594
شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۷
1
گزارش‌ «صبح‌نو» از نشست «هم‌اندیشی اتحادیه‌های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت و فلسطین»

جایزه بین‌المللی ادبی فلسطین کلید خورد

نشست بین‌المللی «هم‌اندیشی اتحادیه‌های نویسندگان و ناشران حامی مقاومت و فلسطین» با حضور شخصیت‌های شناخته‌شده داخلی و همچنین نمایندگان جوامع اسلامی ۲۳ و ۲۴ آبان برگزار شد. در افتتاحیه این نشست آغازبه‌کار تأسیس جایزه بین‌المللی ادبی فلسطین اعلام شد. در ابتدای این مراسم، آقای میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، در سخنانی توضیح داد: از دو سال قبل، همراه با تشکل‌های ادبی مثل شهرستان ادب، حوزۀ هنری و انجمن قلم و نیز برخی تشکل‌های فعال ادبیات مقاومت در فضای بین‌الملل و حامی قدس‌ شریف، نشست‌هایی در جهت‌دهی افکار عمومی جهان اسلام و حتی غیر آن داشتیم تا برای آزادی قدس منتظر بیست و اندی سال دیگر نباشیم. می‌توان برای پیشبرد مقاومت با جهت‌دهی افکار عمومی، این امر را جلوتر انداخت تا مقدمه‌ای برای رفع مظلومیت فلسطین و نابودی رژیم اسرائیل باشد. امیدوارم بتوانیم برای آرمان بزرگ فلسطین، زمینه‌ای برای راه‌اندازی جایزه ادبی و بین‌المللی فلسطین داشته باشیم.

گزارشی از همایش نکوداشت علامه محمدتقی جعفری در انجمن مفاخر فرهنگی

علامه شرق و غرب

علامه محمدتقی جعفری جزو آخرین بازماندگان نسل علمای ذوابعاد بود. کسی که هم حکیم بود هم ادیب؛ هم استاد مسلم فلسفه بود هم صاحب‌نظر فیزیک. شاید اگر او را نمی‌شناختیم گمان می‌کردیم توصیف‌هایی که از علمای پیشین می‌شود، افسانه‌ای بیش نیست. مگر می‌شود هم در میان مردم از «تصعید حیات تکاملی» گفت هم مسائل فلسفی «برتراند راسل» را حل کرد؟ اما او که خودش را بدون هیچ پیشوند و پسوندی «محمدتقی» معرفی می‌کرد نشان داد افسانه‌ها آن‌قدرها که ما گمان می‌کنیم غیرواقعی و دور از دسترس نیستند. دیروز، بیست و پنجم آبان‌ماه سالروز درگذشت علامه محمدتقی جعفری بود. به همین مناسبت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی چهارشنبه‌شب گذشته طی بزرگداشتی تلاش کرد بخشی از حیات علمی و فرهنگی این چهره برجسته را پیش چشم علاقه‌مندان قرار دهد. اگر دوست دارید با این قله سربه‌زیر بیشتر آشنا شوید، گزارش این نشست را از دست ندهید.

امیر‌عبداللهیان در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»از تجربه متفاوت مذاکراتش با طرف‌های غربی در دهه 80 می‌گوید

ترفند‌های اروپایی؛حقه‌های آمریکایی

عصر بارانی چهارشنبه ساعت‌ چهار بعدازظهر وقت مصاحبه داشتیم، با این حال کمی زودتر در محل حاضر شدیم که رأس ساعت مصاحبه آغاز شود. اما حوالی ساعت‌17 به دپارتمان بین‌الملل مجلس شورای اسلامی رسیدیم. بعد از حادثه تروریستی خردادماه‌96 فضای مجلس بسیار امنیتی شده است و برای ورود و خروج باید از هفت خوان عبور کرد. اما گپ و گفت با دکتر حسین امیر‌عبداللهیان ارزشش را داشت که از چنین مراحلی عبور کنیم.

