sobhe-no.ir
1012
چهارشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
12
گزارش

«۹۹» عادل فردوسی‌پور در انتظار مجوز ساترا

صحبت‌های سازندگان فیلم کوتاه «برادر» درباره فاجعه هفدهم شهریور در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

ریسک کردیم

یکی از آثاری که همزمان با سالروز قیام هفدهم شهریور در رسانه ملی و فضای مجازی منتشر شد، فیلم کوتاه «برادر» بود؛ فیلمی به کارگردانی مهدیه محمدی و تهیه‌کنندگی محدثه پیرهادی که محصول باشگاه فیلم سوره است. خانم محمدی پیش از «برادر» تجربه ساخت فیلم کوتاه نداشته و به نوعی این فیلم کوتاه نخستین اثر داستانی کوتاه این کارگردان جوان به حساب می‌‌آید. خود فیلم اما یک اثر مردانه است؛ داستانی که شخصیت‌هایش چند مرد هستند و داستان‌شان در گیرودار مبارزات انقلابی با ماموران رژیم شاهنشاهی می‌‌گذرد. کاری که به خاطر روایت در دهه 50 به خودی خود پردردسر است و اعتماد به یک کارگردان کار اولی برای چنین فیلمی هم کار پرریسکی است که البته باشگاه فیلم سوره آن را انجام داده. نتیجه کار البته قابل دفاع از آب درآمده؛ یک کار کوتاه با مضمون انقلابی که داستانش را سرراست روایت می‌کند و به لحاظ کارگردانی هم طوری از آب درآمده که می‌‌توان به آینده کارگردان جوانش امیدوار بود.

صبح نو

گزارش

«۹۹» عادل فردوسی‌پور در انتظار مجوز ساترا


در شرایطی که رسانه‌‌های زیادی برنامه عادل فردوسی‌پور برای شبکه نمایش خانگی را به اشتباه 
«نود نو» اعلام کرده بودند بر اساس پروانه صادرشده از سوی وزارت ارشاد این برنامه «۹۹» نام دارد. کانال سینما روز گذشته خبر داد که پروانه ساخت وزارت ارشاد برای ساخت 15 قسمت یک برنامه ترکیبی و در ژانر مستند ورزشی به نویسندگی و کارگردانی عادل فردوسی‌پور اردیبهشت امسال صادر شده؛ با این وجود شنیده می‌شود فردوسی‌پور (احتمالا برای اجازه پخش زنده) به ساترا هم درخواست مجوز داده است.
هفته گذشته که خبر انتشار برنامه فردوسی‌پور منتشر شد، در «صبح‌نو» نوشتیم که در صورت کسب مجوزهای لازم برای ساخت و پخش این برنامه، «فیلیمو» میزبان برنامه جدید عادل فردوسی‌پور خواهد شد. در همان گزارش هم نوشتیم که ساخت این برنامه موانع زیادی برای فردوسی‌پور دارد؛ از جمله یکی بحث برندینگ برنامه نود است که صداوسیما و در رأس آن شبکه سه مدعی آن است؛ هرچند حامیان قدرتمندی در رأس معاونان صداوسیما برای فردوسی‌پور وجود دارند که می‌‌توانند کمک وی باشند؛ با این حال فردوسی‌پور بعد از تجربه تهیه‌کنندگی در برنامه کلاسیکو این‌بار می‌خواهد دیگر برنامه ورزشی‌اش را خارج از صداوسیما بسازد و شاید در این میان قید برنامه فوتبال 120 را هم بزند.
از اول تابستان که ارشاد صدور مجوز نمایش خانگی را متوقف کرد، حرف و حدیث‌ها زیاد شد؛ با این حال ورود ساترا به مجوز بحث برنامه‌‌های ترکیبی چالشی جدید با ارشاد ایجاد کرد. روز گذشته هم ارشاد رسما مخالفت خود را با انتقال صدور مجوزها از ارشاد اعلام كرد و علی‌اصغر کاراندیش در نامه‌‌ای در ۶ صفحه و ۱۶ بند تناقض‌ها و تضادهای طرح مذکور با قوانین مرتبط با شرح وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را فهرست کرده است؛ اتفاقی که چالشی جدید برای سه نهاد ارشاد، صداوسیما و مجلس در پی خواهد داشت. حالا فارغ از این ماجرا، خبرنگار «صبح‌نو» کسب اطلاع کرده است که برنامه عادل فردوسی‌پور اوایل مرداد از ساترا درخواست صدور مجوز کرده است و به نظر می‌‌رسد این درخواست در روند استعلاماتی باشد که برای صدور مجوز چنین برنامه‌‌ای لازم است. پیش‌بینی می‌‌شود که ساترا در اواخر شهریور یا اوایل مهر نظر نهایی خود را درباره این برنامه اعلام کند. هرچند به نظر می‌‌رسد این برنامه به دلیل مخالفت‌‌های جدی با فردوسی‌پور و استفاده از عنوان مشابه برنامه 90 دچار اخلال شود و شاید فردوسی‌پور مجبور شود برای کسب مجوز نهایی عنوان برنامه را تغییر بدهد؛ اتفاقی که البته بستگی به لابی‌‌های وی با مدیران ارشد صداوسیما و کسب حمایت‌‌های آنان برای این برنامه خواهد داشت.
 

captcha
شماره‌های پیشین