sobhe-no.ir
1015
دوشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۹
15
خبر

در اختتامیه جشنواره ونیز چه گذشت

شیر ونیزی چشم‌درچشم کرونا

جشنواره فیلم ونیز در آخرین سال پرالتهاب دهه دوم قرن بیست‌ویکم، شنبه‌شب با برگزاری اختتامیه به کار خود پایان داد. فستیوالی که در گیرودار خاموش شدن چراغ بسیاری از جشنواره‌های سینمایی جهان در یکی از کرونایی‌ترین کشورهای اروپایی، حضور فیزیکی‌اش را حفظ کرد و این حضور البته برای ما ایرانی‌ها هم دستاوردهایی داشت که شاید فراتر از دیده شدن دو اثر به جهانی شدن اعتراض ایرانی‌ها به تحریم‌های ظالمانه آمریکا برمی‌گشت.

چگونه کودکان کار در جهان فرصت دیده شدن پیدا می‌کنند

وقتی اعتراض به تحریم‌های آمریکا روی سن ونیز می‌رود

صبح نو

خبر

«آبادان یازده ۶۰» به سینماها می‌آید
فیلم سینمایی «آبادان یازده ۶۰» به کارگردانی مهرداد خوشبخت، به‌زودی روی پرده سینماها می‌رود. به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، اکران فیلم سینمایی «آبادان یازده ۶۰» به کارگردانی مهرداد خوشبخت و تهیه‌کنندگی حسن کلامی، از چهارشنبه ۲۶شهریور در سینماهای سراسر کشور آغاز می‌شود. علیرضا کمالی، حسن معجونی، ویدا جوان، شبنم گودرزی، حمیدرضا محمدی و نادر سلیمانی در این فیلم سینمایی ایفای نقش می‌کنند. «آبادان یازده ۶۰» اثری متفاوت در حوزه دفاع مقدس است که به شروع جنگ ایران و عراق خواهد پرداخت. این فیلم سینمایی موفق به دریافت سیمرغ طلایی مقاومت در جشنواره سی‌و‌هشتم فجر شد و همچنین در میان پنج فیلم برتر تماشاگران این دوره از جشنواره قرار گرفت. در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: مردم غیور آبادان ... شهر در آستانه سقوط قرار گرفته است!

باید در «ونیز» از «تحریم‌ها» می‌گفتیم
احمد بهرامی، کارگردان فیلم سینمایی «دشت خاموش» که شب گذشته جایزه بهترین فیلم بخش «افق‌ها» در جشنواره «ونیز» را به‌دست آورد، از مواضع خود علیه تحریم در اختتامیه این رویداد بین‌المللی دفاع کرد. احمد بهرامی، کارگردان فیلم سینمایی «دشت خاموش» که شب گذشته ۲۲شهریورماه جایزه بهترین فیلم بخش «افق‌ها» در هفتاد‌و‌هفتمین جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرد، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره این جایزه گفت: ما از این جشنواره سه جایزه گرفتیم؛ جایزه اتحاد ملی ایتالیا، که به فیلم‌هایی با موضوع کار و محیط‌زیست، جایزه می‌دهد. جایزه فیپرشی که فدراسیون بین‌المللی منتقدان سینما آن را اهدا می‌کند و در آن از اکثر کشورهای دنیا منتقدان و روزنامه‌نگاران بزرگی حضور دارند. برای مثال سال گذشته این جایزه را به «یک افسر و یک جاسوس» ساخته رومن پولانسکی دادند یا در دوره‌ای این جایزه به میشاییل هانکه اهدا شد. شب گذشته هم جایزه بهترین فیلم بخش افق‌ها را دریافت کردیم.

تکلیف «قرآن مصور» 
با درگذشت خالقش چه می‌شود
«سهم‌الدین زمانی» هنرمند پیشکسوت و چیره‌دست که طی نیم قرن «قرآن مصور» را خلق کرده بود، دار فانی را وداع گفت. اما تکلیف این اثر هنری کم‌نظیر چه می‌شود؟ به گزارش فارس، «سهم‌الدین زمانی» هنرمند نقاش و خالق «قرآن مصور» که ۴۸‌سال از عمر خود را وقف نقاشی مفهومی سوره‌های قرآن کریم کرده بود، هفته گذشته در ۷۴‌سالگی درگذشت و در قبرستان امامزاده پنج تن لویزان آرام گرفت. او ۱۱۴‌سوره کلام‌الله مجید را در قالب ۱۱۴‌طرح با گل‌ها و رنگ‌های متفاوت تصویر کرد و انگیزه‌اش از این کار که حدود نیم قرن طول کشید (به همراه نقاشی آیات)، خوابی بود که در ۲۴‌سالگی در مشهد دیده بود. خواهر زنده‌یاد سهم‌الدین زمانی در پاسخ به این پرسش فارس که آیا استاد وصیت خاصی درباره «قرآن مصور» داشته است، گفت: هنوز وصیتنامه ایشان توسط فرزندانش باز نشده است تا از محتوای آن آگاه باشیم. وی همچنین درباره اینکه آیا تاکنون مسوولان فرهنگی هنری تماسی با شما داشته‌اند، اذعان کرد مسوولان سراغی نگرفته‌اند.

خانه موسیقی برای بهبود چه کند؟
مجید کیانی در گفت‌وگویی به ارائه پیشنهادهایی برای پیشرفت روند فعالیت خانه موسیقی پرداخت و گفت که بهتر است خانه موسیقی توجه بیشتری به موسیقی جدی و جذب توجه مردم به آن نشان دهد. این هنرمند باسابقه با ابراز موافقت با برگزاری الکترونیک خانه موسیقی در توضیح این مطلب به ایسنا گفت: در وهله اول باید خودمان را با شراط پیش آمده وفق دهیم که برگزاری آنلاین انتخابات خانه موسیقی یکی از اقدامات برای هماهنگ شدن با شرایط کنونی است. کیانی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاداتش برای پیشرفت عملکرد خانه موسیقی گفت: خانه موسیقی بیشتر به بیمه هنرمندان حوزه‌های مختلف موسیقی و حمایت از آن‌ها می‌پردازد ولی از عملکرد خانه موسیقی برای ارتقای موسیقی خیلی راضی نیستم؛ البته درست است که پیدا کردن راهکار مناسب برای بیشتر دیده شدن و جا افتادن مثلاً موسیقی اصیل ایرانی نسبت به موسیقی مردم پسند سنتی کار سختی است، ولی به‌طور کلی هر سبکی از موسیقی می‌تواند حالتی مردم‌پسند و اندیشمندانه به خود بگیرد و خانه موسیقی باید تلاش کند که آن بخش اندیشمندانه بیشتر دیده شود.

captcha
شماره‌های پیشین