sobhe-no.ir
1009
یکشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۹
8
خبر

تعداد گردشگران در ایران از هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سال گذشته به 74 نفر در سه ماهه اول امسال رسید

سال سیاه گردشگری

گزارش زهرا اردشیری / کرونا بیش از هر چیزی صنعت گردشگری را به نابودی کشاند و بسیاری از کسب‌وکارها از رونق افتادند. بوم‌گردی و هتلداری به مرحله ویرانی رسید و جذب گردشگر خارجی با عدد صفر مواجه شد؛ البته تنها این اوضاع کشور ما نبود بسیاری از کشورها که مرکز جذب توریست هستند هم امسال وضعیتی مشابه با ما را داشتند. شیوع کرونا گردشگری را نابود کرد و ضرر چند صد میلیاردی روی دوش این صنعت در جهان گذاشت. بعید نیست اگر کمی دیگر بیماری کرونا ادامه‌دار شود، بسیاری از هتل‌ها و مراکز گردشگری ورشکست شوند. کارشناسان گردشگری هر روز پیشنهادهای جدیدی برای رونق این حوزه می‌‌دهند.

صبح نو

خبر

۱۸۹۴ ابتلا و ۱۱۰ فوتی جدید کرونا در کشور
سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۱۸۹۴ مورد جدید کووید۱۹ در کشور در فاصله ظهر روز جمعه تا ظهر روز شنبه خبر داد. خانم دکتر سیما
سادات لاری ظهر روز گذشته و به روال هر روز هفت ماه گذشته درباره آمار روزانه مبتلایان گفت: از ظهر روز جمعه، 14 شهريور تا ظهر روز شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۸۹۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که ۹۷۶ نفر از آنها بستری شده‌اند. با این حساب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۸۴ هزار و ۶۶۶ نفر رسید. به گفته لاری در مدت زمان یادشده نیز ۱۱۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۲ هزار و ۱۵۴ نفر رسید. وی گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۳۲ هزار و ۱۳۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. به گفته وی، ۳۷۰۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درباره وضعیت استان‌های کشور از بابت شیوع و ابتلا به کرونا گفت: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی، کرمان، خراسان‌شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. لاری افزود: همچنین استان‌های آذربایجان‌غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان‌جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.
اما آمار کلی مبتلایان به کرونا در سراسر جهان نیز به ۲۶ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۷۰۱ نفر رسیده و مرگ ۸۷۸ هزار و ۹۶۳ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است. بنا بر تازه‌ترین آمارها، ۱۸ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۴۷ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ نیز تاکنون بهبود یافته‌اند. در حال حاضر نیز آمریکا با بیش از 3/6 میلیون مبتلا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید۱۹ قرار دارد و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است.
 
ثبت‌نام مسابقه «ره‌نشان» آغاز شد
سومین دوره مسابقه «ره‌نشان» در راستای ترغیب دانشجویان برای رفع نیاز شرکت‌های صنعتی با دانش بومی، مهرماه برگزار می‌شود و تا ماه دی نیز ادامه خواهد داشت.
به گزارش «صبح‌نو»، این مسابقه که در پنج محور توسط موسسه هدایت تخصصی رضوان شریف (از کارگزاران بنیاد ملی نخبگان) برگزار می‌شود، در راستای حل مسائل40 شرکت بزرگ صنعتی است که دانشجویان بايد در صدد رفع آن برآیند. ره‌نشان با شعار « خودتو دست کم نگیر؛ دست به کار شو» در محورهای «آب و محیط‌زیست»، «هوشمند‌‌سازی»، «حمل‌ونقل»، «انرژی» و «زیست‌فناوری» برگزار می‌شود و برای دانشجویانی است که علاقه‌مند به فعالیت در شرکت‌های صنعتی هستند. برترین تیم‌ها از مزایای دو طرح شهید احمدی‌روشن و شهید بابایی بنیاد ملی نخبگان بهره‌مند خواهند شد. ثبت‌نام مسابقه ره‌نشان از 14 شهریور از طریق سایت rahneshan.ir برای دانشجویان آغاز و تا ۲۵شهریور ادامه خواهد داشت.
 
نگرانی نهادهای رسمی انگليس نسبت به موج افزایش خشونت‌های خانگی
سرویس‌های رسمی رسیدگی به خشونت‌های خانگی در انگلیس، نسبت به افزایش اعلام موارد خشونت‌های خانگی در ایام قرنطینه کرونا اظهار نگرانی کرده‌اند. سرویس‌های رسمی رسیدگی به خشونت‌های خانگی در انگلیس همزمان با بازگشایی مدارس این کشور و بازگشت کودکان به مدارس، نسبت به افزایش اعلام موارد خشونت‌های خانگی که در ایام قرنطینه کرونا رخ داده است، اظهار نگرانی کرده‌اند. بنا بر اعلام مراکز رسمی انگلستان، تماس‌ها برای نجات زنان و کودکان و کمک به موارد خشونت خانگی در پایان ماه می‌ میلادی، ۶۶ درصد افزایش یافته و طی ۲۱ روز ابتدایی اعلام قرنطینه در این کشور، تعداد قتل خانگی زنان دوبرابر میزان قتل‌های خانگی طی 
یک دهه گذشته بوده است.
به عقیده کارشناسان، کودکان طی روزهای قرنطینه خشونت‌های خانگی بسیاری را تجربه کرده‌اند اما به دلیل عدم‌ارتباط با مدرسه، معلمان و دیگر افراد، امکان کمک ‌گرفتن را نداشته‌اند. مرکز رسیدگی به خشونت‌های خانگی این کشور به دنبال بازگشایی مدارس خواستار همکاری معلمان با پلیس و مراکز اجتماعی برای کمک به کودکان آسیب‌دیده 
شده است. 
لوسی هادلی، مسوول امور زنان مرکز ملی خشونت‌های خانگی در انگلیس با بیان اینکه خشونت‌های خانگی موجب آسیب بلندمدت به سلامت روان و رشد کودکان می‌شود، گفت: براساس مطالعات انجام‌شده، ۵۳ درصد از زنان بچه‌داری که در این ایام مورد آزار و اذیت‌های خانگی قرار گرفته‌اند، اعلام ‌کردند که کودکان آنها به دلیل مشاهده آزاردیدن مادر بیش از خود مادر دچار آسیب شده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین