sobhe-no.ir
1013
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
3
یادداشت

اعتراف مهم زاکربرگ

مهدی فضائلی

رزمایش مشترک ارتش، گوشه‌ای از اقتدار و آمادگی نیروهای مسلح کشورمان برای رویارویی با دشمن را به نمایش گذاشته است

ذوالفقارِ آخته بر سر دشمن

رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه 20‌شهریور آغاز شد و امروز نیز به کار خود پایان خواهد داد. رزمایش بزرگی که گوشه‌هایی از اقتدار و آمادگی ارتش برای رویارویی در یک عرصه واقعی با دشمن را به نمایش گذاشته است. این رزمایش، حامل پیام مهمی برای دشمنان است مبنی بر اینکه کلیه نیروهای مسلح ایران اعم از ارتش و سپاه، همگی در یک صف علیه نیروهای خصم آمادگی دارند.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به ادعای مایکروسافت

برای ایران مهم نیست چه کسی در کاخ‌سفید باشد

صبح نو

رزمایش مشترک ارتش، گوشه‌ای از اقتدار و آمادگی نیروهای مسلح کشورمان برای رویارویی با دشمن را به نمایش گذاشته است

ذوالفقارِ آخته بر سر دشمن

رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه 20‌شهریور آغاز شد و امروز نیز به کار خود پایان خواهد داد. رزمایش بزرگی که گوشه‌هایی از اقتدار و آمادگی ارتش برای رویارویی در یک عرصه واقعی با دشمن را به نمایش گذاشته است. این رزمایش، حامل پیام مهمی برای دشمنان است مبنی بر اینکه کلیه نیروهای مسلح ایران اعم از ارتش و سپاه، همگی در یک صف علیه نیروهای خصم آمادگی دارند.

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده رزمایش مشترک ذوالفقار‌۹۹ ارتش، یک روز پیش از آغاز رزمایش، درباره ابعاد و مختصات آن، گفت: راحل اصلی این رزمایش با حضور یگان‌هایی از نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی پدافند و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای به وسعت دو میلیون کیلومترمربع در محدوده آب‌های شرق تنگه هرمز، سواحل مکران، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار 10‌درجه شمالی برگزار خواهد شد. وی با اشاره به اینکه این رزمایش در سه مرحله اشراف اطلاعاتی، تاکتیکی و نمایش قدرت اجرا می‌شود، افزود: شناورهای سطحی، زیرسطحی، پروازی و بخشی از تجهیزات و تسلیحات موجود در سازمان رزم ارتش در این رزمایش حضور دارند که از مهم‌ترین آن‌ها حضور قدرتمند زیردریایی بومی فاتح است. امیر دریادار سیاری با بیان اینکه این رزمایش بزرگ، گوشه‌هایی از اقتدار و آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برای رویارویی در یک عرصه واقعی به نمایش خواهد گذاشت، عنوان کرد: ارتقای آمادگی و توان رزمی حوزه‌های دریایی، هوایی پدافند و زمینی در اجرای رزمایش مشترک و مقابله با تهدیدات فرامنطقه‌ای با تمرین طرح‌های عملیاتی و اطمینان از کفایت آن‌ها در مقابله کوبنده با هرگونه تجاوز احتمالی از جمله اهدافی است که در این رزمایش دنبال می‌شود. 

اخطار به مزاحمین رزمایش 
در روز نخست رزمایش، امیر دریادار دوم شهرام ایرانی، سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار‌۹۹ ارتش از اخطار نیروی پدافند هوایی ارتش به پرنده‌های فرامنطقه‌ای به منظور فاصله گرفتن از منطقه عمومی رزمایش خبر داد. از روز گذشته و با اعلام آغاز برگزاری رزمایش مشترک ذوالفقار‌۹۹ ارتش، قرارگاه پدافند هوایی با اعلام هشدار به پرنده‌های باسرنشین و بدون سرنشین بیگانه که در نزدیکی محل برگزاری رزمایش پرواز می‌کردند،‌ به آن‌ها به منظور فاصله گرفتن از حریم هوایی منطقه عمومی رزمایش مشترک ذوالفقار‌۹۹ ارتش اخطار داد که در همین مدت، شاهد تغییر رفتار محسوس پرنده‌های بدون سرنشین آمریکایی بودیم. امیر دریادار شهرام ایرانی همچنین با بیان اینکه طی مدت برگزاری این رزمایش شاهد فعالیت متفاوت و متمرکز پرنده‌های بدون‌سرنشین آمریکایی برای جمع آوری اطلاعات از منطقه رزمایش بودیم، گفت: این فعالیت‌ها توسط سامانه‌های شناسایی سیگنالی ارتش کشف شد و پرنده‌های بدون سرنشین از سوی پدافند هوایی اخطار گرفتند و پس از احراز میزان آمادگی سامانه‌های مراقبتی، شناسایی و پدافندی ارتش جمهوری اسلامی ایران مجبور به ترک منطقه شدند.

