sobhe-no.ir
1011
سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
3
رئیسی اعلام کرد:

دادگاه‌های اقتصادی نظام‌مند می‌شوند

برخی رسانه های اصلاح طلب از مکالمه تند رییس دولت اصلاحات با روحانی خبر دادند

چیدن پازل رادیکالیسم

وقتی سیر کنشگری اصلاح‌طلبان طی سه ماه اخیر را از نظر می‌گذرانیم، یک نتیجه برداشت می‌شود و آن، تلاش برای مجاب‌كردن بدنه رای اصلاحات به‌منظور حضور پای صندوق‌‌‌های رای در انتخابات سال 1400 است. اخبار مربوط به گلایه‌‌‌های تند و تیز رییس دولت اصلاحات در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهوری نیز در همین پازل کلان تعریف می‌شود. برنامه جناح اصلاحات برای جلب اعتماد بدنه رای خود در جامعه، با نامه محمد موسوی‌خوئینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز به رهبر انقلاب آغاز شد.

صبح نو

رئیسی اعلام کرد:

دادگاه‌های اقتصادی نظام‌مند می‌شوند

آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی در جلسه صبح دیروز شورای عالی قوه‌قضاییه، با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، بر ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و صیانت از سلامت جانی دانش‌آموزان و کادر آموزشی و پژوهشگران کشور تأکید کرد.
  صیانت از اندیشه نسل جوان در گرو اجرای منویات رهبری است
رییس قوه‌قضاییه همچنین لزوم صیانت از فکر و اندیشه دانش‌آموزان و دانشجویان را متذکر شد و گفت: صیانت از فکر و اندیشه دانش‌آموزان، دانشجویان، خردمندی و خردورزی نسل جوان و نوجوان ما در گرو اجرای منویات مقام معظم رهبری در دیدار مسوولان آموزش‌و‌پرورش و سند تحول بنیادین نظام آموزشی کشور است.
  نقش تربیت نیروی مؤمن و انقلابی در کاهش آسیب‌های اجتماعی
رئیسی با اشاره به نقش دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی در تربیت نیروهای فرهیخته و متعهد، خاطر نشان کرد: تعلیم و تربیت بهنگام از مهم‌ترین عناصر در پیشگیری از وقوع جرم است و اگر فکر و اندیشه فرزندان این مرز و بوم بر‌اساس آموزه‌های انقلابی و فرهنگ دینی پرورش یابد، شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.
  طرح جامع برای نهادینه کردن برگزاری دادگاه‌های اقتصادی
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از مقام معظم رهبری به‌خاطر موافقت ایشان با پیشنهاد دستگاه قضایی برای تداوم برگزاری دادگاه‌های ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی، از ارائه طرحی جامع برای نهادینه و نظام‌مند کردن روند برگزاری این دادگاه‌ها سخن گفت.
  می‌خواهیم هم بیت‌المال حفظ شود؛ هم دادگاه‌ها عادلانه باشد
رئیسی با تأکید بر تداوم دادگاه‌های مفسدان اقتصادی در عین حال گفت: به‌دنبال آن هستیم با ارائه طرحی جامع به مجلس این فرایند را از موضوعی استثنایی و اضطراری به رویه‌ای مستمر و اقدامی نهادینه در دستگاه قضا تبدیل کنیم تا هم حقوق بیت‌المال حفظ شود، هم برخورد با مفسدان به صورت قانونمند، سریع، دقیق و عادلانه پیگیری شود.
  نباید اجازه داد کسی فرصت ارتکاب فساد اقتصادی پیدا کند
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه به هیچ عنوان نباید به مفسدان اقتصادی مجال داده‌شود، از بین بردن زمینه‌های فساد را علاوه بر برخورد با مفسدان و برگزاری دادگاه‌های ویژه، در گرو اصلاح ساختارهای فسادزا دانست و از دولت و مجلس خواست که اصلاحات مورد نظر مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی را با جدیت دنبال کنند.
  باید ساختارهای اقتصادی فسادزا را اصلاح کنیم
رئیسی اصلاح نظام بانکی و پولی، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام گمرکی و واردات و صادرات را از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اصلاحات در حوزه اقتصادی دانست که به کاهش جرائم و پرونده‌های قضایی منجر خواهد شد.
  اهانت به مقدسات و عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها سناریوی حساب شده است
رییس قوه‌قضاییه در ادامه سخنانش با ابراز تأسف از اهانت به مقدسات در برخی کشورهای اروپایی همزمان با عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی و محکومیت این اقدامات موهن گفت: جسارت به قرآن کریم و اهانت به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در اروپا و برقراری رابطه بین یک کشور به ظاهر اسلامی با صهیونیست‌ها سناریویی حساب شده است که در یک اتاق فکر طراحی شده‌اند.
  می‌خواهند به اقتدار نظام اسلامی در منطقه آسیب بزنند
رئیسی افزود: همه این اقدامات یک منشأ دارد که می‌خواهند اقتدار اسلام در دنیا و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه را دچار آسیب کنند؛ غافل از اینکه چنین اقدامات خباثت باری موجب افزایش نفرت عموم ملت‌های آزاده از عاملان و حامیان این کارها خواهد شد.
  جسارت به قرآن و پیامبر اعظم توهین به کل بشریت است
رییس قوه‌قضاییه گفت: اهانت به قرآن کریم اهانت به همه کُتب آسمانی و جسارت به وجود مقدس پیامبر اعظم ؟ص؟ اهانت به همه انبیا عظام و توهین به انسان و کل بشریت است که هرگز قابل قبول نیست.
  مدنیت انسان امروز محصول تلاش‌های مصلحانه پیامبران الهی است
رئیسی با انتقاد شدید از سکوت مجامع بین‌المللی و مدعیان حقوق بشر در برابر این اهانت‌ها، تأکید کرد: هر مدنیتی که برای بشر امروز وجود دارد، در پرتو آموزه‌ها و تلاش‌های مصلحانه انبیای الهی است که اگر آن را از انسان معاصر بگیرند، چیزی برای او باقی نمی‌ماند.
  دشمن دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در دنیای اسلام است
رییس قوه‌قضاییه از مسوولان حکومت‌هایی که زیر چتر آن‌ها به مقدسات و ارزش‌ها توهین می‌شود خواست که با این نوع اقدامات برخورد کنند و مسوولیت کشورهای اسلامی را در این زمینه مضاعف دانست و گفت: طراحان این سناریو دنبال ایجاد یأس و ناامیدی در دل ملت‌های مسلمان هستند.
  برای امیدآفرینی در جامعه نباید به بیرون مرزها چشم دوخت
رئیسی ایجاد امید در جامعه را از مهم‌ترین مسوولیت‌های همه کارگزاران نظام دانست و افزود: دشمن به‌دنبال ناامید کردن مردم است، اما هر‌یک از مسوولان وظیفه دارند که با عمل صالح و خدمتگذاری خالصانه، مانع رسیدن دشمن به این هدف شوم شوند. رییس قوه‌قضاییه این نکته را هم متذکر شد که ایجاد امید در جامعه و افزایش سرمایه‌های اجتماعی با حرف و سخن امکان‌پذیر نیست و نیازمند اقدام، عمل و اتکا به ظرفیت‌های داخلی است و هر‌گونه چشم دوختن به دیگران و پیوند دادن گشایش در امور به نتیجه انتخابات دیگر کشورها خطایی راهبردی است.

captcha
شماره‌های پیشین