405
سه شنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۶
1
گزارش «صبح نو» از بیمارستانی که برای زادروز بیمارانش جشن می‏گیرد

فرشته‌ها با کیک تولد می‌آیند

دیوارهای اتاق را با نوارهای رنگی آذین بسته‌اند. روی دیوار پر است از بادکنک‏های رنگارنگ. همه در نگاه دوربین می‏خندند. زیر این نگاه پر از خنده اما، چهره دیگری از آنها وجود دارد. روی صندلی‏های چرخ‌دار نشسته‏اند، همگی ضایعه‌نخاعی دارند اما می‏خندند، چون جشن تولد یکی از بیماران است. حاضران هم البته یک ویژگی مشترک دارند. همه آنان روی تن‌شان زخم زلزله کرمانشاه را دارند. زخمی که قرار است تا آخر عمر همراه‌شان باشد؛ اما جشن تولد امشب در بیمارستان، حال همه را خوب کرده است. این یکی از جشن تولدهای بیمارستان فو‏ق‎‏تخصصی توانبخشی نورافشار است. بیمارستانی که برای بیمارانش جشن می‏گیرد. به بهانه این جشن تولد خاص و همزمانی‌اش با روز پرستار، سراغ این بیمارستان رفتیم.

گزارش «صبح نو» از تشکلی جوانانه که پنج سالگی‌اش را جشن گرفت

هسته امید برای باروری نهال جهاد

اگر بخواهند جشن تولد برای تشکیلات‌شان برگزار کنند و شمعی روی کیک تولد بگذارند، باید بروند سراغ شمع عدد 5. بروبچه‌های هسته توانمندسازی گروه‌های جهادی، 5 سالی می‌شود که در کنار هم برای سازماندهی گروه‌های جهادی و تأمین نیازها و امکانات موردنیاز آنان فعالیت می‌کنند. به بهانه 5 ساله شدن‌شان، سراغ‌شان رفتیم تا سر از کارهای بی‌سروصدای‌شان و موفقیت‌های این 5 سال دربیاوریم.

رییس جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی شامگاه دوشنبه:

دولت به فکر مردم است

«ما باید تلاش کنیم آنچه وزرا و اعضای کابینه در برنامه دارند هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد و گزارش آن برای مردم به صورت شفاف بازگو شود» این توصیه اخیر رییس جمهور به اعضای کابینه است.

دکتر کرمی در نشست «تحولات جامعه و خانواده با تاکید بر هویت زنان»:

رویکرد تفهمی به جای رویکرد آسیب‌شناسانه

نشست علمی «تحولات جامعه و خانواده با تاکید بر هویت زنان» با سخنرانی دکتر محمدتقی کرمی، عضو هیات علمی دانشــگاه علامه طبــاطبــایی، شنـبه هفته جاری به همت موسـسه سبک زنــدگی آل‌یاسین در قم برگزار‌شد.

جستجوی یکپارچه «فرهنگ برادری»

نظر فیلمبردار پر کار جشنواره درباره علت ترافیک 6ماهه دوم

نگران خواب پولشان هستند!

آقای پیمان شادمان‌فر با مدیریت فیلمبرداری سه فیلم سینمایی، امسال به‌عنوان پرکارترین فیلمبردار جشنواره فیلم فجر شناخته می‌شود.

نشست خبری معاون برنامه ریزی شهرداری تهران 8 روز پس از نطق جنجالی نجفی خبرساز شد

عقب نشینی از سیاه نمایی 500 صفحه‌ای

کمتر از 10 روز زمان کافی بود تا پس از یکشنبه جنجالی شورای شهر و گزارش خبرسازشهردار تهران که موسوم به «تحویل و تحول» بود، مدیران شهری، کمی از مواضع قبلی خود عقب نشینی و تلاش کنند تا ادعاهای قبلی‌شان را به صورت نامحسوس و نرم اصلاح کنند. درست در روزی که نیروی انتظامی، به اتهام ادعای خلاف واقع گزارش نجفی علیه یکی از مدیران ناجا، از‌شهرداری تهران شکایت کرد و چند روز پس از آن که دادستان تهران از نجفی خواست اسناد و مدارک ادعاهای مالی‌اش علیه مدیریت شهری دوره قبل را ارائه‌کند، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران، در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌ها، به‌صورت تلویحی از ادعاهای تند و تیز شهرداری تهران علیه مدیریت دکتر «محمدباقر قالیباف» عقب نشینی کرد.

کارگردان «کوپال»در واکنش به محدودیت ها مطرح کرد

چارچوب‌ها؛عامل خلاقیت سینمای ایران

ممــــیزی‌هـا و چارچــوب‌هـای گاه دست وپاگیر در دنیای هنرهای تصویری از مواردی است که همیشه محل بحث و مناقشه بوده‌اند. موضوعی که هر از گاهی با اعتراضات یا صحبت‌هایی از سوی چهره‌های مختلفی که در این حوزه فعالیت دارند؛ همراه می‌شود.

