sobhe-no.ir
1002
دوشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۹
3
یادداشت

پمپئو در اسرائیل؛ کوری عصاکشِ کوری دگر

محسن پاک‌آیین

برخی اصلاح طلبان به دنبال جذب طبقه پایین جامعه برای انتخابات هستند

عدالت‌خواهی اپورتونیستی

گزارش حسام رضایی / مدتی است که اندیشه‌ورزان طیف چپ اصلاحات، جویایِ کیمیایِ عدالت‌خواهیِ گفتمانیِ خود شده‌اند. به نظر می‌رسد این عدالت‌خواهی، بیش از آنکه واجد ارزشی ذاتی باشد، اصلاً معطوف به مناسبات قدرت است.

صبح نو

یادداشت

پمپئو در اسرائیل؛ کوری عصاکشِ کوری دگر

محسن پاک‌آیین

بحران کابینه در اسرائیل به اوج خود رسیده و اگرچه سیاستمداران این رژیم از مخالفت با برگزاری دور چهارم انتخابات زودرس سخن می‌­گویند ولی احتمال چنین اتفاقی قوی شده است. اهالی سرزمین‌‌‌های اشغالی، نتانیاهو را عامل اصلی بحران داخلی می‌‌دانند و با انجام تظاهرات بی‌سابقه خواهان تغییر وی به دلیل فساد مادی و سوء‌مدیریت هستند. در یک نظرخواهی، تعداد 67 درصد از این افراد، نتانیاهو و 34 درصد گانتز، رقیب وی را عامل رکود اقتصادی و بیکاری تلقی کرده‌اند. این نظرخواهی­‌ها تایید می‌‌کند که میزان نارضایتی از عملکرد نتانیاهو، همچون دونالد ترامپ بسیار افزایش یافته و هر دو در انتظار سرنوشت مشترکی هستند. در این مقطع پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه، سوم شهریور به تل‌آویو می‌‌رود تا شاید بتواند چاره‌‌ای برای حل مشکلات نتانیاهو پیدا کند. اگرچه هدف سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل و امارات، تسریع در عادی‌سازی روابط اعلام شده اما ‌انگیزه اصلی پمپئو، نجات نتانیاهو از مخمصه فعلی است. در ارتباط با زمان و اهداف این سفر، نکات زیر حائز اهمیت است:
- در اسرائیل شکاف بین دو حزب لیکود و آبی و سفید به رهبری نتانیاهو و گانتز آنقدر عمیق شده که بعید است بتوان وضعیت را در کوتاه‌مدت تغییر داد. به موجب توافق دو طرف برای تاسیس دولت وحدت ملی، قرار بود نتانیاهو به مدت 18ماه نخست‌وزیر و گانتز به مدت 20ماه رییس مجلس باشد و در ادامه، گانتز به مدت 18ماه نخست‌وزیر شده و نتانیاهو رییس مجلس شود. بر اساس این توافق­، نتانیاهو موظف شد بودجه را برای دو سال تنظیم کند تا دولت بتواند برنامه‌‌‌های جاری را پیش ببرد؛ اما نتانیاهو با نادیده ‌گرفتن تعهدات خود بر تصویب بودجه یک‌ساله که بیش از 6 ماه آن سپری شده است، تأکید دارد. مشخص است که نتانیاهو می‌­خواهد پس از سپردن مسند نخست­‌وزیری به رقیب، او را با مشکل کسری بودجه مواجه كند. گانتز به این وضعیت اعتراض کرد و بحران آنقدر بالا گرفت که برای اولین بار جلسه هیأت دولت در روز یکشنبه، 19 مرداد برگزار نشد. در نتیجه، ارتباط بین گانتز و نتانیاهو برای حل اختلافات قطع شد و برای چهارمین بار طی کمتر از دو سال، احتمال برگزاری انتخابات مطرح شد. این انتخابات به نفع نتانیاهو نخواهد بود چون برخی از احزاب از جمله ارتدوکس‌ها هشدار داده‌اند که ممکن است از نتانیاهو جانبداری نکنند.
