sobhe-no.ir
1003
سه شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۹
14
خبر

نگاهی دیگر به مساله افشاگری‌های روزهای اخیر

درباره قدرت و تجاوز

دکتر شهاب اسفندیاری عضو هیات علمی دانشگاه هنر / این روزها روایت‌های بسیار تلخ و تکان‌‌دهنده‌ای از آزار و سوءاستفاده جنسی توسط برخی قربانیان این جرايم در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود. ابعاد و دامنه گسترده برخی روایت‌ها حاکی از تداوم برخی رفتارهای مجرمانه طی سال‌ها توسط افرادی دارای شهرت اجتماعی است.

تولید کتاب گویا و تاریخ شفاهی دفاع مقدس در رادیو

صبح نو

تولید کتاب گویا و تاریخ شفاهی دفاع مقدس در رادیو

نشست فعالان عرصه نشر فرهنگ ایثار و شهادت با محوریت تولید کتاب گویا و تاریخ شفاهی با حضور حمید شاه‌آبادی، معاون صدای رسانه ملی، امیر سرتیپ «شاهین تقی‌خانی»، معاون فرهنگی و روابط عمومی سازمان عقیدتی‌-سیاسی ارتش، امیر فولادی، رییس سازمان حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش، «مریم مجتهدزاده»، رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، دکتر رحیم نریمانی، مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و مهندس مهدی شاملو، مدیر ایران‌صدا در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.
حمید شاه‌آبادی، معاون صدای رسانه ملی به وظیفه خطیر رسانه در روایت رشادت‌‌‌های هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: کاری که امروز در بخش رسانه‌‌ای در این حوزه انجام می‌ شود، یک نیاز ضروری و جدی است؛ هنوز جنگ به پایان نرسیده بود که بزرگان نظام و فرماندهان ارتش با این سوال جدی که رشادت‌‌‌های صحنه‌‌‌های دفاع مقدس را چه کسانی می‌‌خواهند برای تاریخ روایت کنند، مواجه شدند و امروز وظیفه ما حرکت در این مسیر است. در سال ‌‌های اول جنگ یکی از فرماندهان دغدغه باورپذیری روایت رشادت‌های رزمندگان به عنوان حقیقتی انکارناپذیر برای نسل آینده را داشت و نباید فراموش کنیم امروز بعد از ۳۰ سال از پایان جنگ هنوز 
سر سفره همان رشادت‌ها نشسته‌ایم و در عرصه‌‌‌های بین‌المللی با خودباوری حضوری موفق داریم. واقعیت این است كه ما در محضر شهدا شرمنده هستیم و نتوانستم آنطور که شایسته است موضوعات را براي نسل جوان روایت کنیم و روایت ما فاصله بسیاری با آن روزها دارد. معاون صدای رسانه ملی افزود: ما باید در حوزه مکتوب موضوع، خاطره و مطلبي اصلی به یادگار بگذاریم تا دیگران بتوانند از آن مطالب برداشت کنند و به خلق آثار هنری بپردازند. بر همین اساس، لزوم نگاشتن کتاب، خاطرات و وقایع دفاع مقدس به ازای هر شهید، عملیات، حادثه و رخداد برای آیندگان بسیار ضروری است و اگر ما نتوانستیم به درستی روایتگر آنچه رخ داده است، باشیم حداقل نسل آینده بتوانند به یک سند مرجع مراجعه کنند؛ هرچند ما در حوزه بیان تاریخ شفاهی و مکتوب جلوتر از حوزه فیلم و تولیدات هنری هستیم. رادیو در این زمینه تلاش کرده فاصله بین نشر مکتوب و یک اثر هنری سمعی‌-بصری را با تولید کتاب گویا پرکند و در این میان کتاب گویا یک نقش کلیدی، میانی و تسهیل‌کننده دارد.

captcha
شماره‌های پیشین