محسن سلیمانی، نویسنده و مترجم درگذشت

مرگ به وقت بلگراد

آقای محسن سلیمانی، داستان‌نویس، مترجم و روزنامه‌نگار، صبح روز گذشته در صربستان، محل مأموریتش، دچار حمله‌ قلبی شد و در گذشت. وی سال گذشته به‌عنوان رایزن فرهنگی ایران در صربستان معرفی شده بود و در مدت کوتاهی که از فعالیتش می‌گذشت، فعالیت‌های قابل توجهی برای معرفی ادبیات ایران انجام داده بود.

سرمقاله

خوشایندی و انتظار

صبح نو

واکنش ایران به نقض برجام متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اشاره به گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پایبندی ایران به برجام، تصریح کرد: ایران همه گزینه‌ها برای نقض احتمالی برجام توسط آمریکا را روی میز دارد اما متناسب با اقدام واشنگتن، پاسخ خواهد داد.

«علی هاشم» خبرنگار شبکه «المیادین» گفت‌وگویی اختصاصی با «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران انجام داده است؛ صالحی در این گفت و گو تأکید کرد در صورتی که آمریکا برجام را نقض کند همه گزینه‌های ایران روی میز خواهد بود.

علی‌اکبر صالحی، برجام را توافقی «تاریخی» خواند که تاثیرات آن به مرور زمان بیشتر و بیشتر دیده می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی سپس تصریح کرد: فعالیت‌های هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم، تولید آب سنگین، طراحی جدید رآکتور اراک با کمک چینی‌ها به علاوه استخراج معادن اورانیوم، بهتر از قبل ادامه دارد.

در ادامه بخش‌هایی از این مصاحبه آورده شده است.

المیادین: آیا از اینکه در نهایی شدن توافق هسته‌ای نقش داشته‌اید، پشیمان هستید؟

صالحی: ابدا... برای چه؟ من تصور می‌کنم این یک توافق تاریخی است و با گذشت زمان تاثیرات آن بیشتر دیده خواهد شد، به همین دلیل من بسیار خوشحالم که دراین توافق نقش داشته‌ام.

المیادین: امروز شاهد فشارهای آمریکا به ویژه با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» هستیم، آیا افقی برای استمرار (اجرای) برجام می‌بینید؟

صالحی: من تصور می‌کنم که این توافق بر یک پایه قوی بنا شده است؛ نمی‌توانم این را حتما بگویم اما تصور می‌کنم نقض این توافق مشکل باشد زیرا بر شالوده‌ای محکم بنا شده و این توافق به نفع همه است به نفع ما، منطقه و تمام جهان.

به همین دلیل تصور می‌کنم که شاهد نقض قوی در این توافق نباشیم. چه بسا برخی صحبت‌ها را می‌شنویم، نمی‌گویم تهدید بلکه می‌گویم صحبت‌های حساب‌نشده؛ چه بسا بسیاری از این صحبت‌ها به خاطر امور داخلی ایالات متحده آمریکا گفته می‌شود به همین دلیل می‌گویم تصور من این است که آمریکا برجام را نقض نکند زیرا متحمل ضرر خواهد شد. اکنون می‌گویند ایران از 1+5 سخن می‌گوید یعنی 7 (ایران +6 کشور دیگر)؛ اگر آمریکا از برجام خارج شود، می‌شود 7 منهای یک.

المیادین: اگر آمریکا از برجام خارج شود آیا امکان ادامه آن وجود دارد؟

صالحی: اگر به صورت «7 منهای یک» شود طبعا برجام ادامه پیدا خواهد کرد، اتحادیه اروپا، چین، روسیه و سایر کشورها اعلام کرده‌اند که با توافق هستند و به همین دلیل اگر آمریکا آن را نقض کند دیگر کشورها مسئولیت آن را بر عهده خواهند گرفت. آژانس انرژی اتمی هم 7 بار اعلام کرده ایران کاملا به تعهدات خود در قبال برجام متعهد بوده و به همین دلیل زمینه‌ای برای نقض برجام وجود ندارد.

المیادین: رئیس‌جمهور روحانی در مراسم تحلیف گفت در صورتی که آمریکا به هر شکلی برجام را نقض کند، ایران پاسخ می‌دهد؛ پاسخ ایران چه خواهد بود؟

صالحی: این پاسخ، عکس‌العملی متناسب با چگونگی رفتار دولت آمریکا خواهد بود.

المیادین: اما وزیر خارجه محمدجواد ظریف گفته تمام گزینه‌ها روی میز است.

