sobhe-no.ir
1008
شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۹
5
موج جدید بازداشت شاهزادگان سعودی در عربستان از سرگرفته شد

جنگ قدرت در کاخ ریاض

احتمال امتناع ترامپ از پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست آمریکا را با چالشی جدید روبه‌رو کرده است

فرمان تقلب

گزارش روح الله فرقانی / دونالد ترامپ که خود را از رسیدن دوباره به کاخ سفید ناامید می‌‌بیند، دست به حربه‌‌‌های جدید تبلیغاتی همچون امكان وجود تقلب در انتخابات آمریکا زده و آن را دستاویز سخنان روزهای اخیر خود کرده است؛ موضوعی که «فواد ایزدی» کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» تایید می‌‌کند و می‌‌گوید «تقلب انتخاباتی» و «نژادپرستی» ساختاری از سیستم آمریکاست که استفاده از پست برای رای‌گیری یکی از این موارد بوده و ترامپ نگران مدیریت دموکرات‌ها در این بخش است. امروزه جامعه آمریکا دوقطبی شده و انسداد سیاسی در آن حاکم شده كه این نشان‌‌دهنده افول آمریکاست و رییس‌جمهور این کشور می‌‌گوید اگر رای نیاورم، تقلب شده است.

صبح نو

احتمال امتناع ترامپ از پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست آمریکا را با چالشی جدید روبه‌رو کرده است

فرمان تقلب

گزارش روح الله فرقانی / دونالد ترامپ که خود را از رسیدن دوباره به کاخ سفید ناامید می‌‌بیند، دست به حربه‌‌‌های جدید تبلیغاتی همچون امكان وجود تقلب در انتخابات آمریکا زده و آن را دستاویز سخنان روزهای اخیر خود کرده است؛ موضوعی که «فواد ایزدی» کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» تایید می‌‌کند و می‌‌گوید «تقلب انتخاباتی» و «نژادپرستی» ساختاری از سیستم آمریکاست که استفاده از پست برای رای‌گیری یکی از این موارد بوده و ترامپ نگران مدیریت دموکرات‌ها در این بخش است. امروزه جامعه آمریکا دوقطبی شده و انسداد سیاسی در آن حاکم شده كه این نشان‌‌دهنده افول آمریکاست و رییس‌جمهور این کشور می‌‌گوید اگر رای نیاورم، تقلب شده است.

