sobhe-no.ir
1008
شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۹
2
نکته

پشت پرده دیدار در خانه‌باغ قدرت‌الله علیخانی چه بود

حصر لاکچری

​​​​​​دیدار اخیر یکی از چهره‌‌‌های اصلی فتنه سال 88 با تعدادی از اعضای تشکل سنتی جناح چپ، حرف و حدیث‌ها و واکنش‌‌‌های زیادی به راه انداخته است. علاوه بر این، تصاویر منتشرشده از دیدار مذکور، واهی‌بودن دعاوی اصلاح‌طلبان درباره سختی شرایط به‌اصطلاح خودشان، محصورین طی این سال‌ها را به وضوح ثابت می‌کرد.

صبح نو

پشت پرده دیدار در خانه‌باغ قدرت‌الله علیخانی چه بود

حصر لاکچری

​​​​​​دیدار اخیر یکی از چهره‌‌‌های اصلی فتنه سال 88 با تعدادی از اعضای تشکل سنتی جناح چپ، حرف و حدیث‌ها و واکنش‌‌‌های زیادی به راه انداخته است. علاوه بر این، تصاویر منتشرشده از دیدار مذکور، واهی‌بودن دعاوی اصلاح‌طلبان درباره سختی شرایط به‌اصطلاح خودشان، محصورین طی این سال‌ها را به وضوح ثابت می‌کرد.

 روزنامه دولتی «ایران» روز سه‌شنبه سپری‌شده درباره دیدار اخیر مهدی کروبی یکی از سه چهره اصلی فتنه سال 88 با تعدادی از اعضای مجمع روحانیون مبارز، چنین نوشت: حجت‌الاسلام مهدی کروبی شب گذشته(دوشنبه، 10 شهریور) در منزل حجت‌الاسلام شیخ قدرت‌الله علیخانی حضور یافت و با برخی چهره‌ها دیدار و گفت‌وگو کرد. این روزنامه اضافه کرد: در این جلسه که آیت‌الله موسوی‌بجنوردی و آقایان امام جمارانی، آشتیانی، رحمانی و عباسی‌فر و همچنین اسماعیل دوستی، سید عباس موسوی و حسین کروبی حضور داشتند، زهیر سازگار از مداحان اهل‌بیت عصمت و طهارت نیز به مناسبت ایام شهادت حضرت 
زین‌العابدین ؟ع؟ مرثیه‌سرایی کرد. روزنامه دولتی ایران در شرایطی مدعی حضور مداح اهل‌بیت و مرثیه‌سرایی او در خانه‌باغ شخصی قدرت‌الله علیخانی شده که تصاویر منتشرشده از دیدار کروبی با هم‌کیشان او در این خانه‌باغ، نشانگر گعده‌‌ای صمیمانه به دور از فضای حزن‌آلود مرسوم در مراسم عزاداری است.
علاوه بر این روزنامه، محمدحسین کروبی نیز در گفت‌وگویی با اشاره به وضعیت پدرش و جزئیات دیدار اخیر او با اعضای مجمع روحانیون مبارز، گفته بود: اکنون به مدت یک ماه است که دوباره آن گشایش‌ها بازگشته‌اند. وی همچنین گفته: خانواده هر زمان که بخواهد می‌تواند به منزل ایشان برود و رفت و آمد داشته باشد، همچنین چند جلسه است که اشخاصی که خود آقای کروبی موافق دیدار با آنها هستند با هماهنگی نهادهای امنیتی هر ۱۵ روز یک‌بار در منزل یکی از دوستان با ایشان ملاقات می‌كنند. او افزود: از جمله این دیدارها شب گذشته در منزل آقای علیخانی انجام شد که در آن آقایان جمارانی، موسوی‌بجنوردی، آشتیانی، رحمانی از مجمع روحانیون مبارز و همچنین سید عباس موسوی، اسماعیل دوستی و آقای عباسی‌فر حضور داشتند.
 
حصر با امکانات سفر
هرچند اصلاح‌طلبان طی این سال‌ها تلاش كرده‌اند تا شرایط این 3 نفر را در مضیقه و سخت نشان بدهند اما اظهارات فرزند کروبی درباره دیدار پدرش با برخی اعضای جناح چپ سنتی، نشانگر خلاف‌گویی چندین‌ساله آنهاست. فرزند کروبی البته دو سال‌ونیم پیش و در گفت‌وگویی با روزنامه اصلاح‌‌‌طلب «آرمان» نیز اوضاع پدرش را از همان ابتدا، مناسب ترسیم کرده بود. محمدحسین فروردین سال 97 در گفت‌وگویی با روزنامه «آرمان» درباره سفرهای پدرش به اقصی‌نقاط ایران با وجود شرایط به‌زعم اصلاح‌طلبان، حصر خانگی، گفته بود: در ابتدای حصر، حاج‌آقا به دلیل ایرانیتی که در پنجره‌ها نصب شده بود، دچار کمبود شدید ویتامین دی و پوکی استخوان شدند. به همین دلیل، چند سفر چندروزه ایشان را به بعضی مناطق مثل شمال کشور، مشهد مقدس، سرعین، اردبیل و زنجان بردند.
 
