sobhe-no.ir
1012
چهارشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
5
بیانیه مشترک روحانی و اردوغان

ایران و ترکیه؛ به آرمان فلسطین خیانت شد

ششمین نشست شورای عالی همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه به ریاست روسای جمهور دو کشور، روز سه‌شنبه به میزبانی تهران و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد و در پایان دو کشور بیانیه مشترکی در 19‌بند منتشر کردند که در آن، تداوم و گسترش همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران و آنکارا در راستای تأمین منافع مشترک مورد تاکید قرار گرفته است.

18‌سال از دسیسه غرب در به شهادت رساندن «احمد شاه مسعود» می گذرد

نماد مقاومت افغانستان

18شهریورماه سالروز شهادت‌«احمد‌شاه مسعود» فرمانده شجاع افغان است که در سال1380 توسط دو تروریست عرب که ظاهراً تونسی بودند، در افغانستان به شهادت رسید. به فاصله چند روز پس از شهادت وی حادثه 11سپتامبر رخ داد و پس از آن آمریکا به افغانستان حمله کرد و طومار طالبان برچیده شد و دولت انتقالی در این کشور بر سر کار آمد. ترور مسعود از هر نظر اتفاق پیچیده‌ای است که هنوز هم ابعاد آن کاملاً روشن نشده است. او دو روز قبل از حملات ۱۱سپتامبر به شهادت رسید و تاکنون هم هیچکس مسوولیت این اتفاق را نپذیرفته است.

صبح نو

بیانیه مشترک روحانی و اردوغان

ایران و ترکیه؛ به آرمان فلسطین خیانت شد

ششمین نشست شورای عالی همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه به ریاست روسای جمهور دو کشور، روز سه‌شنبه به میزبانی تهران و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد و در پایان دو کشور بیانیه مشترکی در 19‌بند منتشر کردند که در آن، تداوم و گسترش همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران و آنکارا در راستای تأمین منافع مشترک مورد تاکید قرار گرفته است.

در این نشست دو طرف پس از بررسی دقیق روابط دو کشور، تحولات منطقه‌ای و تأثیرات همه‌گیری کرونا، ضمن تصریح بر اهتمام خود جهت ارتقای بیشتر روابط خوب همسایگی بین دو کشور، که با اراده قوی سیاسی دو طرف تقویت شده، عزم خود را جهت اجرای مؤثر تصمیمات دوجانبه براساس منافع مشترک اعلام نمودند. همچنین در جلسه مشترک رییس‌جمهوری و اردوغان، بر ضرورت اتخاذ تصمیم واحد از سوی ایران و ترکیه درخصوص موضوع فلسطین و توافق خیانت‌بار امارات با رژیم صهیونیستی تاکید شد. علاوه بر این، دو طرف بر تعهد خود جهت تشدید تلاش‌ها به منظور معکوس‌سازی روند رو به کاهش حجم تجارت دوجانبه ناشی از شرایط نامساعد جهانی، از جمله تأثیرات منفی ویروس کرونا، با استفاده کامل از سازوکارهای موجود مانند کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیته مشترک حمل‌ونقل جاده‌ای و نیز ایجاد مسیرهای جدید همکاری اقتصادی، تصریح نمودند. در این نشست ایران و ترکیه، با توجه به شرایط ناشی از کرونا، تمایل خود را جهت برگزاری هر‌چه سریع‌تر بیست‌وهشتمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی به منظور پیدا کردن راه‌های تقویت بیشتر همکاری‌های اقتصادی، افزایش حجم تجارت دوجانبه و غلبه بر چالش‌های اقتصادی ناشی از کرونا، اعلام کردند.
در بیانیه مشترک تهران- آنکارا آمده است: « با عنایت به اینکه پ.ک.ک / پژاک و تمامی سازمان‌های تروریستی و باندهای تبهکاری در منطقه به منزله تهدیدات مشترک علیه امنیت ایران و ترکیه به شمار می‌روند، دو طرف بر ضرورت استفاده کامل هر دو کشور از ساز‌و‌کارهای همکاری موجود، علیه فعالیت‌های عناصر پ.ک.ک یا پژاک و سایر سازمان‌های تروریستی و باندهای تبهکار در امتداد مرزهای مشترک و همچنین انجام اقدامات هماهنگی برای یک همکاری نتیجه محور، شامل عملیات مشترک در مقابله با تروریسم و جرائم سازمان یافته، تأکید کردند.» در این بیانیه تاکید شد: « ضمن تأکید بر تعهد جدی نسبت به حق حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه براساس تمامی توافقات در چارچوب آستانه، تأیید کردند که مناقشه سوریه از طریق فرآیند سیاسی مطابق با قطعنامه‌2254 شورای امنیت سازمان ملل قابل حل است.» همچنین دو کشور حمایت قاطع خود را از راه‌حل جامع، عادلانه و بادوام مناقشه بین رژیم اسرائیل و فلسطین مورد تأیید قرار داده و در این چارچوب بر نیاز به تأسیس یک دولت فلسطینی حاکم و مستقل به مرکزیت قدس، تأکید نمودند.

