441
یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
1
فشار عربستان و امارات بر اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین برای صلح با صهیونیست‌ها

معامله کثیف

پس از آنکه عربستان سعودی و امارات از اعلام شدن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی حمایت کردند و بودن با ائتلاف اسرائیل را علنی ساختند، اخباری مبنی بر اعمال فشار از سوی این دو کشور بر اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین برای پذیرش «معامله قرن» منتشر شد.

تا نیمه سال آینده، ارزش دفترچه‌های بیمه از بین می‌رود

خداحافظی با دفترچه‌ها

دفترچه‌های بیمه، همیشه یکی از با ارزش‌ترین مدارک ما ایرانی‌هاست. مدارکی که همیشه در کنار کارت ملی، شناسنامه و اوراق مالکیت قرار می‌گیرند. حالا اما قرار است این دفترچه با ارزش از گنجه مدارک سجلی ایرانی‌ها حذف شود. آن هم با طرحی که با نام «استحقاق سنجی» اجرا می‌شود. به این ترتیب و مطابق مسوولان نظام سلامت کشور، تا نیمه سال‌97، دفترچه‌های بیمه درمانی به خاطره تبدیل خواهند شد.

دکتر عماد افروغ در گفت‌وگو با «صبح نو»:

تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

دکتر عماد افروغ نه صرفاً به‌عنوان کسی که تجربه مدیریتی و تصمیم‌گیری در کسوت نماینده سابق مجلس، بلکه به‌عنوان یک جامعه‌شناس و یک چهره اصول‌گرا سال‌هاست که در زمینه نقد درون‌گفتمانی فعال بوده و با زبان صریح نقاط ضعف و قوت کشور را در قالب پژوهش‌های متعدد و آثار مختلفی که منتشر کرده، بیان کرده است. از این رو به بررسی نظرات ایشان در رابطه با بحث عدالت و اعتراضات مردمی در دی‌ماه سال 96 پرداختیم. این چکیده‌ای از مصاحبه وی با ویژه‌نامه نوروزی«صبح‌نو»است.

رسانه‌ها چگونه پمپئو را معرفی می‌کنند

پهلوان پنبه

«به سلیمانی نامه نوشتم اما وی آن را نخواند» جمله مشهوری که در رسانه‌ها بازتاب زیادی داشت؛ گوینده آن مایک پمپئو رییس سابق سیا که بیشتر به مشهورترین چهره ضدایرانی معروف است. حالا او قرار است وزیر خارجه این کشور شود وزیری که رسانه‌های آمریکایی اصرار و تلاش دارند او را فردی قلدر و ترسناک برای ایران معرفی کنند اما حقیقت چیزی دیگری است!

گزارشی از مناظره ترکاشوند و سوزنچی درباره محدوده حجاب شرعی

حجاب، نماد اجتماعی اسلام شده است

مناظره‌ای علمی با موضوع «مبانی و محدوده حجاب شرعی» هفته گذشته به همت موسسه پژوهشی فرهنگی فهیم در شهر قم و با حضور آقای امیرحسین ترکاشوند، مؤلف کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» و حجت‌الاسلام دکتر حسین سوزنچی، دانشیار دانشگاه باقرالعلوم برگزار شد.

شورای نگهبان مصادیق رجل سیاسی را تعیین کرد

لزوم معرفی مشاوران توسط نامزدهای ریاست جمهوری

شورای نگهبان سرانجام تعریف، معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری را تصویب کرد کاری که رهبر معظم انقلاب آن را بر عهده این شورا گذاشته بود، در این میان اما برخی معیارهای مصوب شورای نگهبان را مبهم می‌دانند.

اعضای شورای شهر تهران از اظهار نظر درباره سرنوشت شهردار طفره می روند

زمزمه های خاموش اختلاف

ماجرای استعفای شهردار تهران مدتی است افکار عمومی و رسانه‌ها را درگیر خود کرده است. موضوعی که البته بیشتر اعضای شورای شهر را هم از پاسخگویی به پرسش‌های خبرنگاران در این باره دور کرده است و آنان می‌کوشند در پاسخ‌هایی کوتاه، غیرشفاف و گاه تلویحی یا از سر اجبار این استعفا را اقدامی از سر مسوولیت پذیری شهردار بدانند یا از هرگونه اظهارنظر درباره سرنوشت آینده مدیریت شهری شهرداری تهران خودداری کنند. اما صداها و شنیده‌هایی که از صحن علنی شورا به گوش می‌رسد، می‌گوید که در پس پرده سکوت اعضای شورا درباره آینده شهردار تهران خبرها و حاشیه‌های دیگری وجود دارد. حاشیه‌هایی که انگار اعضای شورا دوست ندارند عمومی‌اش کنند.

افزایش احتمال مسدودشدن تلگرام

تلگرام،ایران را به آمریکافروخت

موضوع فلیترینگ تلگرام مجدداً به یکی از سرخط‌های مهم خبری تبدیل شده است. گویا این‌بار تصمیم برای ایجاد محدودیت برای تلگرام جدی است. به خصوص که این شرکت میلیون‌ها کاربر ایرانی خود را نادیده گرفته و به جرگه تحریم‌کنندگان ایران پیوسته است.

