sobhe-no.ir
1014
یکشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
7
هزاران میلیارد در دریاچه ارومیه خرج شد

تعهد احیا به گردن دولت بعد افتاد

«صبح‌نو» از آتش‌سوزی در 13 ایالت آمریکا گزارش می‌دهد

ضعف ابرقدرت در اطفای حریق

گزارش عارف چراغی / این روزها درحالی 13 ایالت از آمریکا در آتش می‌سوزد که دولت ترامپ کمترین واکنشی نسبت به آن نشان نداده است. رسانه‌های بین‌المللی از آواره شدن بیش از نیم میلیون نفر بر اثر آتش‌سوزی خبر داده‌اند. وقوع بیش از ۱۰۰ آتش‌سوزی عظیم در سطحی به مساحت تقریباً 7هزار مایل مربع باعث مرگ صدها نفر و تخریب هزاران‌ها منزل مسکونی شده است.

صبح نو

«صبح‌نو» از آتش‌سوزی در 13 ایالت آمریکا گزارش می‌دهد

ضعف ابرقدرت در اطفای حریق

گزارش عارف چراغی / این روزها درحالی 13 ایالت از آمریکا در آتش می‌سوزد که دولت ترامپ کمترین واکنشی نسبت به آن نشان نداده است. رسانه‌های بین‌المللی از آواره شدن بیش از نیم میلیون نفر بر اثر آتش‌سوزی خبر داده‌اند. وقوع بیش از ۱۰۰ آتش‌سوزی عظیم در سطحی به مساحت تقریباً 7هزار مایل مربع باعث مرگ صدها نفر و تخریب هزاران‌ها منزل مسکونی شده است.


ساکنان منطقه پورتلند در ایالت اورگان آمریکا صبح جمعه با تنگی نفس و سوزش چشم‌هایشان از خواب بیدار شدند؛ درست وقتی که دود غلیظی سراسر آسمان را گرفته بود و حرارت آتش به کیلومترها آن‌طرف‌تر می‌رسید. آتش‌نشانان مشغول خاموش ‌کردن آتشی بودند که به این سادگی‌ها مهارشدنی نبود. اکنون با گذشت سه شبانه‌روز هنوز غرب ایالات متحده آمریکا در آتش می‌سوزد و گویی هیچ‌کدام از تکنولوژی‌هایشان برای چنین روزی به کار نمی‌آید. پیش از پورتلند اما آتش از کالیفرنیا آغاز شده بود. ایالت کالیفرنیا هرساله با آغاز شهریور و به دلیل وضعیت خشک و گرم آب‌وهوایی شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های بسیاری است، به طوری که پس از طغیان آتش‌سوزی و گسترش آن به مناطق بیشتر، مقامات کالیفرنیای شمالی روز پنجشنبه اعلام ‌کردند که ده‌ها نفر در این آتش‌سوزی جان خود را از دست داده و برخی نیز مفقود شده‌اند. آتش‌سوزی در ایالت کالیفرنیا طی سال جاری رکورد بی‌سابقه‌ای برجای گذاشته است، 
به طوری که تاکنون حدود ۸۰۹ هزار هکتار از اراضی این ایالت در آتش سوخته‌اند؛ وسعتی‌ که به‌اندازه ۱۰ برابر شهر نیویورک گزارش شده است.
 
500 هزار آواره
عدم مهار گسترش آتش‌سوزی‌های فصلی در ایالت واشنگتن و اورگان هم تعدادی کشته برجای گذاشته و هزاران ساختمان و سازه را به تلی از خاکستر تبدیل کرده و هزاران نفر را هم وادار به ترک خانه‌هایشان کرده است؛ اما همزمان با این آتش‌سوزی، شاهدان محلی تصاویری ویدئویی از انفجار در شهر تلنت در ایالت اورگان منتشر ‌کردند. مسوولان محلی اطلاعاتی درباره این انفجار منتشر نکردند اما شاهدان می‌گویند که این حادثه در نزدیکی ساختمان «اداره آبیاری شهر تلنت» رخ داده است؛ انفجاری که دامنه آتش‌سوزی در منطقه را بیش از پیش گسترانده است. مقامات ایالتی همچنین می‌‌گویند که آتش‌سوزی مهلک و سریعی که در روز پنجشنبه در چندین ایالت ساحل غربی آمریکا رخ داده، حدود ۵۰۰ هزار نفر را در اورگان مجبور به ترک خانه‌ها کرده است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ مورد آتش‌سوزی در ۱۲ ایالت غربی آمریکا در حال سوختن است. ایالت‌های اورگان، کالیفرنیا، واشنگتن بیشترین میزان آتش‌سوزی را متحمل شده‌ و در چندین مورد کل شهرها در اثر آتش‌سوزی تخریب شده‌اند. بنا بر آنچه مرکز ملی آتش‌نشانی بین‌المللی منتشر کرده است، از روز پنجشنبه یکصد آتش‌سوزی در سرتاسر ۱۲ ایالت غربی آمریکا، بیش از 3/4 میلیون هکتار را سوزانده است. افزایش دما و وزش بادهای گرم در هفته‌های اخیر موجب آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های ایالت‌های اورگان، کالیفرنیا و واشنگتن در غرب آمریکا شده است.
 
