sobhe-no.ir
1011
سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
1
طرح مدیریت یکپارچه شهری و درآمدهای پایدار همچنان بلاتکلیف است

فرار دولت‌ها از واگذاری مسوولیت

گزارش زهرا اردشیری / سال‌هاست بحث مدیریت یکپارچه شهری و درآمد‌‌‌های پایدار از سوی مدیران شهری مطرح شده است، اما دولت‌ها هم زیر بار اجرای این طرح‌ها نرفته و مجلس‌ها هم پیگیر تصویب این طرح‌ها نشده‌اند. دولت‌ها علاقه‌ای به تصویب این طرح نداشته‌اند چراکه در صورت مصوب شدن این طرح‌ها بخشی از منابع درآمدی خود را از دست داده و دایره اختیارات آنها محدود‌تر می‌‌شود. مجلس‌ها هم این مساله را در اولویت خود نمی‌دیدند اما در شرایط فعلی که یکی از فعال‌ترین و باسابقه‌ترین مدیران شهری کشور در راس قوه مقننه قرار گرفته است، انتظار کارشناسان شهری و مسوولان بر تصویب این طرح‌ها و نظارت بر اجرای درست آنهاست.

بررسی داده‌های منتشر شده در بستر شبکه‌های اجتماعی در مورد بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان در زمان کرونا

نگرانی در شبکه‌های اجتماعی در مورد بازگشایی مدارس

یادداشت محسن فینی‌زاده تحلیلگر شبکه‌های اجتماعی / با شروع شیوع کرونا یکی از اولین تعطیلی‌هایی که اتفاق افتاد بسته‌شدن و محدود‌شدن مدارس بود، تعطیلی‌هایی که با هدف سلامتی دانش‌آموزان، معلمان و کاهش تردد در جامعه رخ داد و سبب شد کلاس‌های درس و حتی امتحانات به صورت مجازی و نیمه حضوری برگزار شود. حالا با شروع سال تحصیلی جدید نگرانی‌ها در فضای عمومی جامعه و شبکه‌های اجتماعی جدی‌تر شد، صحبت‌هایی که از چند روز پیش با محور‌های مختلف شروع شد و هنوز ادامه دارد.

مزایا و معایب واگذاری مدیریت نمایش خانگی از ارشاد به صداوسیما را برشمردیم

جدال مدعیان

دیروز بیانیه اعتراضی 13 صنف سینمایی علیه واگذاری مسوولیت شبکه نمایش خانگی از وزارت ارشاد به سازمان صداوسیما منتشر شد؛ اما جدلی و جنجالی شدن فضای رسانه‌ای روی این موضوع، فرصت را برای طرح ابعاد مختلف آن و بررسی مزایا و معایبش سلب کرده است. این واگذاری برای هر یک از گروه‌های ذی‌نفع چه مزایا و معایبی خواهد داشت.

گفته می‌شود ایگنازیو کاسیس حامل برخی پیام‌ها از سوی آمریکایی‌ها با محوریت کانال سوئیس بود

آخرین تیر ترامپ

​​​​​​آنطور که گفته می شود وزیر امور خارجه سوئیس به دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا است که در قالب یک پیام از سوی وی ارائه شده است. این پیام ناظر بر آماده‌كردن تهران به مذاکرات تازه در ازای اعمال برخی گشایش‌ها در کانال اقلام بشردوستانه بود. برآیند اظهارات مقامات کشورمان به خصوص اصحاب دولت، نشان می‌دهد که ایران، چشمداشتی به پیام ابلاغی مقام سوئیسی از سوی آمریکایی‌ها ندارد. با این حال، چشم‌ها نتایج انتخابات نوامبر در دیار یانکی‌ها را هدف گرفته‌اند.

برخی رسانه های اصلاح طلب از مکالمه تند رییس دولت اصلاحات با روحانی خبر دادند

چیدن پازل رادیکالیسم

وقتی سیر کنشگری اصلاح‌طلبان طی سه ماه اخیر را از نظر می‌گذرانیم، یک نتیجه برداشت می‌شود و آن، تلاش برای مجاب‌كردن بدنه رای اصلاحات به‌منظور حضور پای صندوق‌‌‌های رای در انتخابات سال 1400 است. اخبار مربوط به گلایه‌‌‌های تند و تیز رییس دولت اصلاحات در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهوری نیز در همین پازل کلان تعریف می‌شود. برنامه جناح اصلاحات برای جلب اعتماد بدنه رای خود در جامعه، با نامه محمد موسوی‌خوئینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز به رهبر انقلاب آغاز شد.

سرمقاله

حکایت همچنان باقی است...

