sobhe-no.ir
1004
چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۹
2
نکته

‏راهکار قانونی برای رونق بورس

روح‌الله حسینیان، رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز گذشته در سن 65 سالگی درگذشت،مرتضی میردار در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: پسر نخست‌وزیر شاه به سلطنت‌طلب‌ها می‌گفت که ذهنیت شما از حسینیان غلط است

انقلابی صریح‌اللهجه

روز گذشته حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان، رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی پس از طی یک دوره بیماری، در سن 65 سالگی درگذشت؛ فردی که در این سال‌ها و در مقاطع مختلف، متحمل پروژه تخریب جریان ضدانقلاب بود. ارائه تصویر جهت‌دار و مغرضانه از قاطعیت سیاسی حسینیان، عامدانه، روی دیگر شخصیت او، یعنی مهربانی، سلامت نفس و سلامت زندگی او را مکتوم گذاشت. در این گزارش، ضمن بررسی اجمالی کارنامه کاری و مدیریتی آن مرحوم، در گفت‌وگو با یکی از چهره‌‌‌های نزدیک به او، ابعاد شخصیتی این نماینده پیشین مجلس را مورد بررسی قرار دادیم.

صبح نو

روح‌الله حسینیان، رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز گذشته در سن 65 سالگی درگذشت،مرتضی میردار در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: پسر نخست‌وزیر شاه به سلطنت‌طلب‌ها می‌گفت که ذهنیت شما از حسینیان غلط است

انقلابی صریح‌اللهجه

روز گذشته حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان، رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی پس از طی یک دوره بیماری، در سن 65 سالگی درگذشت؛ فردی که در این سال‌ها و در مقاطع مختلف، متحمل پروژه تخریب جریان ضدانقلاب بود. ارائه تصویر جهت‌دار و مغرضانه از قاطعیت سیاسی حسینیان، عامدانه، روی دیگر شخصیت او، یعنی مهربانی، سلامت نفس و سلامت زندگی او را مکتوم گذاشت. در این گزارش، ضمن بررسی اجمالی کارنامه کاری و مدیریتی آن مرحوم، در گفت‌وگو با یکی از چهره‌‌‌های نزدیک به او، ابعاد شخصیتی این نماینده پیشین مجلس را مورد بررسی قرار دادیم.

محمد حسینیان، فرزند حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان، صبح روز گذشته، سه‌شنبه در حساب توییتری خود از درگذشت پدر خود خبر داد و نوشت: انا لله و انا الیه راجعون؛ روحم جانم، پدرم، روح‌الله حسینیان به سالار شهیدش پیوست. دختر آن مرحوم نیز درباره علت درگذشت رییس پیشین سازمان اسناد انقلاب اسلامی، اظهار كرد: پدرم کرونا گرفته و بهبود یافته اما به دلیل ابتلا به کرونا کبد وی نیز آسیب ‌دیده بود؛ بنابراین به دلیل عارضه کبدی درگذشت. همچنین قرار است، مراسم وداع با پیکر مرحوم حسینیان امروز، چهارشنبه در محل مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شود. در این میان برخی چهره‌‌‌های سیاسی، درگذشت روح‌الله حسینیان را تسلیت گفتند. محمدباقر قالیباف، رییس مجلس با صدور پیامی با تاکید بر اینکه «ایشان به عنوان یک روحانی عالم و محققی توانمند و وارسته در طول سال‌های پس از انقلاب در مناصب و مسوولیت‌های متعدد به‌ویژه حوزه قضایی فعالیت شایانی داشتند»، گفت: این اقدامات خالصانه همواره مانند خاری در چشم دشمنان انقلاب و منافقان کوردل بود و مواضع اصولی و صریح ایشان در حمایت و حراست از ارزش‌های نظام و انقلاب و مبارزه با نفاق همواره مورد توجه و زبانزد همگان بود. حجت‌الاسلام رئیسی، رییس قوه قضاییه نیز در پیامی با اشاره به ثمرات فعالیت‌‌‌های مرحوم حسینیان، گفت: مرحوم حسینیان در دوران مبارزات انقلاب اسلامی در کسوت قاضی و حاکم شرع، در کسوت نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و در مقام یک مورخ برجسته تاریخ انقلاب و رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تمام تلاش خود را برای دفاع از انقلاب اسلامی، توسعه نگاه انقلابی و ثبت و ضبط گنجینه‎های تاریخی این انقلاب مصروف کرد و هرگز از مسیر حق و آزادگی منحرف و منصرف نشد.
 
