sobhe-no.ir
1002
دوشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۹
7
مردم نگران سرمایه‌های خود در بازار بورس هستند

ریزش 65 هزار واحدی شاخص بورس تهران

گزارش «صبح‌نو» از رونق خرید ملک‌ها در کشور همسایه را بخوانید

ایرانی‌ها در ترکیه اول شدند

گزارش عارف چراغی / گشت‌و‌گذار در میان گزارش‌های موسسات آماری مختلف ترکیه، حکایت از تب خرید ملک برای به‌دست آوردن تابعیت در این کشور دارد. در آخرین آمار اعلام شده نیز علی‌رغم شیوع کرونا و بسته بودن طولانی مدت مرز ایران و ترکیه؛ ایرانی‌ها رتبه اول خرید ملک در ترکیه را کسب کرده‌اند. اما واقعا ایرانی‌ها چقدر از عواقب این نوع سرمایه‌گذاری مطلع هستند؟

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از رونق خرید ملک‌ها در کشور همسایه را بخوانید

ایرانی‌ها در ترکیه اول شدند

گزارش عارف چراغی / گشت‌و‌گذار در میان گزارش‌های موسسات آماری مختلف ترکیه، حکایت از تب خرید ملک برای به‌دست آوردن تابعیت در این کشور دارد. در آخرین آمار اعلام شده نیز علی‌رغم شیوع کرونا و بسته بودن طولانی مدت مرز ایران و ترکیه؛ ایرانی‌ها رتبه اول خرید ملک در ترکیه را کسب کرده‌اند. اما واقعا ایرانی‌ها چقدر از عواقب این نوع سرمایه‌گذاری مطلع هستند؟

اخیراً مسوولان شهر ازمیر در ترکیه با انتشار گزارشی اعلام کرده‌اند که پس از فروکش کردن نسبی رکود دوران کرونا، بار دیگر بازار مسکن ازمیر داغ شده و تقاضا برای خرید ملک در ترکیه مخصوصاً این استان از سوی ایرانیان افزایشی قابل توجه پیدا کرده است. بنا بر آمارهایی که از سوی مقامات ترکیه‌ای منتشر شده است، ظاهراً سرمایه‌گذاران ایرانی ازمیر را به سایر شهرها و استان‌های ترکیه ترجیح می‌دهند که دلیل آن می‌تواند قیمت مناسب آن نسبت به سایر استان‌ها و همچنین نزدیکی آن با استان‌های ایران است که رفت‌و‌آمد به ایران را ارزان‌تر تمام می‌کند.
 مدیر فروش یکی از وبسایت‌های فروش ملک در ترکیه به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «به‌دلیل شیوع کرونا مدتی بازار مسکن ازمیر از رونق افتاد اما بعد از ارائه وام‌های خوب با آفرهای جذاب از سوی بانک‌های ترکیه برای خرید ملک در ترکیه مجدداً نشانه‌های بهبود این بازار دیده می‌شود.» وی ادامه می‌دهد: «حتی سه بانک عمومی ترکیه پیش‌قدم شده و اعلام کردند که وام‌های خوبی را با نرخ‌های بهره بسیار پایین که به لحاظ تاریخی در این کشور بی‌سابقه بوده به خریداران اعطا می‌کنند تا هم به بازار این کشور رونق بدهند و هم مانع از فروپاشی اقتصادی ترکیه به‌خاطر پاندمی کرونا شوند. البته ظاهراً از همان روزهایی که به‌خاطر شیوع کرونا مرزهای ترکیه با ایران بسته شده سرمایه‌گذاران ایرانی هم نتوانستند برای خرید و فروش ملک در ترکیه حضور پیدا کنند اما همان سرمایه‌گذاران قبلی ایرانی که در شهر ازمیر زندگی می‌کردند ظاهراً بازار مسکن ازمیر را داغ 
نگه داشته‌اند و همچنان به خرید و فروش ملک ادامه می‌دادند.» این کارمند شرکت مشاوره املاک بین‌المللی بزرگ که در فضای مجازی فعالیت می‌کند، می‌گوید: «ما هر روز حداقل یک تماس از ایرانی‌ها برای خرید ملک در کشورهای خارجی داریم. بیشتر آن‌ها هم به‌دنبال خرید ملک در ترکیه هستند.»

