sobhe-no.ir
1011
سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
2
سرمقاله

حکایت همچنان باقی است...

گفته می‌شود ایگنازیو کاسیس حامل برخی پیام‌ها از سوی آمریکایی‌ها با محوریت کانال سوئیس بود

آخرین تیر ترامپ

​​​​​​آنطور که گفته می شود وزیر امور خارجه سوئیس به دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا است که در قالب یک پیام از سوی وی ارائه شده است. این پیام ناظر بر آماده‌كردن تهران به مذاکرات تازه در ازای اعمال برخی گشایش‌ها در کانال اقلام بشردوستانه بود. برآیند اظهارات مقامات کشورمان به خصوص اصحاب دولت، نشان می‌دهد که ایران، چشمداشتی به پیام ابلاغی مقام سوئیسی از سوی آمریکایی‌ها ندارد. با این حال، چشم‌ها نتایج انتخابات نوامبر در دیار یانکی‌ها را هدف گرفته‌اند.

روحانی در دیدار سفیر سوئیس:

تاریخ نشان داده مردم ایران در برابر گردن‌کشی و قلدری تسلیم نخواهد شد

صبح نو

گفته می‌شود ایگنازیو کاسیس حامل برخی پیام‌ها از سوی آمریکایی‌ها با محوریت کانال سوئیس بود

آخرین تیر ترامپ

​​​​​​آنطور که گفته می شود وزیر امور خارجه سوئیس به دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا است که در قالب یک پیام از سوی وی ارائه شده است. این پیام ناظر بر آماده‌كردن تهران به مذاکرات تازه در ازای اعمال برخی گشایش‌ها در کانال اقلام بشردوستانه بود. برآیند اظهارات مقامات کشورمان به خصوص اصحاب دولت، نشان می‌دهد که ایران، چشمداشتی به پیام ابلاغی مقام سوئیسی از سوی آمریکایی‌ها ندارد. با این حال، چشم‌ها نتایج انتخابات نوامبر در دیار یانکی‌ها را هدف گرفته‌اند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته با وزیر خارجه سوئیس دیدار کرد. این مقام سوئیسی روز اول حضورش در ایران در روز شنبه، در اصفهان توقف داشت و روز دوم نیز با قالیباف، رییس مجلس دیدار کرد. ظریف پس از این دیدار مشترکش با کاسیس، در تويیتی نوشت: از میزبانی ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس در صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک خرسندم؛ روابطی که بر مبنای احترام متقابل دوام می‌یابد. درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی مذاکراتی عالی داشتیم. ضمن قدردانی از تلاش‌های سوئیس برای سبک ‌کردن بار خرابکاری‌های آمریکا، بازگشت به تجارت عادی اولویت جهانی است. کاسیس، وزیر خارجه سوئیس نیز در تويیتی با پُر بار خواندن دیدارش با ظریف در حوزه‌‌‌های صلح و توسعه اقتصادی و حقوق بشر، 
تصریح کرد: من خوشحالم که ما توانستیم با همکاری هم کانال انسان‌دوستانه سوئیس برای انتقال مواد غذایی و تجهیزات دارویی برای مردم ایران را ایجاد کنیم.
 
معامله آمریکا با ایران، با اسم رمز کانال سوئیس
پیش از سفر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران، گمانه‌‌هایی مبنی بر احتمال بیان پیام آمریکایی‌ها از سوی این مقام سوئیسی به مقامات کشورمان مطرح بود اما به صراحت از سوی مسوولان وزارت خارجه کشورمان رد شد. با این حال و با تامل در مطالب منتشره از سوی وزرای خارجه ایران و سوئیس، می‌توان دریافت که ماموریت اصلی کاسیس در ایران، فارغ از بحث‌ها و مسائل دوجانبه، بررسی وضعیت کارکردی کانال اقلام بوده است. این کانال که ماموریت اصلی‌اش تامین نیازمندی‌‌‌های دارویی و غذایی ایران است، با وساطت و عاملیت «برن» و با هزینه منابع مالی بانک مرکزی ایران در سوئیس، راه‌اندازی شد تا بتواند تا حدودی فشارهای تحریمی آمریکا در حوزه‌‌‌های اقلام را تخفیف بدهد؛ تلاش‌‌هایی که به‌واسطه سنگ‌اندازی‌‌‌های آمریکا، تاکنون چندان توفیقی نداشته‌اند. با این حال، اخبار واصله حکایت از آن دارند که سوئیس با هماهنگی آمریکا، قصد دارد گشایش‌‌هایی را در این کانال ایجاد کند.
منطق مناسبات بین‌المللی البته حکم می‌کند که حسن‌نیت سوئیسی‌ها، در ازای دریافت امتیاز از سوی ایران باشد تا بلکه واشنگتن بتواند از این طریق، باب مذاکرات تازه‌‌ای را با تهران بگشاید. با این حال، مواضع اخیر مقامات کشورمان حاکی از آن است که شخص ترامپ و وعده‌‌‌های او به هیچ روی برای ایران قابل اعتنا و اتکا نیست و شاید نتایج انتخابات نوامبر در این کشور و قدرت‌گیری احتمالی بایدن، تعیین‌کننده نوع سیاست دولت در قبال برخی گشایش‌‌‌های اعمالی در کانال سوئیس در آینده باشد.
 