 هفته گذشته بود که در آمریکا گردهمایی ملی حزب جمهوری‌خواه با اعلام رسمی نامزدی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست‌‌جمهوری، کارش را آغاز کرد. ترامپ که به همین دلیل با خانواده‌اش به کارولینای شمالی سفر کرده بود، در سخنانی، دموکرات‌ها را متهم کرد که می‌خواهند از شیوع ویروس کرونا سوء‌استفاده کنند تا در انتخابات پیش روی آمریکا که تا دو ماه دیگر برگزار می‌‌شود، پیروز شوند. او درباره احتمال تخلف و تقلب در رای‌گیری پستی هم هشدار داد؛ موضوعی که موجب شد تا ژنرال «مارک میلی» رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کند «ارتش نقشی در حل اختلافات ناشی از انتخابات سوم نوامبر آینده نخواهد داشت». ترامپ همچنین در سفر به 
کارولینای شمالی از مردم این ایالت خواست برای راستی‌آزمایی انتخابات به شیوه پستی، تلاش کنند یک بار به صورت پستی رأی بدهند و یک بار به صورت حضوری. طبق قوانین کارولینای شمالی، رأی دادن در بیش از یک حوزه یا بیش از یک‌بار جرم محسوب می‌شود. رأی دادن بیش از یک‌بار طبق قوانین فدرال هم غیرقانونی است.
در آمریکا نگرانی‌های زیادی از احتمال امتناع ترامپ برای کناره‌گیری از قدرت در صورت باخت در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر (آبان) مطرح شده است. پیش از این «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفته بود چنانچه ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرد، ارتش او را از کاخ سفید خارج خواهد کرد. یک سازمان غیرانتفاعی هم به نام «مپ‌لایت» اخیراً در گزارشی درباره احتمال تشکیک ترامپ در نتیجه انتخابات هشدار داد و از کنگره خواست تصمیمی در این خصوص بگیرد. گویا ترامپ با بیان اینگونه موضوعات قصد دارد تا در صورت شکست در برابر بایدن، دیگر رقیبش، کاخ سفید را ترک نکند؛ چنانکه او در سخنرانی اخیر خود، با حمله به جو بایدن، گفت: در خیابان‌های شهر‌های تحت مدیریت دموکرات‌ها، شعار «مرگ بر آمریکا» سر داده شد. پنجشنبه‌شب در شهر لیتروب ایالت پنسیلوانیا برای سخنرانی تبلیغات انتخاباتی حضور یافت و پس از پیاده شدن از هواپیما و در همان باند فرودگاه در پشت تریبونی قرار گرفت که در مقابلش جمعیت زیادی بدون فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک، حضور داشتند. ترامپ با اشاره به هانتر بایدن، فرزند جو بایدن که در خارج از کشور و در اوکراین و چین فعالیت دارد، افزود: پسرش با مقدار زیادی پول برای انجام هیچ کاری خارج شد. او می‌خواهد کشور شما را به چپ‌گرایان تندرو تسلیم کند. مدعی شد: دموکرات‌ها می‌خواهند مالیات را افزایش دهند، سلاح را از شما بگیرند و این رسانه‌های جعلی که پشت سر شما هستند، مرا به خاطر این چیزی که می‌گویم مورد انتقاد قرار می‌دهند. ترامپ نظرسنجی‌های منتشرشده را جعلی خواند و ادامه داد: آن‌ها ضبط را روشن و مخاطب خود را ملول می‌کنند. عدد درست را من به شما می‌گویم، در همه جا پیشتاز هستیم.
 
پیشتازی 7 درصدی بایدن
 نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تا دیروز، جمعه، چهارم سپتامبر، «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات پیروز انتخابات رییس‌جمهوری آمریکا، 7.2 درصد از دونالد ترامپ، رقیب جمهوری‌خواه خود پیشی گرفته است. 
بر اساس گزارش موسسه نظرسنجی ریل کلیر پولیتیکس (RealClearPolitics) که روزانه آمار کلیه نظرسنجی‌های صورت‌گرفته رسانه‌های آمریکا درباره انتخابات این کشور و میانگین آن‌ها را ارائه می‌کند، بایدن با 6/49درصد امتیاز از ترامپ با 4/42 درصد پیش است. نتایج نظرسنجی‌ها در آمریکا در حالی گویای برتری نسبی جوبایدن است که دونالد ترامپ بار‌ها تاکید کرده اعتقادی به نتایج این نظرسنجی‌ها ندارد. او حتی این را هم گفته که آمار نظرسنجی‌ها «جعلی» است. به اعتقاد ترامپ، جمهوری‌خواهان در نظرسنجی‌ها شرکت نمی‌کنند. باوجود این موضوع، کاهش محبوبیت ترامپ حداقل در نظرسنجی‌ها را باید در پی بی‌تفاوتی ترامپ به شیوع ویروس کرونا، ضربه مهلک اقتصادی این ویروس و اعتراضات به خشونت پلیس در این کشور باید جست‌وجو کرد.
 
ایزدی: «تقلب انتخاباتی» بخشی از سیستم سیاسی آمریکاست
«فواد ایزدی» کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به ادعای اخیر دونالد ترامپ برای انتخابات آمریکا در خصوص اینکه اگر ببازد، تقلب شده است، عنوان کرد: تقلب بخشی از سیستم سیاسی آمریکا بوده و موضوع ریشه‌داری است؛ مثلا راهکارهایی وجود دارد برای اینکه یک عده‌ای که نباید پای صندوق رای نیایند یا برخی کمتر شرکت کنند؛ این یک مساله سیستمی است و در آمریکا همانطور که «نژادپرستی» ساختاری داریم، تقلب ساختاری هم داریم؛ یعنی قوانینی در ایالات متحده آمریکا وجود دارند كه وقتی اجرا می‌‌شوند بالطبع منجر به تقلب می‌‌شوند.
 