صالحی: بله همه گزینه‌ها روی میز است اما این گزینه‌ها متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود.

المیادین: پس ایران امروز همه مفاد برجام از جمله کاهش غنی سازی اورانیوم، بتن ریزی در قلب راکتور اراک و ... را انجام داده است؟

صالحی: اینها گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. 

المیادین: اگر شرایط به سمتی پیش رفت که ایران را به سمت خروج از توافق هدایت کرد آیا امکان بازگشت به شرایط قبل از توافق و قبل از وین 2015 وجود دارد؟

صالحی: من آرزو می‌کنم که این‌چنین روزی نیاید اما از زمان شروع مذاکرات، احتمال نقض توافق نیز مطرح شد به همین دلیل پُل‌های متعددی برای بازگشت سریع به وضعیت قبل، حتی به وضعیت بهتر از قبل اندیشیده شد.

المیادین: برخی انتقادها در داخل ایران درباره برجام وجود دارد، عده‌ای می‌گویند برجام منجر به تضعیف برنامه هسته‌ای ایران شده و خسارت‌هایی وارد کرده است.

صالحی: این یک صحبت سیاسی است، اهل فن و کسانی که حقیقت را می‌دانند، آگاهند که فعالیت هسته‌ای ایران بهتر از قبل ادامه دارد، ما بارها این را اعلام کرده‌ایم. غنی‌سازی، تولید آب سنگین، طراحی رآکتورهای جدید با چینی‌ها، استخراج معادن اورانیوم و خلاصه تمام فعالیت‌های هسته‌ای ادامه دارد.

المیادین: برجام طبیعتا مرحله جدیدی در روابط ایران و آمریکا بود اما مثلا رئیس جمهوری ایران می‌گوید نمی‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد، آیا ایران می‌تواند به آمریکا اعتماد کند؟

صالحی: این توافق فقط مربوط به موضوع هسته‌ای است. ما زمانی که با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کردیم به روابط سیاسی گریز نزدیم، ما مذاکره‌کنندگانی از سوی مقامات ایران بودیم.

المیادین: رهبر جمهوری اسلامی

صالحی: من فقط باید در موضوع هسته‌ای مذاکره می‌کردم به امور دیگر از جمله روابط امریکا و ایران نمی‌پرداختم. اگر برجام به شکل مطلوب ادامه پیدا کند ممکن است زمینه برای امور دیگر هم باز شود اما صحبت از این امور اکنون «زود» است.

المیادین: اخیر مجله «فارین پالیسی» نوشت دونالد ترامپ به دنبال انتشار گزارشی است تا بگوید ایران به برجام متعهد نبوده است

صالحی: این آن چیزی است که او می‌خواهد ؛ اخیرا اختلافاتی میان رجال سیاسی آمریکا وجود داردو هر کدام چیزی می‌گویند اما ما ایرانی‌ها صبور هستیم و صبر ما زیاد است و مواضع نامتناسب نمی‌گیریم. 

المیادین: آیا روسیه همچنان با ایران در چارچوب هسته‌ای همکاری می‌کند؟

صالحی: بله روابط ما با ایران قوی‌تر از هر زمانی است. وی سپس به طرح‌های مشترک میان دو کشور از جمله ساخت دو نیروگاه اتمی بزرگ و جدید در بوشهر و در کنار نیروگاه اتمی فعلی اشاره کرد و افزود: روابط ما با روسیه خصوصا در زمینه هسته‌ای، بسیار بسیار زیاد و عمیق و گسترده است.

المیادین: هدف از ساخت نیروگاه‌های جدید چیست؟

صالحی: برای تولید برق است و دو رآکتور جدید طی 10 سال آینده 2100 مگاوات برق تولید خواهند کرد.

المیادین: اسرائیل دائما بر این ادعا تمرکز می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران، نظامی است و عملیات رسانه‌ای در این زمینه گسترده است، برخی می‌پرسند چرا ایران به دنبال برنامه هسته‌ای نظامی نیست؟

صالحی: زیرا رهبر ما در فتوایی این را –ساخت سلاح هسته‌ای - حرام اعلام کرده است؛ این از اصول دین ما می‌آید به همین دلیل رهبر ما هم ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای و هم شیمیایی و بیولوژیکی را حرام اعلام کرده است.

المیادین: این شامل تمام سلاح‌های  کشتار جمعی می‌شود؟

صالحی: بله تمام سلاح‌های کشتار جمعی در ایران حرام است و به همین دلیل با اینکه ما علم و امکاناتش را داریم در این زمینه ورود نمی‌کنیم. در جنگ تحمیلی زمانی که صدام از سلاح شیمیایی استفاده کرد ما امکان پاسخ متقابل را داشتیم اما ایران از سلاح شیمیایی استفاده نمی‌کند؛ با اینکه آنها حدود 100 هزار نفر را با این سلاح‌ها کشتند اما ایران در زمان امام مرحوم (ره) پاسخ متقابل -با سلاح شیمیایی- نداد و این جزئی از عقیده و اصول ماست. 