نمایندگان پارلمان عراق بار دیگر بر لزوم اجرای مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی تأکید کردند

هشدار بغداد به کاخ‌سفید

پس از شهادت تعدادی از نیروهای حشدالشعبی توسط نظامیان تروریست آمریکایی در غرب عراق و به دنبال آن، شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش در عراق، پارلمان این کشور مصوبه‌‌ای مبنی بر اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از خاک عراق به تصویب رساند. با وجود گذشت چند ماه از تصویب این قانون، نظامیان آمریکایی همچنان به اشغالگری خود در خاک عراق ادامه می‌‌دهند و حتی از خروج تدریجی سه‌ساله در این کشور سخن می‌‌گویند؛ موضوعی که به جنجال جریان‌‌‌های مختلف سیاسی عراق تبدیل شد و نمایندگان پارلمان این کشور بار دیگر بر اخراج فوری نیروهای آمریکایی از خاک کشورشان تاکید ‌کردند و احتمال طرح سوال از الکاظمی در صحن پارلمان نیز بیشتر شده است.

مقامات نظامی یمن از عملیات وسیع در فرودگاه ابهاء عربستان و انهدام اتاق فرماندهی این فرودگاه خبر دادند

ضربت هوایی یمنی‌ها به سعودی‌ها

کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت خبر داد

پیک جدید خفیف کرونا در 19‌ استان

کمیته اپیدمیولوژی کرونا در جدیدترین گزارش خود از آغاز پیک جدید کرونا در کشور خبر داده است. این در حالی است که روز گذشته نیز سخنگوی وزارت بهداشت و درمان کشور از فوت 117بیمار کرونایی در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه 17‌شهریورماه در کشور خبر داد. اما نکته اینجاست که در هفته منتهی به 14‌شهریور، تعداد کل موارد مرگ و ابتلا نسبت به هفته پیش کاهش یافته بود اما برخی شواهد نشان می‌دهد که یک پیک جدید خفیف در حال شکل‌گیری است و موارد مختصر صعودی یا شروع جزئی در 19‌استان کشور دیده می‌شود.

زنگنه: چرا با احداث پالایشگاه، کشور را به آلودگی بکشیم؟

اصرار ژنرال بر خام فروشی نفت

او را دشمن بزرگ پالایشگاه‌سازی در ایران می‌نامند و بسیاری از کارشناسان عقیده دارند وزیر نفت، خود بزرگترین مانع توسعه زنجیره ارزش افزوده در صنعت نفت بوده است. تاجایی که حتی رییس‌جمهوری نیز به او دستور داده باتوجه به شرایط فعلی بازار نفت به روند پیشبرد برنامه‌ها و سیاست‌های افزایش تولید فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از خام فروشی نفت، بیش از پیش شتاب دهد.

«صبح‌نو» بازار خرید و فروش ماسک‌های لاکچری در فضای مجازی را بررسی می‌کند

مد و سلامتی؛ دوگانه روزهای کرونایی

گزارش فاطمه میرزاجعفری / از همان روزهای ابتدایی شناخت ویروسی به نام کووید19 سازمان جهانی بهداشت تاکید فراوانی بر پوشیدن ماسک داشته و دارد؛ اقدامی که به شکل قابل توجهی از ابتلای به این بیماری پیشگیری می‌‌کند. نکته مهم در اینجا عقب نماندن صنعت دنیای مد و طراحی ماسک‌‌‌های لاکچری برای جامعه است كه این روزها از فضای مجازی به عنوان بستر مناسبی برای ارائه محصولات خود با قیمت‌‌هایی تعجب‌آور استفاده می‌‌کند.

صبح نو

سرمقاله

حکایت همچنان باقی است...