سرمقاله

آتش زدن قیصریه

صبح نو

مهدی فضائلی:

درباره یک سالک الی‌الله و انقلابی

نمی‌دانم چون منی چگونه می‌تواند در باره چون اویی قلم به دست شود. ولی شاید آشنایی، ارتباط و ارادت حدود چهار دهه به این شخصیت ممتاز و حکیم موجب چنین جراتی باشد،آنهم برای ابراز ارادت.
قطعا" در باره مراتب سلوک و عرفان و علمیت ایشان دیگرانی باید بگویند و بنویسند که اهلیت و صلاحیت هایی اینچنین دارند اما آنچه نویسنده به خود اجازه نوشتن می‌دهد چند نکته عمومی است. نکاتی که مرحوم آیت‌الله محی‌الدین حائری‌شیرازی را یک روحانی متفاوتی کرده بود و این تفاوت را در رفتار و گفتار و نوع مواجهه ایشان با موضوعات هویدا می‌ساخت.
نخست اینکه، مرحوم آیت‌الله حائری‌شیرازی بسیار اهل تفکر بود و نتیجه این تفکر در نگاه ها و نظرات نو و متفاوت ایشان نمایان. تشبیهات روشنگر و گاه شگفت‌انگیز ایشان در مباحث مختلف نیز نتیجه همین تفکر و نگاه عمیق و دقیق ایشان به طبیعت و هستی بود.
آیت‌الله حائری، شخصیتی بود که سیاست را با فقه و اخلاق و عرفان ممزوج کرده بود. پایبند به حرام و حلال و حتی مکروه و مستحب در رفتار سیاسی بود و به شاگردانش توصیه‌های کاربردی اخلاقی در سیاست ورزی می‌کرد.
از جمله توصیه‌های مکرر ایشان این بود که رفتار و تصمیمات افراد را نقد کنید اما در باره نیت و شخصیت افراد قضاوت نکنید!
مرحوم آیت‌الله حائری،با برخی علوم روز آشنا، مسلط به زبان انگلیسی و دنیادیده بود و همین ویژگی‌ها در کنار تسلط به فقه و دیگر علوم حوزوی، از ایشان چهر‌ه‌ای ساخته بود باورمند به فقه جواهری و در عین حال با اندیشه و نگاهی پویا.
این استاد حکیم متفکر، اهل ورزش و کشاورزی و در هشتاد سالگی هم بانشاط و پرکار بود.
از اوائل دهه شصت که توفیق آشنایی و استفاده از مباحث ایشان را (در اصفهان) پیدا کردم، روحیه قوی و انگیزه و نشاط فوق‌العاده ایشان در تعلیم و تربیت زبانزد بود و تداعی‌کننده طبیب دوّار بطبّه!
تعداد کم شاگردان از انگیزه ایشان نمی‌کاست و کلاس‌های شرح حافظ ایشان که چند سال اخیر صبح زود پنجشنبه‌ها در تهران برگزار می‌شد با همین شرایط ادامه داشت.
از توصیه‌های اخلاقی مهم ایشان،"ذلّت باطنه"بود و ایشان خود عامل به این توصیه بودند. تواضع و فروتنی ایشان که از جمله نشانه‌های عمل به این توصیه بود، آنقدر برجستگی داشت که اجازه نمی‌داد شاگردان و ارادتمندان، مراتب کمال و ژرفای مراتب ایشان را آنگونه که بود ببینند!
گاهی مباحث و سوالات بی ربط و سطح پایینی از سوی برخی شاگردان مطرح می‌شد که بقیه را آزرده می‌نمود اما ایشان با بزرگواری برخورد می‌کردند و هیچگاه واکنشی نشان ندادند که حاکی از ناراحتی باشد.
در کنش‌ها و رفتار و مواضع سیاسی مراقب بودند جبهه انقلاب تضعیف نشود.
در جریان آخرین انتخابات مجلس خبرگان رهبری که شاید کم‌مهری‌هایی به ایشان شد و جریان غیرانقلابی مترصد بهره‌برداری بود، از نزدیک شاهد بودم که به رغم پیشنهادات و توصیه‌هایی، ایشان حاضر نشدند کوچکترین آسیبی به جامعه مدرسین وارد شود.
و آخرین نکته، ارادت ایشان به مقام معظم رهبری و تبعیت از ایشان بود.
بارها در جلسات خصوصی و برخی صحبت‌های عمومی، ایشان خاطره دیدار و صحبت خود در واپسین روزهای ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای با ایشان را نقل می‌کردند و عزت روزافزون رهبری را نتیجه ذلّت باطنه ایشان، تبعیت کامل از امام راحل و خالی بودن از هواهای نفسانی می‌دانستند.
آن خاطره این بود که آیت‌الله حائری شیرازی در روزهای آخر ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای، از ایشان سوال کرده بودند برنامه شما برای پس از ریاست جمهوری چیست؟ و آقا پاسخ داده بودند( نقل به مضمون)، اگر امام بفرمایند بروم مسئول عقیدتی سیاسی پاسگاه ژاندارمری یک‌نقطه دور افتاده شوم، درنگ‌نمی‌کنم!
یکی دوبار پیش آمد که دیدار مجلس خبرگان با رهبر معظم انقلاب با کلاس‌های حافظ شناسی آیت‌الله حائری تقریبا" همزمان شده بود و شاهد بودم که ایشان با چه شوق و علاقه‌ای کلاس را کوتاه کردند تا به موقع به دیدار برسند.
آیت‌الله حائری در واکنش به چهره‌های سرشناس انقلاب که از ادامه راه انقلاب وامانده بودند و همراهیشان با رهبری دچار وقفه شده بود با تشبیه حرکت انقلاب به نماز جماعت، هر حرکتی که بوی تضعیف امام جماعت را داشته باشد ولو نماز خواندن به فرادی را جایز نمی‌دانستند و این را به خود آنان نیز گفته یا نوشته بودند!
سرانجام آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی،این عالم فرزانه و انقلابی از میان ما رفت و ثلمه جبران ناپذیر دیگری برای ما باقی گذاشت.خدایش با اولیای خاص خود محشورش فرماید.

شماره‌های پیشین