sobhe-no.ir
1005
دوشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۹
4
اعتراض‌ها در آمریکا ابعاد خشونت‌آمیز تازه‌ای یافته است

آتش در خانه شیطان

کمتر از دو ماه دیگر به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی نمانده که ایالات مختلف آمریکا همچنان دستخوش اعتراضات علیه بی‌عدالتی و تبعیض نژادپرستی است، تظاهراتی که دونالد ترامپ را نسبت به آرام شدن اوضاع و امیدواری به انتخاب مجدد در انتخابات کاخ سفید مأیوس ساخته و به حربه‌هایی همچون اعمال خشونت علیه معترضان و سرکوب سیاهان دست می‌زند تا مگر با اعمال این سیاست‌های ضد حقوق بشری، فضای ملتهب را آرام و بار دیگر رییس‌جمهوری آمریکا شود.

نیروهای امنیتی هند به مراسم عزاداری مسلمانان منطقه کشمیر حملات گسترده ای وارد آوردند

عاشورای شیعیان در هند

پس از آنکه نیروهای امنیتی هند در روز عید قربان با گذاشتن موانع مقابل درهای مساجد و مسدودکردن مسیرهای منتهی به آنها، مانع برگزاری فرایض عید قربان از سوی مسلمانان کشمیر شدند، در دهه محرم نیز نیروهای پلیس بخش هندی کشمیر، با حمله به عزاداری شیعیان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، دست‌کم 40 نفر را مجروح و حدود 200 نفر را مورد بازداشت قرار دادند. بدرفتاری‌ها و خشونت پلیس هند تا آنجا پیش رفت که هشدار دبیر کل سازمان ملل به هند را به همراه داشت.

صبح نو

اعتراض‌ها در آمریکا ابعاد خشونت‌آمیز تازه‌ای یافته است

آتش در خانه شیطان

کمتر از دو ماه دیگر به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی نمانده که ایالات مختلف آمریکا همچنان دستخوش اعتراضات علیه بی‌عدالتی و تبعیض نژادپرستی است، تظاهراتی که دونالد ترامپ را نسبت به آرام شدن اوضاع و امیدواری به انتخاب مجدد در انتخابات کاخ سفید مأیوس ساخته و به حربه‌هایی همچون اعمال خشونت علیه معترضان و سرکوب سیاهان دست می‌زند تا مگر با اعمال این سیاست‌های ضد حقوق بشری، فضای ملتهب را آرام و بار دیگر رییس‌جمهوری آمریکا شود.

در روزهای اخیر با وجود اینکه هنوزاعتراضات به قتل «جورج فلوید» در شهرهای مختلف آمریکا ادامه دارد رویداد مشابه دیگری که مجدداً نشانگر خشونت افسارگسیخته پلیس سفیدپوست علیه سیاه‌پوستان است، خشم جامعه سیاهان را در پی داشت. «جیکوب بلیک»، مرد ۲۹‌ساله‌ای است که اخیراً هدف گلوله‌های پلیس آمریکا قرار گرفت. او سعی داشت از میانه دعوایی که دو گروه درگیر آن بودند خود را به اتومبیلی برساند که در آن نزدیکی بود اما توسط پلیس در مقابل چشمان همسر و فرزندانش مورد ضرب و شتم و سپس هدف گلوله قرار گرفت. درحالی که سیاه‌پوستان درآمریکا قربانیان قرن‌ها آسیب و دردی هستند که در این کشور وارد شده است ، اما میلیون‌ها انسان در اعتراض به فرهنگ کشنده خشونت پلیس و نژادپرستی سیستمی به خیابان‌ها آمده و ناامیدانه خواهان عدالت و تغییر هستند. اعتراضاتی که اگرچه به صورت گسترده رسانه‌ای می‌شود و حتی سیاسیون آمریکا بعضاً از آن حمایت می‌کنند اما اغلب نادیده گرفته شده‌اند.  تنها طی دو هفته پس از کشته شدن جورج فلوید در ماه مه ، بیش از 2000‌اعتراض در هر 50‌ایالت برگزار شد. این تظاهرات بسیار گسترده بود و حتی به شهرهای بزرگ و کوچک و ایالات‌هایی که کاملاً سفید بودند نیز می‌رسید. به گفته Count Love، بانک اطلاعاتی اعتراضات ، تنها در 6‌ژوئن حداقل 531‌‌اعتراض در سطح کشور برگزار شد.اما نتیجه این اعتراضات گسترده تأکید ترامپ بر سرکوب گسترده و آشوبگر و غارتگر خطاب کردن معترضان بوده است. دونالد ترامپ‌، رییس‌جمهوری آمریکا معترضان و کسانی که اواخر این هفته در واشنگتن هنگام سخنرانی‌اش در مورد پذیرش نامزدی ریاست جمهوری خود از کنگره ملی جمهوری‌خواهان علیه او در مقابل کاخ سفید تجمع کرده بودند را «اراذل و اوباش» نامید و خواهان ارسال گارد ملی برای مقابله با آنچه وی آشوب می‌نامد، شده است.

