sobhe-no.ir
1005
دوشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۹
5
تحرکات خارجی نتانیاهو برای فروکش‌کردن اعتراضات داخلی بی‌تاثیر مانده است

آشوب در اسرائیل

سیدحسن نصرالله:

امارات خدمت رایگان به ترامپ ارائه کرد

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنان روز گذشته خود به مناسبت عاشورای حسینی، در ابتدا این روز را به امت اسلامی و شیعیان و تمامی انسان‌های آزاده جهان تسلیت گفت و گفت که طبق معمول هرساله با ملاک قرار دادن حوادث آن روز کربلا، به مسائل امروز خواهد پرداخت.

صبح نو

سیدحسن نصرالله:

امارات خدمت رایگان به ترامپ ارائه کرد

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنان روز گذشته خود به مناسبت عاشورای حسینی، در ابتدا این روز را به امت اسلامی و شیعیان و تمامی انسان‌های آزاده جهان تسلیت گفت و گفت که طبق معمول هرساله با ملاک قرار دادن حوادث آن روز کربلا، به مسائل امروز خواهد پرداخت.

نصرالله در بخش ابتدایی سخنان خود با اشاره به نبرد دو جبهه حق و باطل در منطقه غرب آسیا، گفت: در نبرد امروز منطقه، دو موضع روشن در جنگ میان حق و باطل وجود دارد. در ابتدا فلسطین اشغالی است که اسرائیل از سال ۱۹۴۸ این سرزمین را علاوه بر جولان و مزارع شبعا و بلندی‌های کفرشوما اشغال کرده. این جبهه باطل است و تردیدی در آن نیست. حق فلسطینی‌هاست که از بحر تا نهر کشور خود را تشکیل دهند و حق مردم سوریه و لبنان است که اراضی خود را باز پس گیرند. ما در حزب‌الله لبنان و مقاومت اسلامی در روز دهم محرم بر التزام قاطع خود برای دشمنی با این رژیم تأکید می‌کنیم و اگر تمامی جهان رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند، ما به رسمیت نخواهیم شناخت. دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: این جنبش در کنار هر گروه و فردی است که بخواهد با رژیم صهیونیستی مبارزه کند و مردم منطقه به دنبال زندگی همراه با عزت و مقابله با هیمنه آمریکا هستند.
وی در ادامه با اشاره مظاهر تجاوزگری‌های آمریکا در منطقه، تأکید کرد: هنگامی که به مظاهر دشمنی و تجاوزات آمریکا در منطقه نگاه می‌کنیم، می‌توانیم موضوع فلسطین را مثال بزنیم یا جنگ 6 ساله یمن را یادآور شویم. افزون بر این، تجاوزات آمریکا علیه سوریه از طریق قانون سزار و اشغالگری مستقیم در این کشور نیز از جمله دیگر مظاهر دشمنی‌های آمریکا محسوب می‌شوند.‌ دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: در روز دهم ماه محرم‌الحرام نمی‌توانیم در جبهه نبرد علیه آمریکایِ باطل قرار نگیریم. یکی از مهم‌ترین مظاهر دخالت‌ها و تجاوزهای آمریکا در منطقه، تجاوز مستمر و مداوم علیه جمهوری اسلامی ایران است. از جمله این تجاوزها باید به جنگ‌های تحمیلی، تحریم‌ها، اعمال محاصره، توطئه‌چینی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و بسیاری دیگر از موارد مشابه اشاره کرد.
 امارات به جهان عرب خیانت کرد
سیدحسن نصرالله در بخش دیگری از اظهارات خود، به اقدام اخیر امارات در عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: ما تمامی تلاش‌ها برای به رسمیت شناختن اسرائیل را محکوم می‌کنیم و معتقدیم که عادی‌سازی روابط با تل‌آویو در هر شرایطی مردود است. ما بار دیگر اقدام اخیر ابوظبی در امضای توافقنامه با رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کنیم. واقعیت این است که امضای توافقنامه مذکور یک خیانت بود و امارات به جهان عرب خیانت کرد. وی در ادامه با اشاره به رفتارهای ریاکارانه مقامات اماراتی پس از امضای توافقنامه سازش با رژیم صهیونیستی، گفت: 
پس از امضای این توافقنامه ننگین، مقامات اماراتی به دروغ مدعی شدند که سازش را در برابر متوقف شدن طرح اشغال کرانه باختری پذیرفته‌اند. با این حال، نتانیاهو حتی آبروی آنها را حفظ نکرد و آنچه را که پنهان بود، عیان كرده و صراحتاً اعلام کرد که طرح اشغال کرانه باختری، متوقف نشده است.
نصرالله در همین راستا اضافه کرد: در حالی که ترامپ بدترین روزهای سیاسی خود را سپری می‌کرد، مقامات امارات یک خدمتِ رایگان به او ارائه ‌کردند. در همین حال باید گفت اماراتی‌ها در شرایطی که نتانیاهو نیز بدترین دوره سیاسی خود را می‌گذراند، هدیه‌ای مجانی به او اعطا ‌کردند.
 
