493
چهارشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
1

صبح نو

عراقچی: مصوبه اخیر آمریکا اقدامی دشمنانه و خصمانه/در زمین ترامپ بازی نخواهیم کرد

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا را اقدامی دشمنانه و خصومت آمیز خواند و گفت: در مقابل دشمنی آنها حتما واکنش هوشمندانه و حساب شده نشان خواهیم داد و حتما در زمین ترامپ بازی نخواهیم کرد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و رئیس ستاد پیگیری برجام در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما درباره مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا گفت:‌ یک اقدام دشمنانه و خصومت آمیز علیه ایران است. قانون جدیدی است و حرف‌های جدیدی زده ولی موضوع جدیدی اتفاق نیفتاده و ادامه دشمنی‌های آمریکاست و دشمنی آمریکا ادامه داشته و خواهد داشت و مقابله ما با سلطه ورزی‌ها و خصومت‌های آمریکا ادامه داشته و خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ما از بعد انقلاب در مقابل دشمنی‌های نظام سلطه  و آمریکا ایستاده‌ایم، افزود: قرار نبود این دشمنی کاهش یابد و برجام بنا نبود این دشمنی را کاهش دهد. برخی برجام را با پیمان مودت بین ایران و آمریکا اشتباه می‌گیرند و برجام یک موضوع هسته‌ای را بین ایران و 6 کشور مدیریت و حل و فصل کرد و کسی نباید توقع داشته باشد برجام دشمنی آمریکا علیه ایران را کاهش دهد.

معاون وزیر خارجه گفت: یک حرکت دشمنانه از طرف آمریکا علیه ایران صورت گرفته و واکنش ما با قاطعیت و متناسب با آن خواهد بود. 38 سال است در مقابل همه سیاست‌های سلطه طلبانه و دشمنی‌های آمریکا ایستاده‌ایم و کماکان خواهیم ایستاد. تا وقتی آمریکا، آمریکا و نظام سلطه گر هست و تا وقتی ایران با همه آرمان‌ها و ارزش‌هایش است، ما در مقابل آن خواهیم ایستاد.

عراقچی افزود: کاری که کنگره کرد یک حرکت خصمانه بود. بحث ها و تحلیل‌هایی که الان در آمریکا در جریان دارد و علتی که خود آمریکایی‌ها می‌گویند این طور فکر می‌کنند در اثر برجام ایران قدرتمندتر و سیاست آن در منطقه رو به جلوتر و به تعبیر آنها تهاجمی‌تر شده و سیاست هایش و رفتارش نسبت به آمریکا عوض نشده و معتقدند این وضعیت باید عوض شود. خودشان تعبیری که به کار می‌برند، حرف از سیاست به عقب راندن ایران می‌زنند.

به گزارش فارس، وی با اشاره به اذعان آمریکایی‌ها به قدرت و نفوذ ایران در منطقه گفت: ترامپ از روز اول عنوان کرده که ایران را باید عقب راند و اجماع در واشنگتن است که جلوی قدرتمند شدن ایران را بگیرند و آنها می‌خواهند منافع ایران از برجام را کاهش بدهند. با ایجاد فضای سنگین روانی علیه ایران که کسی با ایران کار نکند و در اثر فضای منفی، شرکای اقتصادی ایران، شرکت‌ها و بانک‌ها با ایران کار اقتصادی کنند. 

معاون وزیر خارجه با اشاره به اینکه برجام دست کنگره را در وضع تحریم‌های جدید بسته است و کنگره در قانون جدید نتوانسته تحریم‌های نفتی، بانکی و حمل و نقل و تحریم‌های موضوعی را برگرداند، افزود: آنها به بهانه حقوق بشر، تروریسم و موشکی و ... هر بهانه غیر هسته‌ای تلاش کردند مجموعه‌ای را درست کنند و اشخاص بیشتری را در لیست تحریم‌ها بگنجانند نمی‌توانند موضوع تحریمی برقرار کنند به همین خاطر اشخاص را وارد لیست تحریم می‌کنند و به این وسیله اشخاص را از کار با ایران بترسانند و به این خاطر ما معتقدیم نقض برجام صورت گرفته است. 

وی توضیح داد: در چندین بند برجام (26 و28 و 29) آمریکا متعهد شده است برجام را با حسن نیت اجرا کند و همه متعهدند در فضای سازنده و همراه با حسن نیت آن را اجرا کنند. آمریکا و بقیه متعهد شدند هیچ کاری که همکاری اقتصادی با ایران را تحت تاثیر قرار دهد، انجام ندهند.

