sobhe-no.ir
1013
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
13
نجف لک‌زایی در اختتامیه همایش معنویت‌های نوظهور:

سیاست متدانی محل ارائه معنویت‌های کاذب است

آیت‌الله عبدالله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق، این روزها در بستر بیماری است

دعا برای استاد اخلاق

اگر اهل منبر گوش دادن باشید و پیگیر سخنرانی علما، حتما آیت‌الله فاطمی‌نیا را می‌شناسید. با آن لحن گیرا، جذاب و دلنشین مسائل، مباحث دینی، اخلاقی و عرفانی را رمزگشایی می‌کند و تحویل مخاطبش می‌دهد. استاد دوسالی است که درگیر بیماری سرطان شده و هرازگاهی هم برای ادامه معالجه به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

صبح نو

آیت‌الله عبدالله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق، این روزها در بستر بیماری است

دعا برای استاد اخلاق

اگر اهل منبر گوش دادن باشید و پیگیر سخنرانی علما، حتما آیت‌الله فاطمی‌نیا را می‌شناسید. با آن لحن گیرا، جذاب و دلنشین مسائل، مباحث دینی، اخلاقی و عرفانی را رمزگشایی می‌کند و تحویل مخاطبش می‌دهد. استاد دوسالی است که درگیر بیماری سرطان شده و هرازگاهی هم برای ادامه معالجه به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

در بیمارستان هم کار علمی را تعطیل نکرد
در ایام محرم فیلمی کوتاه از ایشان در حرم حضرت معصومه منتشر شد که نشان از ضعف و بیماری داشت و همه علاقه‌مندان این روحانی خوش خلق را دست به دعا کرد. چند روز قبل سیدحسین فاطمی‌نیا، فرزند استاد در مصاحبه‌ای با ایرنا به تشریح وضعیت این روحانی جلیل‌القدر پرداخت. سیدحسین فاطمی‌نیا گفت: بیش از یک سال است که حاج آقا درگیر بیماری سرطان است و این بیماری دارای افت و خیز است، می‌توان گفت بیماری مجدداً بیدار شده و مقداری 
حاج آقا را اذیت می‌کند. این بیماری مشکلات خود را دارد و حاج آقا در این سن و با مشکلاتی که درگیر است، حتی روی تخت بیمارستان برنامه علمی و مطالعاتی خود را تعطیل نمی‌کند. تا زمانی که بیمارستان بود، به من سفارش می‌کرد چه کتاب‌هایی را برای وی ببرم. بارها در آخر شب و هنگام استراحت حاج آقا دیده‌ام درحالی که کتاب در دستش است، به خواب می‌رود.جوانان بدانند در هیچ زمانی و به هیچ بهانه و علتی نباید کارهای علمی و مطالعاتی خود را تعطیل کنند.حاج آقا چند روزی در بیمارستان بستری بود و پزشکان بعد از کارهای تشخیصی و درمانی صلاح دیدند ادامه درمان در منزل باشد و اکنون در بین منزل و بیمارستان در تردد هستیم. چون برای بعضی مسائل باید به بیمارستان مراجعه کنیم و برخی موارد نیز در منزل انجام می‌شود و تشخیص پزشکان این است که این درمان تا 
یک سال به همین شکل ادامه داشته باشد. وی همچنین از تلاش‌های تمام پزشکان تجلیل کرد و گفت: بیماری پدر مقداری شدت گرفته و از طرف خانواده حاج آقا از مردم تشکر می‌کنیم و پدر بارها فرمود یک یک عزیزان را دعا می‌کنم. سیدحسین فاطمی‌نیا گفت: حدود ۲۰‌سال است یکی از برادرانم دچار یکی از سخت‌ترین بیماری‌هاست، بیماری مادر نیز مدتی است شدت گرفته و وضعیت پدر نیز مشخص است ولی یک شب خدمت حاج آقا گفتم چرا دچار چنین وضعیتی شدیم که رنگ صورت پدرم برافروخته شد و گفت غرق در نعمتیم؛ شرمنده خدا هستیم و هیچ طلبی هم نداریم.چشم امید ما به دعای مردم است و از مردم می‌خواهیم برای سلامتی حاج آقا دعا کنند.دو هفته پیش که پدر در بیمارستان و زیر سرم خوابیده بود، خواستم او را بیدار کنم که گفت مگر من خوابم برده بود و من عرض کردم بله ولی حاج آقا گفت نه فکر نمی‌کنم چون در این فکر بودم که اگر خواستم درس نهج‌البلاغه را شروع کنم با کدام‌یک از سه نسخه نهج‌البلاغه باشد. وی اظهار امیدواری کرد در فرصتی مناسب درباره سلوک این استاد اخلاق مطالبی را بیان کند و در ادامه گفت: هربار که مادرم وارد اتاق می‌شود، حاج آقا به صورت تمام قد در مقابل وی بلند می‌شود. فرزند فاطمی‌نیا با بیان این که بزرگترین کتابخانه شخصی در ایران شامل ۵۰هزار جلد متعلق به این استاد اخلاق است، ادامه داد: بارها شده حاج آقا در جوانی گرسنگی می‌کشیده تا با پول غذایش یک جلد کتاب تهیه کند یا عبایش را فروخته تا بتواند یک جلد کتاب بخرد؛ همانند آیت‌الله مرعشی نجفی که با نماز و روزه استیجاری کتاب می‌خرید.

