613
یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷
1
دیوار نوشته جلیقه‌زردها روی دیوارهای شانزه لیزه: | بررسی پیشینه «گرافیتی» به بهانه حضور چشمگیر در اعتراضات جلیقه‌زردها در فرانسه

یا ثروتمند باش و ادامه بده یا فقیر باش و بمیر

گرافیتی هنر اعتراض است. اعتراضی از سوی نادیده گرفته شده‌ها و بی صداها. آن‌هایی که به دلایل مختلف با برچسب‌هایی همچون ناهنجار از جریان اجتماعی حذف می‌شوند و سهمی در قدرت و رسانه ندارند. از طرف دیگر گرافیتی اعتراضی است به هنر برج‌عاج‌نشین متبختر که به بهانه فرم از توجه به توده انصراف داده است. گرافیتی هنری است که از دل مردم بیرون می‌آید و حتی اصراری بر هنر بودن خود ندارد. گرافرها، حتی مشهورترین‌شان تنها با نام مستعار شناخته می‌شوند. این روزها و در جریان جنبش اعتراضی جلیقه‌زردها که هر روز بیش‌از گذشته شبیه به انقلاب می‌شود، گرافیتی حضور پررنگی دارد. دیوار‌نگاره‌ها و دیوار‌نوشته‌های صریحی که شب مهمان دیوارها می‌شوند و صبح‌ها توسط کارگر‌های شهرداری از روی دیوار محو می‌شوند. در این گزارش سعی کرده‌ایم به بهانه ظهور تازه گرافیتی‌ها روی دیوارهای شانزه‌لیزه، سابقه این هنر -جنبش پر‌حاشیه را بررسی کنیم تا به پاسخ این پرسش نزدیک شویم: چرا در میان فرم‌های گوناگون هنری گرافیتی بیشترین اقبال را بین جنبش‌های اعتراضی پیدا می‌کند؟

چشم‌بادامی‌هابه‌اکران‌فیلم‌درمیشیان‌رضایت‌ندادند

توقف«لانتوری»پشت‌دیوارچین

روز جمعه خبری منتشر شد مبنی بر این‌که اداره سانسور چین با اکران «لانتوری» در این کشور مخالفت کرده است. البته نوع انتشار این خبر در رسانه‌های کشور و واکنش کارگردانش قابل توجه بود.

«صبح نو» تغییرات در دخل و خرج سال آینده کشور بر اساس رهنمودهای رهبری را بررسی کرد

اصلاحات بودجه 98

در حالی که قرار بود امروز لایحه بودجه ۹۸ به مجلس ارسال شود، این امر به تعویق افتاد، بر اساس آنچه رییس جمهوری اعلام کرده، رهبری در دیدار سران سه قوه رهنمودهایی درباره بودجه سال آینده داشتند که بر این اساس قرار شد اصلاحات مورد نظر ایشان در لایحه بودجه اعمال شود.

قاچاق خاک در کشور سابقه 15 ساله دارد اما اقدام عملی برای برخورد صورت نگرفته است

خاکی که بر باد می‌رود

صادرات و توجه به توسعه و رونق آن اتفاق خوبی است که می‌تواند فواید اقتصادی بسیاری نیز به دنبال داشته باشد اما بیش از 15 سال است که قاچاق خاک از ایران اتفاق می‌افتد و هنوز به صورت رسمی برخوردی با آن صورت نگرفته است. شاید از نظر شما خاک مهم نباشد اما اهمیت این مساله از آنجا روشن می‌شود که بدانید مدت زمان لازم برای تشکیل یک سانتی مترمکعب خاک در اقلیمی مشابه اقلیم کشور ما چیزی در حدود 500 سال است.

«صبح نو» از وعده کاهش 15درصدی قیمت لوازم خانگی از دیروز گزارش می‌دهد

شنبه‌ای که از راه نرسید

هفته گذشته رییس اتحادیه لوازم خانگی از کاهش 15 درصدی محصولات چهار شرکت لوازم خانگی از دیروز شنبه خبر داد. طحان پور ، اسامی شرکت‌هایی که مایل به کاهش قیمت‌های خود شده‌اند را اعلام کرد، اما دیروز برخی از این شرکت‌ها نه تنها قیمت محصولات خود را کاهش ندادند بلکه این خبر را شایعه دانستند.