عراقچی اظهار داشت: غلی‌رغم اینکه کنگره تلاش کرده موارد نقض برجام در این قانون جدید نباشد ولی در این سه پاراگراف نقض برجام از نظر ما صورت گرفته است.

وی درباره عکس العمل مناسب ایران خاطرنشان کرد: ترامپ و کلا در آمریکا به دنبال کنار گذاشتن برجام هستند، ولی می‌خواهند هزینه از بین رفتن برجام را به گردن ایران بیندازند و شرایط را به گونه‌ای طراحی کنند که ایران یا به مرحله احساسی و عصبانی بودن برسد یا منافع حاصل از برجام برای ایران اینقدر کم شود که ایران تصمیم بگیرد از برجام خارج شود.

معاون وزیر خارجه ادامه داد:جمهوری اسلامی ایران تا زمانی به برجام پایبند خواهد بود که از منافع برجام منتفع و بهره‌مند شود. هرگاه منافع برجام کمتر از مضرات و هزینه‌هایش برای ایران باشد تردید نخواهیم کرد که از برجام خارج شویم ولذا آنها تلاش می‌کنند ما را به آن نقطه برسانند.

وی تصریح کرد: ما در مقابل دشمنی آنها حتما واکنش نشان خواهیم داد، ولی مسلما واکنش ما هوشمندانه و کاملا حساب شده خواهد بود و حتما در زمین آقای ترامپ بازی نخواهیم کرد و حتما اقدامی را نخواهیم کرد که خودمان به دست خودمان منافعی را که از برجام برای کشور حاصل می‌شود را کاهش دهیم.

عراقچی درباره نقض فاحش برجام نیز با بیان اینکه این عبارات در خود برجام وجود دارد، خاطرنشان کرد:‌ برجام دو نقض را عنوان کرده،‌ یک نقض و یک نقض فاحش. طبیعی است عدم اجرا ممکن است در هر شرایطی اتفاق بیفتد ولی آنقدر جدی نباشد که کشورها بخواهند از برجام خارج شوند یا تعهداتشان را زیر پا بگذارند. تشخیص اینکه آیا نقض صورت گرفته یا نقض فاحش برعهده هیأت نظارت بر اجرای برجام است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای افزود: ما به عنوان وزارت خارجه به هیأت نظارت بر اجرای برجام گزارش می‌دهیم که این نقض‌ها صورت گرفته است و نظر خودمان را درباره اینکه نقض است یا نقض فاحش هم ممکن است بیان کنیم ولی تصمیم گیری درباره اینکه نقض صورت گرفته یا نه و آیا نقض فاحش است یا نه با این هیأت است و واکنش نسبت به آن با هیأت نظارت بر اجرای برجام است.

به گزارش فارس، وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای نیست که دیگر کشورها به شرایط آمریکایی‌ها تن بدهند، عنوان کرد: قرارداد با توتال هم نمونه‌ای از آن است. پیام توتال و اروپایی‌ها به آمریکا این بود که اگر ویورها را تمدید کنی یا نکنی ما به سرمایه‌گذاری در ایران ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه اروپا از برجام حمایت می‌کند و پشت سر برجام ایستاده، افزود:‌برجام همانطور که پیمان مودت ما با آمریکا نیست،‌ پیمان مودت با اروپا هم نیست. ما با اروپا در بسیاری موارد مشکلات و اختلاف نظرهای عمیقی داریم از جمله در بحث موشکی، فلسطین و حقوق بشر و ....

عراقچی گفت:‌ ترامپ و کنگره هنوز نتوانسته برجام را دست بزند به این خاطر که اروپایی‌ها محکم پشت برجام ایستاده‌اند. در واقع برجام قطعنامه شورای امنیت و حمایت کامل اروپایی‌ها را دارد و علاوه بر آن ایران هیچ بهانه‌ای دست آنها نداده است و گزارشات آژانس هم این را تایید می کند.

به گزارش فارس، معاون وزیر خارجه ایران اضافه کرد: اروپایی‌ها نسبت به برنامه موشکی ایران اعتراض دارند و مواضع خود را دارند و از ما می‌خواهند این کار را نکنیم و ما در مسائل امنیت ملی و دفاعی کشور و مسائل امنیتی و دفاعی خودمان منتظر اجازه هیچ کسی نخواهیم بود و یکی از موفقیت‌های برجام این بوده که بحث موشکی ما را از بحث هسته‌ای جدا کرد.

عراقچی گفت: هر تست موشکی بعد از برجام آمریکایی‌ها به شورای امنیت بردند، ولی موفق نشدند حتی یک بیانیه مطبوعاتی از شورای امنیت بگیرند. موشک‌های ما برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده است و به هیچ کس اجازه دخالت در مسائل امنیت ملی خود را نمی‌دهیم و موشک‌های ما اقتدار ماست.

وی با بیان اینکه قانون جدید کنگره شخص محور است و اشخاص را به لیست تحریم‌ها اضافه می‌کند، گفت: اینکه آیا افزوده شدن اشخاص نقض برجام می‌شود یا خیر، ما این موضوع را به هیأت نظارت بر برجام اعلام کرده‌ایم.

عراقچی درباره تحریم سپاه نیز افزود:‌ سپاه مظهر اقتدار و قدرت ایران است،‌هر چه از امنیت و آرامش خود داریم مدیون همه نیروهای مسلح بخصوص سپاه هستیم.

وی اظهار داشت: از زمان جنگ تا الان برای خودم اگر افتخاری داشته باشم سال‌هایی است که در سپاه بودم، همه ما از سپاه حمایت و دفاع می‌کنیم همه ما در جهت تقویت سپاه کار خواهیم کرد. دشمنان ما می‌دانند آنچه با توطئه‌های آنها مقابله می‌کند سپاه و نیروهای بسیجی و مسلح هستند.

وی تصریح کرد: آرزوی آن را به گور خواهند برد. سپاه با حمایت‌های رهبری و مردم به این جا رسیده است.سپاه الان در نوک حمله مقابله با تروریسم تکفیری و داعش است به مرحله‌ای رسیده که به سوریه و عراق مشورت‌های نظامی می‌دهد و به حزب‌الله مشورت می دهد و دشمنان ما و آمریکا جهت حملات خود را به سوی سپاه قرار دهند.

عراقچی خاطرنشان کرد: الان سراغ سپاه نرفته‌اند سپاه همین الان در تحریم است، ولی الان به دلیل موشکی و حقوق بشر در تحریم بوده و سپاه قدس هم به دلیل تروریسم تحت تحریم هستند. سپاه چه زمانی از دشمنی و تحریم‌های آمریکا دور بوده و همین تحریم‌ها و دشمنی‌ها سپاه را قدرتمند کرده است هیچ چیزی دشمنی آمریکا را نسبت به ما و سپاه و مردم کاهش نخواهد داد و برجام قرار نبوده این کار را کند و نخواهد کرد.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: ما در موضوع هسته‌ای مذاکره کردیم و دشمنی ما با نظام سلطه و سلطه گری آمریکا سر جایش است و دشمنی آمریکا هم سر جایش است.

وی خاطرنشان کرد: تا وقتی برجام را حفظ می‌کنیم که منافع ما ادامه داشته باشد در جلسات کمیسیون مشترک و همه جا گفته‌ایم اگر ایران از منافع برجام نتواند بهره‌مند شود یک لحظه در برجام نخواهیم بود. به برجام تا وقتی متعهد هستیم که منافعمان را به خطر نیندازد. 

وی گفت: اینکه گفته می‌شود ما فقط برخوردها‌ی کلامی داشته‌ایم، من تعجب می‌کنم، چرا تنها ابزار مقابله ایران با آمریکا را در برجام می‌بینند؟ ایران طیف وسیعی از ابزارها و امکانات را برای مقابله با آمریکا دارد و در عمل استفاده کرده است. آمریکایی‌ها جواب ما را در عرصه‌های مختلف دیده‌اند.

به گزارش فارس، عراقچی تصریح کرد: ما در زمین دشمن بازی نخواهیم کرد، ما خودزنی نخواهیم کرد. ایران قدرتمند است و با برجام قدرتمندتر شده است. الان دنیا به قدرت ایران اذعان می‌کند. آنها احساس می‌کنند ایران با برجام قدرتمندتر شده و با این اقدامات می‌خواهند ایران را عقب نگهدارند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: ما در کمیسیون مشترک دلایل خود را برای نقض سه پاراگراف 26،28 و 29 برجام عنوان کردیم. ما از نتیجه کمیسیون مشترک قانع نشدیم و به هیأت نظارت منعکس کردیم و منتظر تصمیم گیری هیأت نظارت هستیم که آیا در نشست بعدی کمیسیون شرکت کنیم یا نه و قرار است هیأت نظارت همین روزها جلسه برگزار کند.

وی گفت:‌زمان برگشت به نقطه قبل از برجام و به نقاطی فراتر از قبل از برجام طبق برنامه‌ای است که مجلس از ما خواسته و طبق آن سازمان انرژی اتمی برنامه‌ریزی کرده و سناریوی ما کاملا آماده است که به نقطه‌ای که بودیم برگردیم و حتی فراتر از نقاطی که بودیم.