ترقه‌بازی در مهمانی
در هفته گذشته برخی مقامات ایالت کالیفرنیا گفتند ترقه‌بازی‌های مهمانی که برای علنی ‌کردن دختر یا پسر بودن جنین برگزار شده بود، ریشه اصلی آتش‌سوزی منطقه ال‌‌دورادو بوده است؛ آتش‌سوزی‌‌ای که سپس به حدود 7 هزار جریب از جنگل‌های اطراف سرایت پیدا کرد.
مهمانی‌هایی که برای برملا‌کردن جنسیت جنین برگزار می‌شوند اخیرا در آمریکا رواج یافته‌ است. در این مهمانی‌ها والدین و اعضای خانواده و مهمانان برای نخستین بار از دختر یا پسر بودن جنین مطلع می‌شوند، تاکنون چند سانحه از این مهمانی‌ها خبرساز شده است که معروف‌ترین آن یك مهمانی در سال گذشته بود که ترقه‌بازی در آن منجر به مرگ مادر جنین شد. پلیس می‌گوید که عامل انسانی را هم برای این آتش‌سوزی در نظر گرفته‌اند؛ به همین دلیل در نظر دارند این پرونده جنایی را دنبال کنند.
 
ناتوانی ابرقدرت‌ها و سکوت ترامپ
آتش‌سوزی‌‌‌های سریالی در آمریکا از سال 2017 تاکنون به اوج خود رسیده است و سالانه میلیون‌ها درخت در آتش سوءمدیریت آمریکایی‌ها می‌سوزد. سالانه در آمریکا میلیاردها دلار برای جنگل‌داری هزینه می‌شود، اما جان و مال شهروندان فقط به‌خاطر سوءمدیریت مسوولان ایالتی از دست می‌رود.
کامان‌دریمز گزارش داده آخرین باری که ترامپ در این خصوص اظهارنظر کرده روز ۲۳ اوت بوده که از آن روز تاکنون حدود سه هفته می‌گذرد. این در حالی است که او از آن موقع تا الان در ۴۶ مراسم صحبت کرده است. ترامپ از آن زمان تاکنون، در حساب کاربری‌اش در توییتر هم پیامی در این مورد منتشر نکرده است. او در اواسط ماه اوت توییتی در این خصوص منتشر کرده و کالیفرنیا را مقصر بروز این آتش‌سوزی‌ها دانسته است. ترامپ نوشت: «باید زمین‌هایتان را تمیز کنید.»
البته کارشناسان در آمریکا سوءمدیریت در نگهداری جنگل را عامل این آتش‌سوزی و تلفات آن نمی‌دانند؛ آنها معتقدند که ریشه همه این آتش‌سوزی‌ها از جنگل نشأت نگرفته است. با این حال مقامات آتش‌نشانی نسبت به خطر ادغام دو آتش‌سوزی مهیب و گسترده در روزهای آینده هشدار داده‌اند. کیفیت هوا در بسیاری از مناطق ایالت اورگان نیز به خاطر دود ناشی از این آتش‌سوزی، بدتر شده است، به طوری که یک شرکت سوئیسی فعال در زمینه سنجش آلودگی هوا نیز اعلام کرده که چهار شهر از پنج شهر به شدت آلوده جهان در این منطقه هستند؛ یعنی شهرهای پورتلند، سیاتل، سان‌فرانسیسکو و ونکوور.
 
سرقت در آتش
اما تمام مشکلات از آب و هوا و سوءمدیریت ناشی نمی‌شود. مردم نیز با یکدیگر برای حفظ زندگی‌شان تلاش نمی‌کنند و این مساله در این شرایط نیز به اوج خود رسیده است، به طوری كه به‌دنبال تخلیه منازل به علت آتش‌سوزی وخیم، گروه‌های سارقان اقدام به سرقت اموال مردم ‌کردند. غارت اموال مردم در کالیفرنیا در حالی رخ می‌دهد که نزدیک به 40 روز از آتش‌سوزی در شرق آمریکا می‌گذرد و گسترده‌تر شدن دامنه آن و ناتوانی آتش‌نشانان در مهار آتش موجب شده که ۶ ایالت درحالت هشدار قرار گیرند و در ایالت کالیفرنیا نیز وضعیت فاجعه‌بار اعلام شده است.
حجم آتش‌سوزی‌ها به قدری وسیع است که ناسا عکسی را که توسط دوربین ماهواره رصدخانه آب و هوای فضای ژرف در نهم سپتامبر از زمین گرفته شده، منتشر کرده که دودهای ناشی از آتش‌سوزی‌های وسیع در غرب ایالات متحده در آن پیداست. ناسا درباره این تصویر نوشته است: دوربین تصویربرداری پلی‌کروماتیک زمین این تصویر را در تاریخ ۹ سپتامبر سال ۲۰۲۰ ثبت کرده است که مناطق وسیعی از ایالات اورگان، کالیفرنیا و شمال‌شرقی اقیانوس آرام را نشان می‌دهد که توسط دود پوشیده شده‌اند. این دود آنقدر غلیظ و گسترده است که خارج از جو زمین نیز به‌راحتی قابل مشاهده است.

captcha
شماره‌های پیشین