انهدام پهپاد متخاصم در ارتفاع بالا
در رزمایش مشترک ذوالفقار۹۹ ارتش همچنین موشک بهینه شده شلمچه نیروی پدافند هوایی، تحت هدایت عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی موفق به انهدام هدف متخاصم شد. در این بخش از رزمایش، پرنده متخاصم که یک هدف با سرعت بالا و در ارتفاع زیاد در حال پرواز بود و قصد ورود به منطقه عمومی رزمایش را داشت، درحالی‌که از سطح مقطع راداری بسیار کمی برخوردار بود، توسط سامانه‌های راداری تحت کنترل قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء؟ص؟ کشف و به منظور رهگیری و انهدام به سامانه پدافندی بومی نیروی پدافند هوایی ارتش واگذار شد که با شلیک موفق موشک سطح به هوای بهینه شده شلمچه از این سامانه، سرنگون شد. امیر دریادار دوم شهرام ایرانی با اشاره به توانمندی‌های بومی در مقابله با ریزپرنده‌ها، گفت: مقابله ریزپرنده‌ها و ممانعت از ورود هرگونه ریزپرنده به منطقه وسیع رزمایش و هدایت آن‌ها به محیط‌های دلخواه از جمله مواردی بود که در رزمایش ذوالفقار‌۹۹ ارتش تمرین شد. 

حضور زیردریایی تمام ایرانی فاتح 
از دیگر نکات مهم در برگزاری رزمایش ذوالفقار۹۹ ارتش، حضور اولین‌بار زیردریایی تمام ایرانی فاتح بود. زیردریایی فاتح،  اولین زیردریایی ساخت ایران در کلاس متوسط است که با تلاش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همکاری نیروی دریایی ساخته شده و بهمن‌ماه سال‌1397 با حضور رییس‌جمهوری، به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش در بندرعباس ملحق شد. اجرای مأموریت گشت اطلاعاتی و عملیاتی در منطقه عمومی این رزمایش و حضور در آب‌های دوردست در شمال اقیانوس هند، از جمله عملیات‌هایی بود که توسط زیردریایی فاتح در این رزمایش انجام شد. 

شلیک موشک کروز قادر
در روز دوم از مرحله اصلی این رزمایش، عملیات انهدام یگانهای سطحی و شناوری دشمن با شلیک موشک کروز قادر، تمرین شد. در این مرحله از رزمایش، موشک کروز قادر با شلیک از سایت‌های موشکی ساحل به دریای نیروی دریایی ارتش، شناور هدف در فاصله بیش از ۲۰۰کیلومتری را با موفقیت مورد اصابت قرار داد. در این باره، امیر ایرانی در تشریح این بخش از رزمایش، گفت: نیروی دریایی راهبردی ارتش، امروز با در اختیار داشتن طیف متنوعی از موشک‌های کروز دریایی در بردهای مختلف، توانمندی اجرای آتش مؤثر موشکی از سایت‌های موشکی ساحل به دریا و همچنین یگان‌های سطحی و زیرسطحی را دارد. سخنگوی رزمایش افزود: موشک‌های کروز دریایی که امروز در اختیار ارتش قرار دارد، از قابلیت‌های ویژه‌ای از جمله سرجنگی مؤثر با قدرت انفجار بالا و اجرای عملیات در محیط جنگ الکترونیک برخوردار است. همچنین انهدام اهداف سطحی در دریا با موشک کروز نصر توسط یگان‌های شناوری نیروی دریایی ارتش، از دیگر بخش‌های این رزمایش در روز دوم بود. در این مرحله از رزمایش، ناو موشک‌انداز نجم با شلیک موشک کروز نصر، اهداف سطحی تعیین شده در دریا را با موفقیت مورد اصابت و انهدام قرار داد.

جولان پهپاد رزمی کمان-12 و سیمرغ
پهپاد رزمی کمان-۱۲ که اولین پهپاد رزمی ارتش جمهوری اسلامی ایران است و توسط متخصصین نیروی هوایی ارتش طراحی و تولید شده، با پرواز بر فراز منطقه این رزمایش، مأموریت از پیش تعیین شده خود شامل رصد و پایش منطقه رزمایش را با موفقیت انجام داد. همچنین در ادامه این سناریو از رزمایش، پهپادهای ابابیل نیروی هوایی ارتش با استفاده از بمب‌های هوشمند و نقطه‌زن قائم، موفق به انهدام اهداف خود در منطقه رزمایش شدند. همچنین، پهپاد بومی سیمرغ نیروی دریایی ارتش با استفاده از بمب‌های هوشمند و نقطه زن سدید، اهداف خود در آب‌های دوردست را مورد حمله و اصابت قرار داد. 

شلیک موشک زیرسطح به سطح از زیردریایی غدیر
همچنین شلیک یک فروند موشک کروز زیر سطح به سطح علیه هدف شناوری توسط زیردریایی کلاس غدیر، از دیگر بخش‌های این رزمایش بود. این موشک زیرسطحی که در مراحل تولید انبوه قرار گرفته و همه زیردریایی‌های ارتش به این موشک مجهز خواهند شد، قابلیت نصب بر روی هرنوع زیردریایی را دارد. بنابر گفته سخنگوی این رزمایش، این موشک دست بلندی را برای نیروی دریایی در زیر سطح ایجاد می‌کند و قطعاً بر علیه دشمن یک توان کوبنده و جدی است.

captcha
شماره‌های پیشین