sobhe-no.ir
1010
دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹
3
یادداشت

اقتدار ایران در مواجهه با رفتار سازش

عبدالباری عطوانسردبیر روزنامه رای‌الیوم

وعده کانال مالی برای حفظ تعهدات برجامی ایران

پیام سوئیس به تهران چه بود

وزیر خارجه سوئیس برای دیدار با مقامات کشورمان و رایزنی درباره مسائل دوجانبه، پس از توقفی کوتاه در اصفهان، روز گذشته با برخی مقامات کشورمان دیدار کرد. امروز دوشنبه این سفر به پایان خواهد رسید. برخی گمانه‌ها حاکی از آن است که این مقام سوئیسی، حامل پیامی از سوی کاخ سفید به سران کشورمان است.

صبح نو

وعده کانال مالی برای حفظ تعهدات برجامی ایران

پیام سوئیس به تهران چه بود

وزیر خارجه سوئیس برای دیدار با مقامات کشورمان و رایزنی درباره مسائل دوجانبه، پس از توقفی کوتاه در اصفهان، روز گذشته با برخی مقامات کشورمان دیدار کرد. امروز دوشنبه این سفر به پایان خواهد رسید. برخی گمانه‌ها حاکی از آن است که این مقام سوئیسی، حامل پیامی از سوی کاخ سفید به سران کشورمان است.

روز شنبه، 15 شهریور بود که ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس برای انجام سفری سه‌روزه، وارد ایران شد. او در بدو ورودش، سفری سیاحتی به «نصف جهان» داشت. او در این سفر، اصفهان را مروارید خاورمیانه خواند. پیش از این، رسانه‌ها هدف مقام سوئیسی از سفر به ایران را تقدیم پیامی از سوی رییس‌جمهوری آمریکا به مقامات کشورمان، ارزیابی کرده بودند. با این حال، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت 
امور خارجه کشورمان ضمن رد این شائبه‌ها، با اشاره به محورهای اصلی این سفر گفته بود: محورهای اصلی مذاکرات و دیدارهای وزیر امور خارجه سوئیس، رایزنی و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین موضوعات مربوط به کانال مالی سوئیس خواهد بود. خطیب‌زاده با بیان اینکه این سفر ربطی به مسائل روابط ایران و آمریکا ندارد، اعلام کرد: این سفر از قبل و در چارچوب روابط دوجانبه و سفرهای منظم وزرای خارجه دو کشور برنامه‌ریزی شده که البته به‌دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا با تاخیر انجام می‌شود. وی همچنین با اشاره به تماس تلفنی پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با همتای سوئیسی خود پیش از سفر مقام برن به تهران، گفت: تماس‌های شتابزده وزیر خارجه آمریکا با شخصیت‌هایی که قصد سفر به ایران را دارند، مساله تازه‌ای نیست و پمپئو از سر استیصال و ناچاری سعی می‌کند تا سیاست موهوم فشار حداکثری واشنگتن را به هر طریقی پیگیری كند و لذا تلاش می‌کند کشورهای ثالث را از روابط عادی با ایران منصرف کند که البته تاکنون شکست خورده است.

 قالیباف: عدم‌مذاکره با آمریکا 
به دلیل نگاه سلطه‌طلبانه آنهاست
محمدباقر قالیباف در دیدار وزیر امور خارجه سوئیس با اشاره به بدبینی ملت ایران به آمریکا بابت تحریم‌‌‌های یکجانبه، ظالمانه و خلاف قانون دولت این کشور علیه کشورمان، گفت: عدم‌مذاکره با آمریکا نیز به دلیل نگاه سلطه‌طلبانه آنهاست و ملت ایران هرگز از خساراتی که به دلیل تحریم‌‌‌های آمریکایی به وجود آمده است، نمی‌گذرد. قالیباف در بخش دیگری از این دیدار، ضمن تبریک یکصدمین سالگرد آغاز روابط دیپلماسی میان ایران و سوئیس، تصریح کرد: در سال‌‌‌های گذشته، توافقنامه و سند همکاری میان دو کشور به امضا رسید که پیگیری مفاد آن به تقویت روابط دو کشور کمک می‌کند.
رییس مجلس با تاکید بر گسترش روابط دوجانبه در حوزه‌‌‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، فناوری، علمی و آموزشی، گفت: اخیرا نیز حسابی میان ایران و سوئیس برای تبادلات دارویی و غذایی باز شده که البته نباید به آن بسنده کرد.