تقلب ساختاری و رای‌گیری پستی
وی با اشاره به اینکه ترامپ وقتی صحبت از تقلب می‌‌کند، حرف اشتباهی نیست، افزود: هرچند ترامپ از تقلبی سخن می‌‌گوید که اشتباه نیست، ولی تقلب یک موضوع ساختاری است. ترامپ نگران دغدغه خودش است که با ساختارهای موجود به او ضربه زده شود و الان که دو ماه تا انتخابات باقی مانده است، اینها را برجسته می‌‌کند. استفاده از پست برای رای‌گیری یکی از این موارد است؛ اینكه چه زمانی یا چه تیپ افرادی این قابلیت را دارند که از سیستم رای‌گیری پستی استقاده کنند. کسانی که خانه دارند، سیستم پست برایشان برگه رای را می‌‌آورد و رای می‌‌دهند اما بخشی از جامعه آمریکا، بی‌خانمان هستند و بخشی دیگر خانه‌‌‌های موقت دارند یا برخی جاهایی زندگی می‌‌کنند که ویژه بی‌خانمان‌هاست. زمانی که تمرکز روی رای پستی باشد، اینها نمی‌توانند رای دهند كه شاید این موضوع نگرانی ترامپ نباشد. هرچند قدرت مجریه در سطح فدرال در دست جمهوری‌خواهان است اما برخی شهرها توسط دموکرات‌ها اداره می‌‌شوند؛ مثلا فرماندار یا بخشدار آن منطقه دموکرات است و نگرانی ترامپ این است که اینها با استفاده از پست سیاسی که دارند به نوعی انتخابات را مدیریت کنند که به ضرر ترامپ تمام شود.
این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: نباید فراموش کرد، در جامعه انتخاباتی آمریکا، دموکرات‌ها فقط متهم به تقلب نیستند؛ البته جمهوری‌خواهان هم اگر دست‌شان برسد دست به تقلب ساختاری می‌‌زنند؛ موضوعی که دموکرات‌ها آن را به جمهوری‌خواهان متذکر می‌‌شوند.
 
نشانه‌‌‌های افول آمریکا
ایزدی با اشاره به دخالت قدرت‌‌‌های خارجی در انتخابات آمریکا و احتمال تقلبی از این دست، تصریح کرد: دموکرات‌ها چهار سال است که می‌‌گویند ترامپ با دخالت روسیه وارد کاخ سفید شد. اکنون جمهوری‌خواهان نیز می‌‌گویند که چینی‌ها مخالف برنده شدن ترامپ در انتخابات هستند؛ حتی معتقدند که روسیه، چین و ایران در انتخابات آمریکا دخالت می‌‌کنند. جامعه امروز آمریکا، دوقطبی است و انسداد سیاسی در آن حاکم شده و افول تندی در ساختار مدیریتی آمریکا دیده می‌‌شود، درحالی‌که سال‌‌‌های گذشته اینگونه نبود. این نشانه افول آمریکاست که رییس‌جمهور این کشور می‌‌گوید اگر رای نیاورم، تقلب شده است.
 
موج جدید اعتراضات
وی با اشاره به گستردگی تظاهرات سیاه‌پوستان در آمریکا و در آستانه انتخابات آمریکا، گفت: اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا آتش زیر خاکستر است. سه ماه پیش حرکت‌‌‌های گسترده‌ای شروع ولی سرکوب شدند. این اعتراضات به آتش زیر خاکسترتبدیل شده و برخی مواقع تصاویری منتشر می‌‌شود و اعتراضات دوباره شعله می‌‌گیرند. شاید حرکت جدید یا موج دوم سرکوب شود اما اتفاقات جدید در جامعه آمریکا، باز منجر به اعتراضات می‌‌شود و شاهد حرکات جدید اجتماعی خواهیم بود. اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا دیگر درست یا حل نمی‌شود و آتش زیر خاکستر است که همچنان ادامه دارد و بی‌تاثیر در انتخابات آمریکا نیست.

captcha
شماره‌های پیشین