sobhe-no.ir
1014
یکشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
11
نکته

فاطمه ترکاشوندخبرنگار گروه فرهنگ

«خشم» تازه‌ترین کتاب علیه رییس‌جمهوری آمریکاست که کم‌کاری‌های وی در مبارزه با کرونا را افشا کرده است

کتاب‌ها علیه ترامپ

ظاهرا مبارزه جدیدی علیه رییس‌جمهوری آمریکا راه افتاده است و تقریبا در هر ماه کتاب جدیدی که افشاگری‌های جدیدی از ترامپ رو می‌کند منتشر می‌شود. دو روز دیگر کتاب «خشم» نوشته باب وودوارد که در اوایل ریاست جمهوری ترامپ هم علیه وی کتاب نوشته بود منتشر خواهد شد. بخشی از این کتاب درباره عملکرد ترامپ در دوره کروناست.

صبح نو

نکته

فاطمه ترکاشوندخبرنگار گروه فرهنگ

دیروز همین‌جا درباره توییت آقای داروغه‌زاده، معاون سابق نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی و دبیر فعلی جشنواره فیلم فجر نوشتم. توییتی که در آن به مناسبت روز ملی سینما، نویسنده ابراز امیدواری کرده بود که شوراهای پروانه حذف و اعطای پروانه به فیلم‌ها لغو شود. دیری نگذشت که بیانیه حدود 300‌سینماگر هم بیرون آمد که خواستار «حذف هر نوع پروانه فیلمسازی» شدند. این بیانیه به مناسبت روز ۲۱‌شهریور، «روز ملی سینما» منتشر شده و امضاکنندگان بر «نه به سانسور» تاکید ورزیده‌اند. بیانیه به صراحت می‌گوید: «ما سینماگران در روز ملی سینما‌ خواهان برچیده شدن نظام سانسور و حذف هر نوع پروانه فیلم‌سازی هستیم.» اینکه نویسندگان بیانیه، «سانسور» را با سازوکار اعطای «پروانه» برابر گذاشته‌اند خودش نیاز به توضیحاتی مفصل به اندازه یک کتاب دارد. حتما نیاز به بررسی دارد که چرا اهالی سینمای ایران تا این حد ضدقانون هستند و هیچ قاعده‌ای را برای نظارت بر فیلم نمی‌پذیرند؛ آن هم فیلم که همه جای دنیا حتی در آزادترین کشورها هم کالایی حساس و 
تحت نظارت‌های ضروری فرهنگی شناخته می‌شود. اما اگر قرار است این اقدامات و اظهارات را به‌عنوان قدم جدی برای فشار جهت تغییرات به حساب آوریم بگذارید دست‌کم از این اهرم‌های فشار بپرسیم آیا طرح جایگزینی برای حراست از فرهنگ و هنر دارید؟
 

captcha
شماره‌های پیشین