 ‏حافظ منافع آمریکا در ایران
سوئیس سال‌هاست که نقش حافظ منافع آمریکا در ایران را به عهده دارد. به نظر می‌رسد سفر وزیر 
امور خارجه این کشور به ایران نیز چیزی جز اعمال دوباره همین نقش نبوده است. در همین راستا و پیش از سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران، مورگان اورتاگس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از تماس تلفنی پمپئو با همتای سوئیسی خود خبر داده بود. طبق اخبار منتشره به نقل از اورتاگوس، پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از وزیر خارجه سوئیس به دلیل نقش سازنده و ادامه‌دار حفاظت از منافع آمریکا در ایران قدردانی کرده بود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته بود: پمپئو از کمک‌های سوئیس در مراقبت و بازگرداندن شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران، تشکر کرد؛ بنابراین به نظر می‌رسد که سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران، آن هم در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا، جز به‌هم‌ریختن برخی محاسبات و پایبند نگه‌داشتن تهران به تعهدات برجامی‌اش، در ازای برخی گشایش‌‌‌های محدود در کانال مالی ایران و سوئیس، هدف دیگری نداشته باشد. کانالی که با وجود گذشت ماه‌ها از راه‌اندازی‌اش، اقدام درخوری برای کمک به ایران در حوزه اقلام بشردوستانه صورت نداده است. فشارهای آمریکا برای اختلال در روند کارکردی این کانال نیز موجب شده تا این سازوکار، با اما و اگرهای بسیاری مواجه شود.
 
خیال تبدیل ایران به صربستان
دولت آمریکا و ترامپ که با وجود ادعای آمادگی برای مذاکره با ایران جهت حل و فصل مناقشات فی‌مابین، هر روز دایره فشارهای سیاسی و اقتصادی خود علیه کشورمان را تنگ و تنگ‌‌تر می‌کنند، نشان داده‌اند که به‌هیچ‌وجه، بازیگری قابل اعتنا و اتکا در صحنه نظام بین‌الملل نیستند و هدف آنها نه رفع مشکلات، بلکه حقنه مطالبات‌شان بر ایران است. اقدام تروریستی دولت آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی نیز نشان از استمرار رویکرد خصمانه پیشین واشنگتن در قبال تهران داشت. اما شهادت فرمانده سپاه قدس، باعث شد تا هرگونه باب مذاکره با این کشور، به هر شکلی بسته شود. با این حال دولت آمریکا تلاش دارد با در پیش ‌گرفتن سیاست دوگانه «فشار حداکثری-ژست تعامل»، هر طور شده با کشاندن ایران به پای میز مذاکره، به دستاوردی محدود ولو در حد یک قاب دیپلماتیک با لبخندی تصنعی، دست یابد؛ قابی شبیه همنشینی رییس‌جمهوری صربستان با ترامپ در اتاق بیضی کاخ سفید که مودبانه و بی سر و صدا، دیکته انتقال سفارت بلگراد از تل‌آویو به بیت‌المقدس را بدون اینکه بخواند، امضا کرد. نه به مذاکره با آمریکا و در پیش ‌گرفتن سیاست «مقاومت فعال»، در سطوح مختلف حاکمیتی ایران، مورد اجماع نخبگان قرار گرفته است؛ چه آنکه چندی پیش محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری نیز در گفت‌وگویی با تسنیم، در خصوص پیشنهاد سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر ایفای نقش میانجیگری میان ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم، گفته بود:‌ «ما با آمریکایی‌ها بنای مذاکره نداریم و ما خیلی روشن موضع‌مان را اعلام کردیم.»

captcha
شماره‌های پیشین