از مدرسه حقانی تا مرکز اسناد 
حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان متولد سال 1334 در شهرستان آباده استان فارس بود و از دوران نوجوانی تحصیل دروس حوزوی را در قم آغاز کرد. وی جزو طلاب مدرسه حقانی بود که توسط شهید بهشتی و شهید قدوسی پایه‌گذاری شده بود و بعد از پیروزی انقلاب، بسیاری از طلاب این مدرسه، جذب دستگاه قضایی شدند. مرحوم حسینیان نیز مانند بسیاری دیگر از دانش‌آموختگان مدرسه حقانی از همان سال‌های ابتدایی انقلاب، وارد دستگاه قضایی شد. قائم‌مقامی دادستانی انقلاب اسلامی مشهد، اولین مسوولیت او در سال 62 بود. جانشینی دادستانی تهران و سیستان و بلوچستان، دادستان دادگاه ویژه روحانیت تهران، ریاست شعبه 4 دادگاه ویژه روحانیت، جانشینی نماینده دادگاه انقلاب در وزارت اطلاعات از دیگر پست‌های وی در دستگاه قضایی بود. او در دوران وزارت حجت‌الاسلام ری‌شهری، قائم‌مقام دادستان انقلاب اسلامی در وزارت اطلاعات بود. 
وی بعد از حجت‌الاسلام سید حمید روحانی، ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی را برعهده گرفت. مسوولیت وی در این مرکز، منجر به تحول و انتشار کتاب‌های مختلف در حوزه تاریخ انقلاب و تاریخ معاصر ایران و زندگینامه شخصیت‌های موثر در پیروزی انقلاب شد. حسینیان همچنین در انتخابات مجلس هشتم در سال 1386 به نمایندگی از مردم تهران وارد مجلس شد و در دوره نهم نیز نمایندگی مردم تهران را عهده‌دار بود. رهبری در تشیع، 14 سال رقابت ایدئولوژیک شیعه در ایران، 14 قرن تلاش شیعه برای توسعه و ماندن، 20 سال تکاپوی اسلام شیعی در ایران، حریم عفاف (حجاب و نگاه از دیدگاه فقه اسلامی)، ستاره صبح انقلاب (زندگینامه حاج‌آقا مصطفی خمینی)، فرشته زمینی(زندگانی زهرا ؟س؟) و بازخوانی نهضت ملی ایران، از جمله برخی از آثار منتشرشده این پژوهشگر تاریخ انقلاب بود. در ادامه این گزارش و در گفت‌وگو با «مرتضی میردار»، معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به بررسی ابعاد شخصیتی و مرام سیاسی و اجتماعی مرحوم روح‌الله حسینیان پرداختیم.
 
میردار: آقای حسینیان، هم جاذبه داشت و هم دافعه 
مرتضی میردار، معاون مرحوم روح‌الله حسینیان در مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به وجوه شخصیتی رییس پیشین این مرکز، گفت: آقای حسینیان در جذب نیروهای انقلابی، متدین، سالم و با روحیه کار جمعی‌، بسیار جاذبه داشت اما از آن طرف، در مواجهه با کسانی که نسبتی با جمهوری اسلامی و انقلاب نداشتند، دافعه داشت چون به شدت از اصول انقلاب دفاع می‌کرد و با هیچ‌کسی، تعارفی نداشت. میردار با تاکید بر خصیصه صراحت لهجه مرحوم حسینیان، گفت: برای مثال، درباره برخی رویدادهای این سال‌های اخیر، رفاقتش را با برخی افراد به هم زد، چون احساس می‌کرد آن افراد در مواضع انقلابی نیستند. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به سیاست جاذبه آن مرحوم، افزود: ایشان بسیاری از دوستان را خیلی خوب جذب می‌کرد. همین امروز که ایشان فوت کرد، پسر یکی از نخست‌وزیران دوره پهلوی برای عرض تسلیت به من زنگ زد. معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد افزود: این فرد پیش از آنکه به مرکز اسناد بیاید و به حضور آقای حسینیان برسد، دوستانش به او گفته بودند که بهتر است به مرکز نروی چون به شما بی‌حرمتی خواهد شد. بعد که با آقای حسینیان دیدار کرده بود، می‌گفت من از ایشان جز کرامت، اندیشه و رفتار نیک و مهربانی، ندیدم. میردار اضافه کرد: سلطنت‌‌‌طلب‌ها به او می‌گفتند که تو طرفدار حسینیان شده‌‌ای اما او در واکنش می‌گفت ذهنیتی که شما از حسینیان ساخته‌اید، غلط است. می‌گفت حسینیان در عین اینکه مواضع اصولی خود را داشت، با من به شکل اخلاقی رفتار کرد.