سر مقاله

سرِ چشمه و فیل‌های اقتصاد

«صبح‌نو» وضعیت مسکن و افزایش تسهیلات خرید را بررسی می‌کند

آجرهایی که خانه نشد

تأمین مسکن در کشور با مشکلات زیادی مواجه است و مردم زیادی هستند که از این بابت شرایط خوبی ندارند. افزایش بهای خرید، اجاره و رهن خانه در سال‌ها و به‌ویژه ماه‌های اخیر باعث شده این مشکلات تشدید شود. از طرفی اعطای تسهیلات بانکی نیز به اندازه‌ای نیست که بتواند مردم را در این بخش توانمند سازد، البته مشکل نبود نظارت و ارتباط بین رشد قیمت مسکن با افزایش تسهیلات نیز خود مشکلی بزرگتر است که باعث شده تا دست دولت در این باره بسته باشد.

طرفداران سرمایه‌داری از قطار دولت پیاده می‌شوند

فرار لیبرال‌ها

آقای مسعود نیلی در روز ۲۴‌آبان از این سمت و سایر مشاغل خود در دولت استعفا داد و رییس‌جمهوری با این استعفا موافقت کرد، استعفای دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری در حالی است که چند هفته پیش‌تر نیز آقای عباس آخوندی از مقام وزارت راه و شهرسازی کناره‌گیری کرد و به نظر می‌رسد که لیبرال‌ها برای فرار از پاسخگویی یک به یک از دولت می‌روند.

چرا جراحی‌های عجیب زیبایی با نام‌های حیوانات رونق می‌گیرند

مرا ببین

گویا در جامعه امروز ما تب زیبا شدن هر روز بیشتر از روز گذشته بالا می‌رود و اینکه این تب چه زمانی جامعه را به تشنج بکشد امری است که باید ساعت‌ها درباره آن بحث و گفت‌وگو کرد اما آنچه که در یکی دو هفته اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته، انجام برخی جراحی‌های زیبایی است که با نام انواع حیوانات شناخته می‌شود. اگر سال‌های قبل بسیاری برای جراحی بینی و به‌اصطلاح سربالا کردن آن به مطب جراحان زیبایی مراجعه می‌کردند، حالا جوانان بسیاری هستند که برای شبیه کردن گوش خود به الاغ یا چشم خود به گربه نه‌تنها به مطب پزشکان که حتی به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند.

گفتار

علامه طباطبایی و امر سیاسی

حجت‌الاسلام داوود مهدوی‌زادگان

یادداشت

فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت

دکتر سیدامیر سیاح

«صبح‌نو» از آموزش‌های فنی به زندانیان گزارش می‌دهد

خروجی‌های دست به آچار از زندان

مهارت‌آموزی در زندان سبب شده دیگر زندانیان وقت خود را در زندان به بطالت نگذرانند و در طول مدت حبس خود دست‌کم یک تخصص را بیاموزند. آمارها نشان می‌دهند زندانیانی که این‌گونه آموزش‌ها را دریافت می‌کنند کمتر از سایرین به‌سمت اقدامات مجرمانه می‌روند، اما سازمان امور زندان‌ها تنها به این آموزش‌ها اکتفا نکرده و برای زندگی آن‌ها نیز در جامعه اقداماتی انجام داده است. حالا دیگر زندانیان پس از آزادی می‌توانند به مراکز مراقبت پس از خروج از زندان مراجعه کرده و خدماتی مانند مشاوره، کاریابی و وام‌های اشتغال دریافت کنند.

صبح نو

عراقچی: اروپا برجام را قابل مذاکره مجدد نمی‌داند

عراقچی در تشریح روند گفت‌وگوهای امروز با اتحادیه اروپا گفت: طرف اروپایی اعلام کرد که برجام را قابل مذاکره مجدد نمی‌داند و آن را از هر موضوع دیگری کاملا جدا می‌دانند و بار دیگر بر پایبندی همه طرف‌ها به این توافق تأکید کردند.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در گفت‌و‌گو با «رادیو اقتصاد» به تشریح سومین دور از گفت‌و‌گوهای عالی رتبه بین ایران و اتحادیه اروپا و جزئیات این نشست که امروز در تهران برگزار شد، پرداخت.