قطر خواستار شکل‌گیری یک ائتلاف جدید منطقه‌ای شد

شکست ریاض در دوحه

نشست بین‌المللی دوحه درحالی یک هفته پس از نشست منطقه‌ای ریاض برگزار می‌شود که برخلاف سیاست‌های آل‌سعود، «شکل‌گیری سیاست در جهان به‌هم‌پیوسته» و «برقراری امنیت» از اهداف اصلی آن بیان شد که با استقبال وزرای خارجه و رؤسای سازمان‌های جهانی روبه‌رو شد.

«صبح‌نو» به بهانه نزدیک شدن به سالگرد زلزله تهران از تمهیدات مقابله با بحران گزارش می‌دهد

حساب خالی بانک اطلاعاتی تهران

«زلزله 2‌/5 ریشتری تهران و کرج را لرزاند»، «مراکز دولتی تهران، قم و البرز تعطیل شد» و «یک نفر کشته و ۹۷ نفر مصدوم شدند» این‌ها تیترهایی است که 29‌آذر سال گذشته روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت و از فردای آن روز همه رسانه‌ها تحت‌تأثیر زلزله‌ای قرار گرفتند که پایتخت را لرزاند و شهروندان را به خیابان‌ها کشاند. این زلزله تقریباً همزمان با نخستین تغییرات در مدیریت شهر تهران بود؛ همان روزهایی که خبری از مدیر شهر نبود. در همان زمان هم کارشناسان نسبت به آماده نبودن ستاد بحران هشدار داده بودند؛ اما موضوع مهم این است که مدیریت بحران همیشه باید آماده باشد.

کدام وحدت ؟

یادداشت دکتر علی دارابی

اجلاس صلح یمن در سوئد، افق‌ها و امیدها

یادداشت احمد روح‌الله زاد

سر مقاله

راز حرف‌های اصلاح‌طلبان راديكال

در آستانه سال جدید میلادی اعتراضات مردمی در اروپا به اوج خود رسیده است

بابانوئل زرد پوش

در آستانه سال نو میلادی، بوداپست مجارستان همچون پاریس، لندن و بروکسل به شهرهای اعتراضات ضد سرمایه‌داری پیوست تا عملاً اروپای مرکزی هم شاهد تظاهرات بر ضد قوانین برده‌داری باشد.

صبح نو

توسط قاسمی عنوان شد

ابراز نگرانی ایران از تداوم خشونت ها و تضییع حقوق مسلمانان در میانمار

سخنگوی وزارت خارجه گفت: دولت ایران نسبت به ادامه خشونتها و تضییع حقوق مسلمانان در میانمار قویا ابراز نگرانی کرده و ضمن ابراز ناخرسندی از ادامه این وضعیت اسفبار، از دولت این کشور می خواهد مانع از این اقدامات شود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تداوم اقدامات غیرانسانی و خشونت آمیز علیه مسلمانان در میانمار اظهار داشت: در چارچوب احترام به حقوق اولیه و کرامت انسانی به عنوان یک هنجار شناخته شده بین المللی، دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به ادامه تضییع حقوق مسلمانان در میانمار که منجر به کشته شدن و همچنین مهاجرت اجباری تعداد بسیاری از آنان شده است، قویا ابراز نگرانی کرده و ناخرسندی خود را از ادامه این وضعیت اسفبار و  کشتار و آوارگی مسلمانان میانمار اعلام می دارد. 

قاسمی در همین راستا از دولت میانمار خواست تا با تدبیر و به کارگیری سیاستی واقع گرایانه به منظور برقراری صلح و همزیستی مسالمت آمیز اقدام کرده و مانع از تداوم نقض حقوق مسلمانان و نهادینه شدن این شرایط غیرانسانی و خشونت آمیز شود.

شماره‌های پیشین