خروج ارز در کوله‌پشتی برای خرید املاک ترکیه
کمتر از سه ماه از گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه می‌گذرد. گزارشی که در آن اعلام شد خرید خانه توسط اتباع خارجی با هدف اقامت و شهروندی ترکیه به‌خاطر شیوع کرونا در ماه‌های اخیر کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. با این وجود گزارش اخیر مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد که ایرانی‌ها که در اغلب بازه‌های زمانی بعد از شهروندان عراقی رتبه دوم خرید ملک در ترکیه را از آن خود می‌کردند این بار از عراقی‌ها پیشی گرفته و به مقام نخست خرید ملک در این کشور دست یافته‌اند. بنا بر این گزارش طی هفت ماه سال‌۲۰۲۰ اتباع ایرانی با خرید ۳۱۶۸‌ملک بزرگ‌ترین گروه خریدار خارجی مسکن ترکیه بوده‌اند. همچنین در آمار سال‌98 آمده است ایرانی‌ها در این سال ۵۵۰میلیون و ۵۰۰‌هزار دلار در ترکیه خانه خریده‌اند. خانه‌هایی که اگر با میانگین قیمت دلار ۱۲هزار تومانی محاسبه شود، قیمت هر‌کدام از آن‌ها حداقل ۳‌میلیارد تومان می‌شود. با این حساب ۶‌هزار و ۶۰۶‌‌میلیارد تومان از منابع ارزی کشور، تبدیل به خانه در ترکیه شده‌است. در کنار این عددها، مهاجرت ایرانی‌ها به ترکیه نیز ۱۵۰‌درصد افزایش یافته‌است.

دام سودجویان برای سرمایه‌گذاران
متاسفانه فروش واحدهای مسکونی به اتباع خارجی در ترکیه راه را برای سودجویان هم باز کرده است. در طول سال‌های گذشته موارد بسیار زیادی کلاهبرداری، فروش واحدهایی که تنها حق استفاده از آن‌ها برای یک محدوده زمانی در سال میسر است، فروش یک واحد مسکونی به بیش از یک نفر، فروش واحد مسکونی به‌جز واحدی که باید به فروش برسد، فروش واحد مسکونی با قیمتی بیش از قیمت رایج آن مشاهده شده است. پیش از این نیز «صبح‌نو» در گزارش‌های متعددی به این مساله پرداخته است. ناگفته نماند در مورد اتباع ایرانی علاوه بر موارد یاد شده موارد زیادی از سودجویی و کلاهبرداری در حین نقل و انتقال ارز به ترکیه نیز مشاهده شده است. در همین رابطه کارمند یک مشاوره املاک بین‌المللی می‌گوید: «متاسفانه اکثر خریدارانی که از ایران برای خرید ملک به ترکیه سفر می‌کنند، ارز خود را به جای انتقال از بانک‌های معتبر، به صورت نقد به همراه می‌آورند و همین موضوع دردسرهای زیادی که بعضاً حتی موجب از دست رفتن کل سرمایه آن‌ها می‌شود، به‌وجود می‌آورد.»

چرا ترکیه علاقه‌مند به فروش املاک خود به خارجی‌هاست؟
فروش املاک به اتباع خارجی مدت‌هاست در سطح جهان به‌عنوان یکی از راه‌های کسب درآمد ارزی به شمار می‌آید. مثلاً بعضی کشورهای اروپایی مانند اسپانیا یا یونان برای رهایی از بحران‌های مالی در سال‌های گذشته فروش املاک به اتباع خارجی و دادن تابعیت به آنان با شرایط مخصوص را یکی از راه‌ها برای حل بحران‌های اقتصادی خود انتخاب کرده بودند. بر‌اساس قوانین کشور ترکیه نیز خارجی‌ها برای اینکه بتوانند اقامت این کشور را کسب کنند، باید دست‌کم 500‌هزار دلار در یک بانک ترکیه‌ای حساب داشته باشند و تعهد بدهند که این پول سه سال در بانک بماند یا خانه‌ای به ارزش حداقل 250‌هزار دلار خریداری کنند. خبرگزاری میدل‌ایست‌آی در این باره می‌نویسد: دولت ترکیه بعد از اینکه وارد رکود اقتصادی شد، قوانینی را برای جذب پول نقد به ترکیه تصویب کرد. حالا آمارها نشان می‌دهد که طرح‌های سرمایه‌گذاری، بهتر از حد انتظار مؤثر بوده‌اند.

ایرانی‌ها در صدر خریداران ملک در ترکیه
همین هفته گذشته بود که آقای جلال کاظمی، رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا از ثبت بیش از یک میلیون معامله ملکی در 6ماه نخست سال میلادی در ترکیه خبر داد. به گفته کاظمی در ماه‌های گذشته یک میلیون و ۵۸‌هزار معامله ملکی در ترکیه به ثبت رسیده که با توجه به شیوع ویروس کرونا، کاهش رفت و آمد مسافران و تبعات اقتصادی شیوع این ویروس، عدد قابل توجهی به حساب می‌آید. رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید:« بر‌اساس برآوردهای صورت گرفته، ایرانی‌ها اصلی‌ترین تمرکز خود را روی بازار مسکن ایرانیان قرار داده‌اند و آنکارا و ازمیر از دیگر گزینه‌ها به شمار می‌روند. با توجه به اینکه با خرید خانه در مراکز تجاری، امکان ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی در ترکیه فراهم می‌شود، ایرانی‌ها علاقه بیشتری به خرید خانه در شهرهای اقتصادی مانند استانبول دارند.»

captcha
شماره‌های پیشین