sobhe-no.ir
1002
دوشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۹
7
مردم نگران سرمایه‌های خود در بازار بورس هستند

ریزش 65 هزار واحدی شاخص بورس تهران

گزارش «صبح‌نو» از رونق خرید ملک‌ها در کشور همسایه را بخوانید

ایرانی‌ها در ترکیه اول شدند

گزارش عارف چراغی / گشت‌و‌گذار در میان گزارش‌های موسسات آماری مختلف ترکیه، حکایت از تب خرید ملک برای به‌دست آوردن تابعیت در این کشور دارد. در آخرین آمار اعلام شده نیز علی‌رغم شیوع کرونا و بسته بودن طولانی مدت مرز ایران و ترکیه؛ ایرانی‌ها رتبه اول خرید ملک در ترکیه را کسب کرده‌اند. اما واقعا ایرانی‌ها چقدر از عواقب این نوع سرمایه‌گذاری مطلع هستند؟

صبح نو

مردم نگران سرمایه‌های خود در بازار بورس هستند

ریزش 65 هزار واحدی شاخص بورس تهران


بورس اوراق بهادار تهران که به گفته اکثر مسوولان بازار سرمایه و کارشناسان به خاطر رفتار هیجانی و ترس از ریزش بیشتر باعث شده سهامداران خرد در صف‌های طولانی برای فروش سهام ارزنده خود قرار بگیرند، تا ظهر دیروز و در پایان معاملات 65 هزار و 34 واحد ریزش داشته و به رقم یک میلیون و 662 هزار و 204 واحد رسید. شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن 9306 واحد به رقم 465 هزار و 120 واحد رسید. ارزش روز بازار که به بیش از 7.5 میلیون میلیارد تومان رسیده بود، ظهر روز یکشنبه، 2 شهریور 99 به رقم 6 میلیون و 228 هزار میلیارد تومان رسید. همچنین در این روز معامله‌گران بیش از 5.9 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 736 هزار نوبت معامله و به ارزش هشت هزار و 994 میلیارد تومان دادوستد ‌کردند.
ارزش معاملات روز یکشنبه فرابورس هم به بیش از 2573 میلیارد رسید که در مجموع ارزش معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران حدود 11 هزار و 567 میلیارد تومان شد، در حالی که در هفته‌های قبل ارزش معاملات یک روز بورس و فرابورس به 33 هزار میلیارد تومان هم رسیده بود و این نشان می‌دهد در فضای التهابی و هیجانی بسیاری از معامله‌گران از معامله در بازار سرمایه خودداری ‌کردند.
با نگاهی به شاخص‌های بورس در روز یکشنبه، دوم شهریور مشاهده شده که اکثر شاخص‌ها و قیمت اکثر سهام کاهشی و قرمزپوش بوده، به گونه‌ای که شاخص کل بورس در پایان معاملات این روز 3.7 درصد کاهش یافت، شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 3.7 درصد افت کرد، شاخص کل بازار با معیار هم‌وزن 1.9 درصد و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 1.9 درصد کاهش یافت، شاخص آزاد شناور 3.5 درصد افت کرد و همچنین شاخص بازار اول بورس 3.8 درصد و شاخص بازار دوم بورس 3.6 درصد کاهش یافت.
در روز گذشته عمده نمادهای شاخص‌ساز در جهت عکس یعنی کاهش شاخص بازار مؤثر بودند، به گونه‌ای که نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، شستا، فولاد مبارکه، ملی مس، پالایش نفت تهران، مخابرات ایران، و هلدینگ تاپیکو به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند. نمادهای پربیننده در بورس روز یکشنبه هم شامل فولاد مبارکه، ایران‌خودرو، ملی مس، پالایش نفت اصفهان، بانک تجارت، سایپا و بانک صادرات بوده‌اند.
این در حالی است که دیروز در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات 553 واحد افت کرده و به رقم 17 هزار و 824 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یك میلیون و 160 هزار میلیارد تومان رسید. همچنین معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 871 میلیون اوراق بهادار، سهام و حق تقدم در قالب 207 هزار فقره معامله و به ارزش دو هزار و 573 میلیارد تومان دادوستد ‌کردند.
روز گذشته نمادهای مهم مانند پتروشیمی مارون، سنگ آهن گهرزمین، آریا ساسول، صباتامین، ذوب‌آهن، بانک دی، پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند. نمادهای پربیننده در فرابورس شامل بانک دی، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، سرمایه‌گذاری صباتامین، توسعه و عمران استان کرمان، ماشین‌های اداری ایران و فولاد آلیاژی و توسعه عمران استان کرمان بوده‌اند.
بنا بر گزارش فارس، گرچه برخی کارشناسان رفتار هیجانی سهامداران را عامل اصلی در ریزش شاخص کل بورس می‌دانند اما رفتارهای متناقض دولتی‌ها و تایید و تکذیب از صندوق‌های دولتی و سهام جدید باعث بی‌اعتمادی مردم به بازار شده است؛ البته عده‌ای می‌گویند شرکت‌های حقیقی و به ویژه بانک‌ها دندان تیز کرده‌اند تا در شرایط هیجانی و ریزش قیمت سهام مردم سهام باارزش را از بازار جمع کرده و در آینده به سود برسند. کارشناسان همواره به مردم تاکید می‌کنند برای ورود به بازار سرمایه از پس‌انداز مازاد و سرمایه‌های کناری استفاده کنند و به‌هیچ‌وجه برای خرید سهام دارایی‌های مورد استفاده خود را نفروشند. از طرفی مقامات دولت بارها عنوان ‌کردند دولت قصد دارد از محل تامین مالی از بازار سرمایه پروژه‌هایی مانند تکمیل پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و طرح‌های پترو پالایشگاهی را که ارزش افزوده فراوانی برای کشور دارند، اجرا کند. همچنین با توجه به مصوبه دولت مبنی بر شناورسازی 25 درصد از سهام شرکت‌های بزرگ، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی دیروز اعلام کرد قرار است تا پایان سال 25 درصد از سهام شستا در بورس شناور شود.
معاملات روز یکشنبه در حالی به پایان رسید که در دقایق پایانی، برخی نمادهای شاخص‌ساز با حجم خرید بسیار بالای حقوقی‌ها همراه بودند. فولاد، تاپیکو، وبصادر و شبندر برخی از این نمادها بودند که با وجود سهم بالای حقوقی در خرید در نهایت نتوانستند معاملات مثبتی را 
پشت سر بگذارند.

captcha
شماره‌های پیشین