عراقچی افزود: ما وقتی سراغ این سناریوها و بازگشت خواهیم رفت که منافع برجام از هزینه‌ها بیشتر باشد در حال حاضر برجام آن کارهایی که باید برای ایران می‌کرده انجام داده و آنچه در رفع تحریم‌ها انتظار داشتیم انجام داده است. مثلا برجام قرار بوده مانع فروش نفت را بردارد که برداشته است. برجام قرار بوده مانع سرمایه گذاری خارجی در نفت ایران را بردارد که برداشته که نمونه آن توتال است. اینکه توتال بد است یا خوب است سیاست‌های خودمان است که باید درباره آن بحث کنیم. برجام قرار بوده مانع خرید کشتی را بردارد و این را برداشته است. الان همه نفتکش‌ها و کشتی‌های ما بیمه هستند و همه پرچم حمل می‌کنند و در حوزه انرژی و کشتیرانی به قبل تحریم‌ها برگشتیم ولی در حوزه بانکی و مالی مشکلات ناشی از تحریم‌های اولیه آمریکا را داریم، ولی در این حوزه از بن بست مالی و بانکی خارج شده‌ایم.

به گزارش فارس، معاون وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: آنچه از برجام انتظار داشتیم که موانع را بردارد تا الان برداشته است.

وی درباره اینکه گفته شده از ایران درخواست شده از سایت‌های نظامی بازدید کنند، گفت: هنوز چنین درخواستی نشده است. یک فردی در آمریکا پیشنهاد کرده بود که از آژانس بخواهیم دسترسی بدهد. ما در این باره تصمیم می‌گیریم نگرانی خیلی‌ها بود که اگر پروتکل الحاقی را اجرا کنیم دسترسی آژانس چگونه خواهد بود هنوز آژانس از ما درخواست به سایت‌های نظامی را نکرده است و اگر بخواهد باید دلایل و مدارک می‌خواهد و خیلی مراحل دارد و ما هم اعلام کرده‌ایم ملاحظات خود را داریم و اینگونه نیست که به آژانس اجازه دهیم

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه تیمی را ترامپ مامور کرده که عدم پایبندی ایران را کشف کند، افزود: این نشان می‌دهد ما چقدر موضعمان نسبت به برجام محکم است. ترامپ گفته اگر دست من بود پایبندی ایران را تایید نمی‌کردم و ما به گونه‌ای رفتار کردیم که ترامپ که شعار انتخاباتی‌اش پاره کردن برجام بود الان نتوانسته چنین کند.

معاون وزیر خارجه گفت:‌اگر روزی برجام به نقطه‌ای برسد که آمریکا بخواهد اجرا نکند ما آمادگی داریم و سناریوهای مربوطه را طراحی کردیم.

عراقچی درباره قانون تصویبی اخیر کنگره درباره ایران، روسیه و کره شمالی که 9 صفحه مربوط به ایران است، گفت:‌ هیچ کس حق ندارد این حرکت خصمانه آمریکا را کوچک بشمارد. این حرکتی خصمانه است. 

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: وقتی آمریکا اسامی سرداران عزیز ما را در لیست تحریم‌ها می‌گذارد اعتباری برای آنهاست نه می‌خواهند به آمریکا بروند و نه اموالی دارند. این کاری که آمریکا کرد جنبه سمبلیک دارد. قانون مجلس شورای اسلامی بسیار محکم و خوب است و تدابیرش خیلی خوب است و وزارت خارجه کاملا با آن موافق است و از آن حمایت می‌کند.

معاون وزیر خارجه گفت: در قانون مزبور وظایفی برای وزارت خارجه تعیین شده که وزارت خارجه پس از تصویب این کار را انجام خواهد داد. ما با مجلس همراه هستیم و یک صدا علیه آمریکا هستیم و این کار را هوشمندانه انجام خواهیم داد حتما عصبانی نخواهیم شد و خودزنی نخواهیم کرد.

وی جلسه روز شنبه با کمیسیون امنیت ملی را جلسه خوبی خواند و گفت: نکته مهم آن یکصدایی با نمایندگان بود و اگر تفاوت هایی بود در نحوه و شیوه‌های برخورد با آمریکایی‌ها بود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان کرد: دولت با مجلس در این مقابله کاملا یک صدا است . همه ما یک صدا هستیم. معتقدیم برجام توسط آمریکا نقض شده و مصادیق آن را آقای ظریف در نامه‌هایی که به موگرینی نوشته ذکر شده و مجلس پیش نویسی را تهیه کرده و دولت و وزارت خارجه به صورت صد در صد حمایت می‌کند و ما هم همراه هستیم و پاسخ مناسب را خواهیم داد.

شماره‌های پیشین