454
شنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
1
هشدار سپاه به صهیونیست‌ها:

دست‌ما روی ماشه است

پیگیری پرونده سعید مرتضوی

اجرای قانون بدون انتقام‌گیری سیاسی

روایت آقای سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران به رمانی قطور و پر مخاطب بدل گشته است؛ در این برهه زمانی، افکار عمومی خواهان اجرای حکم وی هستند؛ هرچند پس از اظهارات حجت‌الاسلام اژه‌ای، روند مطالبه‌گری پیرامون پرونده سعید مرتضوی، حاشیه‌ها با هدف انتقام‌گیری سیاسی از متن رخداد پر رنگ‌تر شد.

سرمقاله

راه حل مشکلات کشور

روایت پارسانیا از اندیشه شهید مطهری درباب ملت و ملی‌گرایی

فرهنگ، مبنای هویت ملی است

نشست بازخوانی «خدمات متقابل اسلام و ایران؛ نقد روایت مطهری از ناسیونالیسم ایرانی» هفته گذشته با حضور اندیشمندان مختلف ازجمله حجت‌الاسلام دکتر حمید پارسانیا، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و یکی از شاگردان استاد مطهری، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

آمارها از ارتقای رتبه ایران در فهرست خوشبختی خبر می‌دهد

ایران شادتر شده است

در تازه‌ترین گزارش سازمان ملل از رتبه‌بندی شادترین کشورهای جهان، ایران از لحاظ شاخص‌های معرف شادی و خوشبختی با صعودی دو پله‌ای نسبت به سال گذشته، در رتبه 106 قرار گرفت که با بررسی رتبه‌بندی آن در سال‌های اخیر (از سال 2013 به بعد) می‌توان نتیجه‌گیری کرد، سطح نشاط عمومی در کشور افزایش یافته است.

عبدالملکی: نباید اقتصاد کشور را به یک ارز وابسته کنیم

جایگزینی دلار، تحقق ایده‌ای 23 ساله

بازار ارز چند ماهی است که روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد تا جایی که نرخ دلار از مرز 6هزارتومان هم گذشت، همین امر دولت را بر آن داشت با بسته جدید ارزی خود آرامشی به این بازار ترزیق کند. حال در جدیدترین تصمیم خود دولت یورو را به عنوان ارز مبنا و جایگزین دلار اعلام کرد.

بعد از دو روز وجه جدیدی از ویدیوی برخورد پلیس زن با دختران مشخص شد

برنامه‌ریزی هوشمندانه

نشست کمیته تبادل اطلاعاتی چهار جانبه ایران، روسیه، عراق و سوریه برگزار شد

ارتقای همکاری‌های دفاعی تهران- بغداد

همکاری‌های دفاعی و نظامی ایران و عراق زمانی پررنگ شد که گروه‌های تروریستی داعش، موصل و الانبار را به اشغال خود درآوردند و علاوه بر آن قصد ورود به دیگر نقاط عراق از جمله شهرهای زیارتی این کشور را در سر پروراندند. جمهوری اسلامی ایران ورود تروریست‌ها به عتبات عالیات را خط قرمزخود توصیف و به منظور مقابله با داعش، حمایت‌های مستشاری و نظامی خود را از ارتش عراق اعلام کرد.

جای خالی «عدل و ظلم» در فقه

لزوم اعمال فیلترینگ تلگرام با رعایت تشریفات قانونی

همایون امیرزاده در گفت‌وگو با «صبح نو» مطرح کرد:

لزوم مدیریت واحد برای نمایشگاه‌های کتاب و قرآن

انتشار نامه‌ای از سوی یکی از اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب درباره بازگشت نمایشگاه کتاب به مصلی و همچنین بحث همزمانی نمایشگاه با ماه مبارک رمضان در سال آینده باعث شد سراغ همایون امیرزاده سخنگوی نمایشگاه کتاب برویم. گفت‌وگوی ما را با وی بخوانید.

