339
چهارشنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۶
1
اعتراض بازماندگان فاجعه معدن گلستان به فراموشی قول‌های مسوولان

یخ وعده‌های زمستان یورت آب می‌شود؟

در حادثه دردآور انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر در اردیبهشت‌ماه امسال، 43 نفر از معدن‌چیان جان خود را از دست دادند. همزمان با این اتفاق که تفحص محبوس شدگان نزدیک به 2 هفته طول کشید، مقامات زیادی به منطقه رفته و قول‌های زیادی برای تأمین معیشت خانواده‌های بازمانده دادند که تا به امروز خیلی از این وعده‌ها محقق نشده‌اند.

گفت‌وگوی صریح «صبح نو» با تهیه‌کننده فیلم قاتل اهلی

سینماسوزی به‌جای فیلم‌سوزی!

فیلم‌سوزی! این عنوانی است که اغلب همزمان با پاییز در سینما به اوج خود می‌رسد و اعتراض تعداد زیادی از تولید‌کنندگان این حوزه را به‌همراه می‌آورد.

با گذشت حدود دو ماه از آغاز به کار کابینه وضعیت دو وزیر و چند معاون رییس جمهور مشخص نشده است

بلاتکلیفان دولت

حدود دو ماه از آغاز به کار رسمی دولت دوازدهم می‌گذرد؛ هنوز برخی‌ چهره‌ها با وجود حضور در جلسات هیات دولت از جمله آقای حسینعلی امیری که معاونت پارلمانی رییس‌جمهور را در اختیار دارد،‌ حکمی برای خود از سوی روحانی دریافت نکرده. معاون اجرایی رییس‌جمهور نیز بی‌مدیر مانده،‌ به این جمع، بی‌تکلیفی دو وزارتخانه علوم و نیرو را نیز اضافه کنید.

روس‌ها و آمریکایی‌ها شبکه‌های اجتماعی را به همکاری فرا خواندند

تلگرام، توییتر و گوگل زیر تیغ

روسیه، تلگرام را به دلیل عدم همکاری درباره استفاده تروریست‌ها از بستر این پیام‌رسان به جریمه محکوم کرد.

در دهمین دوره نمایشگاه غذاهای سالم چه خبر است؟ «صبح نو» گزارش می‌دهد

یک دورهمی خوشمزه

دهمین دوره نمایشگاه غذاهای سالم، امسال هم مانند سال‌های قبل در خیابان حجاب و در کانون پرورش فکر‌کودکان و نوجوانان برگزار شد. در ادامه گزارشی از چندوچون و نحوه برگزاری این نمایشگاه خوشمزه را می‌خوانید.

سرمقاله

معامله جناحی علم

تک نجفی و پاتک نوبخت دعوای بودجه را دوباره داغ کرد

اختلاف دولت و شهرداری نسخه جدید

فقط 24 ساعت زمان کافی بود تا رویای شیرین دولت و شهردار همسو، با دو اظهار نظر در دو نشست خبری متفاوت، نقش بر آب شود. متهم اصلی داستان، این بار هم «بودجه» بود. واژه‌ای که انگار میانه هیچ دولتی را با شهرداری پایتخت، خوب نگه نمی‌دارد. حالا هم به فاصله کمتر از 24 ساعت پس از نخستین نشست شهردار منتخب اصلاح‌طلبان، سخنگوی دولت هم‌طیف با شهردار و شورای شهر تهران، با کنایه و طعنه نسبت به اظهارات شهردار جدید پایتخت سخن گفته است. جرقه اختلاف کهنه دولت و شهرداری، دیروز در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شماره 2 شورای شهر تهران زده شد. جایی‌که شهردار منتخب لیست امید، از دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان به دلیل پرداخت نکردن بودجه شهرداری تهران انتقاد کرد.

چرا طالبان حاضر به مذاکره با آمریکا نیست؟

تیرباران شبانه افغان‌ها به دست یانکی‌ها

آمریکایی‌ها که نزدیک دو دهه از حضورشان در افغانستان می‌گذرد، به جای عمل کردن به شعارهایشان در برقراری امنیت و صلح پایدار، چون گروه‌های تروریستی طالبان به سوی مردم افغانستانی شلیک کرده و ترس و دردی مضاعف را در این سرزمین موجب می‌شوند؛ تیربارانی که تعدادی افراد بی دفاع افغانستانی پس از اسارتشان، با آن مواجه شده‌اند.