روحانی: راهی جز تقویت روابط دوستانه 
برای غلبه بر توطئه‌ها وجود ندارد
رییس‌جمهوری کشورمان نیز در دیدار وئدیو کنفرانسی با رییس‌جمهوری ترکیه گفت: روابط ایران و ترکیه همیشه بر پایه‌های بسیار مستحکمی در طول تاریخ بنیان‌گذاری شده است. روحانی در ابتدای سخنانش گفت: از اینکه امروز فرصتی در اختیار ما قرار گرفت تا بار دیگر با جنابعالی و همکاران‌تان در روند همکاری‌های دو کشور فرصت گفت‌وگویی داشته باشیم، بسیار خرسندم و خداوند بزرگ را شاکرم.
 روحانی اظهار داشت: روابط دو کشور دوست ایران و ترکیه همواره در طول تاریخ بر پایه‌های بسیار مستحکمی بنیان‌گذاری شده ولذا وقوع حوادث تلخ و ناگوار هم هرگز نتوانسته گزندی به روابط دو کشور برادر و دوست وارد کند. روابط دو کشور بر مبنای حسن همجواری و ارزش‌های مشترک فرهنگی و احترام متقابل و همچنین توجه به منافع مشترک دو کشور و ثبات، امنیت و صلح در منطقه بوده است.
وی خاطر نشان کرد: مرزهای دو کشور خوشبختانه همواره مرزهای صلح و دوستی بوده و به‌ویژه در هفت سال گذشته تلاش دو دولت بر مبنای توسعه روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.
رییس‌جمهوری گفت: تاکید می‌کنم که هر دو کشور در یک منطقه بسیار حساس خاورمیانه قرار گرفته‌ایم و دو کشور دو قدرت بزرگ در منطقه هستند و همواره دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌هایی نسبت به دو کشور وجود داشته و امروز هم وجود دارد؛ راهی جز تقویت روابط دوستانه دو کشور برای غلبه بر این توطئه‌ها وجود ندارد و من بسیار امیدوارم که نشست مشترک امروز ما و توافقاتی که خواهیم کرد، مثمرثمر و سازنده برای روابط دوجانبه باشد.

اردوغان: اراده ترکیه بر توسعه روابط همه جانبه با ایران است
رییس‌جمهوری ترکیه نیز در این نشست گفت: اراده ترکیه بر توسعه روابط همه‌جانبه با ایران بوده و آنکارا اصرار دارد که حجم روابط اقتصادی دو کشور افزایش پیدا کند. رجب طیب اردوغان با محکوم کردن تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا و اظهار تأسف از اینکه این تحریم‌ها به روابط تجاری و اقتصادی دو کشور لطمه و ضربه زده است، گفت: امیدواریم با تشکیل مداوم و مرتب کمیسیون مشترک همکاری دو کشور و تماس‌ها و رفت‌و‌آمد میان مقامات دو کشور این موضوع سرعت و وسعت پیدا کند.
اردوغان با بیان اینکه باید نسبت به اجرای تصمیمات کمیسیون مشترک با جدیت بیشتری عمل کنیم، گفت: ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور ایجاب می‌کند حجم روابط از این سطح بسیار بهتر شود و در همین راستا ترکیه همواره آمادگی سرمایه‌گذاری در ایران در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی، حمل‌و‌نقل و گردشگری است و همکاری‌های نزدیک گمرکی نیز از جمله اهداف روابط ایران و ترکیه است. رییس‌جمهوری ترکیه در ادامه با اشاره به توافق برخی کشورهای منطقه با رژیم اشغالگر قدس، گفت: این توافقات یک خیانت آشکار به جهان اسلام است و قطعاً خلاف مصالح ملت‌های مسلمان است و همه باید به آرمان فلسطین وفادار بمانیم. اردوغان همچنین با تاکید بر همکاری‌های سه‌جانبه 
تهران - مسکو - آنکارا در قالب روند آستانه و همکاری برای مقابله با تروریسم در منطقه و ایجاد صلح و ثبات در سوریه، گفت: ترکیه آمادگی دارد با تسریع در توافقات، همکاری‌های خود با ایران را در مبارزه با تروریسم و همکاری‌های منطقه‌ای به‌ویژه درخصوص کشور سوریه، گسترش دهد.

captcha
شماره‌های پیشین