صبح نو

دولت مدعی قانونگرایی با عدم ابلاغ برنامه ششم تخلف بزرگی مرتکب شده است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه دولت مدعیِ قانون‌گرایی با عدم ابلاغ برنامه ششم تخلف بزرگی مرتکب شده است، نسبت به استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ قانون برنامه انتقاد کرد و آن را عین بی‌قانونی و گریز از اجرای قانون دانست.

سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به عدم ابلاغ قانون برنامه ششم توسعه، اظهار داشت: برنامه پنجساله ششم توسعه ریل‌گذاری برای حرکت دولت و دستگاه‌های اجرایی طی یک دوره پنجساله است.

وی افزود: ما هم‌اکنون در زمان اجرای قانون برنامه ششم توسعه قرار داریم، 5 دوره برنامه پنجساله طی شده و امروز زمان اجرای برنامه ششم است؛ مجلس شورای اسلامی سال 95 وقت‌گذاری بسیار زیادی برای تدوین برنامه ششم توسعه انجام داد و چندین ماه از وقت مجلس به نگارش این قانون اختصاص یافت، چرا که طبق قانون اجرای برنامه پنجم توسعه تا پایان سال 95 و به مدت یکسال تمدید شده بود . از ابتدای سال 96 باید برنامه ششم عملیاتی می‌شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: به همین دلیل مجلس شورای اسلامی وقت گذاشت تا قبل از تدوین بودجه 96، نگارش قانون برنامه ششم توسعه به برسد، بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس به پایان رسید و شورای نگهبان هم آن را تأیید کرد و به دولت ابلاغ شد تا بودجه 96 بر اساس برنامه ششم تنظیم شود و دولت مکلف باشد برنامه ششم را دنبال کند.

نقوی متذکر شد: در برنامه ششم همه محورهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، نظامی، انتظامی و امنیتی کشور دیده شده است، امروز دولت در سال اول اجرای این قانون قرار دارد و باید آن را اجرایی کند، اگر حتی یک روز از این پنج سال اجرای برنامه ششم عقب بیفتد، آن یک روز هرگز قابل جبران نیست.

وی همچنین گفت: برای محتوی قوانین باید ده‌ها آیین‌نامه به منظور اجرای آن تنظیم شود، تدوین آیین‌نامه‌ها 3 الی 6 ماه به طول می‌انجامد، تا به امروز اصلاً اجرای قانون برنامه ششم توسعه توسط رئیس‌جمهور ابلاغ هم نشده است چه برسد به اجرا !، اگر چه ریاست مجلس طبق قانون آن را ابلاغ کرده است، ولی بالاخره باید رئیس‌جمهور قوانین را ابلاغ کند تا به مرحله اجرایی برسد.

نماینده ورامین در مجلس تأکید کرد: این استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ قانون برنامه ششم توسعه، به این معناست که دولت در سال 96 بی‌برنامه کار می‌کند که عین بی‌قانونی و گریز از اجرای قانون و تخلف قانونی محسوب می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه دولت نمی‌تواند بی‌برنامه کار کند و باید افق و هدفی برای خودش داشته باشد، خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی از این بابت از رئیس‌جمهور و دولت گله‌مند است و انتظار دارد دولتِ مدعی قانونگرایی، دولتِ مدعی حقوقدان بودن و دولتی که مدعی عمل در چارچوب قانون و پایبند به قانون است و خودش را قانون‌گراترین دولت می‌داند، چنین تخلف بزرگی مرتکب نشود، مجلس از چنین دولتی و با چنین ادعاهایی انتظار ندارد خلاف قانون برنامه ششم عمل کند؛ همه جریانات، جناح‌ها و گروه‌های سیاسی معتقدند که کشور نباید بی‌برنامه اداره شود، بنابراین دولت به قانونی عمل کرده و هر چه سریع‌تر اجرای برنامه ششم توسعه را آغاز کند.

شماره‌های پیشین