sobhe-no.ir
1013
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
7
۷۰۰ فروشگاه محصولات لوازم‌التحریر ایرانی‌-اسلامی عرضه می‌كنند

درج تصاویر «مدافعان سلامت» و «سردار سلیمانی» بر نوشت‌افزارهای ایرانی

حذف دو دختر از جلد کتاب ریاضی سال سوم دبستان جنجالی شده است

دیوارکشی در دولت اصلاحات - اعتدال

گزارش عارف چراغی / وزیر آموزش‌و‌پرورش در یک هفته گذشته درگیر جمع‌و‌جور کردن جنجال بازگشایی ناگهانی مدارس و حواشی پس از آن بوده است اما هنوز چند روزی از انتقادات مردم علیه این وزارتخانه نگذشته بود که حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان حاشیه‌ساز شد. در این مدت کوتاه، دو موضوع حذف تصاویر دختران و قرآن از کتب درسی دانش‌آموزان، در فضای مجازی دست‌به‌دست شد؛ دو موضوعی که واکنش‌هایی را از گروه‌های مختلف به همراه داشته است.

صبح نو

حذف دو دختر از جلد کتاب ریاضی سال سوم دبستان جنجالی شده است

دیوارکشی در دولت اصلاحات - اعتدال

گزارش عارف چراغی / وزیر آموزش‌و‌پرورش در یک هفته گذشته درگیر جمع‌و‌جور کردن جنجال بازگشایی ناگهانی مدارس و حواشی پس از آن بوده است اما هنوز چند روزی از انتقادات مردم علیه این وزارتخانه نگذشته بود که حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان حاشیه‌ساز شد. در این مدت کوتاه، دو موضوع حذف تصاویر دختران و قرآن از کتب درسی دانش‌آموزان، در فضای مجازی دست‌به‌دست شد؛ دو موضوعی که واکنش‌هایی را از گروه‌های مختلف به همراه داشته است.

با شروع سال تحصیلی و توزیع کتب درسی بین دانش‌آموزان، مثل روال هر سال، برخی تغییرات ایجاد شده در کتاب‌ها در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود و شائبه‌هایی را به‌وجود می‌آورد. در سال‌های گذشته شاهد برخی حذفیات مثل تصاویر برخی شاعران  یا حذف برخی اشعار در کتب ادبیات حاشیه‌ساز شده بود. امسال هم این تغییرات از زیر نگاه تیزبینانه مردم در امان نماند و خیلی زود در اولین روزهای آغاز سال تحصیلی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. حذف تصویر کتاب قرآن از یک صفحه کتاب فارسی اول دبستان و حذف تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، دو تغییر پر حاشیه در کتب درسی امسال بودند. در ماجرای حذف تصویر قرآن؛ کتاب قرآن در قفسه میزی که تلویزیون روی آن قرار دارد، به خوبی قابل رؤیت بود اما در نسخه ویرایش شده کتاب فارسی اول دبستان که امسال به دست خانواده‌ها رسید، به جای کتاب قرآن، گلدان گذاشته شده است. این تصویر و تصویر جدید در فضای مجازی منتشر شد و این اقدام به‌عنوان اقدامی منتسب به سند‌2030 از سوی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تعبیر شد که البته سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این خصوص به سرعت واکنش نشان داد.

جدایی دختران از جلد ریاضی
تصاویر مقایسه‌ای از کتاب ریاضی سوم دبستان چاپ‌۹۸ و ۹۹ که از روزهای گذشته دست به دست می‌شود، نشان می‌دهد تصویر دختران از روی جلد کتاب حذف شده است. مراجعه به سایت پایگاه کتاب‌های درسی و بررسی تصویر جلد کتاب‌ها نشان می‌دهد که این موضوع صحت دارد. خانم نسیم بهاری، تصویرگر جلد این کتاب در صفحه اینستاگرام خود مدعی شده است: «این طرح را چند سال پیش برای کتاب ریاضی سوم دبستان کشیده بودم. طرح اصلی هم کلی ممیزی خورد و اجازه داده نشد که یکی از دخترها بالای درخت باشد!»

تصاویر متعددی از دختران در کتب درسی است
واکنش‌ها به این اقدام آموزش‌و‌پرورش بسیار بود؛ سرانجام اما سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش‌و‌پرورش در پاسخ به این انتقادات طی اطلاعیه‌ای گفت: «از آنجاکه تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده در آن تصویر بسیار زیاد بود، پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیبا شناسی و روانشناسی بخش‌های مختلف کتاب را بررسی می‌کنند بر این بوده است که تصویر خلوت‌تر گردد. برداشت‌هایی از قبیل حذف دستوری تصاویر دختران نتیجه‌گیری شده است. با بررسی صفحات دیگر کتاب و نیز جلد سایر کتاب‌های ریاضی مشاهده می‌شود که تصاویر متعددی از دختران دانش‌آموز در کتاب‌های ریاضی استفاده شده است» اما تصویر حذف دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان، اتفاقی نبود که مردم به سادگی درخصوص آن قانع شوند.