تاکید سیاه‌پوستان بر تظاهرات مسالمت‌آمیز
با این حال مخالفان ضمن تأکید بر ماهیت مسالمت‌آمیز اعتراضات، مسوولیت به خشونت کشیده شدن اعتراضات را متوجه رفتار سرکوبگرانه پلیس می‌دانند. در همین ارتباط «مارتین لوتر کینگ سوم» ، فرزند رهبر حقوق مدنی و سازمان‌دهنده راهپیمایی روز جمعه،  که 57‌سالگرد تجمع تاریخی که پدرش در واشنگتن آن رهبری کرد، گفت: «ما همیشه باید راه‌هایی برای برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز پیدا کنیم» وی افزود: «در حالی که من به هیچ‌وجه خشونت را ترویج نمی‌کنم ، می‌دانم که چرا مردم به خشونت متوسل می‌شوند» وی خطاب به رهبران کاخ سفید گفت: «وقتی به‌عنوان یک جامعه قربانی می‌شوند و بعد می‌خواهید به آن‌ها بگویید ، می‌دانم پای خود را بر گردن شما نهاده‌ایم ، اما شما فقط قرار است به من اجازه دهید پایم را روی گردن‌تان بگذارم! این درست نیست.»

هر 40‌ساعت یک قتل سیاه‌پوست
گفتنی است؛ در ایالات متحده تقریباً هر 40‌ساعت یک سیاه‌پوست کشته می‌شود. در طول زندگی از هر هزار مرد سیاه‌پوست یک نفر می‌تواند انتظار داشته باشد که با خشونت پلیس کشته شود. با‌وجود این آمار سیستم پاسخگویی پلیس آمریکا به عملکرد افسران خطاکار بسیار ناکارآمد و غیرشفاف است.نابودی سیستماتیک زندگی سیاهان در آمریکا یک بحران ملی و اخلاقی است اما یک مسأله جدید نیست. افسران پلیس برای سال‌های متمادی جان کودکانی مانند «تامیر رایس» 12‌ساله ، جوانی مانند «مایکل براون» 18‌ساله و بزرگسالانی مانند «برونا تیلور» و «جورج فلوید» را گرفته‌اند و هر بار پس از اعتراضات سیاه‌پوستان و جنبش‌های ضدنژادپرستی علی‌رغم خوشبینی‌های اولیه به همراهی سیاستمداران برای ایجاد قوانین پیشگیرانه اما باز هم جامعه شاهد اینگونه رویدادها می‌شود. رویدادهایی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا راهکاری برای آن ندارد و به جای پاسخگویی به معترضان، آن‌ها را آشوبگر می‌نامد.

