sobhe-no.ir
1009
یکشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۹
5
رشد ناسیونالیسم راست افراطی در غرب موجب خیزش تروریسم سفیدپرست شده است

احیای جنگ‌های صلیبی پیش چشم دستگاه‌های ‌ اطلاعاتی

۱۵‌مارس سال گذشته میلادی یک سفیدپرست 28‌ساله استرالیایی به نام برنتون تارانت، با تفنگ نیمه‌خودکار به مساجد نور و لینوود در شهر کرایست‌چرچ نیوزلند رفت و نمازگزاران حاضر در این مکان‌ها را با خونسردی به رگبار بست. بر اثر این تیراندازی، که تا مرگبارترین رویداد تروریستی در نیوزلند تا به امروز به شمار می‌رود، ۵۱‌مسلمان شامل زنان و کودکان کشته و 49‌نفر نیز زخمی شدند. پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان به مناسبت صدور حکم عامل حادثه تروریستی کرایست‌چرچ مقاله‌ای را که سال گذشته مرکز تحقیقاتی تی‌آرتی‌ورلد ترکیه منتشر کرده بود، ترجمه کرده، در اختیار «صبح‌نو» قرار داد. این مقاله که به قلم دکتر طارق چرکاوی و خلیل دیوان، از پژوهشگران مرکز تحقیقاتی تی‌آرتی‌ورلد ترکیه منتشر شده است، با اشاره به افزایش حملات تروریستی راستگرایان افراطی از سال‌2014 هشدار می‌دهد جهان باید با استفاده از همه ابزارها و روال‌های قانونی موجود با تهدید ناسیونالیسم راست افراطی و نژادپرستی سفید مبارزه کند. بخش اول این ترجمه در شماره هزاروشش روزنامه با عنوان «خیزش تروریست سفیدپرست» به چاپ رسید و بخش دوم این گزارش را در ادامه می‌خوانید.

گروه‌های فلسطینی پس از سال‌ها اختلاف، بر یکسان سازی صحنه داخلی علیه اشغالگران صحه گذاشتند

مقاومت ملی فلسطین

گزارش روح الله فرقانی

صبح نو

گروه‌های فلسطینی پس از سال‌ها اختلاف، بر یکسان سازی صحنه داخلی علیه اشغالگران صحه گذاشتند

