sobhe-no.ir
1013
شنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
1
حذف دو دختر از جلد کتاب ریاضی سال سوم دبستان جنجالی شده است

دیوارکشی در دولت اصلاحات - اعتدال

گزارش عارف چراغی / وزیر آموزش‌و‌پرورش در یک هفته گذشته درگیر جمع‌و‌جور کردن جنجال بازگشایی ناگهانی مدارس و حواشی پس از آن بوده است اما هنوز چند روزی از انتقادات مردم علیه این وزارتخانه نگذشته بود که حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان حاشیه‌ساز شد. در این مدت کوتاه، دو موضوع حذف تصاویر دختران و قرآن از کتب درسی دانش‌آموزان، در فضای مجازی دست‌به‌دست شد؛ دو موضوعی که واکنش‌هایی را از گروه‌های مختلف به همراه داشته است.

آماج حملات علیه علیرضا پناهیان

آیا این عدالت‌خواهی است؟

انتشار فیلمی از حجت‌الاسلام پناهیان که در آن، درباره عدالت اظهار نظری را مطرح می‌کند، مدتی است که مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته است. جریانی که خود را به اصطلاح عدالت‌خواه می‌داند، در صف اول حمله به این واعظ معروف قرار دارد.

توهین مجدد مجله فرانسوی شارلی‌ابدو به پیامبر اسلام (ص) خشم مسلمانان جهان را برانگیخته است

تروریست‌های لیبرال

یک روز قبل از برگزاری دادگاه حمله‌کنندگان به مجله «شارلی‌ابدو» در چند سال قبل بابت انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز نسبت به پیامبر اسلام، این مجله مجددا اقدام به بازنشر این کاریکاتورهای موهن کرد که این مساله باعث خشم و انزجار مردم مسلمان جهان علیه این نشریه شد. نشریه «شارلی‌ابدو» در یک گستاخی جدید بار دیگر کاریکاتورهای جنجالی موهن درباره پیامبر‌اکرم ؟ص؟ بازنشر کرد و در سرمقاله‌ای توهین‌آمیز که همراه با کاریکاتورهای جنجالی‌اش منتشر کرده، نوشته این تصاویر «متعلق به تاریخ هستند و تاریخ را نمی‌توان بازنویسی یا پاک کرد.»

نامه محمد سعید احدیان به پرویز امینی

مجلس به دنبال تحول در شیوه نظارت است

کاربران فضای مجازی با اشتراک گذاشتن عکس هایی از سران قوا ، تلاش برای حل مشکلات اقتصادی را از دولت مطالبه کردند

مدیران انقلابی‌ در میدان

در روزهایی که رییس‌جمهور با گوش‌دادن به دستور ستاد مبارزه با کرونا، از اتاقش همه مسائل کشور را بررسی و نظرسنجی می‌‌کند، روسای قوه مقننه و قضاییه، شهر به شهر به دنبال بررسی مشکلات مردم و یافتن راه‌حلی برای آن هستند.

آیت‌الله عبدالله فاطمی‌نیا، استاد اخلاق، این روزها در بستر بیماری است

دعا برای استاد اخلاق

اگر اهل منبر گوش دادن باشید و پیگیر سخنرانی علما، حتما آیت‌الله فاطمی‌نیا را می‌شناسید. با آن لحن گیرا، جذاب و دلنشین مسائل، مباحث دینی، اخلاقی و عرفانی را رمزگشایی می‌کند و تحویل مخاطبش می‌دهد. استاد دوسالی است که درگیر بیماری سرطان شده و هرازگاهی هم برای ادامه معالجه به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

مسوول تامین اعتبارات شهرداری کجاست؟

نامه اشتباهی آقای شهردار

ماجرای شهرهای كشور و حمل‌و‌نقل عمومی فرسوده‌شان دیگر تبدیل به مثنوی هفتاد من كاغذی شده است كه حتی قانون مصوب مجلس هم نمی‌تواند گره‌گشای آن باشد چراكه دولت‌ها دوست ندارند جایی هزینه كنند كه در نهایت كار مربوطه به نام یكی دیگر تمام می‌شود. شاید برخی این نگاه را رد كنند اما واقعیتی كه در تمام سال‌ها برای مردم اثبات شده است همین است. حالا اما كار به جایی رسیده است كه حتی شهردار فعلی پایتخت كه همراه و همسوی سلیقه سیاسی دولت است، از نارفیقی دوستانش دست به قلم شده و برای رییس دفتر رهبر انقلاب درباره فرسودگی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی نامه نوشته است.

