557
شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
1
پیام رهبر معظم انقلاب  در پی حادثه تروریستی در اهواز 

دل پرکینه تروریست‌ها  نمی‌تواند  اقتدار ملی را   تحمل کند

امام جمعه موقت اهواز در گفت‌وگوی «صبح‌نو»، با اشاره به حمله تروریستی:

دست جنایتکار آل‌سعود مشهود است

روز 31‌شهریور ماه برای مردم سراسر ایران یک روز خاص بود، روزی که مصادف است با آغاز جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس ، اما در نخستین ساعات صبح روز گذشته؛ زمانی که رژه نیروهای مسلح ایران به مناسبت گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس شروع شده بود، شهر اهواز که در دوران دفاع مقدس یکی از اسطوره‌های مقاومت و پیروزی بود؛ هدف حمله‌ای تروریستی قرار گرفت تا یادآور نیات پلیدی باشد که آغاز‌گران جنگ 38‌سال پیش در سرداشتند اما هرگز به مقصد و مقصود خود نرسیدند.

وقتی‌فضای‌مجازی‌به‌کمک‌تروریست‌هامی‌آید

ردخون اهواز در ریاض

هم‌زمان با حمله تروریستی به مراسم 31شهریور در اهواز و شهادت تعداد زیادی از هم‌وطنانمان، برخی از چهره‌ها و رسانه‌ها نسبت به این حادثه تلخ واکنش نشان دادند. البته واکنشی که باعث اعتراض بسیاری از ایرانیان شد.

«صبح‌نو» با مهدی پدرام‌خو که عکس‌هایش از حمله ترویست‌ها به رژه نیروهای مسلح خبرساز شد، گفت‌وگو کرده است

آدرنالین خونم بالا رفته بود

روز گذشته در حین رژه نیروهای مسلح در اهواز گروهی تروریست به مراسم حمله کرده و بیش از 30‌نفر را به شهادت رساندند و تعداد زیادی هم زخمی شدند. در همان ساعات اولیه عکس‌هایی از حواشی این حمله منتشر و در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. چند تصویر خاص در این میان بیشتر منتشر شد. تصویری از یک خانم عکاس که دراز کشیده و در حال عکاسی است و بانوی دیگری در کنار وی پناه گرفته است. تصویر دیگری که آن هم بسیار دیده شد؛ یکی از تکاوران ارتش را نشان می‌دهد که نوزادی را در بغل گرفته و از معرکه دور می‌کند. نوزاد نیز خود را به اسلحه این ارتشی چسبانده‌ و نگران است.

نگاهی به گروهک تروریستی الاحوازیه از تشکیل تا فرار از کشور

تجزیه‌طلبان فاشیست

همزمان با سالروز رسمی حمله صدام به خاک جمهوری اسلامی ایران، تروریست‌های تجزیه‌طلب مورد حمایت عربستان سعودی به رژه نیروهای مسلح در اهواز حمله‌ور شده و خون افراد غیرنظامی، اصحاب رسانه و جوان و کودک را ریختند، حمله‌ای تروریستی که گروهک تروریستی الاحوازی مسوولیت آن را بر عهده گرفته است، اما نخستین‌بار بود که بسیاری از مردم نام گروهک تروریستی الاحوازی را شنیدند.

«صبح‌نو» از وضعیت شهری اهواز بعد از حادثه تروریستی گزارش می‌دهد

شلیک به مردم بی‌دفاع

اهواز در 30سال گذشته آبستن حوادث بسیاری بوده است، از روزهای جنگ تحمیلی گرفته تا به امروز؛ از آغازین روزهای دفاع مقدس نام خوزستان و اهواز به چشم می‌خورد و در گوشه‌ گوشه آن روزهای جنگ از آن نام برده می‌شود. صبح روز گذشته نیز گروهی در یک اقدام تروریستی به مراسم رژه اهواز در سالروز آغاز جنگ تحمیلی حمله کرده و شمار زیادی را به مجروح و به شهادت رساندند.

سرمقاله

تروریسم نمادین

صبح نو

اردوغان: در برابر باج‌گیری آمریکایی‌ها کوتاه نمی‌آییم

رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به ایراد اتهامی جدید به اتباع کشورش بخاطر همکار اقتصادی با ایرانی‌ها گفته که این کارها هم مانند تلاش قضات طرفدار گولن برای زمین زدن دولت ترکیه است و آنکارا در برابر این «باج‌خواهی» کوتاه نمی‌آید.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز یکشنبه در واکنش به محاکمه مدیر یکی از بانک‌های ترکیه به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران، گفت که این کار سیستم قضایی آمریکا «باج‌گیری» است و آنکارا در برابر چنین کاری، کوتاه نمی‌آید.

پیش از این، مطرح شدن پرونده «رضا ضراب» تاجر ایرانی-ترکیه‌ای در محاکم قضایی آمریکا به اتهامی مشابه، باعث مخدوش شدن روابط واشنگتن-آنکارا شده بود.

ضراب در برابر قضات نیویورک گفته که اردوغان شخصاً مجوز نقض تحریم‌های ایران را به وی داده بوده است.

اردوغان در واکنش به مطرح شدن دومین پرونده ارتباط اتباع کشورش با تحریم‌های ایران، گفته که «همه معاملات ترکیه در راستای تصمیمات سازمان ملل متحد است.

اردوغان تصریح کرده: «مثلاً ما چه کرده‌ایم؟ ما از یک کشوری که با آن قرارداد داریم، گاز طبیعی آورده‌ایم تا شهروندانمان در زمستان در سرما نمانند. مثل دیگر کشورها، ما هم فقط خود را ملزم به پایبندی به تصمیمات سازمان ملل می‌دانیم و آنها را با دقت اجراء کرده‌ایم.»

اردوغان آمریکایی‌ها را متهم می‌کند که پرونده‌های نقض تحریم ایران را با هدف ضربه زدن به اقتصاد ترکیه، روی میز قضات می‌گذارد؛ رئیس‌جمهور ترکیه البته شبکه وابسته به «فتح‌الله گولن» متحد سیاسی دیروز و دشمن امروز خود را هم در این داستان دخیل دانسته و گفته: «این پرونده چیزی فراتر از توطئه 17-25 دسامبر نیست که از آن سوی اقیانوس آمده است. ما را ببخشید ولی ما در برابر این باج‌خواهی کوتاه نمی‌آییم.»

در روزهای 17 الی 25 دسامبر 2013، تنش‌های گولن و اردوغان که آن روزها نخست‌وزیر بود، به اوج خود رسید و قضات دادگاه‌های ترکیه که دولت می‌گفت اجیر گولن هستند، تحقیقاتی گسترده را در خصوص فساد مالی در بدنه دولت آغاز کردند. دولت اردوغان هم چندی بعد، در پاسخ به این «توطئه»، پاکسازی گسترده‌ای را در دستگاه قضایی و انتظامی ترکیه به راه انداخت و نزدیکان جریان گولن را حذف کرد.

شماره‌های پیشین