خطیب‌زاده: سیاست ما درباره آمریکا 
تغییری نکرده است
سفر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران و دیدارش با ظریف، دستمایه سوال اصحاب رسانه از سخنگوی وزارت امور خارجه نیز قرار گرفت. سعید خطیب‌زاده درباره روند کارکردی کانال مالی سوئیس، به عنوان یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای وزرای خارجه ایران و سوئیس، گفت: این کانال با 20 ماه تاخیر به دلیل فشار آمریکا در بهمن سال گذشته به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کرد. در خرداد امسال نیز اولین تراکنش جدی آن انجام و اقلام دارویی به ایران ارسال شد. هر دو تراکنش با منابع مالی ایران انجام شد و این منابع هم بی‌نهایت نیست. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: منابع مالی ایران در دنیا زیاد است اما آمریکا وقیحانه تلاش می‌کند منابع مالی دیگری به این کانال وارد نشود. اگر این منابع وارد کانال شود قابل استفاده است. خطیب‌زاده 
یادآور شد: ما به نیات آمریکا آگاه هستیم اما دولت سوئیس با حسن‌نیت، صداقت و شفافیت هم برای راه‌اندازی این کانال، عمل کرده است. سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آمریکا از هیچ فرصتی برای اعمال فشار علیه ایران چشم‌پوشی نمی‌کند، درباره برخی گمانه‌‌زنی‌ها درباره ابلاغ پیام دولت آمریکا به ایران با وساطت وزیر خارجه سوئیس، گفت: قبل از سفر گروسی، دبیرکل آژانس اتمی به ایران، وزیر خارجه ‌آمریکا با مدیرکل آژانس تماس گرفت. سفر وزیر خارجه سوئیس به روابط ایران و آمریکا ربطی ندارد و سیاست ما درباره آمریکا تغییری نکرده و این گمانه‌زنی‌ها رسانه‌ای
 است.
 دسترسی آژانس به دو سایت، ارتباطی به برجام ندارد
خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار «صبح‌نو» درباره ارائه دسترسی‌های ایران به آژانس برای نمونه‌برداری از دو سایت که اخیرا مورد توافق ایران و آژانس قرار گرفت و ارتباط آن با برجام، گفت: اگر برجام نباشد، این نظارت‌ها دیگر نیست؛ البته ما دو نوع رابطه با آژانس داریم؛ یکی ارتباطات پادمانی و یکسری هم تعهداتی است که در برجام قید شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: دسترسی‌های اخیر ربطی به برجام ندارد و در چارچوب توافق پادمان است و تا آنجا که ارتباطات به شکل حقوقی و حرفه‌ای انجام شود، روابط خود را با آژانس ادامه می‌دهیم. خطیب‌زاده همچنین درباره روند دسترسی‌ها به دو سایت مزبور گفت: دسترسی‌ها داده شده که در این موضوع در گزارش اخیر مدیرکل بازتاب داشت.
 
اماراتی‌ها فکر می‌کنند خارج از منطقه می‌توانند امنیت بخرند
خطیب‌زاده همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به تلاش برای ایجاد یک پایگاه‌ جاسوسی از ایران توسط امارات و اسرائیل، گفت: امارات دو نوع اشتباه راهبردی انجام می‌دهد؛ یکی اشتباه شناختی و دیگری اشتباه محاسباتی. آنها اشتباه شناختی از جایگاه خود در منطقه و جهان و همچنین نسبت به جایگاه آمریکا و اسرائیل در جهان در حال گذار دارند. وی همچنین درباره اشتباه محاسباتی اماراتی‌ها نیز گفت: آنها فکر می‌کنند خارج از منطقه می‌توانند امنیت بخرند؛ البته ما اشتباه محاسباتی و شناختی در منطقه زیاد داشتیم. صدام در همین منطقه مرتکب چنین اشتباهی شد. برخی از کشورهای منطقه از این اشتباهات انجام داده‌اند. سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه انتظار داریم امارات اشتباهات خود را جبران کند، گفت: ایران درباره امنیت ملی خود با هیچ‌کسی شوخی ندارد و به روشنی و شفافیت این مساله را به همسایه خود در خلیج همیشه فارس رسانده است.

captcha
شماره‌های پیشین