sobhe-no.ir
1005
دوشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۹
2
نکته

همه ایران، تهران است

گزارش «صبح‌نو» از روزهای قرمز بورس و تجربه جدیدالورودها

تازه‌واردها منفی بازار را چشیدند

گزارش محمد جندقی / شاخص کل بورس که تا حدود دو هفته پیش تا مرز روانی دو میلیون واحدی پیش رفته بود و حتی این مرز روانی را شکست، اما حدود 10روز متوالی بازار منفی را تجربه کردند. این وضعیت، برای افراد تازه کار در بورس، تجربه‌ای متفاوت و پرخطر را رقم زد.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از روزهای قرمز بورس و تجربه جدیدالورودها

تازه‌واردها منفی بازار را چشیدند

گزارش محمد جندقی / شاخص کل بورس که تا حدود دو هفته پیش تا مرز روانی دو میلیون واحدی پیش رفته بود و حتی این مرز روانی را شکست، اما حدود 10روز متوالی بازار منفی را تجربه کردند. این وضعیت، برای افراد تازه کار در بورس، تجربه‌ای متفاوت و پرخطر را رقم زد.

شاخص کل بورس از ابتدای سال جاری که فعالیت خود را از کانال 513‌هزار واحدی آغاز کرد، با جهش خیره‌کننده در فاصله حدود پنج ماه مرز روانی دو میلیونی را هم رد کرد. رشد چشمگیر شاخص کل و بازدهی قابل توجه بازار سرمایه که از سال گذشته آغاز شد امسال ادامه‌دار بود و این امر باعث شد تا بسیاری از افراد برای دریافت کد بورسی در کارگزاری‌ها و دفاتر پیشخوان صف ببندند. همزمان با افزایش ورودی به بازار سرمایه، بسیاری از تازه‌واردها بدون توجه به عواقب تصمیمات هیجانی، اقدام به خرید سهام شرکت‌های مختلف کردند. این موضوع باعث واکنش بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه به این نوع فعالیت‌های هیجانی شد. فعالان و صاحب‌نظران بورس خطاب به تازه واردها و افرادی که به صورت هیجانی خرید‌وفروش می‌کردند، مدام تاکید کردند که این بازار پایدار نیست و ممکن است هر لحظه با اصلاح یا ریزش مواجه شود. حتی بسیاری از افراد با فروش سرمایه‌های جاری (غیرمازاد) امثال ملک، خودرو، تسهیلات بانکی و غیره وارد بورس شدند تا به اصطلاح «یک شبه ره صد ساله» را طی کنند. اما به یکباره بازار اواخر مردادماه روی ناخوش خود را به این افراد نشان داد و شاهد صف فروش در بسیاری از نمادها حتی سهم‌های ارزنده بودیم. این همان فعالیت هیجانی و نگاه غیر منطقی به بازار است.
شاخص کل بورس که مرز روانی دو میلیون را هم طی کرده بود به یکباره پس از حدود 10‌روز منفی پیاپی، وارد کانال یک میلیون و 600‌هزار واحد شد. سرانجام پس از حدود 10‌روزِ منفی در بازار سرمایه، از روز چهارم شهریورماه این بازار مجدد روند صعودی خود را آغاز کرد، البته با جهت‌دهی حقوقی‌ها. به اعتقاد برخی فعالان و صاحب‌نظران بازار سرمایه، حقوقی‌ها فعالیت خود را در جهت جمع‌آوری صف‌های فروش، ایجاد شوک مثبت و مشارکت با ارکان بازار برای هدایت معاملات سازماندهی کردند. همچنین همراهی آن‌ها با نهاد ناظر و متولیان بازار، همگرایی را در جهت حفظ منافع عموم به نمایش گذاشت.