شاگرد آیت الله قاضی
آیت‌الله عبدالله فاطمی‌نیا (متولد‌۱۳۲۵ در تبریز) روحانی، خطیب، استاد اخلاق، مورخ اسلامی و کتابشناس است. وی در زمینه اخلاق و عرفان، حدیث و شعر عربی تحقیق دارد. ایشان از کودکی تحت تربیت دینی و علمی پدر خود آیت‌الله میر اسمعیل، که از جمله علمای اهل عرفان بود، قرار گرفت. سپس نزدیک به ۳۰‌‌‌سال نزد حسن مصطفوی (از شاگردان سید علی قاضی) تحصیل کرد و تحت تعلیم و تربیت وی 
قرار داشت و همزمان تحصیلات حوزوی خویش را هم دنبال می‌نمود. پس از مصطفوی، او از علمایی چون علامه طباطبایی، سید محمدحسن الهی‌طباطبایی (برادر کوچکتر علامه طباطبایی)، محمدتقی آملی، بهاءالدینی، محمد‌تقی بهجت، علامه جعفری و… که بیشترشان شاگردان قاضی بزرگ بودند در علوم اسلامی و عرفان استفاده نمود. از این رو، وی با یک واسطه، از شاگردان آیت‌الله قاضی می‌باشد. وی از کارشناسان علوم اسلامی است که به تحقیق و پژوهش در این زمینه نیز اشتغال دارند. از دیگر فعالیت‌های ایشان می‌توان به تدریس در حوزه‌های علمیه، حضور در برنامه‌های مذهبی صدا و سیما به‌عنوان کارشناس و سخنرانی در مراکز حوزوی و دانشگاهی اشاره نمود. فاطمی‌نیا در مورد علم رجال و عرفان نظری دارای آگاهی گسترده‌است و در عین حال بیشتر به خطابه در منابر عمومی اشتغال دارد. وی از مفسران معروف و زبردست صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه به‌شمار می‌رود و جلسات متعدی در این موارد به سخنرانی پرداخته‌است.
آنچه از سخنرانی‌های ایشان برداشت می‌شود بحث‌های عرفانی است که شاید مخاطب خاص داشته باشد اما مباحث علمی زیادی از سوی ایشان بیان می‌شود که مخاطب خاص دارد. خودشان در گفت‌وگویی که سال‌94 با سایت عقیق داشتند در این باره گفتند: «منبر باید صرفاً برای تقرب به خداوند تبارک و تعالی و رضایت امام زمان؟عج؟ باشد. پس جاذبه‌های منابر باید معقول و مقبول صاحب شریعت باشد. اگر برای اینکه مستمع خسته نشود، مطایبه‌های سنگین و مناسب شأن منبر و روحانیت مطرح شود چه مانعی دارد؟ یا استشهاد از اشهاد صاحبان معرفت بر مطالب خود خوب است، مشروط بر اینکه آن منبری باسواد باشد با احادیث اهل بیت؟عهم؟  آشنایی داشته و در ادب عربی و فارسی زحمت کشیده باشد. همانطور که پزشک براساس مبانی علم خود و با لحاظ قرار دادن همه مسائل دارو تجویز می‌کند، خطبا نیز باید براساس مبانی عقلانی سخنان خود را مطرح کنند، نه آنکه به طرح مسائلی بپردازند که از احساس آن‌ها سرچشمه گرفته باشد. این موضوع حتی در رسانه ملی ما نیز دیده می‌شود. متاسفانه برخی سخنرانان و کارشناسان در صداوسیما حرف‌هایی را مطرح می‌کنند که درست نیست. البته خدا را شکر، امروز مبلّغین شایسته‌ای داریم ولی عمده محققین عاری از هر نوع کمالات هستند.» رواج عرفان‌های کاذب هم در دوره‌ای باعث شد ایشان درباره نظر صریح خود را بیان کنند: «عرفان‌های کاذب رو به افزایش هستند. بنده نام این جماعت یعنی عرفای دروغین را دکاندار انتخاب کرده‌ام. آن‌ها جماعتی هستند که وقت لازم را تحصیل نکردند و به خود زحمت ندادند. حالا می‌خواهند بدون هیچ اطلاعاتی از مبانی عرفان اسلامی مطرح شوند و اینکه هم عنوان پیدا کنند و هم به مقاصدی که خودشان می‌دانند برسند.»
فرزند ایشان هم در مصاحبه‌ای درباره پدرشان می‌گوید: مهربانی، بردباری و خوش‌رفتاری ایشان همیشه در ذهنم بسیار پررنگ است. البته ایشان به مسائل مهمی مثل حق‌الناس و عدم سوءاستفاده از امکانات بیت‌المال بسیار توجه می‌کنند که برای ما نیز خیلی مهم است.

captcha
شماره‌های پیشین