sobhe-no.ir
1012
چهارشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
7
گزارش

مستاجران بخوانند کدام قراردادهای اجاره مسکن مشمول وام ودیعه می‌شوند؟

بعد از مسکن، ماشین، ارز، طلا و مایحتاج عمومی حالا قیمت بلیت سفرهای خارجی هم به صورت نجومی بالا می‌رود

ایران، بهشت ایرلاین‌های خارجی

گزارش زهرا اردشیری / از زمانی که کشور ما هم درگیر ویروس منحوس کرونا شده تا به حال شرکت‌‌‌های هواپیمایی ضرر زیادی کرده‌اند چرا که پروازهای خارجی لغو شده‌ و بسیاری از هواپیماها زمینگیر شده‌اند. اما با این وجود چند وقتی است ایرلاین‌‌‌های خارجی با قیمت‌‌‌های نجومی در کشور یکه تازی می‌‌کنند. تا جایی که قیمت بلیت پرواز استانبول از 800 هزار تومان به 15 میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت بیشتر پروازهای داخلی هم دو برابر شده است. این سوال پیش می‌‌آید که آیا نظارتی بر شرکت‌‌‌های هوایی به خصوص خارجی وجود دارد و آنها برای قیمت‌‌‌های سرسام‌آور خود تذکر دریافت می‌‌کنند یا نه و اینکه چرا پروازهای داخلی خودمان با حفظ پروتکل‌‌‌های بهداشتی دوباره شروع به کار نمی‌کنند.

صبح نو

گزارش

مستاجران بخوانند کدام قراردادهای اجاره مسکن مشمول وام ودیعه می‌شوند؟


سه ماهه نخست امسال و با توجه به اینکه بازار اجاره‌بها، تحت تأثیر قیمت مسکن است. در پی افزایش نرخ خرید و فروش مسکن، بازار اجاره مسکن نیز با افزایشی مهارنشدنی روبه‌رو شد و این سبب شده تا مشکلات گسترده‌ای برای مستأجران ایجاد شود. این در حالی بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از خانواده‌ها امکان جابه‌جایی یا انتقال به مناطق ارزان‌تر یا حاشیه‌ای کلانشهرها را نداشتند؛ از همین رو بود که ستاد ملی مبارزه با کرونا برای کمک به مستأجران دو راه را پیش پای آنها نهاد؛ یکی اعطای تسهیلات ودیعه مسکن و دیگری تعیین سقف اجاره‌بها. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد تمهیداتی که دولت در زمینه تعیین سقف اجاره‌بها اندیشید، چندان با موفقیت روبه‌رو نشد؛ با توجه به اینکه در تهران، حداکثر سقف اجاره‌بها برای خانوارهایی که قرار به تمدید قرارداد اجاره آنها بود، ۲۵ درصد اعلام شد، بسیاری از خانواده‌ها می‌گویند در عمل امکان اجرای این مصوبه وجود نداشت و شوراهای حل اختلاف نیز در خصوص موجران و مستأجرانی که مراجعه می‌‌کردند، با سردرگمی مواجه بوده و بعضاً اقدام به صدور احکامی با برداشت‌های سلیقه‌ای از مصوبه ستاد کرونا ‌کردند چرا که در مصوبه ستاد ملی کرونا، اگرچه سقف رقم اجاره‌بها در قراردادهای تمدیدی اجاره مسکن تعیین شده بود، اما تبصره‌ای در خصوص بدقول یا غیرمتعهدبودن مستأجران هم آمده است که سبب می‌شود برخی موجران از این تبصره سوءاستفاده کنند.
از سوی دیگر، گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در مرداد هم نشان می‌دهد که اجاره‌بها در شهر تهران به طور متوسط ۲۷ درصد رشد داشته است؛ اتفاقی که اگرچه با رقم ۲۵ درصد مورد نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا، فاصله زیادی ندارد، اما به هر حال از آن به عنوان نوعی شکست در سیاست کنترل بازار اجاره مسکن از سوی دولت یاد می‌شود. دومین سیاستی که دولت و وزارت راه و شهر‌‌سازی با کمک مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا از آن بهره‌مند شد، طرح اعطای تسهیلات ودیعه مسکن بود که برای اجرا با مشکلات گسترده‌ای روبه‌رو شد؛ بر اساس اعلام رییس‌جمهور، قرار بود از ۴ مرداد با همکاری وزارت راه و شهر‌‌سازی و بانک مرکزی، پرداخت این تسهیلات که در اواخر خرداد تصویب شده بود و فرصت تیر امسال نیز برای پرداخت این تسهیلات از دست رفته، به طور جدی آغاز شود.
 
 ارقام جدید وام ودیعه مسکن و روش‌های بازپرداخت آن
بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، وام ودیعه مسکن در سه رقم ۵۰ میلیون تومان برای تهران، ۳۰ میلیون تومان برای هفت کلانشهر و ۱۵ میلیون تومان برای سایر شهرها اعطا می‌شود. همچنین در تفاهمی که وزارت راه و شهر‌‌سازی و بانک مرکزی داشتند، این وام در سه قالب به متقاضیان اعطا می‌شود:
1) متقاضی می‌تواند اصل وام را در پایان سال به بانک بازگرداند و در طول یک‌سال، در هر ماه ۵۴۲ هزار تومان برای وام ۵۰ میلیونی، ۳۲۵ هزار تومان برای وام ۳۰ میلیونی و ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان برای وام ۱۵ میلیون تومانی به عنوان نرخ سود آن به بانک بپردازد.
2) دریافت‌کننده تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی می‌تواند اصل و سود وام را با نرخ سود ۱۲ درصد در اقساط ۳۶ ماهه به بانک برگرداند.
 3) دارنده تسهیلات وام ۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن می‌تواند در قالب اقساط پنج‌ساله (۶۰ماهه) با نرخ سود ۱۲ درصد، اصل و سود وام را به بانک بازپس دهد و این ۵۰ میلیون تومان در پایان پنج‌سال برای مستأجر باقی می‌ماند.
با این حال این فرصت در ماه مرداد نیز با دست‌اندازهایی که شبکه بانکی پیش پای وزارت راه و شهر‌‌سازی و متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن قرار داد، از دست رفت و پرداخت آن عملاً از شهریور آغاز شد. بر اساس اعلام وزیر راه و شهر‌‌سازی، تا پایان ساعت اداری روز دوشنبه، ۱۷ شهریور، فقط 
چهار هزار نفر توانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند؛ از سوی دیگر بانک مرکزی اواخر روز دوشنبه از تسریع در اعطای این تسهیلات خبر داد. به نظر می‌رسد مهم‌ترین گشایش قرارگرفته در مقابل مستأجران متقاضی دریافت تسهیلات ودیعه مسکن، تغییر زمان امضای قراردادهای اجاره مسکن مشمول این تسهیلات است؛ اما پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر‌‌سازی دوشنبه‌شب اعلام کرد: کلیه قراردادهای اجاره مسکن صادره از اول فروردین ۹۹ به بعد مشمول دریافت وام ودیعه مسکن می‌شوند؛ اتفاقی که می‌تواند گشایش بزرگی برای متقاضیان دریافت این تسهیلات باشد.

captcha
شماره‌های پیشین