مقاومت ملی فلسطین

گزارش روح الله فرقانی

طرح موسوم به «معامله قرن» که مدتی است از سوی «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا و رژیم صهیونیستی مطرح شده است، به همراه تهدید بالقوه الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی و توافق اخیر سازش امارات با رژیم صهیونیستی موجب شد تا رهبران احزاب مختلف فلسطین پس از چند سال، اختلافات داخلی را کنار بگذارند و با هدف ایجاد ساختار سیاسی جدید و اتحاد ملی در بیروت و رام‌الله به صورت ویدئوکنفرانس پای میز مذاکره بنشینند و بر سر تقویت مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی توافق کنند؛ توافقی که در آن بر فرماندهی مقاومت ملی و محکوم ‌کردن سازش با رژیم صهیونیستی تاکید شد.
  محکوم ‌کردن سازش امارات
دبیران کل گروه‌های فلسطین درنشستی در بیروت که به ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شد، درباره تشکیل دو کمیته ملی به توافق رسیدند و با صدور بیانیه‌‌ای هر گونه سازش و عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم و آن را به مثابه خنجری به پشت ملت فلسطین و امت عربی - اسلامی توصیف ‌کردند.
  تاکید بر فرماندهی مقاومت ملی
در این بیانیه همچنین بر تشکیل کشور فلسطین در همه خاک فلسطین به پایتختی قدس شریف تاکید شد و اینکه یک کمیته ملی یکپارچه برای فرماندهی مقاومت ملی فراگیر تشکیل شود، به گونه‌‌ای که کمیته اجرایی همه احتیاجات لازم برای ادامه کار آن را فراهم کند. گروه‌های فلسطینی که برای احیای ائتلاف‌‌‌های منطقه‌‌ای و «پایان دودستگی و تحقق آشتی» در بیروت و رام‌الله از طریق ویدئوکنفرانس به تبادل‌نظر با یکدیگر پرداختند، بر این باورند که وحدت ملی مانع بزرگی در برابر متجاوزان و اشغالگران صهیونیستی است.
  واکنش رسانه‌‌‌های عبری
هرچند رسانه‌‌‌های رژیم صهیونیستی برای ایجاد شکاف در وحدت فلسطینیان دست به گزارش‌‌‌های متنوع خبری زدند اما می‌‌توان اهمیت این نشست را در میزبانی بیروت با حضور همه گروه‌های فلسطینی همچون فتح، حماس، جهاد اسلامی، سازمان آزادی‌بخش فلسطین و... دانست که بدون واسطه اقدام به برگزاری چنین نشستی در لبنان ‌کردند.
  فضای مثبت وحدت ملی
با گذشت دو روز از برگزاری این نشست، فضای مثبت وحدت در صحنه سیاسی فلسطین دیده می‌‌شود که در ادامه واکنش‌ها به نشست بیروت است؛ نشستی که با اراده همه گروه‌های فلسطینی بدون هرگونه دخالت یا میانجیگری خارجی، لزوم تحقق وحدت و یکسان‌سازی صحنه داخلی فلسطین علیه رژیم صهیونیستی را نشان می‌‌دهد.
  سالروز جنایت صبرا و شتیلا
 اتحاد ملی احزاب فلسطینی برای مقابله با رژیم صهیونیستی در حالی در بیروت برگزار شد که در آستانه سالروز جنایت صبرا و شتیلا قرار گرفتیم؛ جنایتی که از سوی ارتش رژیم صهیونیستی در نیمه دوم سپتامبر 1982 رقم خورد و آمریکا در رقم زدن جنایات صبرا و شتیلا شریک اصلی رژیم صهیونیستی بود. اکنون و در آستانه این جنایت هولناک که چهار دهه پیش از سوی رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آن در لبنان شکل گرفت، شاهد شکل‌گیری طرح موسوم به معامله قرن و عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستیم؛ سازشی که کاخ سفید به رهبری دونالد ترامپ در تلاش است تا با عادی‌‌‌سازی آن، برگ برنده‌‌ای در انتخابات پیش روی خود در آمریکا داشته باشد.
  توازن قوا با محوریت مقاومت
