sobhe-no.ir
1010
دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹
4
در دیدار سید حسن نصرالله و اسماعیل هنیه بر همگرایی محور مقاومت برای مقابله با رژیم اسرائیل تاکید شد

دیدار رهبران حزب‌الله و حماس پس از 27 سال

چند روز پیش بود که گروه‌های فلسطینی با هدف یکپارچه‌کردن اقدامات فلسطینی‌ها در قبال مبارزه با عادی‌سازی روابط تل‌آویو با اعراب و یکسان‌سازی صحنه داخلی علیه اشغالگران در کانون و جغرافیای جریان‌های مقاومت یعنی لبنان گرد هم آمدند تا صدای واحد از این سرزمین علیه صهیونست‌ها بیرون آید.

پایگاه‌های نظامی آمریکا درعراق از 20‌پایگاه به چهار پایگاه کاهش یافت

هراس از مقاومت

صبح نو

در دیدار سید حسن نصرالله و اسماعیل هنیه بر همگرایی محور مقاومت برای مقابله با رژیم اسرائیل تاکید شد

دیدار رهبران حزب‌الله و حماس پس از 27 سال

چند روز پیش بود که گروه‌های فلسطینی با هدف یکپارچه‌کردن اقدامات فلسطینی‌ها در قبال مبارزه با عادی‌سازی روابط تل‌آویو با اعراب و یکسان‌سازی صحنه داخلی علیه اشغالگران در کانون و جغرافیای جریان‌های مقاومت یعنی لبنان گرد هم آمدند تا صدای واحد از این سرزمین علیه صهیونست‌ها بیرون آید.

در این نشست دیدارهایی میان مقامات لبنان و رهبران جریان‌های مقاومت فلسطین انجام شد و از سوی دیگر اعضای هیات‌های حماس، جهاد اسلامی و جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین با یکدیگر نیز دیدار داشته‌اند. همچنین در جریان این نشست‌ها ملاقات‌هایی هم میان مقامات حزب‌الله لبنان با رهبران جریان‌های فلسطینی انجام شد که مهم‌ترین آن دیدار اسماعیل هنیه با سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان بود، دیداری که بعد از حدود ۲۷‌سال صورت می‌گرفت.
این دیدار را باید یک همگرایی برای مقابله با دومینوی عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم اسرائیل دانست؛ اتفاقی که مورد واکنش گروه‌های مختلف فلسطینی قرار گرفت و آن را خنجر از پشت به فلسطین خواندند.
همچنانکه در دیدار رییس دفتر سیاسی حماس با دبیرکل حزب‌الله لبنان بر ثبات محور مقاومت و مقابله با پروژه‌های شوم صهیونیستی علیه مسأله فلسطین تاکید شده است. در این دیدار تحولات مختلف فلسطین، لبنان و منطقه در عرصه‌های سیاسی و نظامی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین دو طرف درباره چالش‌های پیش روی مساله فلسطین به‌ویژه مساله معامله قرن و عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌وگو کردند.
 هنیه و سیدحسن نصرالله در این دیدار بر لزوم حفظ ثبات و صلابت محور مقاومت در برابر تهدیدات و فشارها تاکید کردند، به‌ویژه اینکه در وضعیت فعلی امید و آرزوهای فراوانی به محور مقاومت بسته شده است. همچنین دو طرف بر ادامه روابط مستحکم میان حزب‌الله و جنبش حماس تاکید کردند، روابطی که براساس ایمان، برادری، جهاد و سرنوشت واحد و مشترک بنا شده است.
در این دیدار بسیار مهم تاکید شد که معامله ننگین قرن و عادی‌سازی روابط برخی کشورهای خود فروخته منطقه با رژیم صهیونیستی تلاش نافرجام آمریکاست که هرگز موجب به حاشیه راندن فلسطین به‌عنوان مسأله اول جهان اسلام نخواهد شد. در هیات حماس علاوه بر اسماعیل هنیه، صالح العاروری و دیگر اعضای ارشد حماس حضور داشتند.
این دیدار، به‌ویژه در مقطع کنونی بسیار مهم است. پایداری محور مقاومت در برابر همه فشارها و تهدیدها با تقویت روابط حزب‌الله و حماس به همگان ثابت می‌کند که محور مقاومت در اصول خود در مقابله با توطئه آمریکا و تلاش برای آزادی اراضی اشغالی و نابودی رژیم صهیونیستی پایبند و متحد است.
حال اسماعیل هنیه که بعد از 27‌سال سه‌شنبه هفته گذشته به بیروت رفته است در سخنرانی‌های مختلف، حزب‌الله را خط‌شکن شکست رژیم صهیونیستی و الگوی مقاومت و الهام‌بخش برای فلسطینیان خوانده است.
او همچنین روز گذشته در جمع آوارگان فلسطینی در اردوگاه «عین حلوه» لبنان، گفت: از فلسطین به لبنان آمده‌ایم تا بگوییم فلسطین و سرزمینش برای ماست.هنیه تاکید کرد که اردوگاه‌ها نماد ثبات و دژهای مقاومت هستند که حوادث بزرگ در آنجا رخ‌داده، قهرمانان را پرورش داده و قضیه آزاد‌سازی فلسطین هنوز هم در آن زنده است. هنیه تصریح کرد: ماشین عادی‌سازی روابط که به راه افتاده نشان‌دهنده موضع تمامی ملت‌های منطقه نیست؛ روح آزادی فلسطین همچنان در وجدان ملت‌ها بیدار است.مقاومت در غزه، موشک‌هایی برای زدن تل‌آویو و فراتر از آن در اختیار دارد. اسماعیل رضوان، از رهبران حماس نیز با اشاره به حضور پرشور آوارگان فلسطینی در اردوگاه عین‌الحلوه و سردادن شعارهایی در راستای حمایت از مواضع ضد صهیونیستی و ضد عادی‌سازی جنبش حماس تاکید کرد: حضور امروز مردم در عین‌الحلوه نشان داد که «گزینه مقاومت» همچنان انتخاب نخست ملت است. وی تاکید کرد: تصویر امروز عین‌الحلوه پاسخی بود به تحرکات نیرنگ‌کارانه برخی سران عربی در زیبا‌سازی چهره عادی‌سازی و عادی‌سازان با روابط رژیم صهیونیستی. گفته شده سران جنبش فلسطینی فتح نیز در مراسم سخنرانی هنیه در اردوگاه حضور داشتند.
یکی از مسائل مهمی که در مورد این نشست و حضور رهبران گروه‌های فلسطینی در لبنان باید مورد توجه قرار بگیرد زمان برگزاری آن بود که پیش از برگزاری این نشست با مشکل روبه‌رو‌می‌شد. حتی لبنان نیز از قبول میزبانی این نشست شانه خالی کرده بود و نیروهای فلسطینی هیچ جایی را در خاک عربی برای برگزاری جلسه سرنوشت‌ساز خود نداشتند. تا اینکه لبنان در لحظه آخر در تصمیم خود تجدیدنظر و موافقت خود را اعلام می‌کند.
حال با برگزاری این نشست و دیدارهای تاریخی گروه‌های مقاومت در لبنان باید منتظر داغ شدن تحولات آینده منطقه باشیم که در رأس آن وحدت عمل جریان‌های فلسطینی علیه رژیم اسرائیل قرار دارد. 

captcha
شماره‌های پیشین