سایر کتب چگونه‌اند؟
با مراجعه به وبسایت پایگاه کتاب‌های درسی می‌توان به خوبی کتاب‌ها را بررسی و با سال‌های گذشته مقایسه کرد. در کتب پایه دوم دبستان سه کتاب ریاضی، علوم و قرآن فقط تصویر دختر روی جلد آن‌هاست و فقط دو کتاب با جلد پسر و مشاهیر مرد در این پایه وجود دارد. در بین کتب پایه سوم دبستان؛ سه کتاب قرآن، فارسی و مطالعات اجتماعی، تصاویر دختر و پسر را به‌طور همزمان دارند و تنها کتاب ریاضی که این روزها مورد بحث است تصویر پسر را در جلد دارد. همچنین در همین پایه دو کتاب هدیه‌های آسمانی و علوم با تصویر دختران جلد شده‌اند. در بین کتاب‌های پایه چهارم ابتدایی نیز، تصاویر پسرها روی جلد کتاب مطالعات اجتماعی و تصاویر دختران روی جلد کتاب علوم تجربی است و تصاویر دختر و پسر به‌طور همزمان روی کتاب هدیه‌های آسمانی است. مابقی کتب این پایه نیز در جلدشان با تصاویر گل و طبیعت صفحه آرایی شده‌اند. با همین بررسی ساده حتی می‌توان دریافت که تعداد کتبی که در جلد خود تصاویر دختران را دارند بیشتر است اما کسی به این تبعیض اشاره‌ای نمی‌کند. بولد کردن حذف تصاویر دختران از کتاب ریاضی سوم ابتدایی همان ماجرای همیشگی رسانه‌های معاند است که همواره با ایجاد چنین شبهاتی تلاش دارند بگویند که تبعیض علیه زنان در ایران وجود دارد و نشانه‌هایی اینچنینی دارد.

دستور وزیر پرحاشیه
وزیر آموزش‌و‌پرورش نیز در واکنش به انتقادها از حذف تصویر دختران از جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، گفت که به رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مأموریت داده است تا تغییرات در شکل و محتوای کتاب‌های درسی را با حساسیت کامل رصد، اصلاح و گزارش کند. آقای محسن حاجی‌میرزایی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: تغییرات در کتاب‌های درسی همه‌ساله براساس ارزیابی و از سوی مؤلفان انجام می‌شود. مأموریت دادم تغییرات در شکل و محتوای کتاب‌های درسی را با حساسیت کامل رصد شود. به دغدغه‌های مردم اهمیت می‌دهم. دختران میهن شایسته احترامند.» خانم معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری هم در واکنش به این موضوع در حساب توییتری خود نوشت: « جلد کتاب ریاضی و علوم سال تحصیلی جدید را باید در کنار هم دید، وزیر محترم آموزش‌و‌پرورش بررسی و اصلاح کتاب‌های درسی از زوایای مختلف از جمله عدالت جنسیتی را در دستور کار دارند.»
به نظر می‌رسد دولتی که خود روزگاری رقیب را متهم می‌کرد که اگر در انتخابات پیروز شود در خیابان‌ها دیوار می‌کشد خود  دیوارکشی را از کتاب‌های درسی آغاز کرده؛ خطایی که امیدواریم زودتر تصحیح شود.

 چرا تصویر قرآن از کتاب اول دبستان حذف شد؟ 
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش خیلی زود درباره حذف تصویر قرآن اطلاعیه‌ای به نسبت قانع‌کننده داد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «در ارتباط با موضوع برداشتن تصویر قرآن کریم از تصاویر کتاب فارسی اول ابتدایی در نگاره اول و برای جلوگیری از سوء‌برداشت و تنویر اذهان عمومی به اطلاع می‌رساند در کتاب فارسی اول ابتدایی، تصویر قرآن در طبقه زیر تصویر تلویزیون قرار گرفته بود. با توجه به نظرات تعدادی از معلمان، اولیاء و کارشناسان دینی مبنی بر این که قرار گرفتن قرآن در زیر تلویزیون توهین به این کتاب مقدس محسوب می‌شود.»

captcha
شماره‌های پیشین