 یک شاهی از مرکز و مجلس نگرفت 
میردار با اشاره به ربع قرن مدیریت مرحوم حسینیان بر مرکز اسناد، اظهار كرد: ایشان در حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی، رنسانس ایجاد کرد. پیش از مدیریت ایشان، اگر در حوزه تاریخ‌نگاری انقلابی، درباره موضوعی جست‌وجو می‌کردید، یک یا دو کتاب بیشتر پیدا نمی‌کردید اما در دوره 25ساله مدیریت ایشان بر مرکز، هزار و 400 عنوان کتاب چاپ شد. معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد با اشاره به ویژگی مردمی‌بودن مرحوم حسینیان، گفت: آقای حسینیان با وجود اینکه 25 سال رییس مرکز اسناد و هشت‌سال نماینده مجلس بود، یک شاهی دریافت نکرد چون اعتقاد داشت که کارمند قوه‌قضاییه است و همان حقوق قوه کفایت میکند و نباید ویژه‌خواری کرد. ایشان به‌شدت روی بیت‌المال حساس بود.
 
از پسر علی امینی تا علی لاریجانی
میردار در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره روابط حسنه مرحوم حسینیان با چهره‌‌‌های مختلف سیاسی داخلی، گفت: ایشان در حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب و تاریخ شفاهی که بنده مسوولیت مستقیم آن را به عهده دارم، نگاه جامع و کلانی داشت. به این صورت که یک فردی ممکن بود در نگاه سیاسی، با آقای حسینیان اختلاف می‌داشت اما در حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب، آقای حسینیان همه آنها را جذب می‌کرد. معاون مرحوم روح‌الله حسینیان در مرکز اسناد، افزود: مثلا آقای نراقی از فرانسه یا پسر علی امینی از آمریکا می‌‌آمدند و با آقای حسینیان در مرکز گفت‌وگو می‌کردند. چهره‌‌‌های سیاسی درون ایران با ذائقه‌‌‌های سیاسی مختلف و متضاد مثل آقایان مصطفی تاجزاده، محمد خاتمی، هاشمی‌رفسنجانی، حسین مرعشی، نعمت‌زاده، حسن روحانی، محمود واعظی، علی لاریجانی، قالیباف و... هم به مرکز می‌‌آمدند و با آقای حسینیان به گفت‌وگو می‌‌نشستند. میردار تصریح کرد: آقای حسینیان به گفت‌وگو با این چهره‌ها اهتمام ویژه داشت و معتقد بود در عین اینکه ما هر کدام باورهایی داریم اما این باورها نباید موجب شوند که از دیگران برای گفت‌وگو دعوت نکنیم چون در حوزه تاریخ‌نگاری انقلاب، باید از همه سلایق سیاسی استفاده کرد. معاون تاریخ شفاهی مرکز اسناد در بخش دیگری از این گفت‌وگو، درباره تهمت‌‌‌های ناروای دشمنان انقلاب به مرحوم حسینیان، گفت: آقای حسینیان، از نظر شخصیتی و زندگی خانوادگی و مسائل مالی، فرد پاکی بود. آقای حسینیان جزو معدود چهره‌هایی بود که تا این حد سلامت نفس، سلامت مالی و اخلاقی داشت. در این میان، دشمنان در پی بدنام‌‌کردن افراد اینچنینی هستند که طبیعی است و جز این، توقعی از آن‌ها نیست. اصلاح‌طلبان که یک بار در صبح امروز به غلط نقل قولی را از حسینیان منتشر کرده بودند پس از فوت او هم حملات خود را متوقف نکرده‌اند و به دنبال انتقام‌گیری از او به واسطه مواضع اش مخصوصاً در برنامه چراغ هستند.

captcha
شماره‌های پیشین