sobhe-no.ir
1008
شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۹
5
موج جدید بازداشت شاهزادگان سعودی در عربستان از سرگرفته شد

جنگ قدرت در کاخ ریاض

احتمال امتناع ترامپ از پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست آمریکا را با چالشی جدید روبه‌رو کرده است

فرمان تقلب

گزارش روح الله فرقانی / دونالد ترامپ که خود را از رسیدن دوباره به کاخ سفید ناامید می‌‌بیند، دست به حربه‌‌‌های جدید تبلیغاتی همچون امكان وجود تقلب در انتخابات آمریکا زده و آن را دستاویز سخنان روزهای اخیر خود کرده است؛ موضوعی که «فواد ایزدی» کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» تایید می‌‌کند و می‌‌گوید «تقلب انتخاباتی» و «نژادپرستی» ساختاری از سیستم آمریکاست که استفاده از پست برای رای‌گیری یکی از این موارد بوده و ترامپ نگران مدیریت دموکرات‌ها در این بخش است. امروزه جامعه آمریکا دوقطبی شده و انسداد سیاسی در آن حاکم شده كه این نشان‌‌دهنده افول آمریکاست و رییس‌جمهور این کشور می‌‌گوید اگر رای نیاورم، تقلب شده است.

صبح نو

موج جدید بازداشت شاهزادگان سعودی در عربستان از سرگرفته شد

جنگ قدرت در کاخ ریاض

«محمدبن‌سلمان» ولیعهد سعودی که سال‌های اخیر وبه بهانه اصلاحات‌2030 در عربستان سعودی، صدها منتقد و ده‌ها شاهزاده سعودی را با پرونده‌سازی‌های اقتصادی، مالی و سیاسی روانه زندان کرد در تازه‌ترین اقدام خود یکی دیگر از نزدیکان مشاور امنیتی ولیعهد سابق عربستان، را بازداشت کرد.«العهد الجدید» درحساب توییتری خود از بازداشت نزدیکان «سعد الجبری» افسر اطلاعاتی سابق عربستان سعودی و مخالف «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به دستور وی خبر داد.  «سعد الجبری»، شهروند سعودی و افسر اطلاعاتی عربستان که پیشتر معاون و مشاور امنیتی «محمد‌بن‌نایف»، ولیعهد برکنار شده سعودی بود و از بیم بازداشت به خارج از عربستان فرار کرد، چندی پیش از محمد‌بن‌سلمان رسماً شکایت کرد.او در دادخواستی 700 صفحه‌ای، گفته است که بن‌سلمان با تیم ترور خود خواسته بود او را همانند «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار معارض سعودی ترور و حذف کند.سعد الجبری با دیدن شرایط عربستان سعودی سال‌۲۰۱۷ به بهانه شرکت در نشستی در خارج، از این کشور فرار کرد. از وی به‌عنوان فردی که اطلاعات زیادی از خاندان سعودی و محمد‌بن‌سلمان دارد، یاد می‌شود.ولیعهد سعودی بیم آن دارد که بازوی راست محمد‌بن‌نایف، روزی از اطلاعات و اسراری که دارد، علیه‌او استفاده کند؛ چرا‌که او برای دهه‌ها در وزارت کشورعربستان سعودی بوده و از همه امورات و اسرار این کشور خبر دارد.

 بازجویی و بازداشت افسران نظامی سعودی
گویا شدت گرفتن جنگ قدرت در خاندان آل‌سعود جدی‌تر از گذشته شده است و باردیگر تعدادی از مقامات و اعضای خاندان سلطنتی این کشور با حکم پادشاه از کار خود برکنار شدند یا به بهانه‌های فساد مالی و اقتصادی بازداشت شدند. در این ارتباط گفته شده است که «سلمان‌بن‌عبدالعزیز» شاه عربستان سعودی بامداد سه‌شنبه دستوراتی در برکناری شماری از افسران وزارت دفاع را صادر کرد. بر‌اساس این دستور، «فهد‌بن‌ترکی‌بن‌عبدالعزیز آل‌سعود» فرمانده نیروهای مشترک سعودی برکنار شد و به اتهام فساد تحت بازجویی قرار می‌گیرد. سلمان‌بن‌عبدالعزیز همچنین دستورداده است تا تعدادی از افسران و کارمندان غیرنظامی در وزارت دفاع نیز تحت بازجویی قرار بگیرند. شاه سعودی همچنین دستوربرکناری «عبدالعزیز‌بن‌فهد‌بن‌ترکی» امیر منطقه الجوف را صادر کرد و دستور بازجویی از وی را داد. بر‌اساس این دستور سپهبد «مطلق‌بن‌سالم‌الازیمع» معاون رییس ستاد به‌عنوان فرمانده نیروهای مشترک منصوب شد.
دستور اخراج‌های اخیر بر‌اساس گزارش گروه مبارزه با فساد درباره رصد کردن معاملات مالی مشکوک در وزارت دفاع اتخاذ شده است. در روزهای گذشته نیز شماری از مسوولان دولتی عربستان به علت فساد و زمین‌خواری برکنار شده بودند.در حکم ملک سلمان، برخی از شاهزاده‌های اخراجی به همراه چهار مقام دولتی دیگر «مظنون به فساد و مناسبات مالی مشکوک» در وزارت دفاع متهم شده‌اند.
محمد‌بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که عملاً رهبری حکومت را در دست دارد مدعی است که مبارزه با فساد اقتصادی از اولویت‌های اصلی اوست، با وجود این، منتقدان محمد‌بن‌سلمان می‌گویند او بازداشت‌ها و برکناری‌های بلندپایه را با هدف برداشتن رقبای تاج و تخت و منتقدان خود انجام می‌دهد.چند ماه پیش هم نشریه وال استریت ژورنال آمریکا گزارش کرده بود که سه مقام بلندپایه خاندان سلطنتی عربستان در بازداشت به سر می‌برند از جمله احمد‌بن‌عبدالعزیز، برادر کوچک ملک سلمان و مجمد‌بن‌نایف، ولیعهد سابق عربستان.

  جنگ قدرت در خاندان آل‌سعود
هر بار که برخی شاهزادگان سعودی از سوی پادشاه برکنار می‌شوند، موضوع جنگ قدرت میان شاهزادگان سعودی نیز شدت پیدا می‌کند.در عربستان، قدرت باید در میان فرزندان عبدالعزیز جا‌به‌جا شود، اما محمد‌بن‌سلمان درصدد است این رسم را از بین برده و خود جایگزین پدرش شود. به عبارت دیگر، هیچ‌یک از فرزندان عبدالعزیز نامزد جدی کرسی پادشاهی در حال حاضر نیست.
محمد‌بن‌سلمان که با پادشاهی پدرش به سمت وزیر دفاع، نایب ولیعهد و سپس به‌طور همزمان وزیر دفاع و ولیعهد عربستان رسید، به خصوص از سال‌2017 تاکنون تلاش کرد همه مدعیان کرسی پادشاهی را حذف کند. در همین راستا نیز نوامبر‌2017 شماری از شاهزادگان سعودی به اتهام فساد از سوی بن‌سلمان بازداشت خانگی شدند.محمد‌بن‌نایف که پیش از بن‌سلمان، سمت ولیعهد سعودی را بر عهده داشت از مهم‌ترین رقبای بن‌سلمان است که بارها تحت هجمه‌های شدید وی قرار گرفته است. بن‌سلمان در دور جدید تلاش خود محمد‌بن‌نایف را به فساد متهم کرده و طوفان توییتری در این خصوص به راه انداخته است.
این الگوی رفتاری محمد‌بن‌سلمان که طی سال‌های اخیر بارها علیه شاهزادگان سعودی به‌کار گرفته شد، گویای شدت گرفتن جنگ قدرت در خاندان آل‌سعود است. اگرچه بن‌سلمان تقریباً همه رقبا را حذف کرد، اما همچنان از نفوذ شاهزادگانی نظیر محمد‌بن‌نایف یا فیصل‌بن‌عبدالله آل‌سعود، پسر عبدالله‌بن‌عبدالعزیز، پادشاه سابق عربستان در بدنه جامعه و در درون خاندان سعودی نگران است. 
می‌توان گفت اگرچه محمد‌بن‌سلمان شانس اصلی برای رسیدن به کرسی پادشاهی عربستان محسوب می‌شود، اما جنگ قدرت میان «پسر عموهای سعودی» روند تصاعدی دارد و بیش از هر زمان دیگری شدت پیدا کرده است. 

captcha
شماره‌های پیشین