شورشی و غارتگر‌خواندن معترضان توسط ترامپ
رییس‌جمهوری آمریکا ضمن شورشی و غارتگر‌خواندن معترضان ضد‌نژادپرستی در پورتلند، تهدید کرد مانند شهر کنوشا درایالت ویسکانسین، به این شهر هم یک بار دیگر نیروهای گارد ملی و فدرال را برای سرکوب معترضان اعزام خواهد کرد. ترامپ در توییتی نوشت: اگر شهردار بی‌کفایت پورتلند، تد ویلر، کنترل شهرش را در دست نگیرد و مانع آنارشیست‌ها، آشوبگرها، شورشی‌ها و غارتگران نشود و خطرات بزرگی برای مردم بی‌گناه ایجاد کند، ما وارد می‌شویم و اوضاع را به‌گونه‌ای که ۱۰۰‌روز پیش باید به آن رسیدگی می‌شد، در دست می‌گیریم. در پی کشته شدن یک سیاه‌پوست آمریکایی به نام «جورج فلوید»، اعتراضات در شهر پورتلند و دیگر شهرهای آمریکا شکل گرفت. این در حالی بود که اعتراضات شهر پورتلند به‌دلیل دخالت مأموران فدرال به دستور ترامپ برای سرکوب معترضان شدت گرفت. در نهایت انتقاد شدید از نحوه سرکوب معترضان موجب شد دولت ترامپ دستور دهد مأموران فدرال خیابان‌ها را ترک کنند. در حالی که اعتراضات ضد‌نژادپرستی و خشونت پلیس علیه رنگین‌پوستان همچنان در پورتلند ادامه داشت، روز دوشنبه هفته جاری ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت که «جیکوب بلیک» جوان ۲۹‌ساله غیرمسلح سیاهپوست آمریکایی را نشان می‌داد که وقتی به سمت خودروی خود در حال حرکت بود، دو افسر پلیس او را دنبال می‌کنند و به محض آنکه در خودرو را باز می‌کند، یکی از افسران پلیس شروع به تیراندازی به وی می‌کند. این شهروند سیاه‌پوست آمریکایی هم بر اثر خشونت پلیس جان خود را از دست داد تا شهر کنوشا در ایالت ویسکانسین به صحنه دور تازه اعتراضات تبدیل شود.دولت ترامپ در واکنش، با استفاده از روش‌های پیشین خود برای سرکوب اعتراضات، حدود یکهزار نیروی گارد ملی و بیش از ۲۰۰‌مأمور فدرال را برای مقابله با معترضان به شهر کنوشا اعزام کرد.

تظاهرات ضدترامپ در مقابل کاخ سفید
این در حالی است که همزمان با سخنرانی ترامپ برای اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، در روزهای گذشته صدها نفر از مردم آمریکا با تجمع مقابل کاخ سفید خواستار کناره‌گیری وی از قدرت شدند. براساس گزارش تلگراف، درحالی که ترامپ در سخنرانی خود پذیرش دعوت حزب برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد معترضان در مقابل کاخ سفید شعارهایی علیه وی 
سر دادند و خواستار کناره‌گیری وی از قدرت شدند. 

دیدار ترامپ با نیروهای سرکوب در شهر «کنوشا»
با این حال گفته می‌شود ، با ادامه یافتن اعتراضات در مقابل 
کاخ سفید و شهر «کنوشا» ایالت «ویسکانسین» آمریکا و اعزام ۱۲۰۰‌نیروی گارد ملی برای سرکوب معترضان، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا به این شهر سفر خواهد کرد. رییس‌جمهوری آمریکا روز شنبه در توییتی نوشت: «اگر شهردار بی‌کفایت پورتلند، تد ویلر، کنترل شهرش را در دست نگیرد و مانع آنارشیست‌ها، آشوبگرها، شورشی‌ها و غارتگران نشود و خطرات بزرگی برای مردم بی‌گناه ایجاد کند، ما وارد می‌شویم و اوضاع را به گونه‌ای که ۱۰۰‌روز پیش باید به آن رسیدگی می‌شد، در دست می‌گیریم. «کیلی‌مک‌ انانی» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رییس‌جمهوری ترامپ تمامی اشکال خشونت را محکوم می‌کند و معتقد است که ما باید تمامی مردم آمریکا را در مقابل هرج‌و‌مرج و بی‌قانونی محافظت کنیم. وی سپس در توجیه اقدام آمریکا در اعزام صدها نیروی گارد ملی آمریکا به کنوشا ویسکانسین گفت: «به این دلیل است که ما فرمانداران دموکرات را ترغیب می‌کنیم تا به منظور تقویت تلاش‌های نیروهای امنیتی محلی، درخواست اعزام گارد ملی و نیروهای امنیتی فدرال را مطرح کنند». از اوایل خرداد‌ماه و پس از اقدام افسر پلیس «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا» در قتل «جورج فلوید» شهروند ۴۶‌ساله سیاه‌پوست آمریکا از طریق فشردن زانو  روی گردنش به مدت ۹‌‌دقیقه، اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس آمریکا از شهر مینیاپولیس آغاز شد و به دیگر شهرهای آمریکا و حتی کشورهای دیگر نیز گسترش یافت و تاکنون نیز ادامه داشته است.

captcha
شماره‌های پیشین