشت زمان به نفع ترامپ است

صبح نو

برنامه عملیاتی حمایت از بازار در نشست مجلس و دولت بررسی شد

واکنش مثبت بورس به بازارگردانی مجلس

نشست مشترک وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان بورس، معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد با روسای کمیسیون‌‌‌های اقتصادی مجلس و حضور رییس مجلس شورای اسلامی با هدف بررسی وضعیت بازار سرمایه، صبح روز گذشته در تالار آیینه برگزار شد؛ جلسه‌‌ای برای پیگیری تصمیمات بورسی به‌منظور تحول در بازار سرمایه که پیرو برگزاری نشست غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت اقتصادی کشور به‌ویژه بورس برگزار می‌‌شد.


عزم مجلس برای تقویت بورس
در ابتدای این نشست، وزیر امور اقتصاد و دارایی برنامه دولت را برای تنظیم بازار سرمایه، ارائه و از تغییر ساختار و تلاش ویژه به منظور تثبیت بازار سرمایه خبر داد. همچنین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست جزئیاتی را از سازوکار پیشنهادی بورس برای اجرای مصوبه روز پنجشنبه شورای عالی بورس مطرح کرد.
پس از آن محمدباقر قالیباف با تاکید بر مدیریت و تنظیم حرفه‌‌ای بازار سرمایه گفت: مجلس براساس وظیفه نظارتی خود و به منظور اجرای قوانین، با دقت پیگیر تولید، تقویت و تثبیت بازار سرمایه به عنوان منبع تامین مالی است. وی ادامه داد: راهکارهای کارشناسی‌شده مانند افزایش حجم تعهدات بازارگردانی، خرید سهام خزانه، انتشار اوراق تبعی، تنظیم منطقی دامنه نوسان و حجم مبنا و از همه مهم‌تر آموزش و ترویج فرهنگ‌‌‌سازی به منظور افزایش دانش و تخصص سهامداران حقیقی باید در دستور کار قرار گیرد. در پایان این نشست 
مقرر شد با هماهنگی انجام‌شده، اجرای تصمیمات و اقدامات مطروحه به صورت مستمر از سوی نمایندگان مجلس پیگیری شود. محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به این جلسه گفت: در نشست غیرعلنی مجلس مباحث مربوط به بازار بورس به صورت عمومی بررسی شد که مقرر شد برنامه عملیاتی مجلس برای حمایت و افزایش ظرفیت بازار سرمایه در راستای کمک به اقتصاد کشور در نشست مشترک رییس مجلس، روسای کمیسیون‌های تخصصی با وزرای اقتصادی و رییس کل بانک مرکزی بررسی ‌شود. این برنامه مبنای تصمیم مجلس و دولت خواهد بود. وی با اشاره به لزوم مدیریت بازارهای موازی و اجتناب از تصمیمات هیجانی اضافه کرد: تصمیم‌گیری در خصوص حمایت از اشخاص حقیقی در حوزه بازار سرمایه و تعیین تکالیف میان و بلندمدت و نظارت بر حسن اجرای قوانین موجود از محورهای این جلسه بود. پورابراهیمی این را هم تاکید کرد که در هر صورت مجلس شورای اسلامی برای حمایت از بازار سرمایه از ابزار نظارتی خود استفاده می‌‌کند و بر روند عملکرد سازمان بورس در اجرای آیین‌نامه‌های این سازمان نیز نظارت خواهد کرد تا شرکت‌‌‌های حقوقی بر اساس سهم و تکالیف حقوقی خود اقدام به بازارگردانی کنند.
 
شاخص بورس ارتفاع گرفت
البته بازار سرمایه نیز نسبت به این جلسات بی‌تفاوت نبود و شاخص کل بورس در یک ساعت و نیم از آغاز معاملات روز دوشنبه، ۲۴ شهریور رشد ۲۵ هزار و ۹۵۰ واحدی (64/1درصدی) داشت و به رقم یک میلیون و ۶۰۴ هزار واحدی رسید. با این حال شاخص هم‌وزن ۴۲۸ واحد منفی (منهای 1/0 درصد) بود و به ایستگاه ۴۲۲ هزار واحد بازگشت که می‌تواند نشان‌‌دهنده خروج پول حقیقی‌ها و آغاز خرید از سوی حقوقی‌ها باشد. ارزش کل بازار نیز با رشد خوب معاملات دیروز، بار دیگر به بازه ۶ هزار هزار میلیارد تومان افزایش یافت ولی ارزش معاملات دیروز، پنج هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان است. همه نمادهای شاخص‌ساز شامل فارس، فولاد، فملی و کگل در معاملات دیروز نیز رشد مثبت داشتند و اثرگذاری آنها بین ۲ تا 5/4 هزار واحد در شاخص کل بورس بود. بیشترین صف‌های خرید به نمادهای ثامید، فولاد، فملی، وبصادر و کگل به ترتیب با ارزش ۲۹۰، ۲۴۰، ۱۲۸، ۱۲۰ و ۹۶ میلیارد تومان اختصاص دارد. بیشترین صف‌های فروش نیز به نمادهای وملی، شاهد، حکشتی، خبهمن و لپارس با ارزش به ترتیب، ۵۰۰، ۳۱۵، ۲۵۱، ۲۱۹ و ۱۸۴ میلیارد تومان تعلق دارد. گروه‌های لیزینگ، بیمه، حمل‌ونقل، سرمایه‌‌گذاری و سیمان سرخ‌پوش هستند و گروه‌های فلزات و پتروشیمی‌ها سبزپوش بوده که احتمالاً به دلیل ورود حقوقی‌ها به خرید سهام نمادهای فلزی و پتروشیمی متعلق به سهامداران حقیقی است.
 
افق روشن بورس
روزانه بالغ بر هزار میلیارد تومان نقدینگی افزایش می‌‌یابد که این نقدینگی باید هدایت شود وگرنه به سمت بازار ارز و سکه و خودرو می‌‌رود. حجم نقدینگی امروز به مرز خطرناکی رسیده است و همین پول غیرمولد عامل تورم لجام‌گسیخته شده است؛ اما تقویت بازار سرمایه برای جذب سرمایه‌های سرگردان در بورس یکی از راه‌های خوب برای ثبات در بازار است؛ چنانکه ریزش بورس تاثیر منفی در دیگر بازارها داشت و موجب تورم قیمت در سایر بازارها شد. هرچند چنین فرصتی برای دولت پیش آمد و مردم به اعتماد سخنان رییس‌جمهور که آنان را تشویق به سرمایه‌‌گذاری در بورس می‌‌کرد، بدون آگاهی وارد بازار سرمایه شدند اما به‌دلیل مدیریت بد و تصمیمات خلق‌الساعه این بازار به هم ریخت. حالا اما با واردشدن مجلس به موضوع بورس و جلسات مستمری که میان خانه ملت و دولتمردان برای چاره‌اندیشی، حمایت و صیانت از سرمایه‌های مردم برگزار می‌‌شود، چشم‌انداز بورس مثبت شده و می‌‌توان امیدوار بود که مجددا بورس به بازار مطمئنی برای جذب سرمایه‌‌‌های سرگردان تبدیل شود.

captcha
شماره‌های پیشین