sobhe-no.ir
1002
دوشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۹
8
خبر

نگاهی به شاخص قیمت مصرف كننده در مرداد 99

تورم كمی از شتاب افتاد

اگر تورم تا ماه پیش مثلا با سرعت 150 كیلومتر بر ساعت در جاده گرانی می‌تاخت، حالا سرعتش را به 120 رسانده است. این یعنی گرانی سرجای خود باقیست اما سرعت افزایش قیمت‌ها اندكی كم شده. مسلما تداوم این روند و كاهش این سرعت خواسته‌ای عمومی است ولی نشانه‌های اقتصادی كمی پیش‌رو را درخشان نشان می‌دهد. كارشناسان عمده كم شدن سرعت تورم را مربوط به كاهش سرعت قیمت مسكن می‌دانند كه شاید مهم‌ترین دلیل آن كاهش تقاضای غیرمنطقی بازار باشد كه آن هم به روند نزولی بورس ربط پیدا می‌كند. مركز آمار ایران جدیدا شاخص قیمت مصرف‌كننده در مرداد 99 را اعلام كرده كه مبنایی برای محاسبه نرخ تورم است. در گزارش امروز این آمار و ارقام را بیشتر مورد بررسی قرار داده‌ایم.

صبح نو

خبر

آخرین وضعیت ساماندهی معلمان برای ورود 
به سال تحصیلی جدید
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام آخرین وضعیت ساماندهی نیروی انسانی برای ورود به سال تحصیلی جدید، از برگزاری مانور شروع سال تحصیلی به صورت مجازی با استان‌ها در شهریور و قبل از آغاز سال تحصیلی خبر داد. آقای علی اللهیارترکمن در این‌باره اظهار کرد: نیاز به نیروی انسانی برای سال تحصیلی پیش رو، پیش‌بینی و محاسبه شده است. وی افزود: با همان مدل و بسته‌ای که سال قبل دنبال می‌کردیم، اعم از حق‌التدریس نیروی رسمی و پیمانی، حق‌التدریس آزاد، خرید خدمت، حق‌التدریس شاغلان و سرباز معلم، نیازها را برطرف می‌کنیم. در برخی موارد نیز مجوز داریم که از نیروهای در آستانه بازنشستگی در قالب استمرار خدمت استفاده کنیم. اللهیار ترکمن درباره تعداد بازنشستگان امسال گفت: امسال تعداد افراد مشمول بازنشستگی که وارد سامانه بازنشستگی می‌‌شوند ۴۷ هزار نفر هستند که تعدادی به استناد ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری امکان استمرار خدمت دارند. وی ادامه داد: از طریق استان‌ها در حال پیگیری هستیم تا تعداد همکارانی که امکان ادامه خدمت دارند را به ما اعلام کنند. تا بیستم شهریور می‌‌توانیم تعداد بازنشستگان قطعی را اعلام کنیم.
 
هشدار قحطی گسترده جهانی در شرایط قرنطینه کرونایی
رییس برنامه غذای جهانی سازمان ملل متحد با بیان اینکه همه‌گیری کرونا منجر به قحطی گسترده و شدید خواهد شد، از جامعه جهانی خواست تا برای جلوگیری از فاجعه اقدام کنند. پیش از آغاز همه‌گیری کرونا در جهان، رییس برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد هشدار داده بود که سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل آسیب شدید ناشی از «بلایای طبیعی و درگیری‌ها» به سیستم‌های غذایی، بدترین سال از این نظر پس از جنگ جهانی دوم خواهد بود. دیوید بیزلی، رییس برنامه غذای جهانی سازمان ملل متحد در این ارتباط اظهار كرد: ما درمورد افرادی که گرسنه می‌خوابند صحبت نمی‌کنیم، بلکه در مورد شرایط شدید و وضعیت اضطراری صحبت می‌کنیم. مردم به‌معنای واقعی کلمه در آستانه گرسنگی قرار خواهند گرفت و اگر به آن‌ها غذا نرسانیم، جان خود را از دست می‌دهند. براساس برنامه غذای جهانی (WFP)، بیش از ۳۰ کشور در حال توسعه می‌توانند قحطی گسترده را تجربه کنند و ۱۰ مورد از آن‌ها از پیش، 
بیش از یک میلیون نفر شهروند در آستانه گرسنگی دارند. طبق پیش‌بینی WFP، آمریکای لاتین با ۲۶۹ درصد افزایش، با شدیدترین افزایش در تعداد افراد مبتلا به سوء‌تغذیه روبه‌رو خواهد شد.
 
تامین نظم و امنیت مجالس عزاداری 
با ۲۱ هزار گشت انتظامی، پیاده و همیاران محرم
رییس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به نقش پلیس در تامین نظم و آرامش مجالس عزاداری، از آمادگی پلیس پیشگیری برای برگزاری باشکوه مناسبت‌‌‌های محرم و صفر خبر داد. سردار مهدی معصوم‌بیگی با اشاره به ارتقای آمادگی رده‌های پلیس پیشگیری در سراسر کشور به منظور تامین نظم و امنیت مجالس عزاداری اظهار کرد: در راستای بزرگداشت حماسه عظیم کربلای حسینی و حفظ آرامش هیات‌های مذهبی و آحاد مردم عزادار، ۷۴۹۰ واحد گشت خودرویی، ۴۱۸۳ واحد گشت موتورسوار و ۹۳۵۴ نفر گشت پیاده با انجام گشت‌زنی هدفمند ضمن پیشگیری از وقوع جرایم در راستای تامین نظم و امنیت مجالس عزاداری نقش‌آفرینی خواهند کرد. رییس پلیس پیشگیری ناجا ادامه داد: همیاران محرم که با هیات‌ها و پلیس همکاری تنگاتنگی دارند و نقش اساسی در برقراری نظم هیئات و رعایت پروتکل‌ها خواهند داشت، با همراهی بیش از ۶۶ هزار نفر از همکارانم اعم از کادر و وظیفه و دست‌اندرکاران اقامه عزای حسینی در ارتباط خواهند بود تا مراسم و مجالس پیش‌بینی‌شده برای این مناسبت در کمال آرامش و به بهترین وجه ممکن و البته با رعایت موازین بهداشتی 
برگزار شود.
 فعالیت کلینیک‌های مجازی در کشور؛ به‌زودی
معاون درمان وزارت بهداشت از تامین برخی خدمات پزشکی به صورت تله‌مدیسین و دریافت مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت بیمه‌ای از این خدمات خبر داد و گفت: در ۲۰ نقطه کشور زیرساخت لازم برای ارائه این خدمات آماده است. دکتر قاسم جان‌بابایی درباره خدمات پزشکی از راه دور در بحران کرونا گفت: قسمتی از این کار با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟ انجام شده و در مناطق کمتربرخوردار می‌توانیم ویزیت بیمار را از راه دور انجام دهیم. کار چند ماهه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌های ‌خدمات پیراپزشکی و کلینیک مجازی انجام شد که هفته گذشته آیین‌نامه آن را ابلاغ ‌کردند و کشور به سرعت می‌تواند زیر بار این کار بسیار ارزشمند رود تا مراجعات حضوری مردم به مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها کمتر شود. وی افزود: یکی دیگر از اقدامات خوبی که انجام شده، آموزش کادر پزشکی برای خدمات غیرتهاجمی است. موثرترین عاملی که باعث نجات بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان می‌شود، مراقبتی است که همکاران کادر پزشکی و پرستاران انجام می‌دهند، نه داروی خاصی.

captcha
شماره‌های پیشین