sobhe-no.ir
1002
دوشنبه، ۰۳ شهریور ۱۳۹۹
1
گزارش «صبح‌نو» از رونق خرید ملک‌ها در کشور همسایه را بخوانید

ایرانی‌ها در ترکیه اول شدند

گزارش عارف چراغی / گشت‌و‌گذار در میان گزارش‌های موسسات آماری مختلف ترکیه، حکایت از تب خرید ملک برای به‌دست آوردن تابعیت در این کشور دارد. در آخرین آمار اعلام شده نیز علی‌رغم شیوع کرونا و بسته بودن طولانی مدت مرز ایران و ترکیه؛ ایرانی‌ها رتبه اول خرید ملک در ترکیه را کسب کرده‌اند. اما واقعا ایرانی‌ها چقدر از عواقب این نوع سرمایه‌گذاری مطلع هستند؟

رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با جلسه هیات دولت:

اقتصاد کشور را معطل تحولات خارجی نکنید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته (یکشنبه) به مناسبت هفته دولت در ارتباط تصویری با رییس‌جمهوری و اعضای دولت، سال آخر فعالیت دولت یازدهم را فرصتی خوب برای افزایش خدمات در حوزه‌های مختلف خواندند و با بیان نکاتی درباره مسائل مهم اقتصادی همچون تولید، سرمایه‌گذاری، ارزش پول ملی و نیز فضای مجازی تأکید کردند: باید با جدیت کامل موانع تولید را رفع و برای حل مشکلات همت بیشتر گماشت.

نگاهی به شاخص قیمت مصرف كننده در مرداد 99

تورم كمی از شتاب افتاد

اگر تورم تا ماه پیش مثلا با سرعت 150 كیلومتر بر ساعت در جاده گرانی می‌تاخت، حالا سرعتش را به 120 رسانده است. این یعنی گرانی سرجای خود باقیست اما سرعت افزایش قیمت‌ها اندكی كم شده. مسلما تداوم این روند و كاهش این سرعت خواسته‌ای عمومی است ولی نشانه‌های اقتصادی كمی پیش‌رو را درخشان نشان می‌دهد. كارشناسان عمده كم شدن سرعت تورم را مربوط به كاهش سرعت قیمت مسكن می‌دانند كه شاید مهم‌ترین دلیل آن كاهش تقاضای غیرمنطقی بازار باشد كه آن هم به روند نزولی بورس ربط پیدا می‌كند. مركز آمار ایران جدیدا شاخص قیمت مصرف‌كننده در مرداد 99 را اعلام كرده كه مبنایی برای محاسبه نرخ تورم است. در گزارش امروز این آمار و ارقام را بیشتر مورد بررسی قرار داده‌ایم.

سرمقاله

عبرتی که گرفته نمی‌شود

محسن هاشمی ریس شورای شهر ماند

وحدت دستوری اصلاح‌طلبان

آقای محسن هاشمی‌رفسنجانی تنها یک تغییر در هیات رییسه چهارمین سال شورای پنجم تهران را یک سورپرایز به سبک روحانی دانست. این اتفاق روز گذشته در دویست‌و‌سی‌و‌دومین جلسه شورای شهر تهران روی داد و محسن هاشمی‌رفسنجانی در رقابت یک نفره با خودش توانست دوباره بر کرسی ریاست پارلمان پایتخت بنشیند. این در حالی است که آقای محمدجواد حق‌شناس هم یکی از نامزدهای ریاست بود که به‌دلیل یک پیامک دریافتی از رقابت با محسن هاشمی انصراف داد.

برخی اصلاح طلبان به دنبال جذب طبقه پایین جامعه برای انتخابات هستند

عدالت‌خواهی اپورتونیستی

گزارش حسام رضایی / مدتی است که اندیشه‌ورزان طیف چپ اصلاحات، جویایِ کیمیایِ عدالت‌خواهیِ گفتمانیِ خود شده‌اند. به نظر می‌رسد این عدالت‌خواهی، بیش از آنکه واجد ارزشی ذاتی باشد، اصلاً معطوف به مناسبات قدرت است.

نام برخی چهره‌های سرشناس فرهنگی و هنری در کنار هشتگ «تجاوز» در شبکه‌های اجتماعی به میان آمده است

افتادن همزمان از دو سر بام

چند روزی است که برخی کاربران تويیتر ضمن به کار بردن هشتگ «تجاوز»، برخی تجربه‌ها درباره تجاوز را در این زمینه منتشر می‌کنند؛ بعضی‌هایشان کاربرانی مستعار و ناشناخته هستند و البته برخی هم افرادی شناخته‌شده در زمینه‌های کاری مشخص که تجربه‌هایی عجیب و تلخ و هراس‌‌انگیز را به اشتراک گذاشته‌اند. حالا از یک‌سو نام برخی چهره‌های خاص جریان روشنفکری در زمینه‌های هنری و دانشگاهی در تجربه‌های مشابه افراد مختلف به میان آمده که از نگاه برخی، پرداختن به این محمل مستعد فکری برای بروز چنین وقایع تلخی را ضروری کرده است و هم از سوی دیگر، حساسیت‌ها نسبت به چگونگی ابراز این دست تجربه‌ها و ضرورت حفظ آبروی خود و دیگری و هزینه‌های آن را بالا برده و به بحثی داغ در این حوزه دامن زده است.

