sobhe-no.ir
1013
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
4
مذاکرات بین‌الافغانی با دخالت آمریکا در دوحه قطر امروز آغاز می‌شود

صلح نمایشی با ادامه اشغالگری

آماج حملات علیه علیرضا پناهیان

آیا این عدالت‌خواهی است؟

انتشار فیلمی از حجت‌الاسلام پناهیان که در آن، درباره عدالت اظهار نظری را مطرح می‌کند، مدتی است که مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته است. جریانی که خود را به اصطلاح عدالت‌خواه می‌داند، در صف اول حمله به این واعظ معروف قرار دارد.

نامه محمد سعید احدیان به پرویز امینی

مجلس به دنبال تحول در شیوه نظارت است

صبح نو

نامه محمد سعید احدیان به پرویز امینی

مجلس به دنبال تحول در شیوه نظارت است

محمدسعید احدیان، دستیار رییس مجلس در نامه ای خطاب به پرویز امینی به یادداشت او درباره مجلس یازدهم پاسخ داد.
احدیان در نامه خود آورده است: از یادداشت دلسوزانه شما که از سر دغدغه مندی بود ، تشکر می کنم که همه مسوولان نیازمند تذکرهای دلسوزانه هستند. درباره این یادداشت ذکر ‌نکاتی را مفید می دانم.  دغدغۀ شما دربارۀ احیای جایگاه مجلس نشان‌دهندۀ شروع روند تغییرات بنیادی در جایگاه و شیوۀ کار مجلس در دورۀ یازدهم است. در سال‌های گذشته، مجلس چنان در به انجام رساندن وظایف خود ناتوان بوده است و چنان مشکلات اصلی مردم را فراموش کرده و به حاشیه‌ها پرداخته است که حتی در نظر مردم به محلی برای گفت‌وگوهای کم حاصل و مجمع وکیل‌الدولگان تبدیل شده است. همین تضعیف در طول سالیان دراز باعث شده است که حتی انقلابیون دلسوز و مطلع نیز از ظرفیت‌ها، وظایف و اولویت‌های اصلی مجلس مطلع نباشند و احیای جایگاه آن را در گرو  واکنش‌های لحظه‌ای و دفعی بدانند در حالی که ریل‌گذاری مد نظر رهبری به ایجاد تحولات اساسی و ساختاری وابسته است. 
دستیار رییس مجلس در ادامه تاکید کرده است: حال برای رسیدن به هدف مدیریت تصمیمات کارشناسی نشده و خلق الساعۀ دولت باید روی تحول وظیفۀ نظارت مجلس شورای اسلامی تأکید کرد. دکتر قالیباف بارها تاکید کرده است که وظیفۀ اصلی مجلس را نظارت می‌داند ولی باید واقف باشیم که این وظیفۀ مهم در این سال‌ها آنچنان کم‌توان، تنگ‌مایه و غیرسیستماتیک و به‌روزنشده مانده است که باید به مرور و با احیای نقطه به نقطه تمامی اجزای آن متحول شود، هدف مجلس مچ‌گیری و یقه‌گیری نیست و رهبر معظم انقلاب نیز چنین انتظاری از مجلس شورای اسلامی ندارند. ضمن آنکه این یک واقعیت است که در بدنه دولت از وزرا گرفته تا معاونین و دیگر بخش های اجرایی افراد متعهد زیادی هستند که در همین ایام برای حل مساله مردم با مجلس همراهی جدی می کنند. در عین حال اگر استفاده بجا از جایگاه رئیس قوه ای با بهره‌گیری حداکثری از نمایندگان، کمیسیون‌های مربوط ، بازوهای کارشناسی و نظارتی مجلس در همین هفته‌های ابتدایی نبود، دولت با طرح آسیب‌زای اوراق نفتی (به شیوه‌ای که مد نظر برخی بود) فاجعه‌ای واقعی به ضرر همۀ مردم به وجود می‌آورد. این اتفاقات مثبت را نادیده نگیریم و ظرفیت مجلس را به سمت تقویت این نوع از نظارت به نفع مردم هدایت کنیم. کارشناسانی چون شما می‌توانند در بدنۀ مردم این مطالبات کلان را راهبری کنند و در این زمینه آماده تعامل و گفت‌وگوی بیشتر هستیم.
احدیان همچنین با اشاره به موضع‌گیری و جیغ‌های بنفش اصلاح‌طلبان، حامیان دولت و رسانه‌های زنجیره‌ای آنان علیه اقدامات مجلس، نوشت: دقت در موضع‌گیری‌های هیأت دولت نیز بیانگر آن است که مجلس و بدنۀ نظارتی و کارشناسی آن در همین مدت کوتاه، سد محکمی بوده‌اند در برابر تصمیماتی که سابق بر این در کسری از ثانیه و بدون هیچگونه مقاومتی اتخاذ و اجرا می‌شدند. مطمئن باشید آقای قالیباف هدف‌گذاری درستی کرده است تلاش مجلس این است که مبتنی بر شاخص مسائل مردم با دولت و اجزای آن تعامل کند هرجایی هر بخشی از دولت در حل مسائل مردم فعال و کوشا بود ، مورد حمایت کامل مجلس است و هرجایی که منافع مردم و مصالح انقلاب در خطر بود ، با جدیتی بازدارنده و البته تا حد امکان بدون سروصدا مجلس با موضوعات ورود می کند و تاکنون نیز با پرهیز از هیاهو در رسانه، اقدامات مهمی برای جلوگیری از سیل تخریب‌گر تصمیمات لحظه‌ای و نگران‌کنندۀ به انجام رسانده است. تقویت این رویکرد به مطالبه‌گری از سوی کارشناسان و ایجاد مطالبۀ عمومی در این مسیر نیازمند است.
منبع: فردا نیوز

captcha
شماره‌های پیشین