sobhe-no.ir
1003
سه شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۹
7
دبیرستاد توسعه فناوری نانو خبر داد

آغاز تولید انبوه دستگاه ایرانی تشخیص سریع علایم کرونا

معاون کل وزیر بهداشت همچنان به مردم توصیه کرد که سفر نروند

3848‌‌بیمار در وضعیت شدید بیماری کرونا هستند

2245‌بیمار جدید کرونایی به مجموع بیمارانی که در 6‌ماه گذشته در کشور مبتلا به کووید19 شده‌اند، اضافه شد. بر این اساس مجموع بیماران کرونا در کشور به 361‌‌‌‌‌هزار و 150‌‌نفر رسید. این در حالی است که در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه 133‌بیمار دیگر جان خود را از دست دادند تا مجموع فوتی‌های کرونا در کشور به 20‌هزار و 776‌نفر برسد. اما یکی از تصمیمات عجیب ستاد کرونا مربوط به بازگشایی مراکز ورزشی در تهران از امروز است.

صبح نو

دبیرستاد توسعه فناوری نانو خبر داد

آغاز تولید انبوه دستگاه ایرانی تشخیص سریع علایم کرونا

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: تولید انبوه و تجاری‌سازی دستگاه پیشرفته تشخیص سریع میزان اکسیژن فعال (RDSS) برای شناسایی افراد با احتمال ابتلا به کرونا که مورد تأیید ستاد ملی مقابله با کروناست، آغاز شده است.
آقای سعید سرکار دیروز در نشست مجازی معرفی و رونمایی از دستگاه تشخیص سریع کرونا با اشاره به خدمات دکتر عبدالاحد، دانشیار دانشکده فنی دانشگاه تهران افزود: طراحی و ساخت دستگاه تشخیص سریع کووید۱۹ در رده محصولات خلاقانه و بدیع است. این دستگاه اردیبهشت ماه جاری در آزمایشگاه به نتایج خوبی دست یافت و با مجوز دانشگاه علوم پزشکی تهران به نیابت از وزارت بهداشت آزمون‌های کلینیکی با همکاری تیم تخصصی از محققان رادیولوژی، آی‌سی‌یو، ویروس‌شناس و متخصصان عفونی اجرایی شد. وی بیان کرد: این دستگاه به موفق به دریافت تأییدیه مکتوب از سوی متخصصان داخلی شده است. علاوه بر آن قابلیت‌های این دستگاه در قالب مقاله‌ای تهیه و توسط داوران بین‌المللی مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت در ژورنال‌ها «Biosensor And Bioelectronic» منتشر شد.
سرکار اظهار داشت: در این مراسم دستگاهی رونمایی و معرفی شد که از نظر علمی مورد داوری جهانی قرار گرفته و تمام فرایندهای تحقیق تا تولید اعم از فرایندهای آزمایشگاهی، آزمون‌های بالینی با استفاده از جامعه قابل قبول، تأیید متخصصان گرایش‌های مختلف و تأییدیه اداره کل تجهیزات پزشکی را طی کرده است. سرکار در خصوص جزییات این دستگاه افزود: زمانی که ویروس کرونا وارد بدن می‌شود، داخل سلول‌های ریه می‌شود و در آنجا ماده‌ای به نام Reactive Oxygen Species یا ROS (رأس) ترشح شده و این ترشحات در گلوی شخص مبتلا ظاهر می‌شود. با گرفتن خلط و یا ترشحات ته گلوی فرد، این ترشحات را با یک سی‌سی آب مخلوط می‌کنیم و با 
قرار دادن پروب دستگاه که مجهز به نانو سنسور است، در داخل نمونه و فشار دادن دکمه‌ای، در کمتر از ۱۵‌ثانیه نانو سنسور وجود «رأس» را در نمونه گرفته شده تشخیص می‌دهد. سرکار با تاکید بر اینکه این دستگاه قادر به تشخیص «رأس» که یک محصول جانبی وجود ویروس به شمار می‌رود، است، گفت: این دستگاه ویروس کرونا را تشخیص نمی‌دهد، بلکه وجود رأس را در ته گلوی فرد مبتلا تشخیص خواهد داد. ماده «رأس» در بیماری‌هایی چون «کووید۱۹»، «آسم» و «سل» ترشح می‌شود.
وی گفت: این سه بیماری از جمله بیماری‌های التهاب ریوی هستند که ماده «رأس» در آن ترشح می‌شود. با بررسی‌های انجام شده در مقابل این سؤال قرار گرفتیم که زمانی که این دستگاه تشخیص «رأس» می‌دهد، چگونه می‌توان آن را نشانه ابتلا به کرونا تلقی کرد. با انجام بررسی‌هایی متوجه شدیم در شرایط پاندمی کمتر از یک درصد افرادی که با التهابات ریوی به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، مبتلا به سل و آسم هستند و در ۹۹‌درصد بیماران در شرایط پاندمی، وجود رأس در ترشحات گلو ناشی از کووید است. این دستگاه در سه فاز قادر به تشخیص رأس است؛ «اگر نتیجه آزمایش منفی شود»، «نتیجه آزمایش مشکوک باشد» و «اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، نیاز است مورد بررسی‌های پزشکی بیشتری 
قرار گیرد.»

 دستگاه کاربردی برای افراد بدون علامت
دبیر ستاد نانو با اشاره به بسیاری از مبتلایان بدون علایم به کرونا یادآور شد: بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس هستند، ولی هیچ علایمی ندارند و این افراد ناقل هستند. اگر بتوانیم این افراد را شناسایی کنیم قادر خواهیم بود از سرایت کرونا به دیگران جلوگیری کنیم. سرکار گفت: به اعتقاد بسیاری از متخصصان، دستگاه‌RT-PCR درصد خطای بالایی دارد؛ ضمن آنکه متوسط زمانی اعلام نتایج ۴۸‌ساعت است. فردی که جواب آزمایش او منفی اعلام شود ممکن است در مدت دو روز آلوده شده شود و در صورتی که جواب آزمایش مثبت باشد ممکن است در این دو روز افراد زیادی را آلوده کرده باشد.
وی گفت: دستگاه تشخیص سریع کووید۱۹ تولید شده در کمتر از ۳۰‌‌ثانیه قادر به تشخیص است؛ ضمن آنکه هزینه‌های آن نصف هزینه‌های تست‌RT-PCR است. علاوه بر آن این دستگاه پرتابل است و می‌توان در مراکز حساس مانند فرودگاه‌ها از قابلیت‌های آن برای غربالگری سریع بهره برد؛ ضمن آنکه تمام قطعات به کاربرده شده در این دستگاه ساخت ایران است و در هیچ‌کدام از قطعات آن وابسته نیستیم و قابلیت تولید انبوه را دارد.
سرکار گفت: امید است نه تنها جامعه ایران بلکه جامعه جهانی بتوانند از این قابلیت استفاده کنند. مشکل عمده‌ای که در دنیا وجود دارد و اشتغال را تحت تأثیر قرار داده است، ظرفیت انجام این تست‌ها است. با استفاده از این دستگاه می‌توان در هر روز میلیون‌ها تست انجام داد و افراد بدون هیچگونه نگرانی سر شغل خود حاضر شوند. اماکن عمومی مانند رستوران‌ها، فرودگاه‌ها و سایر اماکن عمومی می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.

captcha
شماره‌های پیشین