sobhe-no.ir
1013
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
4
مذاکرات بین‌الافغانی با دخالت آمریکا در دوحه قطر امروز آغاز می‌شود

صلح نمایشی با ادامه اشغالگری

آماج حملات علیه علیرضا پناهیان

آیا این عدالت‌خواهی است؟

انتشار فیلمی از حجت‌الاسلام پناهیان که در آن، درباره عدالت اظهار نظری را مطرح می‌کند، مدتی است که مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته است. جریانی که خود را به اصطلاح عدالت‌خواه می‌داند، در صف اول حمله به این واعظ معروف قرار دارد.

نامه محمد سعید احدیان به پرویز امینی

مجلس به دنبال تحول در شیوه نظارت است

صبح نو

مذاکرات بین‌الافغانی با دخالت آمریکا در دوحه قطر امروز آغاز می‌شود

صلح نمایشی با ادامه اشغالگری

مذاکرات بین‌الافغانی امروز به رهبری عبدالله‌عبدالله در قطر آغاز می‌‌شود تا پس از ماه‌ها کش و قوس و اختلافات داخلی میان گروه‌های مختلف افغان و رای لویه جرگه افغانستان به گفت‌وگو و آزادی زندانیان طالبان، رسما شاهد این مذاکرات باشیم؛ مذاکراتی که شاید ثبات و آرامش را بار دیگر برای این کشور شبه‌قاره به دنبال داشته باشد.  اما باید پرسید که دخالت‌‌‌های آمریکا در امور داخلی و سیاسی افغانستان و حضور پمپئو، وزیر خارجه واشنگتن در مذاکرات بین‌الافغانی در قطر می‌‌تواند به صلح پایدار منجر شود؟ گفت‌وگوهای «بین‌الافغانی» از موضوعاتی است که چند ماهی است به صورت جدی دنبال می‌‌شود تا مگر به‌واسطه اجرایی‌شدنش، افغانستان روی آرامش و امنیت را ببیند. نخستین گام برای اجرایی‌شدن این گفت‌وگوهای صلح‌آمیز را «لویه جرگه» افغانستان در ماه اخیر برداشت تا با رای‌دادن به آزادی 400 زندانی طالبان توسط دولت کابل، مسیر گفت‌وگوهای صلح‌آمیز هموارتر شود؛ راهی که با آزاد‌‌سازی زندانیان طالبان شرایط برای انجام مذاکرات بین‌الافغانی مهیا و هموار شد؛ آزادی زندانیانی که دولت فرانسه در همان ابتدا به مخالفت با آن پرداخت چرا که معتقد بود، تعدادی از این زندانیان در قتل شهروندان فرانسه در افغانستان نقش داشتند اما پس از اظهار نظر فرانسه، زندانیانی که گفته می‌‌شود تعدادشان
 6 تن است و فرانسه و استرالیا با آزادی آنها مخالف بودند به دوحه اعزام شدند تا با ادامه روند آزادی دیگر زندانیان طالبان راه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی هموارتر شود. هر چند پس از آزادی صدها زندانی، طالبان با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد که با دولت افغانستان وارد مذاکره نمی‌شود چرا که دولت افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد اما با رایزنی‌‌‌های متعدد که بین نمایندگان گروه‌های مختلف افغان انجام شد، امروز، شنبه این مذاکرات در دوحه و به صورت رسمی برگزار می‌‌شود تا آنجا که «عبدالله‌عبدالله» رییس شورای عالی مصالحه ملی، به‌عنوان نماینده بلندپایه افغانستانی در این مذاکرات حضور می‌یابد. از این رو هیات مذاکره‌کننده بین‌الافغانی که دیروز به قطر اعزام شده تا امروز شاهد برگزاری رسمی این مذاکرات در دوحه باشیم؛ موضوعی که وزارت خارجه قطر ابراز امیدواری کرد که دو طرف طی این مذاکرات مستقیم بتوانند گام مهمی برای تحقق صلح پایدار در افغانستان بردارند.
  19سال اشغالگری آمریکا
از سویی دیگر، اشغالگران آمریکایی که با سوء‌استفاده از اختلافات داخلی در این کشور همچنان به استثمار و اشغالگری خود در آنجا ادامه می‌‌دهند، تصمیم دارند تا وزیر خارجه خود را به این مذاکرات بفرستند. به گفته رسانه‌‌‌های افغانستان، پمپئو در مراسم آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شرکت می‌‌کند تا سایه دخالت غرب در امور این کشور همچنان باقی بماند؛ اشغالگری‌ای که چیزی تا بیستمین سال آن توسط نظامیان آمریکایی در این منطقه از خاورمیانه باقی نمانده است و چه‌بسا شاهد اتفاقات یا بروز دیگر توطئه‌‌‌های نظامیان آمریکایی در شبه‌قاره باشیم تا شعله اختلاف و فتنه‌انگیزی همچنان از سوی کاخ سفید دنبال شود.  البته نباید فراموش کرد كه کاخ سفید در آستانه انتخابات ریاست‌‌جمهوری قرار دارد و برای نشان‌دادن زوایای مثبتی از سیاست خارجه خود در تلاش است تا اقدام به برگزاری برخی گفت‌وگوهای نمایشی یا مذاکراتی داشته باشد که بگوید نقش اول آن نشست‌ها را ایفا می‌‌کند، مانند اقدامی که چندی پیش در توافق سازش امارات با رژیم صهیونیستی یا توافق رژیم صهیونیستی با صربستان و کوزوو دیدیم که ترامپ خودش را بانی اینگونه توافقات معرفی می‌‌کند تا مگر شانسی دوباره برای رفتن به کاخ سفید و کسب آرا به سوی خود داشته باشد. از این روست که عصر دیروز، جمعه پمپئو به قطر رفت تا دخالت مستقیم بر روند مذاکرات داشته باشد.
  واکنش ایران
وزارت خارجه کشورمان هم پس از مصوبه لویه جرگه مشورتی صلح در افغانستان ضرورت مساعد ‌کردن برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی را با هدف دستیابی به توافق مورد تاکید قرار داد و به منظور ارائه همکاری در برگزاری این مذاکرات اعلام آمادگی کرد؛ موضوعی که حال باید دید نتایج نخستین روز نشست مذاکرات بین‌الافغانی که امروز، شنبه در دوحه قطر دنبال می‌‌شود با چه نتایجی همراه خواهد شد و آیا آمریکا به یک توافق نمایشی، توجه افکار عمومی به سوی خود جلب می‌‌کند یا صلح و ثبات دائمی را از نتایج این نشست خواهیم دید!

captcha
شماره‌های پیشین