وی در پاسخ به سوالی درباره چند و چون برگزاری این گفت‌و‌گوها بین ایران و اروپا گفت : در جریان سفر فدریکا موگرینی ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران در بهار 1395 دو طرف به بیانیه مشترکی رسیدند که به دستور العملی برای گفت و گوهای ایران و اروپا تبدیل شد. این بیانیه درباره همکاری های همه جانبه بین ایران و اتحادیه اروپا بود. دور دوم این گفت و گوها در آبان سال گذشته بود . این گفت‌وگوها موضوعات بسیار متنوع و جامعی را در برمی گیرد. این موضوعات شامل مسائل سیاسی ، رایزنی درباره مسائل منطقه ای ، همکاری های اقتصادی در حوزه های متفاوت به ویژه انرژی هسته ای ، انرژی های تجدید پذیر ، نفت  و گاز، همکاری در حوزه های تجاری ،حمل و نقل ، محیط زیست ، مهاجرت، مواد مخدر، آموزش، تحقیقات ، همکاری های علمی و گفت و گوهای حقوق بشری می‌شود.

 عراقچی با اشاره به اینکه در این قالب گفت‌و‌گوهای جامع در همه حوزه ها بین ایران و اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد، گفت: ما امروز از صبح تا ساعت سه بعد ازظهر مشغول این دور از گفت‌وگوهای عالی رتبه بودیم. از طرف ایران از دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف در این گفت و گوها حضور داشتند و از طرف اروپایی نیز حدود 20 نفر از مقام‌های اتحادیه اروپا و نهادهای مختلف این اتحادیه حضور داشتند. گفت‌و‌گوهای بسیار جامعی صورت گرفت .

*به دستور کاری برای روابط دوجانبه رسیدیم

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه درباره اهداف ایران و اروپا از این گفت‌و‌گوها گفت: هدف نخست ما میل به تفاهم و رسیدن به درک متقابل از مواضع یکدیگر است. دومین هدف ما ترغیب و توسعه همکاری‌های فیمابین در همه حوزه‌های مشترک است. دو دور پیشین گفت و گوها و گفت و گوهای امروز در تامین این دو هدف بسیار موفق بوده است . ما موفق شدیم بر روی ایده ها و زمینه های مختلف برای همکاری گفت و گو کنیم و نظرات خود را بازگو کرده و با رویکردهای طرف مقابل نیز آشنا شویم . می توان گفت که در نتیجه این گفت و گوها  ما به دستور کاری برای روابط ایران و اتحادیه اروپا در آینده دست یافتیم.

*در حوزه مسائل منطقه ای اختلاف نظرهای بسیاری داریم

عراقچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی وی از این گفت و گوها افزود: به نظر من گفت‌وگوهای خوبی بود. در حوزه رایزنی‌های منطقه ای و سیاسی دو طرف اختلاف نظرهای زیادی با هم دارند. لذا ما دیدگاه های خود را درباره این مسائل مطرح کردیم و طرف مقابل نیز نقطه نظرهای خود را مطرح کرد. اما در حوزه همکاری‌های اقتصادی و فنی ، گفت و گوها پیشرفت های بسیار خوبی داشت و دو طرف در مورد ایده‌های متفاوت بحث کردند و به نظر من در این حوزه موفق بودیم.

*تاکید اروپا بر تفکیک برجام از سایر حوزه ها

رئیس ستاد پیگیری برجام وزارت امور خارجه در ادامه خاطرنشان کرد : یکی از حوزه‌هایی که در مورد آن بسیار صحبت شد و گفت و گوها موفق هم بود همکاری های دو طرف در حوزه های بانکی، مالی و سرمایه گذاری بود. بخصوص در این حوزه موانعی که بر سر راه وجود دارد ناشی از اقدام های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده است. در مورد این موانع و راه های مقابله با آن به تفصیل صحبت کردیم . بحث برجام یکی از موضوعات گفت‌و‌گوها بود. طرف اروپایی یک بار دیگر بر حمایت از توافق هسته ای تاکید و پایبندی خود به آن را تکرار کرد. طرف اروپایی در این گفت‌و‌گوها تاکید کرد که برجام را قابل مذاکره مجدد نمی‌داند و آن را از هر موضوع دیگری کاملا جدا می‌دانند. همچنین بار دیگر این جملات را از طرف اروپایی شنیدیم که همه طرف‌ها باید به این توافق پایبند باشند. در مجموع گفت‌وگوها در این حوزه را هم بسیار مفید می دانم.

