sobhe-no.ir
1002
دوشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۹
10
بهره‌برداری سیاسی ممنوع

جزئیاتی از بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

محسن هاشمی ریس شورای شهر ماند

وحدت دستوری اصلاح‌طلبان

آقای محسن هاشمی‌رفسنجانی تنها یک تغییر در هیات رییسه چهارمین سال شورای پنجم تهران را یک سورپرایز به سبک روحانی دانست. این اتفاق روز گذشته در دویست‌و‌سی‌و‌دومین جلسه شورای شهر تهران روی داد و محسن هاشمی‌رفسنجانی در رقابت یک نفره با خودش توانست دوباره بر کرسی ریاست پارلمان پایتخت بنشیند. این در حالی است که آقای محمدجواد حق‌شناس هم یکی از نامزدهای ریاست بود که به‌دلیل یک پیامک دریافتی از رقابت با محسن هاشمی انصراف داد.

26‌استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار کرونا قرار دارند

شناسایی 2113‌بیمار جدید، فوت 141‌کرونایی

صبح نو

محسن هاشمی ریس شورای شهر ماند

وحدت دستوری اصلاح‌طلبان

آقای محسن هاشمی‌رفسنجانی تنها یک تغییر در هیات رییسه چهارمین سال شورای پنجم تهران را یک سورپرایز به سبک روحانی دانست. این اتفاق روز گذشته در دویست‌و‌سی‌و‌دومین جلسه شورای شهر تهران روی داد و محسن هاشمی‌رفسنجانی در رقابت یک نفره با خودش توانست دوباره بر کرسی ریاست پارلمان پایتخت بنشیند. این در حالی است که آقای محمدجواد حق‌شناس هم یکی از نامزدهای ریاست بود که به‌دلیل یک پیامک دریافتی از رقابت با محسن هاشمی انصراف داد.

اصلاح‌طلبان که از شهریور سال‌96 اداره تهران را در دست دارند حالا فقط یک سال دیگر برای خدمت‌رسانی فرصت دارند. یک سالی که بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب در دیدار تصویری با اعضای هیات دولت، فرصت کمی نیست و شامل سه فرصت 100‌روزه و یک 65‌روز دیگر می‌شود. البته نگاهی به سه سال گذشته از مدیریت اصلاح‌طلبان در شهر نشان می‌دهد که خیلی نمی‌توان به این فرصت یک ساله پیش‌رو هم امیدوار بود چه آنکه عملکرد مدیریت شهری تهران از تابستان‌96 تا‌کنون در زمینه‌های حمل‌و‌نقل عمومی، توسعه فضای سبز، خدمات شهری و مواردی از این دست نتوانسته مورد توجه شهروندان قرار گیرد.

پیامک برای وحدت دستوری
هیات رییسه شورای شهر تهران دیروز برای سال آخر فعالیت در پنجمین دوره از نو انتخاب شد. اگرچه برخی فکر می‌کردند با انتخاب هیات رییسه جدید می‌توان در فرصت باقی‌مانده فقط بر امور شهری و مشکلات شهروندان متمرکز شد. البته پیش از این خانم بهاره آروین به‌عنوان یکی از منشی‌ها و عضو هیات رییسه انصراف خود را از حضور بر سکوی ریاست شورا اعلام کرده بود و حتی اصرارهای دیروز اعضای شورا هم نتوانست دوباره وی را به این عرصه بازگرداند. از سوی دیگر قرار بود آقای حق‌شناس که رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر است به‌عنوان نامزد ریاست شورا معرفی شود که البته اینطور نشد و او هم از این رقابت انصراف داد. البته وی در توجیه این مساله به رسانه‌ها گفت: بنده تا الان کاندیدای ریاست شورای شهر تهران بودم چرا‌که معتقد هستم مدیریت شهری و شورای شهر تهران نیاز به خون جدیدی برای ادامه کار دارد.رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تصریح کرد: اما لحظاتی پیش پیامکی از سوی یکی از بزرگان اصلاح‌طلب برای من ارسال شد مبنی بر انصراف بنده از کاندیدای ریاست شورای شهر تهران و بر همین اساس بنده انصراف خود را در این انتخابات اعلام کردم. اتفاقی که دیروز در شورای شهر تهران روی داد یکبار دیگر درباره برخی اختلافات موجود در مدیریت شهری تهران مهر تأیید زد. پیش از این چندین بار اختلافات رییس شورای شهر و شهردار درباره شیوه اداره شهر و حتی جسور نبودن شهردار از سوی رییس شورا مطرح شده است. البته شهردار هم جواب این مساله را داده و گفته اگر جسور بودن به معنای قانون‌شکنی است این کار را نخواهد کرد. دیگر اختلافات بین شورا و شهرداری مربوط به شیوه تأمین واگن و اتوبوس مورد نیاز برای ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران است. اما مورد مهم‌تر در این باره پیامکی است که حق‌شناس به آن اشاره کرده و البته می‌توان حدس زد که این پیامک دستوری از سوی رییس دولت اصلاحات ارسال شده تا اختلاف بین اصلاح‌طلبان در مدیریت شهری بیش از این عیان نشود. این دعوت به وحدت در بین اصلاح‌طلبان نیز امری است که البته پیش از این از سوی خود آن‌ها به اصول‌گرایان اطلاق می‌شد و اینکه وحدت آن‌ها دستوری است.

تلاش برای حفظ کیان شورا
حالا شورای شهر تهران که دیروز یکبار دیگر مردم و رسانه‌ها را به سبک روحانی سورپرایز کرده هیات رییسه خود را با یک تغییر شناخته است. بر این اساس اعضای قبلی شورا که آقایان محسن هاشمی‌رفسنجانی در جایگاه رییس، ابراهیم امینی در جایگاه نایب رییس و خانم زهرا نژاد‌بهرام را به‌عنوان منشی اول انتخاب کردند. تنها تغییر روی داده نیز در انتخاب منشی دوم هیات رییسه بود که آقای آرش حسینی میلانی جایگزین خانم بهاره آروین شد. البته از این سخت آقای محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران نباید غافل شد که گفته است: 
هیأت رییسه جدید شورا باید برای حفظ کیان شورا و اصلاح‌طلبان در سال آخر شورا گام بردارد. وی افزود: یک سال پرچالش و حساسی را پیش‌رو داریم؛ در آستانه انتخابات آینده شرایط کشور به‌نحوی است که تغییراتی در این فضا اتفاق افتاده است به شکلی که رقبای ما در غیاب مشارکت حداکثری، اکثر کرسی‌ها را در اختیار گرفته‌اند.
میرلوحی به زعم خود در حالی به نبود مشارکت حداکثری اشاره کرده که نگفته است علت این مساله آیا چیزی غیر از رفتارهای سیاسی در تصمیم‌گیری‌های شهری و بی‌توجهی به نیازهای شهروندان بوده است یا نه؟ این در حالی است که شهروندان همچنان بارش‌های برف در فصل سرمای دو سه سال اخیر را از یاد نبرده‌اند که با هر بار بارش، وضعیت ترافیک تهران چه شکلی یافت. البته در این میان نباید از تأثیر منفی ارتکاب قتل همسر دوم از سوی شهردار سابق تهران و بازخورد و تأثیر آن در افکارعمومی غافل شد.

captcha
شماره‌های پیشین