sobhe-no.ir
1011
سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
5
خشونت پلیس آمریکا موجب افزایش اعتراضات خیابانی در آمریکا شده است

موج اعتراضات از پورتلند تا راچستر

نمایندگان پارلمان عراق بار دیگر بر لزوم اجرای مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی تأکید کردند

هشدار بغداد به کاخ‌سفید

پس از شهادت تعدادی از نیروهای حشدالشعبی توسط نظامیان تروریست آمریکایی در غرب عراق و به دنبال آن، شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش در عراق، پارلمان این کشور مصوبه‌‌ای مبنی بر اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از خاک عراق به تصویب رساند. با وجود گذشت چند ماه از تصویب این قانون، نظامیان آمریکایی همچنان به اشغالگری خود در خاک عراق ادامه می‌‌دهند و حتی از خروج تدریجی سه‌ساله در این کشور سخن می‌‌گویند؛ موضوعی که به جنجال جریان‌‌‌های مختلف سیاسی عراق تبدیل شد و نمایندگان پارلمان این کشور بار دیگر بر اخراج فوری نیروهای آمریکایی از خاک کشورشان تاکید ‌کردند و احتمال طرح سوال از الکاظمی در صحن پارلمان نیز بیشتر شده است.

صبح نو

نمایندگان پارلمان عراق بار دیگر بر لزوم اجرای مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی تأکید کردند

هشدار بغداد به کاخ‌سفید

پس از شهادت تعدادی از نیروهای حشدالشعبی توسط نظامیان تروریست آمریکایی در غرب عراق و به دنبال آن، شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش در عراق، پارلمان این کشور مصوبه‌‌ای مبنی بر اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از خاک عراق به تصویب رساند. با وجود گذشت چند ماه از تصویب این قانون، نظامیان آمریکایی همچنان به اشغالگری خود در خاک عراق ادامه می‌‌دهند و حتی از خروج تدریجی سه‌ساله در این کشور سخن می‌‌گویند؛ موضوعی که به جنجال جریان‌‌‌های مختلف سیاسی عراق تبدیل شد و نمایندگان پارلمان این کشور بار دیگر بر اخراج فوری نیروهای آمریکایی از خاک کشورشان تاکید ‌کردند و احتمال طرح سوال از الکاظمی در صحن پارلمان نیز بیشتر شده است.

از اوایل سال 2014 که گروه تروریستی تکفیری داعش تحت حمایت کشورهای غربی و عربی به ویژه سعودی‌‌ها و رژیم صهیونیستی در عراق قرار داشت و حدود یک‌سوم از مناطق سرزمینی عراق را کنترل کرد، متعاقب آن نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا با پنج هزار سرباز در پایگاه‌‌‌های نظامی مختلف عراق مستقر شدند؛ استقراری که اکنون به اشغالگری بدل شده است و گویا نیروهای متجاوز آمریکایی میلی به بیرون رفتن از این کشور ندارند و با وجود مصوبه پارلمان و اعتراضات میلیونی ضدآمریکایی، نظامیان تروریست غربی هنوز در خاک عراق حضور دارند؛ موضوعی که دوباره با  واکنش نمایندگان پارلمان عراق روبه‌رو شد و خواستار اخراج نیروهای نظامی آمریکا از کشورشان شدند.  شکست گروه‌های تروریستی تکفیری داعش و پایان خلافت خودخوانده «ابوبکر البغدادی» فضایی جدید را در این کشور برای غربی‌‌ها ایجاد کرد. در فضای جدید، حکومت و جریان‌‌‌های سیاسی مختلف عراق به‌شدت خواهان خروج نظامیان خارجی به ویژه آمریکایی‌‌ها از کشور خود بودند اما برخلاف این درخواست، واشنگتن خواستار تداوم حضور نظامیان خود در پایگاه‌‌‌های نظامی مختلف بود. همین امر موجب شد در چند سال اخیر به‌خصوص ماه‌های اخیر،  نیروهای حاضر در جبهه مقاومت عملیات‌‌‌های نظامی علیه نظامیان اشغالگر آمریکایی انجام دهند. در شرایط کنونی و با اصرار مقامات کاخ سفید به عدم تمکین به درخواست عمومی و قانون پارلمان عراق مبنی بر ترک خاک این کشور، 
بازه زمانی سه‌‌ساله‌‌ای برای خروج‌شان از عراق پیشنهاد شده است.
 