سرمقاله

فاصله سینمای ما با سینمای ملی

به بهانه سالگرد درگذشت جلال‌آل‌احمد این سؤال را مطرح کردیم که چرا به روشنفکران منتقد غرب مثل «جلال» نیاز داریم

در جست‌وجوی روشنفکر بومی

گزارش فاطمه ترکاشوند / باز هم در حوالی سالگرد فوت جلال آل‌احمد قرار گرفته‌ایم و این «تکرار» نباید باعث شود که بنشینیم سر میز کافه‌ای که جلال در آن می‌نشست و سفارش دهیم: «همان همیشگی». جلال آل‌احمد در 18 شهریور سال 99 با 18 شهریور سال 48 فرق کرده و دست‌کم نیم‌قرن پیرتر و پخته‌تر شده است چراکه جلال دیگر فقط خودش نیست بلکه میراثی فکری است که بدون شک کمتر نویسنده‌ای در تاریخ ایران، پس از نیم‌قرن به اندازه او انباشت‌های خودآگاه و ناخودآگاهی در ذهن و روان ایرانی دارد. حالا اگر با این جلال 50ساله دوم(!) به جریان‌های روز روشنفکری نظر بیفکنیم که این‌بار به جای کافه‌ها از آبشخور اندیشکده‌ها سربرآورده اما از قضا به دامان چپ سوسیالیستی بیشتر خزیده‌اند و از این وجه به خود جلال وامدارتر هم هستند، صدای او چطور طنین خواهد انداخت؟

صبح نو

سرمقاله

فاصله سینمای ما با سینمای ملی

درباره اینكه سینمای ما در كجای جامعه ایران ایستاده، مناقشه بسیار است؛ حتی درباره نسبت سینمای ایران با انقلاب اسلامی هم این مناقشه ادامه دارد، بنابراین اكنون در ١٢٠ سالگی سینمای ایران شاید فرصت و مجال مناسبی باشد تا بر آنچه حداقل در ٤٠ سال گذشته بر سینما گذشته است، نگاهی بیندازیم و برای مناقشه‌های مذكور چاره‌ای بیابیم. انقلاب اسلامی در كل به سینمای ایران روح و جان بخشید و آن سینمای منفعل و بازاری را كه از سوی انبوهی فیلمفارسی محاصره شده بود، نفسی تازه و گرم داد. گرچه در دهه اول انقلاب به‌واسطه دوران تثبیت و جنگ تحمیلی، سینمای ایران شكل خود را پیدا نكرد اما رفته‌رفته با گذشت زمان، این‌سینما مجالی برای بیان واقعیت‌های جامعه پیدا كرد و تبدیل به یك سینمای جدی و جاندار شد؛ هم در سطح داخلی از سوی مخاطب جدی گرفته شد و هم در سطح بین‌المللی قابلیت رقابت و بیان خود را پیدا كرد. از این جهت باید گفت كه سینمای پس از انقلاب حتما با پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست. سینمای 
پس از انقلاب هم در فرم و هم در محتوا قدم‌های مهمی برداشته و رو به جلو حركت كرده است؛ با این حال این سینما با چند چالش مواجه است كه مضیقه مالی و شكل‌نگرفتن صنعت سینما، نگاه غیرملی به سینما و ابزاری نگاه‌كردن به سینما از آن جمله‌اند. در عین حال غلظت نگاه مشكل‌محور و برخی اوقات سیاه‌نمایی و بیان‌نكردن راه‌حل‌‌ها و فقدان امید به آینده از دیگر چالش‌های سینمای ایران هستند كه در راه رسیدن به سینمای ملی باید این چالش‌‌ها مرتفع شوند. در نهایت شكل‌‌گرفتن سینمای ملی از گفت‌وگوی مستمر سینماگران با جامعه و متولیان فرهنگ می‌گذرد. سینما می‌تواند طبیب دردهای جامعه باشد، می‌تواند ما را به خودمان بیاورد، مقابل‌مان آینه قرار دهد و در عین حال جاده‌ای برای آینده بسازد. جوانان زیادی در انتظار بیان استعداد خود در سینمای ایران هستند؛ باید درها گشوده شود تا محتوا 
و معناهای جدید، خون تازه به رگ این سینما وارد كند. گرچه بخشی از راه را برای رسیدن به سینمای ملی پیموده‌ایم اما این مسیر هنوز نیازمند نفس تازه است.
 

captcha
شماره‌های پیشین