هرچند جنایت هولناک صبرا و شتیلا با هدف ناامیدی جامعه فلسطینی در آزاد‌‌سازی اراضی اشغالی و تغییر موازنه قدرت در لبنان به نفع فالانژها شکل گرفت اما کشورهای غربی و عبری دریافتند که ملت فلسطین با محوریت مقاومت، توازن قوا را حفظ کرده و حتی در برخی نقاط، اشغالگران صهیونیستی را به عقب‌نشینی واداشته است که می‌‌توان به جنگ 33 روزه لبنان، جنگ 22 روزه و 48 ساعته غزه اشاره کرد که رژیم صهونیستی چاره‌‌ای جز عقب‌نشینی و پذیرش شکست در برابر نیروهای مقاومت نداشتند. تاکید بر مقاومت که در نشست گروه‌های مختلف فلسطینی در بیروت بر آن تاکید شد، مهم‌ترین عاملی است که امنیت جوامع محور مقاومت را حفظ کرده و موجب شده است تا رژیم صهیونیستی دیگر توان انجام جنایت‌‌‌های هولناکی همانند صبرا و شتیلا را نداشته باشد و با وحدت ملی و مقاومت ملی که گروه‌های فلسطینی بر آن تاکید ‌کردند، می‌‌توان گفت که رژیم صهیونیستی دیگر توان انجام طرح‌‌‌های توسعه‌طلبانه خود در منطقه را که ادعا می‌‌کند، ندارد و چاره‌‌ای هم ندارد که از طرح موسوم به معامله قرن و الحاق کرانه باختری عقب‌نشینی کند.
  تشکیل فرماندهی مقاومت
از سویی دیگر ادامه واکنش‌ها به فضای مثبت وحدت در صحنه سیاسی فلسطین دیده می‌‌شود. نشست همزمان گروه‌های فلسطینی در بیروت و رام‌الله، فضای بسیار مثبتی در صحنه داخلی فلسطین ایجاد کرده تا جایی که برای نخستین بار اراده همه گروه‌های فلسطینی بدون هر گونه دخالت یا میانجیگری خارجی بر لزوم تحقق وحدت قرار گرفته است. این تحولات امکان یکسان‌سازی صحنه داخلی فلسطین علیه اشغالگران را پس از سال‌ها اختلاف و دودستگی ایجاد کرده است. «محمود عباس» رهبر جنبش فتح در این‌باره تاکید کرد كه زمان تشکیل فرماندهی مقاومت براي رهبری جریان‌‌‌های مقاومت مردمی فرا رسیده است.
  استقبال ایران
جمهوری اسلامی نیز  از برگزاری نشست گروه‌های فلسطینی در بیروت استقبال کرد، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با ابراز خرسندی از این نشست، آن را نشانه هوشمندی رهبران فلسطین در مقابله با رژیم صهیونیستی دانست. وی افزود: در این مسیر قطعا دولت‌ها و ملت‌‌‌های مقاوم و آزاده جهان، مقاومت فلسطین را در این مطالبه همراهی خواهند کرد.
  رویوران: وحدت و مقاومت عامل بازدارندگی جنایات صهیونیست‌هاست
«حسین رویوران» کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه آمریکا در رقم زدن جنایات رژیم صهیونیستی شریک است، به روزنامه «صبح‌نو» گفت: آمریکا در ظلم و جنایتی که رژیم صهیونیستی در فلسطین مرتکب می‌‌شود، شریک است که جنایت صبرا و شتیلا نمونه واضح و روشن اینگونه جنایات است که در آستانه سالروز آن نیز قرار داریم. این جنایات نشان می‌‌دهند که آمریکا چگونه درآن نقش‌آفرین بوده است چرا که آمریکایی‌ها قرار بود در موضوع محاصره اردوگاه نیروهای سازمان آزادی‌بخش فلسطین در لبنان که از سوی فالانژها و ارتش اسرائیل 79 روز صورت گرفته بود، میانجیگری کنند اما در نهایت به این اردوگاه حمله شد و این بیانگر تبانی آمریکا با صهیونیست‌هاست. وی افزود: رژیم صهیونیستی تصور می‌‌کرد پس از این جنایت، فلسطینی‌ها ناامید و مایوس شوند و همچنین موازنه قدرت در لبنان به نفع فالانژها تغییر می‌‌یابد. هرچند لبنان دچار جنگ داخلی بود و غربی‌ها به گونه‌‌ای در ایجاد جنایات رژیم صهیونیستی همکاری داشتند و حتی آمریکا با حق وتو جلوی محکوم شدن رژیم صهیونیستی در این جنایت را گرفت اما ایستادگی مردمی فلسطینی‌ها به این منجر شد تا مقاومت در فلسطین همچنان سربلند باشد، تا آنجا که رژیم صهیونیستی از سال 2006 دیگر جرات حمله به لبنان را ندارد چرا که مقاومت توانسته است یک نوع بازدارندگی ایجاد کند که نمونه‌‌‌های آن را در مقاومت 33 روزه لبنان و جنگ غزه دیدیم. این کارشناس مسائل فلسطین تاکید کرد: امروزه گروه‌های مقاومت فلسطین پس از دهه‌ها مبارزه با رژیم صهیونیستی دریافته‌اند که وحدت ملی، مقاومت و مبارزه با رژیم صهیونیستی تنها راه مقابله با رژیم صهیونیستی است و نشستی که اخیرا و به صورت مجازی در بیروت و رام‌الله برگزار ‌کردند، مويد این موضوع است که رهبران گروه‌های مختلف فلسطینی بر آن تاکید ‌کرده‌اند و فرماندهی مقاومت و مقاومت ملی، راهکار پیروزی نهایی آنهاست.

captcha
شماره‌های پیشین