عدم‌تحقق وعده‌‌‌های ترامپ
شاید در سال 2009 وقتی توافق استراتژیک میان آمریکا با عراق برای خروج نظامیان این کشور برای سال 2011 امضا شد، جامعه عراقی و جناح‌‌‌های سیاسی عراق از این امر خشنود بودند که در سه سال آینده اشغالگران از کشور خارج می‌‌شوند، حتی در آن دوران انتظار سه‌ساله برای عراقی‌‌ها مطلوب بود و از آن به عنوان رخدادی مثبت یاد می‌‌‌کردند، اما شرایط جدید کشور عراق، روندی را به همراه داشته که دیگر انتظار حتی یک‌سال یا یک ماه هم برای جریان‌‌‌های سیاسی مختلف پذیرفته‌شده نیست. گویا در جریان سفر «مصطفی الکاظمی» به واشنگتن که اخیرا روی داد، میان هیات عراقی و ترامپ، توافقی مبنی بر خروج نظامیان آمریکا از کشور عراق در دوره زمانی سه‌ساله حاصل شد اما با وجود عدم‌پایبندی‌ای که آمریکا در توافقاتش با دیگر کشورها و حتی قبل از این در عراق از خود نشان داده است، این توافق با عدم‌استقبال جریان‌‌‌های سیاسی به ویژه نیروهای جبهه مقاومت روبه‌رو شد و حتی  آن را به شدت محکوم و آن را غیرقابل پذیرش ارزیابی ‌کردند. واقعیت امر این است كه اکنون هیچ جریان دیگری قصد ندارد اجرایی شدن مصوبه پارلمان عراق که پس از شهادت سردار سلیمانی و مهدی ابوالمهندس و همچنین تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی، به تصویب رسید را انتظار بکشد. مصوبه پارلمان از دید عراقی‌‌ها و نمایندگان آنها نه پیش‌شرط می‌‌پذیرد و نه تعیین زمان برای اجرایی شدن آن، چرا که آمریکایی‌‌ها به انجام توافقات خود تعهدی نشان نمی‌دهند. از این روست که نمایندگان پارلمان عراق تاکید ‌کردند دولت ملزم به اخراج نظامیان تروریست آمریکایی است و تعلل در اجرای مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی جایز نیست.
 
واکنش نمایندگان به سخنان واهی 
مشاور نخست‌وزیر
پس از آنکه «هشام داوود» مشاور نخست‌وزیر عراق روزهای اخیر در گفت‌وگو با رسانه‌‌‌های عراقی مدعی شده بود که مصوبه اخراج نظامیان اشغالگر از لحاظ قانونی الزام‌آور نیست زیرا همه طیف‌‌‌های سیاسی عراق در پارلمان روی آن اجماع نکردند، شماری از نمایندگان فراکسیون‌‌‌های سیاسی مختلف پارلمان عراق تاکید ‌کردند که مصوبه پارلمان درباره اخراج نظامیان آمریکایی غیرقابل بازگشت و برای دولت الزام‌آور است و باید اجرا شود.
عجیب‌‌تر اینکه مشاور نخست‌وزیر در ادعایی مرجعیت را حامی بقای اشغالگران در عراق خوانده بود، این اظهارات مشاور «مصطفی الکاظمی» با واکنش شدید احزاب و شخصیت‌‌‌های سیاسی  عراق از جمله شماری از نمایندگان عراقی همراه شد.
 
هشدار کتبی نجبا
از این رو، «نصر الشمری» سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نجبای عراق در نامه‌‌ای خطاب به هشام داوود از مواضع اخیر وی به شدت انتقاد کرد و نوشت: «شما حتی یک بند هم در قانون اساسی یا قوانین پارلمان عراق پیدا نمی‌کنید که مشارکت همه طیف‌‌ها در تصویب یک قانون را الزامی بداند یا دال بر آن باشد که استعفای یک دولت، تاثیری بر عملکرد پارلمان دارد.» وی همچنین ادعای مشاور الکاظمی بر مخالفت مرجعیت با خروج اشغالگران را رد و تاکید کرد كه این سخن نه یک مانور سیاسی بلکه دروغی صریح است که مرجعیت را به عنوان حامی اصلی وحدت و حاکمیت و آزادی عراق، هدف قرار می‌‌دهد.
 