*پایه‌های روابط مستحکم تر ریخته شد

عراقچی در ادامه گفت و گو با رادیو اقتصاد در پاسخ به این سوال که آیا نتیجه گفت و گوهای قبلی هم پیگیری می شود یا خیر، گفت : همکاری‌های دیپلماتیک،  اقتصادی، سیاسی که  بین دو کشور وجود دارد زمان بر است و در طول دوره‌های طولانی اندک اندک شکل می گیرد و گسترش پیدا می کند. این همکاری ها بین ایران و اتحادیه اروپا سخت تر هم است چرا که این اتحادیه متشکل از 28 عضو است و ما در حقیقت با مجموعه ای که 28 کشور را نمایندگی می کند ، مذاکره می کنیم. طبیعتا شکل گیری همکاری ها در این حوزه از روند آهسته تر و تخصصی تری  برخوردار است . با این حال فکر می کنم در فاصله دو دور گفت و گوهای عالی رتبه در حوزه هایی که مربوط به همکاری های علمی و دانشگاهی ، محیط زیست، تجارت و حمل و نقل پیشرفت های بسیار خوبی صورت گرفته است. ما در این مدت توانسته ایم پایه هایی برای روابط مستحکم تر دو طرف در همه حوزه ها در آینده ایجاد کنیم و به این مسیر هم ادامه خواهیم داد.

*اگر امریکا از برجام خارج شود؟

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره ضمانت اجرایی این گفت و گوها گفت: این گفت و گوها در شرایط پس از برجام و برداشته شدن تحریم های هسته ای شکل گرفت و و روز به روز توسعه می یابد اما در عین حال یک سوال وجود دارد که اگر  آمریکا برجام را به هم بزند و تحریم ها را بازگرداند، ما چه باید بکنیم؟ پاسخ به این سوال نیز یکی از موضوعات گفت و گوی سیاسی بین ما و طرف مقابل بود. در این خصوص تبادل نظرهای بسیار خوبی امروز صورت گرفت . اتحادیه اروپا ایده هایی در این باره دارد و نباید فراموش کرد که اتحادیه اروپا به دنبال حفظ و حمایت از برجام و تامین منافع شرکت ها و بانک های اروپایی در برجام است، این مسئله نیز یکی از موضوعات گفت‌و‌گوهای جدی بین ایران و نماینده اتحادیه اروپا بود.

*سناریوهای متقابل برای هر حرکت ضد برجامی آمریکا را آماده کرده‌ایم

وی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه و برآیند کلی این رایزنی ها درباره فرجام برجام در سایه کارشکنی های دولت آمریکا گفت : شرایط برجام بسیار سیال است. توپ برجام در زمین کنگره است و لابی های مختلف برای تاثیرگذاری بر کنگره فعال هستند که یکی از این لابی ها هم اتحادیه اروپا است. اتفاق هایی که تاکنون رخ داده نشان می دهد که برجام از استحکامی برخوردار است که برهم زدن آن و بازگرداندن تحریم ها آسان نیست. برجام بخشی از تصمیم و قطعنامه شورای امنیت است و نمی‌توان به راحتی آن را کنار زد.  جامعه بین الملل به شمول اتحادیه اروپا  از آن حمایت می‌کنند و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است. مسئله دیگر هم ارتباط برجام با بحث های امنیتی و عدم اشاعه است که همگی این مسائل به تحکیم برجام منتهی شده است. این استحکام باعث شده که تلاش‌های ترامپ در 10 ماه گذشته برای برهم زدن برجام ره به جایی نبرد. البته با توجه به تحولات در کنگره آمریکا پیرامون برجام هر احتمالی وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران هم برای هر سناریویی آماده است و سناریوهایی متقابل را هم در اختیار دارد. ما اوضاع را از نزدیک رصد می‌کنیم اما شرایط به گونه ای است که می توان گفت فعلا خروج آمریکا از برجام به آسانی مقدور نخواهد بود.

شماره‌های پیشین