sobhe-no.ir
1005
دوشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۹
6
نکته

آرزوهای محال

عارف چراغی خبرنگار گروه زندگی

استقبال گسترده تهرانی‌ها از پویش نذر خون که تا پایان ماه صفر ادامه دارد

این نذری جان می‌بخشد

گزارش زهرا اردشیری / نذر خون چند سالی است كه در کشور ما رایج شده و مردم در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان به پایگاه‌‌‌های انتقال خون می‌‌روند و با اهدای خون خود نجات‌بخش زندگی دیگران می‌‌شوند. خوشبختانه این رسم پسندیده بین بسیاری از عزاداران حسینی و مردم عادی جا افتاده است. جالب اینجاست که در محرم امسال بر خلاف باور خیلی‌ها، مردم در پایگاه‌‌‌های انتقال خون حضور بسیار چشمگیری داشتند. سازمان انتقال خون اعلام کرده است که پویش نذر خون تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

صبح نو

نکته

آرزوهای محال

عارف چراغی خبرنگار گروه زندگی

 «عزیزم بزرگ شدی می‌خواهی چیکاره شوی؟» این سوال مرسوم در بین خیلی از خانواده‌های ایرانی است. اما بزرگ  شدن اسباب می‌خواهد. شاید این روزها اسباب بزرگی آنطور که باید و شاید، فراهم نباشد. مدت‌هاست که دیگر زمانه بزرگ‌پروری گذشته است و به ندرت آدم‌ها بزرگ می‌شوند. آدم‌ها عدد سن‌شان زیاد می‌شود اما کمتر به بلوغ فکری می‌رسند، همه فکر می‌کنند از بقیه بیشتر می‌دانند در حالی که اغلب‌شان چیز زیادی نمی‌دانند. وقتی از بچه‌مان این سوال را می‌پرسیم که بزرگ شدی می‌خواهی چه‌کاره‌ شوی؟ معمولا با چند جواب قابل حدس مواجه می‌شویم. «می‌خواهم پزشک شوم، می‌خواهم مهندس شوم، می‌خواهم خلبان شوم؛ می‌خواهم پلیس شوم.»
طوری این سوال را از کودک‌مان می‌پرسیم که انگار تمام شرایط برای رسیدن این طفل معصوم به آن شغلی که در خیالش دارند، فراهم است. در حالی که باید حواس‌مان باشد که رسیدن به هر شغلی و پیشه‌ای شرایطی می‌خواهد که باید از طرف ما، مسوولان و در نهایت فرزندمان فراهم شود. و فرزند ما هم طوری جواب می‌دهد که گویی این شغل را برای او کنار گذاشته‌اند و تنها منتظر رسیدن او به سن قانونی هستند. جالب است اگر بدانید اخیرا یک پژوهشی انجام شده که در آن گفته شده بیش از 65‌درصد از کودکانی که اکنون دبستان را طی می‌کنند در آینده شغلی را انتخاب می‌کنند که اکنون وجود ندارد!
 

captcha
شماره‌های پیشین