sobhe-no.ir
1005
دوشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۹
10
خبر خوش برای 30‌میلیون ایرانی

برق برای کم مصرف‌ها رایگان می‌شود

مشترکان کم مصرف برق که حدود 30‌میلیون نفر در سراسر کشور هستند به‌زودی از تسهیلات ویژه و رایگان شدن برق مصرفی برای آن‌ها برخوردار خواهند شد. این خبر را برای نخستین‌بار رییس‌جمهوری در جلسه هفته قبل دولت اعلام کرد. پس از آن بود که اخبار و زمزمه‌هایی درباره شرایط اجرایی شدن این تصمیم از سوی دولت منتشر شد.

در روزهای رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی ایرانیان صورت گرفت

اعتراض اروپایی‌ها به محدودیت‌های کرونایی

جهان بیش از 6‌ماه است که در حال مبارزه با کروناست و تا الان که شما در حال خواندن این گزارش هستید بیش از 25‌میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده که از این تعداد بیش از 850‌هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. در چنین شرایطی که کادر درمان در کشورهای مختلف دنیا همچنان رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی را توصیه می‌کنند، در روزهای اخیر هزاران نفر معترض به برقراری دوباره محدودیت‌های کرونایی در آلمان، فرانسه، انگلستان، سوئیس و دانمارک به میدان آمده‌اند تا اعتراض کنند. این اتفاق در کشورهای پیشرفته و اروپایی در شرایطی روی داده که در کشور ما مردم همچنان پایبند به رعایت اصول بهداشتی هستند و حتی در روزهای عزاداری سالار شهیدان نیز توصیه‌های کادر درمانی را در مراسم‌ها اجرایی کردند.

همزمان با اعمال محدودیت برای مراسم‌ عزاداری

حجم گسترده مسافران راهی شمال کشور شدند

صبح نو

همزمان با اعمال محدودیت برای مراسم‌ عزاداری

حجم گسترده مسافران راهی شمال کشور شدند

در حالی که بسیاری از هیات‌های عزاداری شمال کشور به توصیه وزارت بهداشت فعالیت خود را کم کرده یا حتی مراسمی نداشتند اما مسافران زیادی راهی شهرهای استان‌های شمالی کشور شدند. این در حالی است که پیش از ایام تعطیلات، بسیاری از افراد در فضای مجازی و فضای واقعی تلاش می‌‌کردند تا برگزاری هیات‌ها و تجمعات مذهبی را عاملی برای افزایش تعداد مبتلایان کرونا در روزهای آینده معرفی کنند. این در حالی است که برگزاری منظم هیات‌ها و رعایت تمام و کمال پروتکل‌های بهداشتی از یک‌سو و نیز حجم گسترده خودروهایی که به سمت مازندران و گیلان راهی بودند، خلاف این ادعا را نشان داد؛ البته نیروی انتظامی و پلیس راهور نیز در چندین نوبت برای خالی ‌کردن بار ترافیکی به سمت شمال کشور مسیر را یکطرفه اعلام کرد و از روز گذشته تا همین امروز نیز مسیر از سمت شمال کشور به سمت تهران در برخی مقاطع یکطرفه شده است تا مسافرانی که به سمت شمال و استان‌های با وضعیت قرمز کرونا رفته‌اند، بتوانند به سهولت و بدون دردسر به تهران و دیگر شهرهای خود بازگردند؛ البته بماند که برخی از مسافران نیز بی‌توجهی خود به پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از سفر را به کارهای اداری ربط دادند که البته مشخص نیست در روزهای تعطیل کدام اداره چه کاری انجام داده اما روی دیگر ماجرا اینجاست که هجوم مسافران به شمال کشور، آن هم در تاسوعا و عاشورای حسینی باعث ناراحتی بسیاری از شهروندان و عزاداران هیات‌های شمال کشور شده است. به همین دلیل جمعی از اعضای هیأت‌های مذهبی بابلسر در اعتراض به ورود بی‌ضابطه و بدون کنترل مسافران و گردشگران به استان در برابر فرمانداری این شهرستان تجمع ‌کردند. این تجمع اعتراض به عدم‌جلوگیری از ورود گسترده مسافران به سواحل مازندران به ویژه بابلسر در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی عنوان شد. به گفته یکی از فعالان مذهبی، آیا این حجم از مسافر که وارد یک شهر می‌‌شوند عامل شیوع ویروس کرونا نیستند اما عزاداری هیأتی‌ها عامل تشدید ویروس کرونا می‌‌شود؟
نماینده ولی فقیه در مازندران هم با ابراز گلایه از عدم‌مدیریت درست در ورود سیل خروشان مسافر به استان گفت: در تعطیلات باید طوری عمل می‌شد تا مانند تعطیلات عید نوروز با برپایی ایست بازرسی جلوی ورود افراد به استان گرفته شود. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمود مشایخ، امام جمعه نوشهر در مازندران ضمن انتقاد از وضعیت اسفبار عفاف و حجاب در ایام ماه محرم در شهرهای ساحلی استان، گفت: متأسفانه آقایان مسوول به حرف ما گوش نمی‌دهند و دیدن این وضعیت شرم‌آور است. وی، ورود حجم گسترده‌‌ای از مسافران در شرایط قرمز کرونایی به استان را بازی با جان مردم این منطقه دانست و افزود: متأسفانه آقایان نه‌تنها جلوی ورود مسافر را نمی‌گیرند بلکه حتی جاده را نیز برای ورود راحت‌تر آنها یکطرفه می‌‌کنند.
حجت‌الاسلام ناصر شکریان، مدیر کل تبلیغات اسلامی مازندران نیز از ورود گسترده مسافران به استان طی روزهای اخیر به شدت انتقاد کرد و گفت: متأسفانه در حالی با عزاداری هیأت‌های مذهبی مخالفت می‌‌شود كه در برابر این حجم از مسافر به استان سکوت می‌‌کنند. وی با بیان اینکه حرف و عمل مسوولان با هم در تضاد است، افزود: در حالی كه مسوولان به مردم توصیه می‌‌کنند به سفر نروند، اما بسترهای لازم را برای مسافرت‌های غیرضروري مردم فراهم می‌‌کنند.
حجت‌الاسلام محمد اسماعیل‌قلی‌پور، امام جمعه بابلسر نیز از بی‌تدبیری مسوولان در ایام تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی انتقاد کرد و گفت: جلوگیری از مسافرت در این روزهای قرمز کرونایی مطالبه بحق و جدی مردم مازندران بوده است. وی با بیان اینکه به طور حتم ورود این حجم از مسافر به استان، موجب افزایش آمار بیماران کرونایی در مازندران خواهد شد، افزود: مسوولان پایتخت‌نشین باید پاسخگوی این بی‌تدبیری‌ها 
باشند.

captcha
شماره‌های پیشین