تاثیر فتنه بر افزایش تحریم‌ها
جدای از وضعیت مناسب زندگی سران فتنه، باید به نتایج منفی فتنه بعد از انتخابات سال 88 که موجب افزایش جسارت دشمن خارجی در دشمنی آشکار و تشدید تحریم‌ها علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شد نیز اشاره کرد. در دوران پسافتنه، علاوه بر افزایش سختگیری‌ها، قوانین جدید تحریمی علیه ایران وضع شد که تاکنون علیه هیچ کشوری در دنیا وضع نشده است. آمریکا به پشتوانه سیستم مالی و حاکمیت دلار از سال 2009 و بعد از حوادث انتخابات سال 88، علاوه بر افزایش سختگیری‌ها علیه بانک‌های غیرآمریکایی که با ایران کار می‌کنند، قوانین تحریم‌های ثانویه بانکی را علیه ایران اعمال کرد. 
از آن پس اصطلاح تحریم‌های فلج‌کننده به جای تحریم‌های هوشمند بیشتر بر زیان مسوولان آمریکایی جاری می‌شد. در واقع پس از سال 88 است که فشار به استراتژی اصلی تبدیل می‌شود. این موضوع را به راحتی می‌توان از اقدامات آمریکایی‌ها نیز فهمید. به صورت مصداقی در دسامبر سال 2009 مصادف با آذر 1388، وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی بی‌سابقه، دو بانک غیرآمریکایی یعنی کردیت بانک سوئیس و لوید بانک انگلستان را به علت تسویه دلاری برای ایران به ترتیب 536 و 217 میلیون دلار جریمه کرد. تاثیر جریان فتنه روی رفتار سیاسی باراک اوباما، رییس‌جمهوری وقت آمریکا در قبال ایران نیز کم نبود. اوباما در طول دوره ریاست‌‌جمهوری خود چندین بار با حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای، رهبر انقلاب، نامه‌‌‌های یکطرفه مکاتبه کرد و در آنها تلاش کرد تا با کمک ایران، گره‌های سخت سیاست خارجی کشورش را باز کند و در عین حال در هر نامه مدعی اصلاح روابط دو طرف بود. اولین نامه را باراک اوباما در اردیبهشت 88 نوشت و در آن از رهبر انقلاب خواست تا برای شروع فصل جدیدی از مناسبات بین ایران و آمریکا به واشنگتن کمک کند اما یک ماه بعد و به مجرد آغاز فتنه‌، یک بار دیگر از موضع خصم ظاهر و خواستار سرنگونی نظام جمهوری اسلامی شد.
 
«حصر باید بشکنه»؛ دکانی که بسته نمی‌شود
اینکه کروبی و موسوی می‌توانند به راحتی و بدون محدودیت، به دیدار دوستان و یاران بروند، نتیجه مستقیم رأفت اسلامی است که نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به جرایم آشکار آنها در 
سال 88 تاکنون روا داشته؛ در حالی که حقوقدانهای زیادی سخن از برخورد قانونی با آن‌ها  می گویند.
با این حال و با وجود اینکه اصلاح‌طلبان از زندگی مناسب آن‌ها طی سال‌های بعد از 88 آگاهی داشته و دارند، اما همواره تلاش کرده‌اند با اضطراری جلوه‌دادن وضعیت آنها، افکار عمومی را جریحه‌دار و خود را در نسبت با حاکمیت، مظلوم و محق جلوه بدهند. در شرایط ناکارآمدی دولت و شرایط بد اقتصادی، اصلاح طلبان گمان می کنند شاید بتوانند با تکیه به مفهوم حصر، فضای سیاسی جدیدی درست کنند. از سویی قدرت بسیج‌کنندگی مفاهیمی مانند حصر و لزوم شکستن آن برای طبقه متوسط به ویژه اقشار خاکستری در آستانه انتخابات، موجب شده تا اقدامات اصلاح‌طلبان به خصوص طیف رادیکال آنها، برای حل و فصل مسائل مربوط به سال 88، هیچ‌گاه صادقانه و از سر خیرخواهی جلوه نکند. به بیانی، واژه حصر و درخواست برای شکستن آن برای اصلاح‌طلبان بدل به دکانی شده که بارها با دست‌یازیدن به آن، توانسته‌اند به طرزی کاملا کاذب و مقطعی، مخاطبان خاکستری خود را به حضور پای صندوق‌ها و رای به نامزدهای اصلاحات، توجیه و ترغیب کنند. اینکه آیا این دکان بتواند دوباره برای اصلاح‌طلبان عایدی داشته باشد، به نظر چندان قرین به واقعیت نیست.

captcha
شماره‌های پیشین