صبح نو

شریعتمداری: می‌خواستند با قربانی کردن کروبی برای تحریم‌های حقوق بشری آمریکا سند بسازند

مدیر مسئول کیهان، ماجرای اعتصاب غذای مهدی کروبی را پروژه‌ای طراحی شده با هدف سند‌سازی برای تحریم‌های حقوق بشری آمریکا علیه ایران اسلامی دانست.

حسین شریعتمداری در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس، گفت: تحریک کروبی به اعتصاب غذا شبیه تحریک اکبر گنجی به اعتصاب غذاست که شیرین عبادی و یکی از نزدیکان سببی اکبر گنجی ماموریت اجرای آن را بر عهده داشتند. بخش پایانی آن مرگ گنجی بود چرا که دیگر به زنده او احتیاجی نداشتند. آن پروژه با اطلاعاتی که کیهان به دست آورد و افشا کرد، ناکام ماند و اکبر گنجی که متوجه ماجرا شده بود نقشه آنان را به‌هم ریخت و از مرگ حتمی نجات یافت.

وی با بیان این ماجرا افزود: در فتنه آمریکائی- اسرائیلی 88 هم از کروبی به عنوان بلاگردان خاتمی و موسوی استفاده کرده بودند. خاتمی و موسوی بعد از پیروزی سوار قطار انقلاب شده بودند اما آقای کروبی از سوابق انقلابی و مبارزه علیه رژیم شاه برخوردار بود و بارها در مجلس ششم علیه مواضع دشمن پسند مدعیان اصلاحات ایستاده بود.

مدیر مسئول کیهان اضافه کرد: پروژه فداکردن کروبی از بستری شدن او در بیمارستان قلب کلید خورد و همه روزه تعدادی از مدعیان اصلاحات به بهانه ملاقات وی در بیمارستان حضور پیدا می‌کردند و خبر آن با آب‌وتاب در رسانه‌های بیگانه منتشر می‌شد تا وقتی نوبت به اعتصاب غذا می‌رسد زمینه لازم برای شانتاژ حقوق بشری علیه کشورمان فراهم شده باشد. با شروع اعتصاب غذای کروبی رسانه های فارسی زبان آمریکائی، اروپائی و عربی به این خبر پوشش گسرده‌ای دادند و به گونه‌ای که به وضوح قابل درک بود او را به ادامه اعتصاب تشویق می‌کردند و در همان حال علیه آنچه نقض حقوق بشر در ایران می‌نامیدند تبلیغ فراوانی به راه انداخته بودند.

شریعتمداری یاد‌آور شد که این بخش از ماجرا هم به داستان اعتصاب غذای اکبر گنجی شبیه بود و توضیح داد که در اوج اعتصاب غذای اکبر گنجی , اسکات مک کلیلان سخنگوی کاخ سفید گفت: بوش از گزارش‌های اخیر مبنی بر وخامت سلامتی آقای گنجی ناراحت است و برای او این پیام را داده است «آقای گنجی لطفاً بدان همان طور که برای آزادی خودت برخاسته‌ای، آمریکا در کنار تو می‌ایستد».

وی خاطرنشان کرد: البته گنجی که متوجه پایان ماجرا شده و فهمیده بود که قصد دارند از جنازه او بهره‌برداری کنند، به اعتصاب غذای خود خاتمه داد و به نظر می‌رسد آقای کروبی و یا برخی از نزدیکان وی نیز به توطئه‌ای که برایش چیده بودند پی برده و با شکست اعتصاب خود دشمنان دوست‌نما را ناکام گذاشته است.

مدیر مسئول کیهان افزود: زمان به میدان کشیدن پروژه قربانی کردن کروبی نیز حساب شده بوده است. این پروژه دقیقا بعد از تحریم های اخیر آمریکا که به بهانه نقض حقوق بشر وضع شده به اجرا درآمده‌است که با توجه به ماهیت وطن فروشانه فتنه‌گران 88 باید آن را سندسازی آنان برای تحریم‌های حقوق بشری آمریکا علیه ایران اسلامی دانست.

شریعتمداری گفت: قطعنامه تحریمی 1929 نیز با همین نوع سندسازی‌های اصحاب فتنه 88 تصویب شده‌بود که بعدها مقامات آمریکائی از درخواست مدعیان اصلاحات از آمریکا برای صدور آن قطعنامه پرده برداشتند و خانم کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا انکار نکرد این قطعنامه برای حمایت از جنبش سبز! که با شکست روبرو شده بود صادر شده است‌.

شماره‌های پیشین