sobhe-no.ir
1016
سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۹
3
یادداشت

تخریب كاندیداهای انقلابی به سبك شبكه‌های مخفی ناتو

سعید پورملائی‌هریس

محمدرضا باهنر در اظهاراتی اقدام عضو حزب مؤتلفه در تهمت به رییس مجلس را غیرمدبرانه توصیف کرد

سنتی‌ها علیه میرسلیم

سازوکار جدید اصول‌گرایان برای حصول وحدت در انتخابات مجلس یازدهم، باعث شد تا رسانه‌‌‌های اصلاح‌طلب و برخی نفوذی‌‌‌های آنها در جبهه اصول‌گرایی، تقابل و تغایر طیف سنتی اصول‌گرایان با تمامی ارکان این جبهه را بر سر و دست بگیرند و مدعی شوند که سابقون اصول‌گرایی، در برابر جریان جوان و نواصول‌گرا، ایستاده است. این تحلیل آنجایی قوت گرفت که عضو موتلفه اسلامی از رییس مجلس شکایت کرد. نقد قاطع «لابی من» سیاست ایران از عضو موتلفه اما خود گواهی عینی بود از اینکه طیف سنتی دست به ایجاد شکاف درون‌جبهه‌‌ای نزده است.

به هم ریختگی بازار بورس، ارز و خودرو؛ عایدی مردم از طرح گشایش دولت بوده است

گلایه جهانگیری از اقدام مجلس در حمایت از منافع مردم

صبح نو

به هم ریختگی بازار بورس، ارز و خودرو؛ عایدی مردم از طرح گشایش دولت بوده است

گلایه جهانگیری از اقدام مجلس در حمایت از منافع مردم

دولت که وعده گشایش اقتصادی به مردم داده بود، حال از طرح خود عقب‌نشینی کرد؛ طرحی که تنها عایدی آن برای مردم ریزش بورس، ترمز بریدن خودرو و افسار پاره‌‌کردن نرخ ارز بود. بیستم مرداد یعنی بیش از یک ماه پیش بود که آقای حسن روحانی گفت «در هفته آینده خبرهای خوشی برای مردم داریم و گشایش اقتصادی در کشور شاهد خواهیم بود»! او تاکید کرد كه «باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنیم تا مردم شریف ایران حس کنند مجموعه نظام برای حل مشکلات اقتصادی و معیشت آنان در تلاش هستند و این موضوع در شرایط خاص و پیچیده اقتصادی امروز کشور، بسیار حائز اهمیت است.» اما طرح گشایش دولت فروش اوراق سلف نفتی بود که طی آن
 ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش می‌شد و اگر دولت موفق می‌ شد که تمام حجم پیش‌بینی‌شده را به فروش برساند، با قیمت‌های فعلی ارز سنا و نفت سنگین ایران، حدود 200 هزار میلیارد تومان تامین مالی می‌ شد؛ یعنی تامین کسری بودجه؛ طرحی که با واکنش منفی بسیاری از نمایندگان مجلس و کارشناسان مواجه شد. آنها اعتقاد داشتند طرح پیشنهادی دولت برای پیش‌فروش نفت اگرچه می‌تواند عواید کوتاه‌مدتی برای اقتصاد ایران داشته باشد اما هزینه بلندمدت زیادی دارد زیرا برای دولت بعدی بدهی سنگینی وابسته به قیمت ارز ایجاد می‌‌کند و اصلا بعید نیست دولت بعدی برای جبران این بدهی سنگین راهی جز استقراض از بانک مرکزی که اثرات جبران‌ناپذیر تورمی دارد، نداشته باشد. چه‌بسا که بسیاری از کارشناسان عقیده دارند کسری بودجه با راهکارهای فعلی که مجوز اجرای آن در قانون بودجه 99 وجود دارد، قابل جبران بوده و اصولا دولت نیازی به ارائه طرح‌های پرهزینه و خطرناکی مانند انتشار اوراق سلف موازی نفتی ندارد. برخی از نمایندگان نیز این پیشنهاد را مطرح ‌کردند که ما باید به جای اینکه با پیش‌فروش نفت دولت بعدی را دچار مشکل کنیم، به همان بورس نفت تاکید کنیم، به عبارتی وقتی نفت به‌روز به فروش برسد، پول آن نیز همان موقع به خزانه می‌رود و در این صورت دولت بعدی هم به مشکل برنمی‌خورد که این ایده بارها مطرح شده بود. حال روز گذشته معاون اول رییس‌جمهور گفت: متاسفانه طرح فروش اوراق سلف نفتی که گفته می‌شد می‌تواند تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد کند، به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها از دستورکار خارج شد؛ طرحی غیرکارشناسی و عجولانه که دولت با رسانه‌‌ای‌‌کردن آن به اقتصاد کشور آسیب زد و موجب به‌هم‌ریختن تمام بازارهای بورس، خودرو، مسکن و ارز شد. اما ساعاتی بعد از اعلام نظر دولت درباره لغو طرح گشایش اقتصادی توسط جهانگیری، دفتر معاون اول رئیس جمهور در اطلاعیه ای سخنان جهانگیری را اصلاح کرد. در این اطلاحیه امده است: «علی رغم طولانی شدن فرآیند بررسی این طرح و نیز لزوم ایجاد هماهنگی با سایر قوا، طرح مذکور از دستور کار دولت خارج نشده است و دولت همچنان بر اجرای آن اصرار داشته و پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.» موضوعی که سردگمی دولت در برنامه ها و سیاست هایش را نشان می دهد . سردگمی و بی برنامگی که تنها دود آن به چشم مردم خواهد رفت. 

captcha
شماره‌های پیشین