اصلاحات در لبنان بدون دخالت دیگران باشد
دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل داخلی لبنان پرداخت و ابراز امیدواری کرد که فراکسیون‌های پارلمانی هرچه سریع‌تر نامزد تشکیل دولت جدید را معرفی كنند. وی گفت: لبنان به نخست‌وزیری نیاز دارد که بتواند ضمن بهبود بخشیدن به وضعیت اقتصادی مردم دست به اصلاحات بزند؛ البته در این میان نباید اجازه داد که برخی افراد و شخصیت‌ها سخنان خود را از جانب مردم زده و این سخنان را به مردم نسبت دهند.
وی همچنین تصریح کرد: به هر حال ما نسبت به ظهور و بروز خلأ سیاسی در ساختار قدرت لبنان هشدار می‌دهیم. همه ما می‌دانیم که ساختار سیاسی باید تلاش خود را برای جامه عمل پوشاندن به خواسته‌ها و مطالبات مردمی انجام دهد؛ بنابراین کسی نه در داخل و نه در خارج نمی‌تواند خواسته‌ها و مطالبات خود را در قالبِ مطالبات مردمی به ما تحمیل كند؛ این یک اصل است.
 عاملان انفجار بیروت مجازات شوند
دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به فاجعه انفجار بیروت نیز اشاره کرد و گفت: از ارتش لبنان می‌خواهیم تا نتایج سلسله تحقیقات فنی خود در خصوص فاجعه انفجار بندر بیروت را اعلام کند. بدیهی است که اعلام این نتایج و آشکارشدن نتیجه تحقیقات در خصوص حادثه مذکور موجب خواهد شد تا بساط کذب و افترا برچیده شود؛ لذا لازم است که نتایج تحقیقات برای همگان اعلام شود. نصرالله یادآور شد: ما بار دیگر بر لزوم پیگیری قضایی فاجعه انفجار بیروت از طریق دستگاه قضایی تأکید می‌کنیم و معتقد هستیم که مقامات دستگاه قضایی باید بدون درنظر‌گرفتن هیچ‌گونه محاسباتی، به صورت جدی و قاطعانه ابعاد مختلف فاجعه انفجار بیروت را پیگیری کرده و عاملان آن را مجازات کنند.
 
امام موسی صدر، امام مقاومت بود
دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: شنیده‌ام که رییس‌جمهور فرانسه خواستار ایجاد اصلاحات در لبنان شده است. اگر به جای مکرون، رییس‌جمهور ایران خواستار ایجاد اصلاحات می‌شد، اکنون عده‌ای در لبنان جنجال به پا می‌‌کردند. ما از هر نوع بررسی به دور از جنجال برای رسیدن به یک توافق سیاسی استقبال می‌کنیم اما به شرط اینکه این گفت‌وگوها با اراده و رضایت گروه‌های سیاسی مختلف باشد. خوب است که پس از گذشت ۱۰۰ سال از تشکیل کشور لبنان، لبنانی‌ها خود و بدون دخالت دیگران این مسأله را بررسی کنند.
سیدحسن نصرالله همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز ربوده‌شدن امام موسی صدر گفت: اکنون در سالروز ربایش امام موسی صدر و همراهان وی هستیم. باید از امام موسی صدر به عنوان «امام مقاومت» یاد کرد. در واقع ایشان در زمینه مقابله و مبارزه با دشمن صهیونیستی مسیر روشنی را ترسیم کردند. وی در همین راستا افزود: حزب‌الله با جنبش امل که توسط امام موسی صدر تأسیس شد، روابط تنگاتنگ و عمیقی دارد. این روابط همچنان با گذشت سال‌ها پابرجاست. همکاری‌ها و همگرایی‌‌‌های دوجانبه میان حزب‌الله و جنبش امل برای لبنان نیز دستاوردهایی به دنبال داشته است. حزب‌الله همچنان به حمایت‌های خود از جنبش امل ادامه خواهد داد.

captcha
شماره‌های پیشین