sobhe-no.ir
1008
شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۹
7
تلفات روزانه کرونا در ایران همچنان سه رقمی است

تخصیص بودجه کرونا کمتر از 30‌درصد یک میلیارد دلار

«صبح‌نو» از ابهامات حضور ایمن دانش‌آموزان در مدارس گزارش می‌دهد

14 میلیون خانواده‌ بلاتکلیف

گزارش عارف چراغی / پنج‌شنبه شب شاهد اعلام تصمیماتی از سوی وزارت آموزش و پرورش بودیم که با شیوه‌نامه‌های ابلاغی این وزارتخانه برای بازگشایی مدارس مغایرت‌هایی داشت؛ در این شیوه‌نامه اعلام شده بود که برگزاری کلاس‌های درس دانش‌آموزان در مناطق قرمز به طور کامل غیرحضوری، در مناطق زرد نیمه‌حضوری و در مناطق سفید حضوری و عادی خواهد بود؛ اما در آخرین اظهارات مطرح‌شده از سوی وزیر آموزش و پرورش بر حضور دانش‌آموزان از امروز (شنبه) تاکید شد. حاجی‌بابایی به مردم اطمینان داد که شدیدترین پروتکل‌ها در مدارس کشور اعمال می‌شود اما هنوز معلوم نیست که تامین روزانه ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده برای دانش‌آموزان بر عهده چه کسی خواهد بود و اساسا چند درصد از مدارس کشور خود را ملزم به رعایت این پروتکل‌ها می‌دانند؟

صبح نو

تلفات روزانه کرونا در ایران همچنان سه رقمی است

تخصیص بودجه کرونا کمتر از 30‌درصد یک میلیارد دلار

آمار تلفات روزانه کرونا در ایران همچنان سه رقمی است. این در حالی است که روزانه به‌طور میانگین حدود دو هزار مبتلای جدید در کشور شناسایی می‌شوند. از سوی دیگر فشار بالای کار به کادر درمان موجب خستگی آن‌ها شده است. این در حالی است که به نظر می‌رسد وعده‌های داده شده درباره اعطای بودجه درمانی به کادر درمان و تهیه امکانات لازم نیز هنوز به‌طور کامل محقق نشده است. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان دیروز درباره آمار روزانه کرونا در کشور اظهار داشت: از ظهر روز پنج‌شنبه تا ظهر روز جمعه 14‌شهریور‌۱۳۹۹ و بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 2026‌بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و 73‌نفر از آن‌ها بستری شدند. وی ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۸۲‌هزار و ۷۷۲‌نفر رسید.
به گفته خانم سیماسادات لاری در مدت زمان یادشده، ۱۱۸‌بیمار کووید۱۹ هم جان خود را از دست دادند تا مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۲‌هزار و ۴۴‌نفر برسد. این در حالی است که همچنان ۳۶۹۵‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت استان‌های کشور از بابت ابتلا و شیوع کرونا گفت: بر‌اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان‌رضوی، آذربایجان‌شرقی، کرمان، خراسان‌شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. وی تصریح کرد: همچنین استان‌های آذربایجان‌غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه‌و‌بویراحمد، خراسان‌جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال‌و‌بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار 
قرار دارند. وی همچنین تاکید کرد: طبق آخرین اطلاعات دریافتی از وضعیت بیماری کرونا در استان‌ها، در حال حاضر ۹۹شهرستان در وضعیت قرمز و ۸۳‌شهرستان در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند مابقی شهرستان‌ها نیز در وضعیت زرد یعنی با خطر متوسط و سفید با خطر کم قرار دارند. این در حالی است که هیچ نقطه سبز یعنی منطقه عاری از کرونا در کشور وجود ندارد.

اختصاص کمتر از 30‌درصد بودجه مصوب
اما انتشار یک یادداشت از وزیر بهداشت درباره وضعیت اقتصادی نظام سلامت هم بازتاب گسترده‌ای داشت. دکتر سعید نمکی در این یادداشت نوشت: آمار تأثیر کرونا بر اقتصاد کشورها را مرور می‌کردم. با بلندپروازی خود را با یکی از کهن‌ترین اقتصادها و صاحب مستحکم‌تری زیرساخت‌های بهداشت و درمان اروپا یعنی کشور بریتانیا مقایسه کردم. اقتصاد آن‌ها 25‌درصد و اقتصاد کشور عزیزمان 3.5‌درصد کوچک شده بود. احساس غرور کردم، بر خود بالیدم که در اوج تحریم‌های ظالمانه که همه منتظر فروپاشی ما بودند اینگونه از سهمگین‌ترین بلای قرن در مسابقه‌ای نابرابر همچون ققنوس از خاکستر خویش سر برآوردیم.
وی در ادامه این یادداشت با اشاره به الطاف الهی و دعای خانواده شهدا و مردم، تاکید کرد: «اما یادمان نرود که در همه‌گیری بیماری‌های عفونی چرخ‌های صنعت و تولید در همه عرصه‌ها آن زمان می‌چرخد که کارگر، کشاورز، تاجر، کاسب و فعال اقتصادی اولاً بیمار نباشند و ثانیاً هراس از ابتلا به بیماری و تشویش از فقدان مراقبت‌های مورد نیاز خانه‌نشین‌شان نکند. در و دیوار و ماشین‌آلات بدون نیروی انسانی سالم گچ و سیمان و آهن پاره‌ای بیش نیست.» نمکی در بخش دیگری از یادداشت خود با اشاره به غیرت و ایثار کادر درمان برای درمان بیماران نوشته است: «در روزهایی که خود سپر و حفاظ مراقب کم داشتند دل به آتش زدند و بیماری را مهار کردند. مبتلا و شهید شدند ولی به مردم کشورشان ایمان و اعتقاد بخشیدند و سپس شیوه‌نامه نوشتند که چگونه به کار بازگردیم، بکاریم، درو کنیم، تولید کنیم و چرخ‌های صنعت را بچرخانیم و پیام دادند که باز هم در کنارتان هستیم، نهراسید.»
اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های یادداشت وزیر بهداشت و درمان ایران آنجاست که به اعتبار مالی تخصیص یافته اشاره کرده و آورده است: «ما در زیر بار سنگین پژمرده و مچاله می‌شویم تا ایران شاداب و سرافراز در عرصه جهانی بدرخشد ولی مغفول نماند که تخت‌هایمان کمتر، به‌دلیل تحریم‌ها تهیه دارو، تجهیزات و لوازم حفاظتی بسیار سخت‌تر، تعداد پزشک و پرستارمان هم از کشور انگلیس کمتر بود. فراموش نکنیم که دولت انگلیس فقط برای بخش سلامت بیش از 22میلیارد دلار هزینه کرد و ما پس از حدود 7‌ماه از یک میلیارد دلار تخصیصی کمتر از 30درصد را گرفته‌ایم.»

captcha
شماره‌های پیشین