تاکید بر نابودی بقای نظامیان آمریکا
البته «ریاض المسعودی» نماینده ائتلاف سائرون در واکنش به سخنان مشاور نخست‌وزیری در گفت‌وگو با رسانه‌‌‌های عراقی، عنوان کرد: نظر دولت به بقای نیروهای آمریکایی است، به ویژه که اظهارات مشاور نخست‌وزیر درباره بقای آمریکا در عراق این امر را تایید می‌‌کند و برخی از فراکسیون‌‌ها نیز بقای آمریکایی‌‌ها در عراق را ضروری می‌‌بینند. از سویی دیگر، «محمد البلداوی» نماینده فراکسیون الصادقون در گفت‌وگویی تاکید کرد: مصوبه پارلمان درباره اخراج نیروهای آمریکایی برای دولت الزام‌آور و واجب‌الاجراست، به ویژه که آمریکا در عراق مرتکب جنایت شده و خروجش حتمی است. اظهارات جنجالی مشاور نخست‌وزیری عراق با موجی از اعتراض از سوی نمایندگان و شخصیت‌‌‌های سیاسی این کشور همراه شد و آنها به ضرورت برکناری داوود تاکید ‌کردند.
 
طرح سوال از الکاظمی در صحن پارلمان
از سویی دیگر، رسانه‌‌‌های عراقی هفته گذشته عنوان کرده بودند كه طرح سوال از نخست‌وزیر عراق به دلیل عدم‌اجرای مصوبه اخراج نظامیان بیگانه از سوی الکاظمی دنبال می‌‌شود؛ موضوعی که «کریم علیوی» عضو ائتلاف الفتح مطرح کرد و با اشاره به این موضوع گفت كه نتایج سفر الکاظمی به آمریکا و اقدام نکردن او برای اجرای سریع مصوبه اخراج نظامیان بیگانه از عراق باعث می‌‌شود که پارلمان عراق جلسه‌‌ای برای سوال ‌کردن از او برگزار کند.
وی افزود: نتایج سفر الکاظمی به واشنگتن اهداف ملی مورد درخواست از او را به خصوص در زمینه اخراج نظامیان اشغالگر آمریکایی از عراق محقق نکرد و همین باعث می‌‌شود که پارلمان نخست‌وزیر را به دلیل اجرا نکردن تصمیم پارلمان در اخراج نظامیان خارجی که مصوبه‌‌ای لازم‌الاجراست مورد سوال قرار دهد. طرح سوال از نخست‌وزیر عراق در حالی از سوی نمایندگان پارلمان این کشور مطرح می‌‌شود که الکاظمی به نقل از ترامپ عنوان کرده بود نیروهای آمریکایی در سه سال آینده از عراق 
خارج می‌‌شوند.
 
کاهش پایگاه‌‌‌های نظامی اشغالگران
هر چند کاخ سفید اقدام جدی در خارج ‌کردن نیروهای خود از خاک عراق انجام نمی‌دهد، اما نیروهای نظامی آمریکا تحت فشار حملات راکتی به برخی پایگاه‌‌‌های نظامی خود در عراق ناگزیر شده اند نظامیان تروریست خود را از برخی پایگاه‌‌ها از جمله التاجی در شمال بغداد خارج و در پایگاه‌‌‌های ایمن‌‌تر حفظ کنند، تا آنجا که پایگاه‌‌‌های آن از 20 عدد به چهار پایگاه تنزل یافته است اما همچنان نظامیان تروریست آمریکایی در این کشور حضور دارند. به دنبال این موضوع و در سفر الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به واشنگتن و دیدارش با ترامپ، کاخ‌سفید اعلام کرد تا سه سال دیگر نیروهای آمریکایی در عراق می‌‌مانند و به تدریج از شمار آنها کاسته خواهد شد. آنگونه که رسانه‌‌‌های عراقی گزارش می‌‌دهند،  فقط خروج اشغالگران آمریکایی از عراق است که می‌‌تواند از سوی جریان‌‌‌های حاضر در جبهه مقاومت پذیرفته شود. شاید در صورت عدم‌خروج آمریکایی‌‌ها، این کشور وضعیتی سخت برای اشغالگران رقم زند و عراق را به باتلاق مبارزه با نظامیان تروریست آمریکایی تبدیل کند.

captcha
شماره‌های پیشین