افشاگری‌های خانوادگی علیه ريیس‌جمهور آمریکا بر موقعیت متزلزل او در انتخابات سایه افکنده است

فامیل ترامپ علیه ترامپ

فضای ملتهب و دودستگی شدید در آستانه انتخابات ریاست‌‌جمهوری در صحنه سیاسی آمریکا کاملا مشهود است؛ فضای ملتهبی که حتی بر زندگی خصوصی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا سایه افکنده و اعضای خانواده او به افشاگری علیه رییس کنونی کاخ سفید پرداخته‌اند.

برنامه «فریدا» با موضوع عاشورا در فضای مجازی به دلیل نمایش اسپرسو خوردن شخصیت حُر، دچار حواشی شد

تنها و پرسر وصدا

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / «فریدا» نخستین برنامه‌ای است که با موضوع واقعه کربلا در بستر فضای مجازی منتشر می‌شود، اما منحصربه‌فردبودنش فقط به این بخش ماجرا بازنمی‌گردد. برنامه‌ای با قالب ترکیبی نو که هم آنقدر پس‌زمینه تئاتری دارد که آن را قالبی نمایشی بدانیم و هم آنقدر واقع‌گرایانه است که باید آن را از حیث پژوهشی در حوزه کربلا جدی بگیریم. گفت‌وگو با شخصیت‌هایی که در حادثه عاشورا نقش ایفا کرده‌اند، اتفاق شاخصی است که این روزها در شبکه‌های اجتماعی هم مورد توجه کاربران قرار گرفته و هر کدام با موضع خود به رد و تایید این تجربه نو پرداخته‌اند؛ با این حال پخش صحنه اسپرسو خوردن شخصیت حر در همان قسمت اول این برنامه را سر زبان‌ها انداخت و حاشیه‌دار کرد. برای صحبت درباره ابعاد مختلف این برنامه که به تهیه‌کنندگی فیلیمو و کارگردانی حامد جوادزاده ساخته شده است، با زهیر توکلی، سردبیر آن به گفت‌وگو نشستیم.

صبح نو

سرمقاله

عبرتی که گرفته نمی‌شود

سرخط بیانات دیروز رهبر انقلاب در دیدار مجازی با اعضای 
هیات دولت، دوباره همان هشدار همیشگی این سال‌ها بود؛ انذار به دولتیان برای گره نزدن وضعیت اقتصاد و معیشت کشور به اموری خارج از مرزهای ایران. حالا هفت سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید می‌گذرد؛ تفکری که اقتصاد و معیشت کشور را معطل چیدن گلابی‌های برجام کرده بود. حالا باز  و در آخرین سال دوره دوم خود برای گره نزدن اقتصاد به هر چیزی غیر از توان و ظرفیت‌های داخلی هنوز مورد خطاب است. هرچند دیگر از برجام چیزی جز یک نام باقی نمانده و تمام امیدهای واهی جریانی که تصور می‌کرد زبان گفت‌وگو با دنیا را خوب بلد است، بر باد رفته است، اما گویا هنوز خطر در کمین است. گویا هنوز بخش‌ها و افرادی در کشور به آن سوی مرزها و انتخابات پیش رو در آمریکا و روی کار آمدن احتمالی جو بایدن به‌عنوان رقیب ترامپ دخیل بسته‌اند تا شاید فرجی حاصل شود. از این رییس‌جمهوری تا آن رییس‌جمهوری فرج است! به زعم این‌ها؛ شاید بشود تا پیش از پایان دوره دوم دولت تدبیر و امید برای بهبود امور به توافقی ولو نیم‌بند،شفاهی،غیرتضمینی و روی هوا با ایالات متحده دست یافت تا مگر رییس‌جمهور روحانی دست خالی پاستور را ترک نکند غافل از آنکه... حال در نظر داشته باشیم که بخش‌هایی از فضای اقتصاد کشور این روزها به امان خدا رها شده و تقریباً خبری از اعمال حاکمیت و تنظیم‌گری آن نیست. مردم و تورم با قول‌ها و وعده‌وعیدهایی که خیلی‌های‌شان محقق نشده را در نظر آوریم تا تلخی این دخیل بستن باطل در کام دوچندان شود؛ عبرت‌ها چه فراوانند و عبرت‌گیرندگان اندک!

captcha
شماره‌های پیشین