نه بورس به خیال سود یک شبه  
در عین حال، بسیاری از سهامداران با وجود مثبت شدن روزهای اخیر بازار، همچنان در ضرر به سر می‌برند و در صورت مثبت شدن روزهای آینده تازه اصل سرمایه آن‌ها مجدد زنده می‌شود. نکته این روزهای بازار این بود که تازه واردان طعم روزهای منفی بازار را هم چشیدند تا با این تصور که یک‌شبه می‌توانند سود آنچنانی کسب کنند، وارد بازار نشوند. بازار سرمایه قطعاً بازاری مطمئن برای سرمایه‌گذاری است اما برای فعالیت در این بازار، باید نوع سرمایه‌گذاری را مطمئن انتخاب کرد.
روزهای سرخ بازار باید برای سرمایه‌گذارانی که بی‌محابا و بدون اطلاع خرید و فروش می‌کردند تجربه باشد تا یا پیش از فعالیت در بازار روش سرمایه‌گذاری مطمئن را انتخاب کنند و ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند. با این حال بسیاری از کارشناسان، معتقدند که فضای بازار سرمایه باید آرام و توام با اعتماد باشد و از هر‌گونه شائبه که باعث ایجاد تلاطم می‌کند، پرهیز شود. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در بورس نباید با نگاه کوتاه مدت باشد و این نگاه بلند‌مدت و البته همراه با آگاهی است که می‌تواند سهامداران را به یک سود معقول نسبت به سایر بازارهای اقتصادی برساند.

روش صحیح سرمایه‌گذاری در بورس چیست؟
اگر کلی به موضوع نگاه کنیم، سرمایه‌گذاران در بورس را به دو گروه می‌توان تقسیم کرد؛ نخست گروهی که طی آموزش‌های رسمی و آگاهی از بازار فعالیت می‌کنند و گروهی که بدون اطلاع و فقط با توجیه سود یک یا چند سهم در روزها یا ماه‌های گذشته، نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند که این یکی از خطرناک‌ترین روش‌های خرید سهم است. قطعاً، صِرف روند مثبت چند ماهه یک سهم نمی‌تواند، توجیه خوبی برای خرید آن باشد. اشتباهی که بسیاری از سهامداران مرتکب آن می‌شوند.
اما گروه دومی که اطلاعی از فرایند بازار ندارند، چگونه باید فعالیت کنند؟ در بازار سرمایه عمدتاً دو روش «سرمایه‌ گذاری مستقیم» و «سرمایه‌گذاری غیر مستقیم» وجود دارد. گروه نخست، یعنی افرادی که با طی دوره‌های آموزشی، آگاهی لازم را برای فعالیت در این بازار دارند، طبیعتاً می‌توانند با به‌کارگیری انواع تحلیل‌ها به روش مستقیم در این بازار، سرمایه‌گذاری و نسبت به خرید‌وفروش اقدام کنند. گروهی هم که اطلاعی ندارند و نمی‌خواند این بازار را رها کنند، می‌توانند روش غیرمستقیم را انتخاب کنند. این گروه از افراد بدون فعالیت مستقیم و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند در این بازار فعالیت کنند به این ترتیب که صندوق‌های سرمایه گذاری، مدیریت پورتفوی(مدیریت معاملات سهام) آن‌ها را بر عهده می‌گیرند و به اصطلاح برای این افراد سبدگردانی می‌کنند تا یک سود منطقی را در بازه‌های زمانی از پیش تعیین شده در اختیار آن‌ها قرار دهند. با این حال فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد پس از طی روزهای منفی بورس درباره آینده این بازار گفت: نمی‌خواهم آرمانی صحبت کنم اما می‌گویم با برنامه‌هایی که داریم بازار سرمایه می‌تواند قابل اعتمادترین گزینه برای سرمایه‌گذاری باشد. من جای مالکان سهام نمی‌توانم بنشینم. باید فردی به گزینه‌ها نگاه کرده و گزینه برتر را انتخاب کنیم و در تصمیم‌گیری، مطالعه و مشاوره و معامله داشته باشیم. نباید سریع تصمیم بگیریم و راجع به دارایی‌ها باید با حضور مشاوران تصمیم‌گیری شود.

captcha
شماره‌های پیشین