«صبح‌نو» در زمستان‌94 و از خاکستر شکست در انتخابات مجلس سر برآورد؛ براساس این باور که تحولات زیست جمعی، باید در جریان انقلابی مبنای حرکت انگاشته شود و وفق آن اولویت‌های تفکر و برنامه‌ریزی تغییر کند و تحول از سطح سیاست و اقتصاد به جامعه و فرهنگ منتقل گردد. با این تحلیل، «صبح‌نو» روزنامه‌ای شد با خط‌مشی فرهنگی-سیاسی که در سه حوزه اصلی به تولید محتوا پرداخت: فرهنگ، زندگی و سیاست. اول. مقدمات انتشار «صبح‌نو» در دفتری سرد که هنوز آماده کار نبود فراهم شد؛ دیدارها و رایزنی‌ها و گفت‌وگوها تقریباً از 8-9‌صبح شروع و تا 9-10‌شب ادامه پیدا می‌کرد. دوستانی دعوت ما را می‌پذیرفتند، برخی نیازمند بررسی بودند و برخی جواب نه می‌دادند؛ دو کارگروه موازی در اتاق فکرهای فرهنگی-اجتماعی و سیاسی به‌طور منظم جلسه داشتند؛ با مدیران چاپ و توزیع و اشتراک مذاکراتی در جریان بود و خلاصه گرمای این نشست‌ها بر سرمای ساختمان غلبه داشت. تقریباً در انتهای اسفند، تیم اصلی مشخص و از 14‌فروردین‌95 در محل اولیه روزنامه (که اجاره‌نشینی تاکنون وادارمان کرده سه‌بار آن‌را تغییر بدهیم) مستقر شد و این به موازات آماده‌سازی تحریریه، فنی و برنامه‌های برندینگ و تبلیغی روزنامه بود. از اوایل اردیبهشت‌ماه هم، پیش‌شماره‌ها منتشر و در مواردی با شمارگان محدود تولید و توزیع شد تا آنکه موعد اصلی در سال‌روز مبعث حضرت خاتم؟ص؟ فرارسید و شماره اول به روی دکه رفت. «صبح‌نو» در قامت یک روزنامه بخش خصوصی، از همان ابتدا با تیرهای اتهام‌زنی سیاسی و دشمنی‌های جناحی مواجه شد، و به موازات آن، مسدودشدن و کاهش منابع روزنامه، ناشی از وعده‌های ناتمام تأمین مالی از طریق کمک‌های یارانه‌ای و رکود اقتصادی سال‌های اخیر و این آخری‌ها کرونا، بر دشواری‌های کار روزنامه افزود و  دست و بال روزنامه را بست و امکان توسعه و بسط خروجی‌ها را محدود و دشوار کرد، اما با این همه روزنامه ماند و ان‌شاءالله خواهد ماند... 
دوم.«صبح‌نو» خود را روزنامه زمانی دانایی خوانده و تلاش کرده تا این غایت را از مسیر آرمان‌خواهی، عقلانیت و روشنگری بپیماید. آرمان‌خواهی هدفی است که روش تحقق آن تفسیر عقلایی رویدادهاست و بازنمایی روشنگرانه آن‌ها و حتماً از این حیث در 1000‌شماره و اندی که پشت سر گذاشته، کج‌روی‌ها و اشتباهات و تعریض‌هایی داشته و متقابلاً در معرض تعرض‌هایی هم قرار گرفته که این طبیعت فعالیت کار رسانه‌ای مولد و پویاست و نه از آن‌ها گلایه‌ای است و نه شکوه‌ای، چه اینکه آمیخته‌ای بوده از موفقیت‌ها و ظفرها با شکست‌ها و ناکامی‌ها و عالم، چنین قاعده‌ای دارد و آنکه عزت می‌دهد یا می‌ستاند، کس دیگری است (و فرمود: تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ). اما تمامی این لحظات تلخ و شیرین، در کنار همکاران هوشمند، خلاق و دلسوز روزنامه سپری شده که بر سر فرهنگ سازمانی حاکم بر «صبح‌نو» که اولویت را به تولید محتوای مستقل و به‌روز می‌دهد، از هیچ کوششی فروگذار نکرده‌اند؛ آن‌هم در این بازار پرهیاهویی که تولید محتوا، در حال رنگ‌باختن است و جای خود را به بازنشرها و محتواهای متواتر بی‌ریشه داده است. و البته در این میان شاید نتوان گلایه‌های خویش را از مجموعه داعیه‌داران فرهنگ و رسانه کشور پنهان کند که چشمان‌شان را به زوال «روزنامه»نگاری متعهد بسته‌اند و این گنجینه‌های استنادی را در ردیف چندم اولویت‌های حمایتی قرار داده‌اند، آن‌هم در جایی که رسانه‌هایی به واسطه پول‌شویی کارتل‌های مالی در حال سر برآوردن هستند ( و این سخن بگذار، تا وقتی دگر) و طبعاً ادراک‌سازی برای افکار عمومی را در دست خواهند گرفت. 
سوم.  اکنون در میانه پنجمین سال انتشار «صبح‌نو»، که به لطف حق بدون لحظه‌ای وقفه در تمامی این ایام ادامه داشته، نگارنده بر آن است تا از این قطار پیاده شود و دعا‌گوی آن‌هایی باشد که امکان چنین تحرکی را فراهم آوردند، آن‌هایی که در آینده به فضل الهی، این راه را خواهند پیمود و آن‌هایی که با حمایت‌هایی دل‌گرم‌کننده و هدایت‌های راه‌گشا و منحصر به فرد خود، ما را در طی این راه، راهنمایی کرده‌اند. و تاکید کنم بر اینکه «صبح‌نو» از ابتدا متکی به مشورت‌های برادر عزیز و دوست گرانقدرم حاج رضای مقدسی بود که بهمن‌96 بعد از دوره‌ای بیماری سخت، از میان ما رفت و داغش را تا ابد بر دل‌مان گذاشت. و همچنین همه عزیزانی که در طول این‌سال‌ها، بار اصلی اداره مجموعه بر دوش آن‌ها بوده؛ همکاران صدیق و کوشایی که از ساعت صفر شروع فعالیت همراه ما بوده‌اند، یا با فواصل زمانی مختلف در خدمت‌شان بوده‌ایم و ان‌شاءالله در آینده نیز یاری‌گر روزنامه خواهند بود و این منبع سرشار انسانی، در «صبح‌نو» شناخته و فعال شد.  خدای را شاکرم که فرصت خدمت و تلاش در جهت اهداف عالیه نظام اسلامی را به ما داد؛ دفتر «صبح‌نو» برای بنده به پایان آمد، اما حکایت «صبح‌نو»، همچنان باقی است...

captcha
شماره‌های پیشین