المیادین: ریشه‌های توافق هسته‌ای ایران به سال 2003 برمی‌گردد و ایران از آن زمان وارد مذاکرات شد؛ چه موضوعی می‌توانید در این زمینه برای ما بگویید؟

صالحی: مشکل هسته‌ای در ایران از سال 2001 آغاز شد، در آن زمان نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی در وین بودم و دکتر حسن روحانی نیز مذاکره‌کننده ارشد بود. طبعا به ایران آمدیم و به همراه انگلیس، آلمان و فرانسه در مذاکرات در کاخ سعد آباد شرکت کردم، آمریکا و چین در آن زمان نبودند.

این مذاکرات ادامه پیدا کرد و زمانی که وزیر خارجه ایران بودم و سعید جلیلی طرف مذاکره‌کننده ایران بود پیشنهادی از سوی آمریکایی‌ها با میانجی گیری عُمان رسید با این مضمون که برای ورود به مذاکرات دوجانبه با ایران درباره برنامه هسته‌ای آماده‌اند. سلطان قابوس پادشاه عمان پیامی برای رهبر انقلاب «آیت‌الله سید علی خامنه‌ای» فرستاد و محرمانه این پیشنهاد آمریکایی‌ها را اعلام کرد.

طبیعتا رهبری هیچ اعتمادی به آمریکایی‌ها نداشت و گفت آمریکا کشوری نیست که بتوان به آن اعتماد کرد اما من بر این موضوع اصرار کردم؛ رهبر انقلاب اجازه ورود به این مذاکرات را به ما داد اما به شرط اینکه فقط درباره موضوع هسته‌ای باشد و بس. 

ما مذاکرات را ادامه دادیم به این شرط که آنها روند غنی‌سازی اورانیوم در ایران را به رسمیت بشناسند؛ آنها این را قبول کردند اما به جای اعتراف علنی به این موضوع، نامه‌ای از سلطان قابوس برای محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهور وقت فرستاده شد و این موضوع در آن اعلام شد.

المیادین: این در واقع ضمانت سلطان قابوس بود.

صالحی : بله. و در آن آمده بود: «آمریکایی‌ها نزد من آمدند». «ویلیام برنز» نماینده آمریکا در این مذاکرات و از طرف ما «علی اصغر خاجی» که اکنون سفیر ایران در چین است، حضور داشتند و هر دو به ملاقات سلطان قابوس رفتند و برنز اعلام کرد که آمریکا برای به رسمیت شناختن حق ایران در غنی‌سازی اورانیوم آماده است. 

مذاکرات ادامه پیدا کرد تا دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی فرا رسید و روحانی گفت تمام مسئولیت ادامه این پرونده مذاکرات را به جواد ظریف وزیر خارجه می‌دهیم. الحمدلله رهبری همان کسی بود که راه را باز کرد و ما موفق به کسب برخی امتیازها مانند حق غنی‌سازی اورانیوم شدیم. پس از آن امور آسان‌تر شد؛ ظریف مذاکره‌کننده‌ای جدی و قدی در این موضوع است و تجربه دارد و الحمدلله در نهایت به نتیجه رسیدیم.

المیادین: ایران در 25 سال آینده چه چیزی از برنامه هسته‌ای‌اش می‌خواهد؟

صالحی: ما در حال برنامه‌ریزی هستیم تا حداقل 7 هزار مگاوات برق از نیروگاه‌های هسته‌ای خود تولید کنیم، ما باید در این زمینه به خود اکتفا کنیم و مستقل باشیم. 

المیادین: برخی صحبت‌ها هست که می‌خواهیم شما آن را تایید یا تکذیب کنید؛ آیا شما با ارنست مونیز وزیر پیشین انرژی آمریکا در یک دانشگاه بودید و چه بسا او استاد راهنمای پایان‌نامه دکتری شما بوده باشد؟

صالحی: نه، من دانشجوی دکترای دانشگاه MIT بودم و استاد مونیز استاد آن دانشگاه بود، استاد راهنمای پایان نامه من در واقع دوست مونیز بود.

سوال پایانی المیادین: زمانی که شما در سال 1974 دانشجوی دانشگاه بودید ایران طرح نیروگاه بوشهر را آغاز کرد آیا گمان می‌کردید روزی بیاید و صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی شود و نیروگاه بوشهر را در 2014 افتتاح کند؟

صالحی: نه حتی برای چند ثانیه هم این گمان را نمی‌کردم اما تقدیر الهی بود.

شماره‌های پیشین