- همزمان با این تحولات، تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف علیه نتانیاهو برگزار شد. تظاهرکنندگان در یک پارک واقع در فاصله دو کیلومتری منزل نتانیاهو اطراق ‌کردند و گفتند تا استعفای نتانیاهو در آنجا می­‌مانند. شهرداری اورشلیم هم با صدور مجوز، با برپایی چادر و کلبه‌های موقت برای اقامت معترضان در این پارک موافقت کرد. جنبش پرچم سیاه اسرائیل، از مخالفان سرسخت نتانیاهو که بارها خواستار برکناری وی به خاطر فساد و رشوه و ناتوانی در مدیریت اقتصادی شده، برگزاری این تظاهرات را از سال 2011 تاکنون بی‌­سابقه دانست. احتمال شدت‌‌گرفتن تظاهرات و بروز خشونت وجود دارد و نتانیاهو با امید به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌‌جمهوری در صدد خرید زمان و تلف ‌کردن وقت است.
- در این برهه با تشویق آمریکا، دولت بدنام امارات وارد بازی شد و با طرح عادی‌سازی روابط، سعی در ایجاد فرصت برای نتانیاهو برای خروج از بحران كرد. امارات که به دلیل همراهی با عربستان در تجاوز به یمن و انجام جنایت علیه مردم بی‌گناه این کشور، فاقد حیثیت داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است، نه‌تنها خود را در مقابل اعتراضات جهان اسلام قرار داد بلکه در داخل سرزمین‌‌‌های اشغالی نیز دستاوردی کسب نکرد. دولت وحدت ملی رژیم صهیونیستی و حتی اعضای کابینه نتانیاهو، این اقدام امارات را حرکتی برای نجات نتانیاهو تلقی کرده و گفتند در این رابطه با ما مشورت نشده است. 
در عین حال دستگاه خبری اسرائیل و صهیونیسم جهانی سعی ‌کردند عادی‌‌‌سازی روابط با امارات را به عنوان یک پیروزی برای تل‌آویو تبلیغ کرده و دستاوردی برای نخست‌وزیر ورشکسته خود به وجود آورند.
- این تحولات باعث شد تا دولت ترامپ که خود نیز در وضعیت بسیار نابسامانی به‌لحاظ داخلی و بین‌المللی به سر می‌‌برد، پمپئو را روانه تل‌آویو و ابوظبی کند تا شاید برای عبور از بحران، فضای بهتری برای حکام صهیونیست و شیوخ امارات فراهم شود. ترامپ در زمانی پمپئو را به تل‌آویو می‌‌فرستد که خود در آمریکا با کاهش شدید آرا در آستانه انتخابات ریاست‌‌جمهوری 
مواجه است و در عرصه سیاست خارجی نیز با از دست دادن متحدان قبلی در انزوا قرار گرفته و چشم امید به کشورهایی همچون دومینیکن دارد. مخالفت‌‌‌های جدی چین، روسیه و اروپا با آمریکا در هفته‌‌‌های اخیر درباره موضوع مکانیزم ماشه و همچنین آرای ممتنع 11 عضو غیردائمی شورای امنیت به قطعنامه آمریکا در شورای امنیت، نشانه این است که کشورهای جهان احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌‌جمهوری را بیشتر از ترامپ می‌‌دانند. همین وضعیت در اسرائیل هم وجود دارد و شمارش معکوس برای تغییر نتانیاهو آغاز شده است. سفر پمپئو به تل‌آویو، ضرب‌المثل «کوری عصاکش کوری دگر» را تداعی کرده و در این میان، شیوخ خودفروخته امارات که با خطای محاسبه در بدترین زمان ممکن به فکر عادی‌‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی افتاده‌اند، دنیا و آخرت خود را با خسران و زیان فراوان مواجه كرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین