sobhe-no.ir
1008
شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۹
3
یادداشت

در لباس خدمت

مهدی فضائلی

سفر چهار روزه قالیباف به خوزستان چه پیامی داشت

نماینده حصیرآباد

در حالی که کشور، مدت‌هاست از فاصله مردم و مسوولان رنج می‌برد، مجلس یازدهم سعی دارد با درمیدان بودن این شکاف میان مردم و مسوولان را پر کند که اهتمام به این امر مهم می‌تواند اعتماد مردم به نظام را در مناطق محروم و کم‌برخوردار بالا ببرد. همچنانکه رییس مجلس شورای اسلامی اولین سفر استانی خود را خوزستان انتخاب کرد؛ استانی محروم که با انواع مشکلات دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

صبح نو

یادداشت

در لباس خدمت

مهدی فضائلی

یکی از ویژگی‌های برجسته در نظام مردم‌سالاری دینی ارتباط مستقیم مسوولان و کارگزاران کشور با مردم است.
ارتباطی از موضع خدمتگزاری و صادقانه و شفاف. ارتباطی که هم مردم بتوانند بدون لکنت زبان سخن بگویند و مطالبات بحق‌شان را مطرح و مطالبه کنند و هم مسوولان بتوانند خدمات‌شان را گزارش بدهند و مشکلات بر سر راه‌شان را همدلانه با مردم در میان بگذارند.
مسوولان نظام اسلامی اساساً باید از جنس مردم و برای مردم باشند و هر‌گاه در این قاعده خلل و نقصانی پدید آید که متاسفانه- در مقاطعی و توسط برخی مسوولان- آمده است، نظام اسلامی از یکی از مهم‌ترین و مفیدترین ویژگی‌هایش فاصله گرفته است. 
یکی از راهکارهای حفظ این ویژگی و فاصله نگرفتن از آن، بر‌اساس بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی این است: «اولین کار این است که ما مسوولان کشور را، افرادی انتخاب کنیم که مردمی باشند، ساده‌زیست باشند، درد مردم را بدانند و خودشان از درد مردم احساس درد کنند. این هم به نظر من شاخص مهمی است.»
برخی مدیران تکنوکرات این نحو ارتباط با مردم را نه‌تنها بر نمی‌تابند و خود اهل آن نیستند بلکه دیگران را منع هم می‌کنند و با توجیهات ظاهراً علمی، نشستن در اتاق‌های معمولاً مجلل و خواندن گزارش‌ها را توصیه می‌کنند و رفتن میان مردم و رودررو با آن‌ها صحبت کردن را پوپولیسم معرفی می‌کنند.
دیدگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این باره نیز چنین است:
«روحیّه مردمی بودن و انس با مردم، تماس با مردم، از نزدیک پای صحبت مردم نشستن؛ راه‌هایی باز کردن -خب ماها به حکم مسوولیّت یک محصوربودن‌هایی داریم، یک محدودیّت‌هایی داریم- که گذرگاهی باشد برای تماس با متن زندگی مردم... این سفرهای استانی خیلی چیز خوبی است، این یکی از آن کارهای بسیار مثبت است،...یکی از راه‌ها این است؛ رفتن به خانه مردم، رفتن منزل شهدا -که حالا الحمدلله این کار تا حدودی باب شده و کار خوبی است- راهی برای تماس‌های گوناگون مردم؛ این‌ها خیلی مهم است. این کارها روحیّه مردمی بودن و شناخت مردم را در انسان حفظ می‌کند و نگه می‌دارد. وقتی این نباشد، انسان از حال جامعه غافل می‌شود و همیشه نگاهش به کلّیّات [است]؛ مثل کسی که با هواپیما دارد از روی یک شهری عبور می‌کند؛ بله، کلّیّت شهر را انسان بهتر از کسی که پایین است می‌بیند، امّا [اینکه] داخل این کوچه‌ها، داخل این خیابان‌ها چه خبر است، داخل خانه‌ها چه خبر است، در مغازه‌ها چه [خبر] است، مراجعه‌کنندگان چه کسانی هستند، این‌ها را آن کسی می‌فهمد که برود در این کوچه‌ها راه برود؛ حالا همان مقدار محدودی که ممکن هست؛ مردمی بودن خیلی مهم است.»
طی روزهای گذشته شاهد اولین سفر استانی دکتر قالیباف در جایگاه ریاست مجلس شورای اسلامی بودیم.سفر به استان با اهمیت،حساس و پرمساله خوزستان در روزهای گرم و سفری از همین جنس مورد نظر.
سفری با «لباس خدمت» و به دور از تشریفات، با صحبت‌های رودررو با مردم،به‌ویژه مردم محروم حصیرآباد و اندیکا.محله‌هایی که وجودشان پس از گذشت بیش از چهاردهه از انقلاب اسلامی بسیار سنگین و بیانگر مشکلات جدی در تحقق عدالت و فقدان مدیران جهادی است!
این سفر که ان‌شاءالله با پشتیبانی دولت، گره‌گشا خواهد بود و در استان‌های دیگر تکرار خواهد شد بعد از سفرهای چندی پیش رییس محترم قوه‌قضاییه باردیگر رایحه خوش مسوولان مردمی را در مشام مردم زنده کرد و دورانی جدید را نوید داد؛ دورانی که با روی کار آمدن دولت جوان حزب‌اللهی وارد مرحله اصلی و متفاوت خواهد شد!

captcha
شماره‌های پیشین